Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh

18 Gru 2005 13:29 20545 33
  • Poziom 36  
    Witam.

Szukam projektów (do wglądu) ładowarek akumulatorków NiMh z przedziału 600...3000 mAh. Interesują mnie stosowane obecnie algorytmy i procedury w ładowarkach mikroprocesorowych - min.:

- realizacja funkcji szybkiego (ale bezpiecznego) ładowania,
    - kontrola procesu ładowania (testowanie aktualnego stanu naładowania),
    - i inne, podobne...

Proszę o zamieszczanie linków i informacji.
    Dziękuję.
  • PCBway
  • Poziom 15  
    kolvir ,bardzo ciekawy układ nie potrafię poradzić sobie z wsadem do procka.Jeśli ktos czytający to forum udostępni wsad,to chętnie wykonam to cudeńko,o efektach powiadomię.Dzięki za pomoc.Ryszard
  • Poziom 15  
    Dzięki balt,biorę się do projektowania płytki i wykonania ukladu.

Układ ładowrki zbiża się ku końcowemu etapowi,efekty są obiecujące.
    Sterownik działa,łączę to w całość i o dalszych efektach powiadomię.

Wreszcie zmontowałem ładowarkę,ale przy zmianie ilości ładowanych ogniw z włączonym zasilaniem posadziłem procek ,pin 2 ma zwarcie do masy.Czy powodem tego zwarcia mogło być przełączanie ilości ładowanych ogniw w trakcie zasilania ładowarki?

3 posty scalono , andre1979
  • Poziom 19  
    Przyczyną uszkodzenia mogła być zmiana ilosci ogniw podczas zasilania ładowarki ale bardziej stawiałbym na nieodpowiednią kolejność wykonywanych czynności.
    Przypuszczalnie najpierw zmieniłeś ilość ogniw na więcej niż było a potem przełożyłeś zworkę. Dokładnie to miałeś podłączone jedno ogniwo i podłączyłeś ich 4 lub więcej zanim przełożyłeś zworkę i to była przyczyna.
    Jeżeli przyczyna była taka jak opisuję to aby w przyszłości uniknąć uszkodzenia procka należy dołączyć w szereg rezystor 1kom pomiedzy wyjsciem dzielnika ExtVcell a wejściem procka ExtVcell (2 pin) i diody zenera 3,6V pomiędzy pin 2 procka a masę. Trzeba tylko zmierzyć spadek napięcia na tym rezystorze przy normalnej pracy, powinien być minimalny (nie mam jeszcze wykonanej ładowarki więc nie mogę sprawdzić). Według moich obliczeń rezystor nie powinien być mniejszy niż 600 omów. Dodanie go w szereg spowoduje wprowadzenie błedu do pomiaru napięcia akumulatorów (o wyżej wymieniony spadek napięcia) ale zakładając dużą rezystancję wejściową przetwornika A/C w procku (mału prąd płynący przez wejście) powinno sie to mieścic w granicach rozsądku
    Przetwornik A/C zdefiniowany na pinie 2 procka pracuje w zakresie 0-2,5V (napięcie na pinie 5 Vref) więc przy zenerce 3,6V nie powinno się nic złego dziać, wszystko co będzie powyżej 3,6 zostanie "wypłaszczone" ale nie uszkodzi wejścia. Jeżeli by były jakieś kłopoty to trzeba dać zenerkę 5,2V (najbliższą napięciu zasilania procka).
    To tyle mojej teorii, jak będę miał chwilę to zaczynam robić ładowarkę.
  • Poziom 15  
    dzięki balt,po zakupieniu procka biorę się do modernizacji ładowarki
  • PCBway
  • Poziom 1  
    Witam
    Mam pytanie, czy ktoś dokończył tą łądowarke ?
    Drugie pytanie czy taki schemat naładuje mi pakiety 10,8 V 1700 mAh i 3200 mAh ?
    Jeśli komuś sie udało skończyć tą myśl to prosiłbym o podzielenie sie wiedza.
    Kolejna kwestia, jaka szacunkowa kwota wyszła wykonania takiej ładowarki ?

Pozdrawiam Priamus
  • Poziom 15  
    Cześć Priamus,dla mnie udało się wykonać taką ładowarkę,co do kosztów to po podliczeniu podam.Pozdrawiam Ryszard.Zostało tylko upchać ją do obudowy i jak tylko się z tym uporam zamieszczę zdjęcia.Pozdrawiam Ryszard.
  • Poziom 15  
    Płytki projektowałem programem Sprint Layout i odprasowałem żelazkiem .
  • Poziom 24  
    Witam:) Czy ta ładowarka może być odłączona od komputera. Czy możecie zmienić oprogramowanie na jeżyk polski?? Jakie funkcje ma ten układ??
  • Poziom 15  
    U mnie pracuje bez kompa,a oprogramowanie pewnie można zmienić.a nie potrafię
  • Poziom 24  
    Czy ta ładowarka może być zasilana z ogniwa słonecznego. Proszę o kontak przez e-mail kto wykonał tą ładowarke:)
  • Poziom 14  
    Robiłem tą ładowarkę 2 lata temu. Z tego co pamiętam był jakiś bag w sofcie , który łatwo dało się poprawić. Polegał on na tym, że czas szedł 3 razy za wolno. Poza tym sprawuje się dobrze. Zdejmować można ładne charakterystyki co umożliwia pełną kontrolę nad tym co aktualnie dzieje się z baterią.
    Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh

Ładowarka posiada całą masę "optionsów". Jednak sporą wadą jest to, że przy większej ilości ogniw "obrabiamy" je w połączeniu szeregowym co uniemożliwia dokładną kontrolę poszczególnych ogniw - szczególnie gdy są różne.

Właśnie sprawdzałem "podejrzaną" pojemność baterii AAA firmy eyepower made in china. Ich pojemność to 1450mAh. Jak się okazało producent sporo przesadził. W tej ładowarce rozładowanie prądem 250mA trwało 2 godziny co daje ok. 500mAh rzeczywistej pojemności. Nie dajmy się nabrać na kosmiczne wartości nieznanych producentów.
  • Poziom 15  
    Cześć,rafaelson masz rację z tym czasem,nie testowałem dokładnie wszystkich funkcji ładowarki bez znajomości języka angielskiego to jakoś się nie da.Znaczenia niektórych nie znam.

Dodano po 26 [minuty]:

Wzór płytki mam wykonany w programie Sprint Layout po niedzieli zamieszczę.Nie posiadam w domu internetu z tąd ten termin.
  • Poziom 14  
    MARIUSZ -> Ładowarka może działać bez komputera. Dane są przekazywane do EEPROM i pamiętane do następnego cyklu. Jeżeli w czasie ładowania jest podpięty PC to wykres maluje się w czasie rzeczywistym. Bez problemu można przerobić menu na j. polski ale chyba nie ma sensu.

W skrócie opis menu:
    "1-Charge" - tylko ładowanie
    "2-Discharge" - tylko rozładowanie
    "3-Cycle" - najpierw rozładowanie i automatyczne przejście do ładowania
    "4-Setup" - ustawienia
    "5-Setup defaults" - przywrócenie ustawień domyślnych
    "6-Memory" - wysłanie danych do PC (dane przechowane z ostatniego cyklu w EEPROM)
    ============================================
    "Setup Options:"
    (wartości graniczne, które można ustawić wedle uznania)

"1-DischargeLimit" - wartość napięcia do jakiego ma rozładować
    "2-FilterType" - ?
    "3-PeakGap" - ?
    "4-PeakDetect" - detekcja osiągnięcia napięcia maksymalnego
    "5-MinTime" - minimalny czas ładowania/rozładowania
    "6-MinValue" - minimalna wartość do jakiej ma naładować
    "7-MaxTime" - maxymalny czas ładowania/rozładowania

i jeszcze dwie ładne ch-ki zdjęte za pomocą tego sprzętu:
    Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh
  • Poziom 22  
    Ja ją też wykonałem i właśnie kolega rafaelson pomógł mi usunąć błąd.
    Działa ok ale przydało by się aby nie trzeba było ustawiać ilości ogniw, ale pewnie niekturzy powiedzą że się czepiam.

Jak będzie problem to mogę poszukać poprawionego wsadu.

Polski można będzie zrobić bez problemu tylko czy jest taka potrzeba ?
  • Poziom 15  
    Zmianę ilości ogniw bym pozostawił,czyni to ładowarkę bardziej uniwersalną.Poprawa oprogramowania przdała by sie choćby pod kątem prawiłowego odliczania czasu,polskie meni czemu nie a przynajmniej wyjaśnienie znaczenia funkcji Filter Type i PeakGap.
  • Poziom 22  
    A proszę bardzo. To jest chyba to. Jak by się okazało że to nie to, to mogę zczytać z procka.

A jeśli chodzi o polski to jak mi powiecie co przetłumaczyć to mogę to zrobić.
  • Poziom 22  
    A oto proszę moja ładowareczka.
    Dawno już zbudowana więc trochę przykużona ale widać co i jak.
    Mikroprocesorowa ładowarka akumulatorków NiMh 600...3000 mAh[/img]
  • Poziom 14  
    Będąc w temacie ładowarek, przeglądając naszą Elektrodę, natknąłem się na interesujący projekt ładowarki, w której zastosowano nowoczesną metodę ładowania "burp" opracowaną w NASA. Jest tam sporo cennych informacji i kompletny gotowiec do sklonowania. Niestety nie ma kontaktu do autora więc nie wiadomo czy powstały nowsze wersje. Projekt moim zdaniem godny uwagi. Jedyne co mnie w nim boli to możliwość ładowania tylko i wyłącznie 2 szt. AKU w szeregu. Zbieram się do wymyślenia czegoś podobnego. Problem w tym, że będąc w posiadaniu wiadra akumulatorków niewiadomego pochodzenia trzeba by zrealizować ze 4 niezależne kanały co pociąga za sobą konieczność zastosowania mocnego zasilacza i sporych radiatorów. W tym momencie koszty na pewno przewyższą genialną BC-700 TechnoLine przez co sens robienia czegoś takiego staje się wątpliwy - chyba, że dla sportu...

LINK
  • Poziom 12  
    Hej. Bardzo zaciekawiła mnie ta ładowareczka ale nie czaję jednej rzeczy, na schemacie jest użyty mikroprocek PIC a wsad jest napisany także w Bascomie ? Co prawda ie znam się na PIC'ach ale z tego co mi wiadomo to Bascom jest tylko pod AVR i '51.
    Poza tym przydało by się zebrać wszystko do kupy walnąć jakiś opis i umieścić jako cały projekt, bo trochę to porozrzucane i nie do końca wszystko jasne. Jeśli podejmę się budowy tej ładowareczki to z całą pewnością zrobię taką paczkę.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Mam kilka pytań dotyczących ładowarki (wykonanej przez rafaelson, sq3dwe i innych).
    1 Czy możliwy jest przypadek ładowania dowolnej (1, 5) liczby ogniw.
    2 Czy ładowanie odbywa się w sposób równoległy.
    3 Czy możliwe jest dokładne ustawienie prądu ładowania - przykładowo co 20mA.
    4 W jaki sposób odbywa sie ładowanie akumulatorków?

Chciałbym ładować akumulatory AA i AAA Ni-MH.

Pozdrawiam Grzegorz.
  • Poziom 22  
    Ładować możesz od 1 do 8 akumulatorków

Prąd ładowania możesz ustawić sobie dowolny ponieważ robisz to dobierając rezystorek.

Ładowanie odbywa się szeregowo, ale pewnie teoretycznie możesz ładować równolegle.

Ładowanie odbywa się zgodne z regułą delta T/V ( chyba tak to się pisze). Polega to na tym, że ładowarka obserwuje napięcie ładowania i gdy napięcie przekroczy szczyt i zaczyna opadać ładowanie zostaje przerwane.
  • Poziom 14  
    Przeglądałem forum i nie widziałem ładowarki równoległej.
    Należałoby zmodyfikować schemat i program (teraz jest jakby dla 1 ogniwa równoległego).
    Nie jestem w tym biegły.
    Może ktoś już coś takiego zrobił lub widział?
    Grzegorz.
  • Poziom 17  
    Witam,chce zrobić taką ładowareczke na procku tylko że na ATmedze8 a nie PICu co piszecie na początku tematu: http://www.oshonsoft.com/picchargerlcd.html

,no ale mam problem bo niewidem jak taka ładowarka ma działać,jak będę wiedział jak działa to i soft napisze .Może ktoś opowie o tym schemacie co do czego służy to i inni mniej doświadczeni też skorzystają dowiadując sie po co są poszczególne elmenty schemacie.
    Może ktoś mi wyjaśnić ja wyglądać ma cykl ładowania na przykładowym ogniwie metodą delta T/V ??
    pozdrawiam