logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Peugeot 1.6 HDI 110KM – zaniżone ciśnienie doładowania, różna praca turbo

nieWiemjaka 21 Sie 2025 00:20 855 15
REKLAMA
  • #1 21640202
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    Ekran diagnostyczny silnika z wartościami ciśnienia turbo i recyrkulacji spalin Witam
    Peugeot 1.6 HDi 110KM. Podczas jazdy czuć różną pracę turbo. Podczas odczytu widać, że zadane ciśnienie jest większe od rzeczywistego. Na co zwrócić uwagę? Turbo dwuletnie, gruszkę sprawdzałem wężykiem, chodzi w całym zakresie, N75 podmieniony.
  • REKLAMA
  • #2 21640359
    berthold61
    Poziom 28  
    Posty: 1098
    Pomógł: 81
    Ocena: 308
    Odepnij wtyczkę od EGR i zobacz co się podzieje.
  • #3 21640388
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    >>21640359 EGR jest wyłączony. FAP też.
    Nie znam stanu mechanicznego FAP-u, tzn. czy jest wycięty w środku, np. i czy to istotne?>>21640359
  • REKLAMA
  • #4 21640633
    user64
    Poziom 36  
    Posty: 3532
    Pomógł: 220
    Ocena: 695
    Przeanalizuj zdjęcie, które zamieściłeś, to będziesz wiedział dlaczego EGR jest pierwszym podejrzanym.
  • REKLAMA
  • #5 21640703
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    >>21640633 możesz wyjaśnić ? Z tego co wiem to jest wyprogramowany ale i chyba widzialem ze zaślepiony .

    Dodano po 2 [godziny] 24 [minuty]:

    Edit
    Odpiąłem bez różnicy.

    Dodano po 4 [minuty]:

    Przed chwilą. Co oznacza wartość zadana pozycji turbosprężarki 45% , ten parametr jest stały?

    Dodano po 47 [sekundy]:
    Załączniki:
    • Peugeot 1.6 HDI 110KM – zaniżone ciśnienie doładowania, różna praca turbo 20250821_175711.jpg (2.5 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 21640828
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    Ekran komputera z danymi diagnostycznymi pojazdu wyświetlonymi w programie DPF.
  • #7 21640943
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10473
    Pomógł: 940
    Ocena: 3402
    nieWiemjaka napisał:
    Ekran komputera z danymi diagnostycznymi pojazdu wyświetlonymi w programie DPF.

    Wstaw to porządnie. To że sprężarka ma dwa lata nic nie oznacza. Pomiń N75 całkowicie, złącz wężyki na nim i sprawdź wtedy doładowanie. Jak go nie będzie i nie masz nigdzie dziury którędy mogło by powietrze uciekać to turbo leży.
  • #8 21640951
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 21641617
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    >>21640951 patrzyłem, węże do połowy ściskam.
  • #10 21641708
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10473
    Pomógł: 940
    Ocena: 3402
    Moim zdaniem turbo powiedziało papa. Przerabiałem taki temat w 407. Kupiona używka i śmiga.
  • #11 21641990
    saly
    Poziom 32  
    Posty: 3248
    Pomógł: 89
    Ocena: 999
    Kiedyś miałem Xsarę 1.6HDi, wachlowała doładowaniem bez sensu, coś jak w rytm pracy EGR, a EGR działał bez sensu. Okazało się że miała robiony rozrząd i ktoś demontował motor i wtedy pochrzanił połączenia wężyków podciśnieniowych, N75 miał podłączony wężyk od egr albo od chłodnicy, już nie pamiętam. Analizowałem wykresy ale to nie miało sensu.
  • #12 21642682
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #13 21642795
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    >>21642682 chodziło mi o to ze podczas dodawania gazu gdy w wężach rosło cisnienie byłem w stanie scisnac je do połowy.
  • #14 21642862
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10473
    Pomógł: 940
    Ocena: 3402
    nieWiemjaka napisał:
    >>21642682 chodziło mi o to ze podczas dodawania gazu gdy w wężach rosło cisnienie byłem w stanie scisnac je do połowy.

    Czyli turbina słabo pompuje.
  • #15 21643021
    nieWiemjaka
    Poziom 25  
    Posty: 1107
    Pomógł: 31
    Ocena: 72
    >>21642862 wymiana na drugą, kupować nowa czy regeneracja? Ta ma niby 2lata...
  • #16 21644527
    berthold61
    Poziom 28  
    Posty: 1098
    Pomógł: 81
    Ocena: 308
    nieWiemjaka napisał:
    >>21642862 wymiana na drugą, kupować nowa czy regeneracja? Ta ma niby 2lata...[/quote
    Jak już to dobra używka, regenerowane nie chodzą za długo tyle chyba wiemy.

Podsumowanie tematu

✨ W Peugeot 1.6 HDi 110KM występuje problem z różną pracą turbosprężarki oraz zaniżonym ciśnieniem doładowania, gdzie wartość zadana jest wyższa niż rzeczywista. Turbo ma dwa lata, N75 został wymieniony, a gruszka działa w pełnym zakresie. EGR i FAP są wyłączone lub zablokowane, jednak ich stan mechaniczny może mieć wpływ na problem. Zalecane jest odłączenie EGR w celu obserwacji zmian, jednak w tym przypadku nie przyniosło to efektu. Sugerowano pominięcie zaworu N75 poprzez złączenie węży i sprawdzenie szczelności układu dolotowego, gdyż nieszczelności lub uszkodzenie turbosprężarki mogą powodować spadek ciśnienia doładowania. Test polegający na ściskaniu węży podczas dodawania gazu wskazuje na słabą pracę turbiny. Wskazano, że turbosprężarka może być uszkodzona i wymagać wymiany lub regeneracji, mimo krótkiego czasu użytkowania. W przeszłości podobne objawy były spowodowane błędnym podłączeniem węży podciśnieniowych lub uszkodzeniem mechanizmu turbiny.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA