logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Modernizacja instalacji TN-C na TN-S – gdzie wykonać rozdział PEN na PE i N?

22 Sie 2025 20:43 453 12
REKLAMA
  • #1 21641797
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #2 21641808
    kindlar
    Poziom 42  
    Posty: 7850
    Pomógł: 915
    Ocena: 1612
    Naprawdę nie możne zrobić tego elektryk z wiedzą i uprawnieniami?
  • #3 21641811
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #4 21641829
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    Generalnie wszyscy operatorzy odchodzą od tego, aby rozdział PEN na N i PE wykonywać po stronie dostawcy, ale robi się to w instalacji odbiorczej (poza granicą własności/eksploatacji).
    Co do uziomu - również od wielu lat nie ma obowiązku uziemiania tzw. punktu rozdziału.
    Uziemia się szynę PE w obiekcie i OSD nic do tego.
  • REKLAMA
  • #5 21641830
    klm787
    Poziom 37  
    Posty: 3080
    Pomógł: 442
    Ocena: 938
    riczi56 napisał:
    Mam pytanko. Posiadam instalację TN-C lecz chciałbym ją zmodernizować na TN-S

    Ale czy na pewno TN-S ?
    Nie pominłeś w nazwie przypadkiem jednej literki?
    A mianowicie TN-C-S ?
    Bo TN-S to tak nie za bardzo w Twoim zakresie.
    Instalacje typu TN-S są raczej nie spotykane.
    Nie spotykane gdyż takowa instalacja wymaga piątego przewodu.
    Piątego od samego transformatora.
    A takiego piątego przewodu raczej się nie stosuje na całej długości instalacji.
    Nie stosuje się ze względów ekonomicznych.

    I stąd też prawdopodobnie pytanie o punkt podziału.
  • #6 21641833
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #7 21641842
    cz4rnypan
    Poziom 18  
    Posty: 195
    Pomógł: 27
    Ocena: 83
    zbich70 napisał:
    Generalnie wszyscy operatorzy odchodzą od tego, aby rozdział PEN na N i PE wykonywać po stronie dostawcy, ale robi się to w instalacji odbiorczej (poza granicą własności/eksploatacji).
    Co do uziomu - również od wielu lat nie ma obowiązku uziemiania tzw. punktu rozdziału.
    Uziemia się szynę PE w obiekcie i OSD nic do tego.

    Trzymaj się informacji z tego postu.

    Dodam od siebie, że uziom w złączu kablowo-pomiarowym, które jak słusznie zauważyłeś należy do ZE jest również własnością zakładu.
    Kolega jest z Kwidzynia, a tam działa Energa Operator - i to jest ciekawa sytuacja, bo EOP jako jedyny w Polsce dla nowych przyłączeń zabudowuje swoje złącza pod 5-żyłowe WLZ'y - i rozdziela przewód PEN na PE i N w złączu... Można oczywiście to odpowiednio zmodyfikować wewnątrz i rozdzielić w RG, ale to inny temat.
    Najciekawsze jest to, że nadal spotykam osoby, które traktują uziemienie punktu rozdzielenia PEN na PE i N w takich złączach Energowych jako uziemienie swojego obiektu, nawet gdy ten jest oddalony kilkadziesiąt metrów od złącza...
  • #8 21641843
    klm787
    Poziom 37  
    Posty: 3080
    Pomógł: 442
    Ocena: 938
    W takowych instalacjach punkt podziału najlepiej wykonać w samej rozdzielnicy.
    A czy należy go uziemić?
    No cóż.
    Nie ma takiego obowiązku, aby go uziemić.
    Ale jeśli jest taka możliwość to oczywiście jak najbardziej można uziemić.

    Nie ma obowiązku, gdyż zam zakład energetyczny zobligowany jest aby taką linię uziemić (nie pamiętam dokładnie) ale chyba co pięćset metrów.
    Pięćset, ale robi to prawdopodobnie o wiele gęściej.

    Ty prawdopodobnie masz możliwość uziemienia, z takowego są pewne korzyści o których to nie będę się tutaj rozpisywał.
  • #9 21641870
    zbich70
    Poziom 43  
    Posty: 17154
    Pomógł: 1171
    Ocena: 6617
    klm787 napisał:
    Instalacje typu TN-S są raczej nie spotykane.
    Trzeba rozróżnić instalacje odbiorcze od sieci rozdzielczych.
    Instalacje odbiorcze wykonane po 1995 roku muszą mieć osobną żyłę neutralną i ochronną.
    Wcześniejsze nie muszą.
    Tak samo sieci energetyczne - nadal mogą być w układzie TN-C.

    PS. Jest jeszcze tu i ówdzie układ TT, jest też układ IT (np. kopalnie, szpitale), ale to już zupełnie inna para kaloszy.
  • #10 21641977
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 21641984
    cz4rnypan
    Poziom 18  
    Posty: 195
    Pomógł: 27
    Ocena: 83
    Cytat:

    Czyli tak czy siak po rozdziale PEN na PE i N szynę PE muszę uziemić? Czy również nie ma obowiązku?

    Masz obowiązek zrealizować połączenia wyrównawcze główne w Twoim budynku, a więc w skrócie stworzyć GSU/GSW, podłączyć do niej wszystkie części przewodzące dostępne (Twoje PE instalacji) i części przewodzące obce, a samą GSU uziemić.
  • #12 21641995
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 21642012
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka
    Posty: 21787
    Pomógł: 654
    Ocena: 4286
    riczi56 napisał:

    I tu się zaczynają schody ,bo nie mam za bardzo gdzie uziemić GSU.

    Ludzie w kosmos latają, a Ty nie masz możliwości wykonania uziemienia? Czego oczekujesz? Mamy przyjechać i wskazać miejsce, czy zrobić za Ciebie?

Podsumowanie tematu

✨ W instalacji elektrycznej modernizowanej z systemu TN-C na TN-S rozdział przewodu PEN na PE i N powinien być wykonany po liczniku, ale przed rozdzielnicą domową, czyli w skrzynce przedlicznikowej lub tuż za nią. Skrzynka przedlicznikowa, należąca do Zakładu Energetycznego (ZE), zwykle zawiera uziemienie PEN poprzez bednarkę uziemiającą, co jest wymagane dla prawidłowego funkcjonowania systemu TN-S. Rozdział PEN na PE i N musi być uziemiony, aby zapewnić bezpieczeństwo i spełnić normy elektroenergetyczne. W praktyce oznacza to, że punkt rozdziału powinien mieć połączenie z uziemieniem ochronnym, które jest realizowane w skrzynce przedlicznikowej lub bezpośrednio za licznikiem, jeśli tam jest dostępne uziemienie. Wykonanie rozdziału przed licznikiem jest zwykle niedozwolone, ponieważ instalacja przedlicznikowa jest własnością ZE i nie powinna być modyfikowana przez odbiorcę. Podsumowując, rozdział PEN na PE i N należy wykonać po liczniku, w miejscu dostępnym dla użytkownika, z zapewnieniem odpowiedniego uziemienia zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA