Witam serdecznie :)
Mam pytanie odnośnie instalacji w domu. Posiadam układ TN-C, jednak trzeba będzie rozdzielić PEN. Dom jest stary, poniemiecki 😮💨. Fundament to kamień polny... Jaka jest najlepsza opcja wyprowadzenia uziomu i instalacji odgromowej?
Chciałbym po prostu mieć lepsze zabezpieczenie, bo zerowanie kontaktów to w przyszłości jest ryzyko, że przejdzie na obudowę. Zresztą już miałem na rurze gazowej i wodnej 110 V przez uszkodzone gniazdko.
AI: Czy obecnie masz już wykonany jakiś uziom lub instalację odgromową przy domu, czy wszystko trzeba zrobić od zera?
Robimy od zera.
AI: Jak wygląda teren wokół domu – masz miejsce na wykonanie np. uziomu otokowego, czy raczej trzeba myśleć o uziomie pionowym?
Bardziej pionowy. Działka jest mała, ma 4 ary.
Mam pytanie odnośnie instalacji w domu. Posiadam układ TN-C, jednak trzeba będzie rozdzielić PEN. Dom jest stary, poniemiecki 😮💨. Fundament to kamień polny... Jaka jest najlepsza opcja wyprowadzenia uziomu i instalacji odgromowej?
Chciałbym po prostu mieć lepsze zabezpieczenie, bo zerowanie kontaktów to w przyszłości jest ryzyko, że przejdzie na obudowę. Zresztą już miałem na rurze gazowej i wodnej 110 V przez uszkodzone gniazdko.
AI: Czy obecnie masz już wykonany jakiś uziom lub instalację odgromową przy domu, czy wszystko trzeba zrobić od zera?
Robimy od zera.
AI: Jak wygląda teren wokół domu – masz miejsce na wykonanie np. uziomu otokowego, czy raczej trzeba myśleć o uziomie pionowym?
Bardziej pionowy. Działka jest mała, ma 4 ary.