logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki przepływ ustawić na rotametrze dla grzejnika 200W podłączonego do rozdzielacza?

cichy koksik 04 Wrz 2025 19:40 291 5
REKLAMA
  • #1 21653483
    cichy koksik
    Poziom 17  
    Posty: 857
    Pomógł: 4
    Ocena: 84
    Cześć forumowicze,
    Otóż zastałem w łazience zbyt krótką pętle ogrzewania podłogowego.Według projektu 42m a zastane 23m-tak wyszło ponieważ została ominięta strefa pod wanną i pod (docelowymi) szafeczkami.
    Dopiero teraz dostałem zdjęcia-zakup od dewelopera.
    W programie liczyłem zapotrzebowanie przy -15°C i wyszło około 400W (w projekcie 500W) a podłogówka da maks 200-250W (około 2.5m2 rozstaw co 10cm) łazienka 5m2.
    Deweloper mówi,że w każdym bliźniaku tak robili i było ok tyle,że ja za rok/dwa będę myślał o pompie,więc wole mieć zapas a nie braki,więc doszliśmy do porozumienia by nie rozkuwać/frezować posadzki by "sztukować" podłogowķę a pomyśleć o dołożeniu grzejnika.

    I teraz tak.
    Grzejnik mogę dobrać na temperaturę zasilenia 40°C i powrotu 35°C,który da mi około 180-200W,będzie dość wysoki/wąski ozdobny z funkcją wieszaka 😅

    Mam w sumie jedno pytanie.
    Chcę podłączyć grzejnik bezpośrednio z rozdzielacza podłogówki z rotametrem i zrobić podłączenie bez żadnych zaworów termostatycznych.
    Czy orientuje się ktoś jaki przepływ powinien być ustawiony na rotametrze by grzejnik spełniał swoją funkcję?
    Jego pojemność wynosi około 10l a długość od rozdzielacza jakieś 12m
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 21654214
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11931
    Pomógł: 1181
    Ocena: 3319
    Przepływ wg mnie jest tu najmniejszym problem, a to by grzejnik oddał te 200 W przy zasilaniu go z 40 C. Bo przepływ łatwo policzyć dla zdanych temperatur wejściowych i wyjściowych. Przy 1 litrze na minutę mamy 0,01666666 litra na sekundę. Dla zasilania z 40 C i dajmy na to temp wyjściowej 35 C mamy deltę 5 C. Teraz wystarczy przemożyć wszystko czyli 0.0166666litra/sek * 4200J/kg * 5 C. Mamy 350 W tylko czy grzejnik odda tyle ciepła by spadek był te 5 C różnicy wej/wyj.

    Przepływ gra tu najmniejszą role bo jak grzejnik nie odda nie będzie spadku temperatury wody i nie będzie mocy.
  • REKLAMA
  • #3 21654220
    cichy koksik
    Poziom 17  
    Posty: 857
    Pomógł: 4
    Ocena: 84
    sigwa18 napisał:
    a to by grzejnik oddał te 200 W przy zasilaniu go z 40 C.

    Czy tyle odda to nie wiem-zależy od warunków panujących na zewnątrz/wewnątrz.
    Ja dobierając grzejnik liczę go dla temperatury 40/35°C,ten sam grzejnik przy parametrach 75/65°C odda ponad 1000W
    sigwa18 napisał:
    Przepływ gra tu najmniejszą role

    Ale dla mnie jest bardzo istotny patrząc na to,że w tym momencie przepływ dla podłogówki nie jest jakiś duży a chcę dołożyć jeszcze jedno urządzenie grzewcze.
  • REKLAMA
  • #4 21654298
    sigwa18
    Poziom 43  
    Posty: 11931
    Pomógł: 1181
    Ocena: 3319
    cichy koksik napisał:
    Ja dobierając grzejnik liczę go dla temperatury 40/35°C,ten sam grzejnik przy parametrach 75/65°C odda ponad 1000W

    Tak samo przy 40 C a 25 C ale raczej tylko teoretycznie bo nie zdoła tak wychłodzić wody. To już poziom chłodnicy z wentylatorem.
  • REKLAMA
  • #5 21654393
    W0jtek92
    Poziom 39  
    Posty: 3852
    Pomógł: 469
    Ocena: 1256
    Witam. Jaki ma mieć ten grzejnik przepływ to do ustalenia z pętlami. A grzejnik dobierz nawet i 500W. Twoje widzimisie i zapotrzebowanie to jedno. Możesz dobrać coś ładnego 180-200 W a wybrać komfort rzędu 300-500W. Pytanie czy posiadasz sterowanie dla tej łazienki oraz innych pomieszczeń? To kluczowa kwestia by nie przesadzić.
    Pozdrawiam.
  • #6 21654397
    cichy koksik
    Poziom 17  
    Posty: 857
    Pomógł: 4
    Ocena: 84
    W0jtek92 napisał:
    A grzejnik dobierz nawet i 500W

    Raczej nie będzie to możliwe dla temperatury 40/35°C bo bym musiał z pół ściany poświęcić na grzejnik a tyle miejsca nie mam😅
    W0jtek92 napisał:
    Pytanie czy posiadasz sterowanie dla tej łazienki oraz innych pomieszczeń

    Na ten moment sterowanie tylko w głowie-tzn kupiłem już graty,czyli listwe sterującą z siłownikami na całe piętro+termostaty ścienne a na dole mam sterownik pokojowy kotła gazowego z modulacją.
    Docelowo myślę by ustawić wstępnie rotamery (przeliczę ile potrzeba na dane pomieszczenie) a termostaty ścienne będa jedynie pilnowały temperatur,natomiast prawie cały dół będzie bez siłowników,tutaj sterownik kotła gazowego będzie pilnował temperatury.
REKLAMA