logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Transmiter sieciowy – jaki model do kabla 50 m i czy musi być jedna faza?

eryk.tomaszewski 06 Wrz 2025 14:22 483 12
  • #1 21654850
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  
    Posty: 651
    Ocena: 68
    Witam. Wiem jak działa transmiter sieciowy. Jaki model polecicie? 

    Długość kabla elektrycznego około 50 m. 

    A moje pytanie rozumiem że muszą być wpięte do gniazda na jednej fazie? 
  • #2 21654864
    cocopoco
    Poziom 17  
    Posty: 189
    Pomógł: 27
    Ocena: 51
    50m to dużo dla PLC. Gdzie masz taki długi odcinek? O jakiej prędkości przesyłu marzysz?

    Technologia też już martwa, większość producentów już to porzuciła. Devolo ma dobre urządzenia.
  • #3 21654870
    gkwiatkowski
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    Posty: 4671
    Pomógł: 649
    Ocena: 1226
    Tak musi być jedna faza.
    Istnieją jednak sprzęgacze międzyfazowe. Trudno je dostać i są drogie. Kilka lat temu widziałem je za 600 zł.
  • #4 21654892
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  
    Posty: 651
    Ocena: 68
    cocopoco napisał:
    50m to dużo dla PLC. Gdzie masz taki długi odcinek? O jakiej prędkości przesyłu marzysz?

    Technologia też już martwa, większość producentów już to porzuciła. Devolo ma dobre urządzenia.


    Po mieszkaniu jest około 10 metrów z gniazda do rg i z rg do budynku gospodarczego kabla około 30 metrów idzie i do gniazda około też 10 metrów więc razem 50 plus minus. 

    Wiem że martwa. Ale potrzebuje to do kamery. Mam na repeaterze ale to trochę słabo działa. Opóźnienie jest przy obrocie. A narazie ciąganie kabli nie wchodzi w grę. Dlatego pytam czy to musi być na jednej fazie zrobię czy na jakimś obwodzie bo w internecie takie głupoty gdzie nie gdzie są napisane. 

    Devolo? Nie słyszałem. Myślałem o TP linku jakimś. 

    Ale zobaczę. 

    Prędkość taka żeby kamerę nie miała opóźnienia. 
  • #5 21654896
    IC_Current
    Specjalista Sieci, Internet
    Posty: 9142
    Pomógł: 1499
    Ocena: 2511
    eryk.tomaszewski napisał:
    Długość kabla elektrycznego około 50 m.

    Cudów z tego to nie będzie. Może jakiś sterownik pokroju falownika do fotowoltaiki ale na kokosy nie licz.
    Pomogłem? Kup mi kawę.
  • #6 21654898
    cocopoco
    Poziom 17  
    Posty: 189
    Pomógł: 27
    Ocena: 51
    >>21654892 Z tego co kojarze to TP-Link już parę lat temu wycofał PLC.

    Ja bym zamiast tego wybrał 2xUbiquiti CPE, koszt niższy i transfer pewniejszy o ile jest widoczność.
  • #7 21654908
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  
    Posty: 651
    Ocena: 68
    cocopoco napisał:
    >>21654892 Z tego co kojarze to TP-Link już parę lat temu wycofał PLC.

    Ja bym zamiast tego wybrał 2xUbiquiti CPE, koszt niższy i transfer pewniejszy o ile jest widoczność.

    No to by było dobre a najlepsze to kabel ale póki co musi być jakoś bezprzewodowo a w miarę ok. 

    Czekam jeszcze na światłowod. Bo póki co po Neostradzie idzie. 
  • #8 21654923
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #9 21655022
    panzewsi
    Poziom 24  
    Posty: 486
    Pomógł: 69
    Ocena: 164
    Moim zdaniem kamera powinna Ci na tych transmiterach bezproblemowo zadziałać. Kiedyś musiałem na szybko zorganizować internet w tymczasowym hotelu i użyłem kilka takich urządzeń i kilkanaście osób miało kontakt ze światem. Szału może nie było, ale działało. Działa to na pewno lepiej niż wifi przez kilka ścian. Jakiś czas temu zrobiłem test z piwnicy na 1 piętro, nie sprawdzałem, czy było na tej samej fazie i transfer był ponad 30 Mbit/s. Jednemu koledze puściłem na tym kablówkę, bo na Wi-Fi paskudziło.
    Na znanym portalu można kupić zestaw 2 sztuk za około 100 zł, także myślę, że warto zaryzykować, zawsze można odesłać. Dobrze ustawiona kamera 8Mpx potrzebuje pasma poniżej 10 Mbit/s, więc jest spora szansa, że będzie to działać stabilnie.
    Masz tu link do aukcji, takich właśnie używałem:
    https://allegro.pl/oferta/adapter-lan-plc-wif...rHasChanged=false&fromVariant=17353134808
  • #10 21655034
    k_pec
    Poziom 34  
    Posty: 1772
    Pomógł: 271
    Ocena: 561
    eryk.tomaszewski napisał:
    Dlatego pytam czy to musi być na jednej fazie zrobię czy na jakimś obwodzie bo w internecie takie głupoty gdzie nie gdzie są napisane. 

    Devolo? Nie słyszałem. Myślałem o TP linku jakimś.

    Do kamery może być wystarczające, nawet na takim dystansie. Kiedyś próbowałem zestawiać z ciekawości połączenie lekko ponad 40 metrów przedłużacza plus sieć w domku - jako zakłócacz działała kosiarka do trawnika włączona na tę samą fazę - gniazda w tym samym pomieszczeniu i w różnych budynkach, stojąca przy samym przedłużaczu.

    Chodziło to zadziwiająco dobrze i na jakimś Fritz!-u, i na jakiejś taniej Fubie. Dawało to kilkadziesiąt Mbps, niewrażliwe nawet na kosiarkę. Fritz! by trochę szybszy. Sam byłem zaskoczony. że w takich warunkach w ogóle się zestawiało.

    Tak więc kupuj cokolwiek i próbuj, bo zdalnie to nie ma możliwości powiedzieć, jak to będzie działało akurat u Ciebie.

    Oczywiście, połączenie powinno być na jednej fazie - na dwu też potrafi pójść, nawet bez mostka PLC na fazach, ale to zależne jest od rodzaju licznika. Prędkości z reguły wtedy już są niewielkie, bo bardzo degradują połączenie zabezpieczenia przylicznikowe, oraz oczywiście sam licznik (jeśli w ogóle przepuszcza sygnały). Trzeba po prostu próbować.
  • #11 21655097
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  
    Posty: 651
    Ocena: 68
    Erbit napisał:
    eryk.tomaszewski napisał:
    Mam na repeaterze

    Dlaczego nie zrobisz tego po ludzku ?

    Tu podobny temat, nie chce mnie się powtarzać -> https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic4136949.html

    Dodano po 3 [minuty]:

    eryk.tomaszewski napisał:
    Czekam jeszcze na światłowod. Bo póki co po Neostradzie idzie.

    Doprowadzenie światłowodu do Twojego domu nic nie zmieni w Twojej sieci lokalnej.

    eryk.tomaszewski napisał:
    cocopoco napisał:

    Ja bym zamiast tego wybrał 2xUbiquiti CPE, koszt niższy i transfer pewniejszy o ile jest widoczność.

    No to by było dobre a najlepsze to kabel ale póki co musi być jakoś bezprzewodowo a w miarę ok. 


    Przecież Koelga właśnie Tobie to zaproponował - bezprzewodowo. Poczytaj w linku, który podałem to zrozumiesz.

    Tak zgodzę się że to bez przewodowo. Ale niestety nie mogę nawet doprawdzic kabla do ubiquiti w domu że względu na moją żonę. Niestety nie lubi żadnych kabli po wierzchu. Gdybym miał kabel od internetu w innym miejscu mógłbym sobie pozwolić na przewierty kabla i doprowadzić do ubiquiti. Wiem jak to działa. Najlepiej jeszcze jakby obydwa były na zewnątrz I patrzyły na siebie. W budynku gospodarczym to nie problem. Ale w domu tak. Gdybym router miał na ścianie od kotłowni to poprotu bym się przewiercił i przepuścił kabel do ubiquiti. 

    Chyba że oczyms nie wiem że ubiqiti idą po wifi. Ale wydaje mi się że nie. 

    W pracy mam z tym doczynienia. Odrazu bym tak zrobił Ale mówię żadnego kabelka i żadnej rurki nie może być w domu jak i na elewacji. Więc zostaje mi czekać do remontu kilka lat albo myśleć nad innym rozwiązaniem. 


    Dodano po 2 [minuty]:

    k_pec napisał:
    eryk.tomaszewski napisał:
    Dlatego pytam czy to musi być na jednej fazie zrobię czy na jakimś obwodzie bo w internecie takie głupoty gdzie nie gdzie są napisane. 

    Devolo? Nie słyszałem. Myślałem o TP linku jakimś.

    Do kamery może być wystarczające, nawet na takim dystansie. Kiedyś próbowałem zestawiać z ciekawości połączenie lekko ponad 40 metrów przedłużacza plus sieć w domku - jako zakłócacz działała kosiarka do trawnika włączona na tę samą fazę - gniazda w tym samym pomieszczeniu i w różnych budynkach, stojąca przy samym przedłużaczu.

    Chodziło to zadziwiająco dobrze i na jakimś Fritz!-u, i na jakiejś taniej Fubie. Dawało to kilkadziesiąt Mbps, niewrażliwe nawet na kosiarkę. Fritz! by trochę szybszy. Sam byłem zaskoczony. że w takich warunkach w ogóle się zestawiało.

    Tak więc kupuj cokolwiek i próbuj, bo zdalnie to nie ma możliwości powiedzieć, jak to będzie działało akurat u Ciebie.

    Oczywiście, połączenie powinno być na jednej fazie - na dwu też potrafi pójść, nawet bez mostka PLC na fazach, ale to zależne jest od rodzaju licznika. Prędkości z reguły wtedy już są niewielkie, bo bardzo degradują połączenie zabezpieczenia przylicznikowe, oraz oczywiście sam licznik (jeśli w ogóle przepuszcza sygnały). Trzeba po prostu próbować.

    Jakiś znalazłem w necie ten transmiter po sieci 230v zamówię na próbę. Najwyżej zwrócę.
  • #12 21655187
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #13 21655214
    eryk.tomaszewski
    Poziom 8  
    Posty: 651
    Ocena: 68
    Erbit napisał:
    eryk.tomaszewski napisał:
    Wiem jak to działa. Najlepiej jeszcze jakby obydwa były na zewnątrz I patrzyły na siebie.


    Nie najlepiej. To są wręcz warunki konieczne. Przebijanie się sygnału przez ściany jest bez sensu.

    eryk.tomaszewski napisał:
    Gdybym router miał na ścianie od kotłowni to poprotu bym się przewiercił i przepuścił kabel do ubiquiti.


    Nie wiem jakiej konstrukcji masz dom ale skrętka może mieć do 100 metrów długości. Możesz zatem dom opasać w koło wiele razy. Piszę o tym ponieważ zawsze jest jakaś droga, którą można wyjść na zewnątrz z minimalną ilością "roboty". Trzeba to tylko dobrze przemyśleć.

    Dodano po 1 [minuty]:

    eryk.tomaszewski napisał:
    Jakiś znalazłem w necie ten transmiter po sieci 230v zamówię na próbę. Najwyżej zwrócę.


    Powinieneś wybrać nie jakiś a dobre, sprawdzone marki - np. Fritz!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru odpowiedniego modelu transmitera sieciowego do pracy na kablu elektrycznym o długości około 50 m oraz kwestii podłączenia urządzeń do jednej fazy. Poruszono zagadnienia dotyczące kompatybilności transmitera z długością przewodu oraz wpływu podłączenia do różnych faz na stabilność i jakość sygnału. Zwrócono uwagę, że dla optymalnej pracy transmitery sieciowe powinny być podłączone do gniazd znajdujących się na tej samej fazie, co minimalizuje zakłócenia i straty sygnału. Wskazano na konieczność wyboru modeli o dobrej jakości transmisji i odporności na zakłócenia, które sprawdzą się przy przewodach o długości około 50 m. Nie podano konkretnych modeli ani marek, jednak podkreślono znaczenie parametrów technicznych takich jak prędkość transmisji, kompatybilność z instalacją elektryczną oraz stabilność połączenia.
REKLAMA