Witam serdecznie,
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jestem serwisantem, znam fizykę bardziej z teorii, czytam instrukcje i umiem zrobić bardzo podstawowe pomiary elektryczne.
Posiadam pod opieką dom 600 m2, w kotłowni mamy pompę ciepła i kocioł gazowy firmy de dietrich.
Na wstępie (nie wiem, czy to istotne) - jak zostałem zarządcą tego domu, to były błędy zarówno na kotle, jak i na pompie - dotyczyły one niskiego ciśnienia w naczyniach przeponowych (mają strasznie wysokie rachunki za prąd, czy jak obie jednostki nie działały zimą, tzn. że grzałka chodziła w buforze ciepła?). Uzupełniłem wodę i zarówno kocioł gazowy, jak i pompa ruszyły.
Natomiast tam, gdzie mam bezpieczniki od pompy (zdjęcie nr 1 i 2), pojawił się błąd:Moduł CKF i awaria wentylatora. Udało mi się wymienić ten moduł CKF, zrobiłem reset, skasowałem wszystkie błędy, ale nadal wentylator nie uruchamia się, ale na sterownikach pojawiły się '1' w odpowiednich miejscach (zdjęcie 5, 6). Rozebrałem jednostkę zewnętrzną (wentylator) i napięcie dochodzi do głównej płytki. Harmonogramy są wyłączone, nieaktywne. Mam kilka pytań:
1) Pierwsze pytanie - co w ogóle implikuje działanie tego wentylatora; gdzie w menu szukać jakichś ustawień, parametrów, dla których ten wentylator powinien się automatycznie włączać?
2) Czy macie pomysł, co może być uszkodzone; chciałem jeszcze spróbować zmierzyć, czy napięcie dochodzi do samych silników obu wentylatorów, ale trochę padało i za dużo rozbierania; poza tym wydaje mi się, że tam na tym wyświetlaczu by się pojawiły jakieś błędy (komunikacja jest jednokierunkowa czy dwukierunkowa w takich urządzeniach; średnio to wynika z instrukcji)?
Nie wiem do końca, jak działa ten sterownik Carel. Możliwe, że zgłasza błąd wentylatora tylko wtedy, gdy:
-wyśle sygnał „załącz”, a nie dostanie informacji zwrotnej (np. z czujnika obrotów, presostatu różnicy ciśnień).
Bo jeśli dobrze rozumiem, to jak wentylator w ogóle nie ma aktywnej diagnostyki sprzętowej (a w wielu centralach tak jest) - sterownik nie wie, czy się kręci, dopóki nie osiągnie określonych warunków.
Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam,
Marcin
AI: Czy mógłby Pan podać dokładny model pompy ciepła De Dietrich, której dotyczy problem? To bardzo ułatwi wskazanie konkretnych ustawień i możliwych przyczyn.
De Dietrich MIT-S 11-16H
AI: Czy wentylator po włączeniu próbuje w ogóle ruszyć (np. słychać buczenie, lekkie drgania), czy jest całkowicie martwy i nie wykazuje żadnych oznak działania?
Jest całkowicie martwy, nie jest też niczym zablokowany, bo patykiem go kręciłem ręcznie
Na wstępie chciałem zaznaczyć, że nie jestem serwisantem, znam fizykę bardziej z teorii, czytam instrukcje i umiem zrobić bardzo podstawowe pomiary elektryczne.
Posiadam pod opieką dom 600 m2, w kotłowni mamy pompę ciepła i kocioł gazowy firmy de dietrich.
Na wstępie (nie wiem, czy to istotne) - jak zostałem zarządcą tego domu, to były błędy zarówno na kotle, jak i na pompie - dotyczyły one niskiego ciśnienia w naczyniach przeponowych (mają strasznie wysokie rachunki za prąd, czy jak obie jednostki nie działały zimą, tzn. że grzałka chodziła w buforze ciepła?). Uzupełniłem wodę i zarówno kocioł gazowy, jak i pompa ruszyły.
Natomiast tam, gdzie mam bezpieczniki od pompy (zdjęcie nr 1 i 2), pojawił się błąd:Moduł CKF i awaria wentylatora. Udało mi się wymienić ten moduł CKF, zrobiłem reset, skasowałem wszystkie błędy, ale nadal wentylator nie uruchamia się, ale na sterownikach pojawiły się '1' w odpowiednich miejscach (zdjęcie 5, 6). Rozebrałem jednostkę zewnętrzną (wentylator) i napięcie dochodzi do głównej płytki. Harmonogramy są wyłączone, nieaktywne. Mam kilka pytań:
1) Pierwsze pytanie - co w ogóle implikuje działanie tego wentylatora; gdzie w menu szukać jakichś ustawień, parametrów, dla których ten wentylator powinien się automatycznie włączać?
2) Czy macie pomysł, co może być uszkodzone; chciałem jeszcze spróbować zmierzyć, czy napięcie dochodzi do samych silników obu wentylatorów, ale trochę padało i za dużo rozbierania; poza tym wydaje mi się, że tam na tym wyświetlaczu by się pojawiły jakieś błędy (komunikacja jest jednokierunkowa czy dwukierunkowa w takich urządzeniach; średnio to wynika z instrukcji)?
Nie wiem do końca, jak działa ten sterownik Carel. Możliwe, że zgłasza błąd wentylatora tylko wtedy, gdy:
-wyśle sygnał „załącz”, a nie dostanie informacji zwrotnej (np. z czujnika obrotów, presostatu różnicy ciśnień).
Bo jeśli dobrze rozumiem, to jak wentylator w ogóle nie ma aktywnej diagnostyki sprzętowej (a w wielu centralach tak jest) - sterownik nie wie, czy się kręci, dopóki nie osiągnie określonych warunków.
Dziękuję z góry za pomoc.
Pozdrawiam,
Marcin
AI: Czy mógłby Pan podać dokładny model pompy ciepła De Dietrich, której dotyczy problem? To bardzo ułatwi wskazanie konkretnych ustawień i możliwych przyczyn.
De Dietrich MIT-S 11-16H
AI: Czy wentylator po włączeniu próbuje w ogóle ruszyć (np. słychać buczenie, lekkie drgania), czy jest całkowicie martwy i nie wykazuje żadnych oznak działania?
Jest całkowicie martwy, nie jest też niczym zablokowany, bo patykiem go kręciłem ręcznie