logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki oscyloskop samochodowy 4-kanałowy wybrać: z wyświetlaczem czy PC USB dla początkującego?

panborsuk37 16 Gru 2025 14:55 1281 23
  • #1 21782155
    panborsuk37
    Poziom 6  
    Posty: 3
    Oscyloskop samochodowy. Dzień dobry! Potrzebuję oscyloskopu do diagnozy samochodowej. Nie mam doświadczenia, więc proszę o podpowiedź, jaki wybrać? Czy z monitorkiem są lepsze, czy do podłączenia do komputera będą OK? Myślę o czterokanałowym. Dziękuję i pozdrawiam
  • #2 21782176
    Jacck
    Poziom 26  
    Posty: 1329
    Pomógł: 82
    Ocena: 103
    Jaki masz budżet i czy musi być 4 kanałowy?
    Np. Rigol DS1054Z (ceny w Polsce od ok. 1500 zł)
    Jak chcesz coś tańszego to np. Hanmatek DOS1104.
  • #3 21782219
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    A ja z innej beczki, po co w dzisiejszych czasach oscyloskop do napraw/diagnozy samochodów ?
  • #4 21782590
    Jacck
    Poziom 26  
    Posty: 1329
    Pomógł: 82
    Ocena: 103
    >>21782219 Znajomy mechanik mówił m że sprawdza czasami przebiegi na wyjściach czujników np. ABS żeby potwierdzić czy czujnik jest uszkodzony
  • #5 21782689
    kjoxa
    Poziom 23  
    Posty: 599
    Pomógł: 45
    Ocena: 236
    A ZT703 jako wskaźnik by się tu nie sprawdził idealnie?
  • #6 21782697
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    Jacck napisał:
    >>21782219 Znajomy mechanik mówił m że sprawdza czasami przebiegi na wyjściach czujników np. ABS żeby potwierdzić czy czujnik jest uszkodzony



    W starych autach bym zrozumiał, ale w nowszych większość ma czujniki halla i trzeba aparatury do pomiarów przepływu prądu.
  • #7 21782709
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10481
    Pomógł: 941
    Ocena: 3405
    jarewa napisał:
    większość ma czujniki halla i trzeba aparatury do pomiarów przepływu prądu

    Do pomiarów czujnika Halla czego Ty potrzebujesz?
  • #8 21782712
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    To wyjaśnij jak sprawdzisz czujnik hall dwu pinowy
  • #9 21782715
    web69
    Poziom 33  
    Posty: 2147
    Pomógł: 188
    Ocena: 628
    A co w tym trudnego? Zapinasz sondy od oscyloskopu i widać czy jest przebieg...
  • #10 21782727
    piotrekwoj1
    Poziom 43  
    Posty: 10481
    Pomógł: 941
    Ocena: 3405
    Nigdy w życiu nie mierzyłem przepływu prądu w czujnikach Halla w czasie ich diagnozowania.
    Co do oscyloskopu to nie wiem na jakim poziomie zaawansowania w diagnostyce jest autor ale czasami jest to przerost formy nad treścią co do zastosowania oscyloskopu. Jak narazie to w swojej karierze użyłem go łącznie może z 10 razy, ostatni raz do podejrzenia wału i wałka w Chevrolet bo był założony zły pierścień magnetyczny na wale. W innych przypadkach wystarczył diagnoskop miernik i probówki z żarówek.
    Autor niech się zastanowi bo wydasz kasę i rzucisz go na półkę. Ja mam i oscyloskop i skopometr i częściej używam tego drugiego.
  • #11 21782754
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    web69 napisał:
    A co w tym trudnego? Zapinasz sondy od oscyloskopu i widać czy jest przebieg...



    Jaki przebieg jak w tych czujnikach jest pętla pradowa, wymaga to dodatkowego bocznika, a to znowu za dużo pierdzielenia by podłączyć i sprawdzić
  • #12 21784428
    panborsuk37
    Poziom 6  
    Posty: 3
    Dziękuję za odpowiedzi. Z budżetu to mogę 2-3 tys. Czytam o oscyloskopach Pico, serii 2000. 2205, dwukanałowy, 25 MHz. Są tańsze 10 MHz. Raczej wezmę 25 MHz, czyli 2205. Do tego sondę prądową. Tak jak opisałem. Hobbystycznie, dla przyjemności, i posprawdzam sobie czujniki, wtryskiwacze i na półkę 😀😀😀
  • #14 21784599
    panborsuk37
    Poziom 6  
    Posty: 3
    Wygląda dobrze. Nie patrzyłem na ręczne oscyloskopy. Praca wygodniejsza niż komputerowa.
  • #15 21784708
    kjoxa
    Poziom 23  
    Posty: 599
    Pomógł: 45
    Ocena: 236
    No ja się na niego czaiłem :)
    Recenzja P. Burnosa też okej, więc…

    https://m.youtube.com/watch?v=pLff-XTJdfA
  • #16 21787315
    Jacck
    Poziom 26  
    Posty: 1329
    Pomógł: 82
    Ocena: 103
    kjoxa napisał:
    A ZT703 jako wskaźnik by się tu nie sprawdził idealnie?

    Takie akurat odradzałbym mechanikowi samochodowemu. On nie ma ekranowanej sondy pomiarowej tylko zwykłe przewody które działają jak anteny - zbierają wszystkie śmieci z otoczenia a silnik iskrowy lub osprzęt (np. alternator albo przetwornice LED) też potrafią siać zakłócenia pod maską.
  • #18 21804645
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #19 21804876
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12737
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3392
    Ja mam 3 oscyloskopy, jeden ruski taki prawdziwy oscyloskop, drugi 4- kanałowy Rigol, i trzeci taki przenośny.
    Jeszcze nigdy przy samochodach ani jednego nie używałem.
  • #20 21804903
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13199
    Pomógł: 1878
    Ocena: 2343
    panborsuk37 napisał:
    Tak jak opisałem. Hobbystycznie, dla przyjemności, i posprawdzam sobie czujniki, wtryskiwacze i na półkę 😀😀😀


    Naprawa aut to głównie sprawdzanie czy gdzieś jest dobre przejście, dobra masa, czy wtyczki nie zaśniedziały...
    Wtryskiwaczy tym nie sprawdzisz, sprawdzisz co najwyżej ciągłość przewodu od ECU do wtryskiwacza i wyjście ze sterownika, a można to zrobić na inne sposoby (kontrolką przykładowo - nie jest to na tyle szybki sygnał by go nie było widać - z resztą ogólnie w autach poza szybami danych to sygnały raczej nie są w MHz :D). A samą ciągłość obwodu też zazwyczaj ECU samo diagnozuje.

    Więc multimetr (pomiar rezystancji i napięcia na liniach sygnałowych), próbnik (najlepiej też jeden i większej mocy by sprawdzić solidność masy, połączeń etc) na początek i tyle...

    Pakowanie na start 3 tysiące na oscyloskop to jak strzelać do mrówki z armaty. Oczywiście można, ale to kupił bym jakiegoś taniego rigola 2 kanałowego, albo chińczyka nawet z jednym kanałem. Nie widzę sensu 4 kanałowego oscyloskopu do elektromechaniki.... Są też chińskie kombajny multimetr/oscyloskop. Albo przystawki pomiarowe do komputerów diagnostycznych, w tym np. Cęgowy miernik prądu etc. Ale wiadomo taki zestaw do diagnostyki to za 2 tysiące się nie kupi.
  • #21 21804939
    marusmk
    Poziom 19  
    Posty: 292
    Pomógł: 34
    Ocena: 82
    Aleksander_01 napisał:
    Ja mam 3 oscyloskopy, jeden ruski taki prawdziwy oscyloskop, drugi 4- kanałowy Rigol, i trzeci taki przenośny.
    Jeszcze nigdy przy samochodach ani jednego nie używałem.

    Ale co: jesteś mechanikiem i z tego żyjesz?
    Jeśli tak, to wolałbym mechanika z oscyloskopem aby stwierdził usterkę jak na foto niż takiego grzebakę, który przy okazji "szukania" wtrysk czy świece urwie itp/itd po drodze i jeszcze w dodatku dwa dni będzie "szukał".
    "Nowoczesny" podłączy oscyloskop i po kilkunastu minutach...


    Wykresy prądu rozrusznika silnika 2.0 HDI, porównanie sprawnego i uszkodzonego cylindra
  • #22 21804951
    jarewa
    Poziom 35  
    Posty: 3122
    Pomógł: 228
    Ocena: 519
    Widać że ty nie mechanikujesz. Jesteś tylko teoretykiem.

    janosik2026 napisał:
    do szybkich diagnoz LIN czy CAN


    A co ty niby chcesz diagnozować w lin czy can ? bo jak ramki to do tego jest analizator logiczny.
  • #23 21804965
    Aleksander_01
    Poziom 43  
    Posty: 12737
    Pomógł: 1158
    Ocena: 3392
    marusmk napisał:
    Ale co: jesteś mechanikiem i z tego żyjesz?

    Jestem eektronikiem i prowadzę warsztat samochodowy.
    Zaczym Ty przyniesiesz oscyloskop to ja już naprawię.
    Masz błąd w ABS typu sygnał niemożliwy(impossible) z jakiegoś czujnika. I po co to oglądać na oscyloskopie, dwa to jak to podpiąć, itd. Teoretyzujesz a nie masz bladego pojęcia o co chodzi.
  • #24 21804981
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy wyboru oscyloskopu samochodowego 4-kanałowego dla początkującego do diagnostyki pojazdów. Użytkownicy wskazują, że oscyloskop jest przydatny do analizy sygnałów z czujników, takich jak ABS czy czujniki Halla, oraz do diagnozy wtryskiwaczy i innych elementów elektronicznych. Zalecane są modele Rigol DS1054Z, Hanmatek DOS1104, a także oscyloskopy Pico (np. 2205, 2405A) ze względu na dobrą jakość i funkcje dedykowane automotive. Poruszono kwestię wyboru między oscyloskopem z własnym wyświetlaczem a modelem USB do komputera – praca na oscyloskopie ręcznym jest wygodniejsza, ale modele PC USB są tańsze i funkcjonalne. Wskazano, że sondy pomiarowe powinny być ekranowane, aby uniknąć zakłóceń elektromagnetycznych pod maską samochodu. Część uczestników podkreśla, że dla podstawowej diagnostyki często wystarczą multimetry i próbniki, a oscyloskop może być narzędziem uzupełniającym, szczególnie przy bardziej zaawansowanych pomiarach i interpretacji przebiegów. Dyskusja zawiera także opinie o praktycznym zastosowaniu oscyloskopów w warsztatach samochodowych oraz sugestie dotyczące budżetu (2-3 tys. zł) i kanałowości urządzenia.
REKLAMA