Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar podciśnienia - czujnik

23 Gru 2005 11:28 10140 7
  • Poziom 10  
    Witam !

Mam problem zwiazany z pomiarem podciśnienia. Sprawa wygląda tak jest zbiornik podłączony do pompy ssacej z niego wychodzi sobie wężyk i muszę stwierdzić kiedy ze zbiornika zostało odpompowane powietrze i jest w nim próżnia (no prawie próżnia). Całość ustrojstwa będzie sterował mikroprocesor ale z tym nie ma problemów. Problemem jest sam czujnik. Przeszukując zasoby internetu mój wybór padł na dwa czujniki motoroli MPX5010PD lub MPX5100DP w sumie różnią się tylko "presure range" ten pierwszy ma od 0-10kPa a ten drugi od 0-100kPa. Muszę sprawdzić czy w zbiorniku ciśnienie jest bliskie zeru. Który z nich zastosować. A jeśli żaden się nie nadaje to może ma ktoś propozycję jaki dać ?
  • Poziom 14  
    Witam
    Jeśli chcesz sprawdzać wartości jak najbliższe zeru to proponuje zastosować czujnik o jak najmniejszym zakresie pracy, a tylko dlatego że na pewno jest dokładniejszy. Poprostu ta sama ilość "woltów" przypada tak na jeden jak i na drugi czujnik, więc mierząc je, a tak zapewne te czujniki dzialają, dostajesz dziesięciokrotnie większą dokładność na czujniku o zakresie 0-10kPa w porównaniu do 0-100kPa.

Przykład 10kPa
    10kPa = 10V
    5 kPa = 5V
    0,5 kPa = 0,5v

Przykład 100kPa
    100kPa = 10V
    50kPa = 5V
    1kPa = 0,1V

Tak to chyba wyglada jeśli się pomyliłem toproszę innych o to by mnie poprawili
    Pzdr
  • Poziom 37  
    Tu jest potrzebny czujnik podciśnienia a nie ciśnienia i to o jak największym zakresie który będzie zależał od tego ile tej "próżni" ma być (wartość podciśnienia).Tu http://www.aplisens.com.pl/pl.html produkują dobre choć nie tanie czujniki ciśnienia i podciśnienia.Są tam czujniki podciśnienia względnego (mierzą różnicę od ciśnienia atmosferycznego) i absolutnego które mierzą względem komory próżniowej wewnątrz czujnika.Ten drugi wydaje się odpowiedni.Zdaje się że na zamówienie też robią (zakres i typ wykonania).
  • Poziom 10  
    Z tego co zrozumiałem z noty katalogowej są to czujniki różnicowe. Czyli jeśli do jedenego wejścia nie podłączę nic a do drugiego wężyk od zbiornika to po odpompowaniu powietrza ze zbiornika będę miał właśnie różnicę około 100kPa a to chba jest mniej więcej tyle ile wynosi ciśnienie atmosferyczne czyli jesli będzie próżnia czujnik powinien podać jedną ze skrajnych wartości napięcia. Chyba że coś knocę to mnie poprawcie
  • Poziom 29  
    astley napisał:
    Z tego co zrozumiałem z noty katalogowej są to czujniki różnicowe. Czyli jeśli do jedenego wejścia nie podłączę nic a do drugiego wężyk od zbiornika to po odpompowaniu powietrza ze zbiornika będę miał właśnie różnicę około 100kPa a to chba jest mniej więcej tyle ile wynosi ciśnienie atmosferyczne czyli jesli będzie próżnia czujnik powinien podać jedną ze skrajnych wartości napięcia. Chyba że coś knocę to mnie poprawcie

Dokładnie tak.
  • Poziom 10  
    Czyli musze zastosowac czujnik MPX5100 ? Ten MPX5010 po prostu jes "za mały" :) Tylko troche kosztuje ten czujniczek. Ma ktoś pomysł jak można taniej "sprawdzić prawie-próżnię" ?
  • Poziom 16  
    Witam,
    a zaglądałeś do katalogu tme? Oni mają trochę tych czujników ciśnienia.

Pozdrawiam
    Blasiutek