logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Oświetlenie LED RGBW 24V 510W w łazience – jak podłączyć sterownik 15A i wzmacniacz 24A?

Szyms93 23 Gru 2025 20:27 174 3
REKLAMA
  • #1 21788748
    Szyms93
    Poziom 1  
    Posty: 1
    Witam serdecznie

    Poszukuję porady w kwestii wykonania oświetlenia LED łazienki.
    Zasilacz LED będzie w łazience (blisko źródła poboru, długości od zasilacza LED do taśm nie będą przekraczać 3-4 m). Sam zasilacz będzie zasilany przewodami 3 x 1,5 mm² z instalacji.
    Planuję oświetlenie przy zastosowaniu taśmy LED RGBW o mocy 20 W/m oraz napięciu 24 V.
    Łączna długość taśmy to ok. 25,5 m - pobór mocy całej taśmy to będzie ok. 510 W.
    Planowałem kilka obwodów tj.
    - 1. obwód: 7,3 m pod prysznicem (jedna linia światła). Pobór wyniesie 146 W; przy napięciu 24 V daje natężenie ok. 6,1 A.
    - 2. obwód: 4,2 m po podłodze (jedna linia światła). Pobór wyniesie 84 W; przy napięciu 24 V daje natężenie ok. 3,5 A.
    - 3. obwód: łącznie 7,35 m tj. 2,55 m nad wanną (jedna linia światła) i podświetlenie schodków: 2 linie światła po 2,4 m. Pobór wyniesie 147 W; przy napięciu 24 V daje natężenie ok. 6,1 A.
    - 4. obwód: łącznie 6,8 m, tj. podświetlenie lustra 4 m (jedna linia światła) i oświetlenie przy stelażu WC 2,8 m (jedna linia światła). Pobór wyniesie 136 W; przy napięciu 24 V daje natężenie ok. 5,7 A.

    Do wszystkich obwodów (taśm) planuję doprowadzić i dolutować przewody 4 x 1,5 mm².
    Zastanawiam się nad zastosowaniem sterownika RGBW o mocy całkowitej 15 A (6 A/kanał), wzmacniacza LED RGBW o mocy całkowitej 24 A (4 x 6 A) i podłączenia tego układu.
    Rozważam 2 układy:
    1. Zasilacz 600 W podłączony do sterownika (stosowanego jako przekaźnik/stycznik); następnie połączenie sterownika ze wzmacniaczem, a z wzmacniacza podłączenie wszystkich 4 obwodów.
    2. Zasilacz 300 W podłączony do sterownika i z tego sterownika podłączenie obwodów 1 i 2; połączenie sterownika ze wzmacniaczem; zasilenie osobno wzmacniacza z zasilacza 360 W i połączenie pod wzmacniacz obwodów 3 i 4.

    Serdecznie dziękuję za wszelkie sugestie lub krytykę czy taki kierunek działania jest właściwy i czy takie połączenie może być zastosowane.
    Z racji czasu publikacji - życzę wszystkim forumowiczom Wesołych Świąt!
    Szymon



    AI: Czy możesz podać konkretne modele (producent, model) sterownika RGBW 15A oraz wzmacniacza RGBW 24A, które planujesz zastosować?
    Sterownik LED WiFi 5in1 RGB CCT uniwersalny 15 A - WL5, producent M-Light
    Wzmacniacz LED RGBW amplifier 12-24 V DC, 24 A, producent Ecolight
    Zasilacze firmy MeanWell lub GLP
    AI: W jaki sposób planujesz sterować oświetleniem (np. pilot, aplikacja, integracja z systemem smart home)?
    Pilot dotykowy ścienny 4-kanałowy
  • REKLAMA
  • #2 21788944
    elktrod
    Poziom 41  
    Posty: 5196
    Pomógł: 765
    Ocena: 1353
    Czy 500- 600 Wat na 25m w kwadracie to nie za dużo? A na czuwaniu czyli na biegu jałowym to ile Wat pobiorą w/w urządzenia? Czemu do podświetlania a nawet pod prysznice przewidujesz moc rażącą i kłująca w oczy po ponad 100 Wat, kiedy zapewne wystarczy kilka Wat? Również pozdrawiam świątecznie...
    Wszystko to mam ogarnięte mocą do 100W łącznie z kabiną prysznicową z radiem a i tak sąsiad krytykuje, że nie ma TV pod prysznicem... Reasumując: "Wolnoć Tomku w swoim domku"...
  • REKLAMA
  • #3 21788976
    DiZMar
    Poziom 43  
    Posty: 32491
    Pomógł: 2881
    Ocena: 6597
    Przerost formy nad treścią. 500-600 W w oświetleniu w łazience? Czego to ludzie nie wymyślą?
  • #4 21788990
    ladamaniac
    Poziom 40  
    Posty: 5320
    Pomógł: 721
    Ocena: 2066
    Sterownik masz CCT, taśma jest do tego CCT albo CW WW?. Zasilacz musisz ( nie musisz ale zgodnie ze sztuką powinieneś) z zapasem na maksymalną moc taśmy. Ale w praktyce nigdy taśma nie będzie pracować z pełną mocą. Osobno masz ledy białe, osobno RGB, zazwyczaj nie pracują oba typy z pełną mocą. 0,5kW w ledach, to już raczej niewielkie boisko, nie łazienka, więc również będzie pracować na pół gwizdka albo słabiej. Pamiętaj tylko, żeby dłuższe odcinki zasilać z obu stron, bo przy dużej mocy, jeśli jednak byś użył, może być widoczny spadek jasności przy końcu taśmy.
    Sterownik masz RGB W CCT, a jak taśma? Poza tym, przy dobrych taśmach odcień bieli można lekko poprawić ledami RGB, robiłem tak w akwarium.
REKLAMA