Witam, jestem w trakcie poszukiwania usterki zasilacza komputerowego marki DeepCool model PN750M, zasilacz kupiony z usterką polegającą na tym, że robi zwarcie ( według sprzedawcy). Wstępne pomiary wykazały wszędzie wysokie oporności na gnieździe zasilania, oraz dziwnie zachowujące się sekcje wyjściowe. 3.3,12,5 miały podłogę ale po chwili wstają z różną opornością, nawet w granicach 200 Ω. Wstępnie, mosfety SMD wyjściowe, nie wykazują zwarć, mostek też nie ( wyluzowany i sprawdzony), znalazłem dwa rezystory (a może to cewki?) pokazane na osobnym zdjęciu, które nie mają oporności (0,2 Ω), z kalkulatorów kresek rezystorow wychodzą bzdury, wpisując w jedną lub drugą stronę paski, czy to tak powinno być, są one jako przejście dalej obwodu i są równoległe. Jest kilka filmów na temat modelu zasilacza, ale tam awarii ulegały klucze. Wizualnie nie ma żadnych uszkodzeń. Na razie nie podłączany pod sieć, bo muszę zmajstrować obwód żarówki. Zdjęcia płytki zamieszczam, jest to dość skomplikowana konstrukcja. Tych bardziej obeznanych proszę o pomoc, co dalej szukać.
Poniżej rozebrany:
Poniżej rezystory (cewki?) oraz miejsce, gdzie były:
Na płycie głównej sprawdzając rezystancję między GND a 12 V linia długo się podnosi i jest na zwarciu kilka dobrych sekund, zanim zareagują kondensatory. Nie wiem, czy to normalne. Poniżej te sekcje:
Dalsze pomiary jednak wskazują problemy na rezystorach bramek kluczy o symbolu 103, które powinny mieć 1k a mają do 140 ohm. Jest tak na 4 szt, gdzie dwa pozostałe są normalnie. Wymieniam klucze, dwa z nich na zdjęciach poniżej po wymontowaniu kondka 400v , 560yF


Są to tranzystory o symbolu SVF13N50F, dwa z nich widzę , ale jest ich 6 szt, tak przypuszczam, że użyto tych samych na płytce, z czego 4 powodują różnice na rezystorach bramek. Reszta miejsc poniżej:

Zamawiam części, po wymianie pomiary.
Poniżej rozebrany:
Poniżej rezystory (cewki?) oraz miejsce, gdzie były:
Na płycie głównej sprawdzając rezystancję między GND a 12 V linia długo się podnosi i jest na zwarciu kilka dobrych sekund, zanim zareagują kondensatory. Nie wiem, czy to normalne. Poniżej te sekcje:
Dalsze pomiary jednak wskazują problemy na rezystorach bramek kluczy o symbolu 103, które powinny mieć 1k a mają do 140 ohm. Jest tak na 4 szt, gdzie dwa pozostałe są normalnie. Wymieniam klucze, dwa z nich na zdjęciach poniżej po wymontowaniu kondka 400v , 560yF
Są to tranzystory o symbolu SVF13N50F, dwa z nich widzę , ale jest ich 6 szt, tak przypuszczam, że użyto tych samych na płytce, z czego 4 powodują różnice na rezystorach bramek. Reszta miejsc poniżej:
Zamawiam części, po wymianie pomiary.