W okapie AEG DK9990-M padł kondensator rozruchowy. W sumie wymieniłbym go sam, ale ponieważ wymagało to rozmontowania kawałka kuchni, znalazłem kogoś, kto to zrobił.
Po wizycie okap chodzi jak nowy, ale mam wątpliwość. Otóż fabrycznie wstawiony był kondensator 5 μF i został wymieniony na 8 μF. Już kiedy mi go wstawiał, coś mi się nie podobało, ale zbył mnie tekstem, że w takich silnikach wstawiają i większe. Trochę teraz zgłębiłem temat, odświeżyłem podstawy i wychodzi mi na to, że przez uzwojenie silnika płynie teraz o jakieś 60% większy prąd niż projektowano, co w przybliżeniu powoduje, że moc (a więc i ciepło wydzielane na uzwojeniu) wzrosła ok. x 2,6 (1,6 x 1,6).
Czy dobrze kombinuję i czy silnik ma taką tolerancję, że zniesie ten znacznie większy kondensator? Silnik ma moc 250 W, a urządzenie przewidziane jest na zakres 220-240 V i częstotliwość 50-60 Hz.
AI: Czy nowy kondensator ma takie same parametry napięciowe (np. 450 V AC) jak oryginalny?
Tak.
AI: Czy po wymianie kondensatora zauważyłeś, żeby silnik się mocniej grzał, pojawił się nietypowy zapach, hałas lub inne niepokojące objawy podczas pracy okapu?
Jeśli chodzi o temperaturę, nie mam porównania, bo przed wymianą nigdy nie sprawdzałem. Póki co niby nic dziwnego się nie dzieje, ale nie był jeszcze włączany na kilka godzin.
Po wizycie okap chodzi jak nowy, ale mam wątpliwość. Otóż fabrycznie wstawiony był kondensator 5 μF i został wymieniony na 8 μF. Już kiedy mi go wstawiał, coś mi się nie podobało, ale zbył mnie tekstem, że w takich silnikach wstawiają i większe. Trochę teraz zgłębiłem temat, odświeżyłem podstawy i wychodzi mi na to, że przez uzwojenie silnika płynie teraz o jakieś 60% większy prąd niż projektowano, co w przybliżeniu powoduje, że moc (a więc i ciepło wydzielane na uzwojeniu) wzrosła ok. x 2,6 (1,6 x 1,6).
Czy dobrze kombinuję i czy silnik ma taką tolerancję, że zniesie ten znacznie większy kondensator? Silnik ma moc 250 W, a urządzenie przewidziane jest na zakres 220-240 V i częstotliwość 50-60 Hz.
AI: Czy nowy kondensator ma takie same parametry napięciowe (np. 450 V AC) jak oryginalny?
Tak.
AI: Czy po wymianie kondensatora zauważyłeś, żeby silnik się mocniej grzał, pojawił się nietypowy zapach, hałas lub inne niepokojące objawy podczas pracy okapu?
Jeśli chodzi o temperaturę, nie mam porównania, bo przed wymianą nigdy nie sprawdzałem. Póki co niby nic dziwnego się nie dzieje, ale nie był jeszcze włączany na kilka godzin.