Robot17 napisał: Jeżeli to faktycznie gasik to jego rola jest mało ważna...
Ech. Tekst z głębin ignorancji...
Gasiki robią rzeczy, nikt ich nie projektuje bo "Unia kazała" albo "Papież nakazał". Ale niektórzy ich nie projektują tylko "dają takie jakie gdzieś widzieli".
Co robią gasiki:
- Likwidują oscylacje, zmniejszając emisję zakłóceń.
- Stabilizują procesy przełączania
- Zmniejszają straty w półprzewodnikach
- Zmniejszają napięcia przejściowe na półprzewodnikach.
To jest prosty gasik RC. Często stosuje się jeszcze dioda + RC albo TVS+R+C
Rzeczywiście likwidacja gasika zazwyczaj nie daje natychmiastowego widocznego efektu. System "działa" ale może zacząć się mocniej nagrzewać, emitować zakłócenie i szybciej się zepsuć. Ale zazwyczaj nic widocznego natychmiast.