Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytwornica dymu - Projekt

Dj_Milek 26 Gru 2005 23:44 9242 29
  • #1 26 Gru 2005 23:44
    Dj_Milek
    Poziom 17  

Naczytałem się naoglądałem różnych pomysłów na forum i postanowiłem zamieścić swój projekt wytwornicy dymu.
    Za zbiornik z gazem użyłem opróżnioną gaśnice którą przeciąłem na dole i przyspawałem tam grzałkę 2000W (z czajnika).
    Zamontowałem tam zegar ciśnieniowy oraz zawór otwierający się po osiągnięciu pewnego ciśnienia i wypuszczający sprężony gaz (dym). Na samej górze przerobiłem trochę dysze gaśnicy tak aby można było swobodnie dolewać płyn (fluid) do środka.
    Całość odizolowałem od drewnianej obudowy wełną mineralną i folią aluminiową, dzięki temu obudowa sie nie grzeje.

To jest jeszczenie sprawdzony projekt, jeśli ktoś ma jakieś sugestie lub pomysły dotyczące tego projektu to prosze pisać.

POZDRAWIAM
    Dj_Milek

0 29
  • #2 27 Gru 2005 00:06
    dee jay G
    Poziom 26  

Niewiem jak to będzie, bo nigdy czegoś takiego nie sprawdzałem, ale zasada działania dimiarki jest zupełnie inna, więc podchodzę trochę sceptycznie do Twojego projektu.
    W dymiarce zimny płyn jest wtłaczany do rozgrzanej dyszy i momentalnie ulega wyparowaniu. Jeśli będziesz podgrzewał płyn, to chyba nic z tego nie wyjdzie.

0
  • #3 27 Gru 2005 00:20
    kobi
    Poziom 22  

PByn musi byc odrazu podgrzany do ok 230st wtedy mamy gesty dym Jezeli pByn bedzie nagrzewany stopniowo to przy ok 100st zacznie poprostu parowac a gromadzenie tego w komorze nic nie da bedziemy poprostu mieli leciutka mgieBke wytryskiwana pod duzym cisnieniem

0
  • #5 27 Gru 2005 01:38
    dee jay G
    Poziom 26  

Może i dobrze, ale grzałka nie może się żarzyć (podobno) i wywal zaworek ciśnieniowy, a zamiast niego daj jakąś dyszę z małym otworkiem.
    Poszukaj na elektrodzie budowy wytwornicy i zobacz jak powinna wyglądać.

Pozdrawiam.

PS: Pierwsza dymiarka jaką zrobiłem, to była rurka aluminiowa od piecyka gazowego, owinięta na grzałce 800W (taki metalowy paluch) i przez nią cisnąłem płyn pompą od spryskiwaczy do auta.
    Trochę lało, bo nie było dyszy, ale efekt zadowalający.

0
  • #6 27 Gru 2005 02:44
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

Nie podoba mi się to, jak Koledzy wspomnieli płyn ma być bezpośrednio podgrzany i wyprowadzony, ta konstrukcja to Ciebie doprowadzi do bankructwa :P

0
  • #7 27 Gru 2005 03:11
    Artas
    Poziom 19  

Albo wybuchnie... :) Bo wygląda to groźnie. Bałbym sie do tego podejść. :)

0
  • Pomocny post
    #8 27 Gru 2005 11:06
    Mbeat
    Poziom 21  

Ja też bym odradzał czegoś takiego, no ale można spróbować. W oryginalnych wytwornicach dymu zastosowany jest duży przewiercony kwałek jakiegoś metalu, raczej aluminium. Wprowadzony rozgrzany płyn nagrzewa się do wysokiej temperatury i wydostaje przez dyszę pod wysokim ciśnieniem. W załączniku zamieszczam dokładny schemat budowy profesjonalnej wytwornicy. A na zdjęciach mój projekcik jeszcze w fazie budowy, ale muszę przyznać, że jak na pierwsze próby (na razie wtryskując jeszcze wodę) jestem mile zaskoczony. Niedługo całość zaizoluje termicznie bardzo dokładnie. Na grzałkę nawinę dużą warstwę aluminium, co będzie służyło temu (tak myślę), że grzałka nie będzie się schładzać.
    PS. Zamieszczę też schemat całego projektu, wykonanego przez któregoś z forumowiczów.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 27 Gru 2005 11:11
    Błażej
    VIP Zasłużony dla elektroda

A tak w kwestii formalnej: Dj_Milek w jakim języku ty piszesz? Bo na polski to mi to nie wygląda...

0
  • #10 27 Gru 2005 12:01
    Dj_Milek
    Poziom 17  

no ale jak to zrobić żeby cały płyn z rurki zamieniał sie w dym ??

0
  • #11 27 Gru 2005 13:32
    djelektronic
    Poziom 13  

A może trzeba jakąś mocniejszą grzałkę, a jak nie to wykorzystać dużą lutownice (taką z grubym grotem) aby to ona podgrzewała płyn

0
  • #12 27 Gru 2005 13:38
    dee jay G
    Poziom 26  

Grzałka niema podgrzewać płynu!!!
    Grzałka ma podgrzewać dyszę/rurkę (co tam sobie zastosujecie) i dopiero po rozgrzaniu ma być wtłaczany w nią płyn, który momentalnie zamieni się w dym.

Pozdrawiam
    Łukasz.

PS: Nie zapomnijcie o zaworku zwrotnym na rurce od pompki (między pompką, a piecem, żeby płyn nam się nie wracał jak w dyszy powstanie ciśnienie)

0
  • #13 27 Gru 2005 14:33
    Dj_Milek
    Poziom 17  

Mam jeszcze jedno pytanko
    Do jakiej temperatury ma sie nagrzewać grzałka żeby było cacy:)??

0
  • #14 27 Gru 2005 14:48
    eedy
    Poziom 14  

grzałka do około 230 stopni a zresztą wyżej pisze(czytaj dokładniej)

0
  • #15 27 Gru 2005 17:27
    Dj_Milek
    Poziom 17  

Termostat ustawić od jakiej temperatury do jakiej??

0
  • #16 27 Gru 2005 18:05
    djelektronic
    Poziom 13  

a może by tak do takiej rurki wsunąć spirale która rozgrzewa się do czerwoności i być może wystarczyło by to ?????

0
  • #17 27 Gru 2005 18:52
    eedy
    Poziom 14  

oj chyba będzie to złe rozwiązanie bo płyn musi być podgrzewany a nie "spalany"

0
  • #18 27 Gru 2005 19:55
    Mbeat
    Poziom 21  

Powiem tak, trudno jest uzyskać efekt identyczny z oryginalnymi wywornicami. Jest wiele problemów. Najbardziej poważnym to szybkie ostyganie rurki podczas przepływu fluidu, co wiąże się z pluciem płynu z dyszy. Najlepszym rozwiązaniem jest kupienie gdzieś bryły aluminium, dobrej grzałki. Ale za takie pieniądze bardziej już by się opłacało kupić nowiutką wytwornicę. Jednakże możliwe jest wytworzenie dymu i we własnej roboty dymiarce. Grunt to dobre zaizolowanie cieplne.
    Pozdro.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic412966.html

Dodano po 22 [minuty]:

Dj_Milek napisał:
    Termostat ustawić od jakiej temperatury do jakiej??

Mowa tutaj o takich termostatach jakie są stosowane w żelazkach (Mechaniczne). Można pokusić się o elektroniczny układ, ale na tych pierwszych o wiele prościej.

0
  • #19 28 Gru 2005 22:12
    kobi
    Poziom 22  

Temperatura jest tu bardzo wazna nie moze byc nizsza od ok 230st ani wyzsza od 250st Jezeli bedzie za zimna bedzie plulo jezeli zbyt goraca bedzie sie plyn przepalal

0
  • #20 29 Gru 2005 07:08
    dee jay G
    Poziom 26  

kobi napisał:
    jezeli zbyt goraca bedzie sie plyn przepalal

I śmiedział jak cholera ;) , a żeby było na temat, to czujnik termostatu nie ma być na rurce, tylko "w piecu" czyli dużym i gorącym kawałku aluminium, w którym jest otwór (tam gdzie fluid zamienia się w dym) i dysza wylotowa. Rurka doprowadzająca fluid do pieca, bardzo szybko stygnie i podczas gdy piec jest jeszcze zdolny do pracy, termostat wyłącza pompkę i załącza grzałkę... A mogło by jeszcze podymić :P
    Tak, jako ciekawostka:
    Takie (niestety głupie) rozwiązanie jest zastosowane w kilku maszynach powszechnie dostępnych na rynku. Przeważnie są to te, które mają pompkę niskonapięciową (cholernie wrzeszczącą podczas pracy) i pilota na Jack 6,3mm :P
    Nie polecam !!!

Pozdrawiam

PS: Zato te z pompeczką na 230 Volcików, chodzą cichutko jak lodóweczki i czujniczek od termostaciku mają w piecyku, a nie gdzieś tam...
    (Zdrabniamy jak... :P )

A wogóle, to we wszystkich maszynach jakie miałem w łapach, termostat był odkręcony na maxa :D

0
  • #22 29 Gru 2005 14:53
    Mbeat
    Poziom 21  

Moim zdaniem ten pomysł nie wypali. Przez tak małą średnicę grotu nie da się wytworzyć na tyle dymu aby cokolwiek było widać. Spróbuj rozgrzać grot a później lekko polewać wodą, zobaczysz jak szybko się schłodzi. W oryginalnych wytwornicach przewiercony jest spory kawałek metalu co powoduje że trzyma temperaturę.
    Pozdrawiam.

0
  • #24 29 Gru 2005 16:09
    dee jay G
    Poziom 26  

Cytat:
    Moim zdaniem to jest dobry pomysł na zrobienie amatorskiej dymiarki

A moim nie.

1. Pompka od spryskiwaczy ma zadużą wydajność.
    2. Cienka rurka i do tego "goła" z wierzchu, będzie momentalnie stygnąc. W połączeniu z za wydajną pompą nie zdąży zrobić się dym (a już napewno nie tyle ile Ci się zdaje ;) )

Pozdrawiam
    Łukasz

0
  • #25 29 Gru 2005 16:30
    Mbeat
    Poziom 21  

Może nie do końca nie. Pomysł jest ciekawy, ale dee jay G ma rację, musi być bardzo dobra izolacja termiczna zastosowana na rurce. Silnik od spryskiwaczy można wykorzystać ale trzeba zastosować jakiś regulatorek przepływu wody. Np. taki jaki jest w akwariach do regulacji powietrza.
    Wtedy coś by się zdziałało. Najgorsze jest te plucie.

0
  • #27 29 Gru 2005 19:45
    lukas_jg
    Poziom 19  

Witam
    Zapraszam do zapoznania się z moim projektem.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=216448&highlight=

Bawiłem sie bardzo dużo z tą wytwornica i mam kilka uwag:
    -wytwornica powinna wstrzykiwac rozpylony płyn do rozgrzanego pieca po czym przez chwile pod dużym ciśnieniem pompowac do niego powetrze i tak cyklicznie.

Przykładowo
    wstrzyknięcie płynu (wystarczy kilka kropli) po czym 5 sek powietrza i tak w kółko. Ważne aby pec nie tracił szybko temperatury (dlatego są one bardzo masywne)

-kolejną rzeczą jest to iż gdy wstrzykniemy zbyt dużą ilość płynu to nie bedzie tego efektu - płyn bedzie wyparowywał ale nie bedzie miał odpowieniej barwy. Ddatkowo będzie tryskał z pieca zamiast wydostawać sie w postaciu pary. I co bardzo ważne bedzie bardzo szybko znikał :D(a wiemy, że płyn nie jest tani)

0
  • #28 30 Gru 2005 12:06
    kobi
    Poziom 22  

Kiedys myslalem zrobic dymiarke z wtryskiwacza od ciezarowego i agrgata z lodowki :D Agregat mial pod duzym cisnieniem pompowac plyn a wtryskiwacz rozpylac go w rozgrzanej komorze Oczywiscie na wylocie komory dysza
    lukas_jg
    mysle ze tu powietrze nie bedzie potrzebne bo plyn i tak wyleci pod wplywam cisnienia

0
  • #29 30 Gru 2005 14:58
    lukas_jg
    Poziom 19  

kobi napisał:
    mysle ze tu powietrze nie bedzie potrzebne bo plyn i tak wyleci pod wplywam cisnienia

Tu nie chodzi o to żeby pod ciśnieniem wyleciał tylko płyn sie uaktywnai gdy leci na niego powietrze:)

0
  • #30 02 Maj 2008 19:15
    konrado007
    Poziom 9  

Witam!

Ja zrobiłem swoją wytwornice dymu z :
    - kuchenka elektryczna 2000 W
    - pompka od spryskiwaczy od POLONEZA :)
    - rurka miedziana z instalacji gazowej z samochodu
    - zawór zwrotny z pompki od roweru/samochodu
    - baniak plastikowy i kilka gumowych wężyków
    - opcjonalnie jakąś dysze

Maszyna chodzi bez zarzutów. Dom zadymia w kilka minut, tak że nic nie widac..... Efekt jest super! Warto dodac że pobiera bardzo mało płynu....

Na razie testowałem ją na płynie z gliceryny i wody.

Na początku zrobiłem ją bez pompki i też nawet nieźle dawała, było to możliwe ponieważ baniaczek z płynem jest umieszczony wyżej...

Jej zaletą jest to że się nie wyłącza bo kuchenka ma regulowaną temp. grzania. Co lepsze może dymic bez przerwy.......

Zamiast montowac dysze poprostu przygięłem na końcu rurkę i też wyrzuca dym pod ciśnieniem....

Planuje jeszcze zrobi jakiś stroboskop bo kolorowy dym wygląda EXTRA.

Może postaram się wrzucic jakieś foty mojej wytwornicy..

Pozdrawiam.

0