jeśli zaczynasz dopiero z Linuxem to spróbuj Mandrivę lub Fedorę są najbardziej odporne na początkujących , mają też najwięcej sterowników i gotowego oprogrmowania. Co do instalacji to ściągasz obraz płyty , najczęściej 3 lub nawet cztery , wkładasz do napędu i instalujesz, zrobienie bootowalnego obrazu na dvd składającego się z kilku płyt cd to trochę wyższa szkoła jazdy , ale jak poczytasz to zrobisz , radzę jednak tradycyjnie kilka płytek cd. Co do sterowników to w większości wszystko chodzi jak piszą koledzy , a jak nie to masz zabawę na długie zimowe wieczory. Systemy linuksowe różnią się się od windowsowych też tym ,że trzeba trochę więcej samodzielnie pomyśleć , ale dostępnych danych jest tyle ,że nie ma problemu . Życzę wytrwałości,pozdrawiam