logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak sprawdzić tranzystory w układzie bez wylutowywania? Multimetr Metex M3860D

invx 29 Gru 2005 20:47 3010 16
REKLAMA
  • #1 2127966
    invx
    Poziom 25  
    Posty: 952
    Pomógł: 17
    Ocena: 102
    mam jkis uklad ... w nim ile stam tranzystorow, i jak sprwdzic czy ktorys nie jest uwalony ??

    mam multimetr metex m3860D, z funkcja testow tranzystorow ... jednak dopiro po wylutowaniu ... a jak mam w ukladzie n tranzystorow, to by mnie smierc z lutownica w reku zastala kazdy wylutowywac i wlutowywac ....
  • REKLAMA
  • #2 2127995
    domex32
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 6714
    Pomógł: 585
    Ocena: 2450
    Opisz dokładniej układ. symbol, co kolwiek
  • Pomocny post
    #4 2128048
    paweł4444
    Poziom 14  
    Posty: 86
    Pomógł: 8
    Ocena: 13
    Jeżeli msz funkcję sprawdzania diody to możesz sprawdzać tranzystory w układie .Jeżeli tranzystor będzie w układzie zbocznikowany małą rezystancją to miernik pokaże zwarcie a nie spadek na złączu półprzewodnikowym więc trochę wylutów ci odpadnie. Reszta to praktyka.
  • REKLAMA
  • #6 2130040
    invx
    Poziom 25  
    Posty: 952
    Pomógł: 17
    Ocena: 102
    a jak w tranzystorze wielkosci 2,5mm mam okreslic ktora nozka to baza, emiter i kolektor ??

    one sa tak ulozone, ze po jedej stronie sa dwie nozki po przecwinej na srodku jedna, to ta jedna to baza ??
  • Pomocny post
    #7 2130627
    ogryz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 4186
    Pomógł: 391
    Ocena: 134
    Tak samo jak w zwykłym tranzystorze - przy pomocy miernika. Zajrzyj do linków, w temacie, który podałem.

    Szczęślwiego Nowego Roku
    Pozdrawiam.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #8 2131947
    matmic
    Poziom 14  
    Posty: 167
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Witam.
    Ustaw multimetr na napięcie stałe na zakres np. 20, w zależności od napięcia wejściowego na układ i sondami sprawdzaj napięcie na BC i BE.
    Oczywiście napięcia może nie być np. na BC bo tranzystor może być w stanie zatkania, ale np. na BE będzie jakiś napięcie.
    POZDRAWIAM
  • #9 2132832
    invx
    Poziom 25  
    Posty: 952
    Pomógł: 17
    Ocena: 102
    ale to trzeba robic przy ukladie wlaczonym ?

    P.S.
    tylko testu diody nie mam w mierniku ... :((
    ale mam przynajmniej automatyczny dobor zakresu :D
  • #10 2133279
    matmic
    Poziom 14  
    Posty: 167
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Tak przy włączonym układzie.
  • REKLAMA
  • #11 2133286
    Adam1988
    Poziom 26  
    Posty: 916
    Pomógł: 49
    Ocena: 161
    Sprawdzasz na wylaczonym ukladzie.
    Ustawisz na tester diod i pomiedzy E-C nie powinno byc wogle przejscia, pomiedzy B-C i B-E powinien byc w jedna strone (zalezy jaki tranzystor pnp w jedna, npn w druga) spadek napiecia kolo 600mv (tez zalezy od typu tranzystora)

    Pozdro.
  • Pomocny post
    #12 2133942
    matmic
    Poziom 14  
    Posty: 167
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Zgadza się na testerze diod tez mozna, ale chyba kolego nie doczytales invx nie ma testera diod w mierniku.
  • #13 2133994
    invx
    Poziom 25  
    Posty: 952
    Pomógł: 17
    Ocena: 102
    ale to jak testerem diod sprawdza sie tylko przejscie, to mam opcje sprawdzania ciaglosci ... ale to chyba nie to samo ... ? a omomierz ?
  • #14 2134055
    matmic
    Poziom 14  
    Posty: 167
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Ohmomierz sprawdza opór przy 9V, które sam podaje multimetr, dioda przy tym napięciu nie będzie posiadała oporu, a jeśli już to bardzo mały.
    Tester ciągłości również działa na 9V, więc przepływ będzie, chyba że to jest dioda na wyższe napięcie (lub tranzystor).
  • #15 2134329
    invx
    Poziom 25  
    Posty: 952
    Pomógł: 17
    Ocena: 102
    a jak by tak wstawic 100k rezystor na jednej sondzie ?
  • #16 2134398
    matmic
    Poziom 14  
    Posty: 167
    Pomógł: 4
    Ocena: 12
    Można oczywiście ale przed diodą w kierunku przewodzenia. Na testerze ciągłości nie ma co sprawdzać, ohmomierz najprawdopodobniej pokarze rezystancja opornika, w tym wypadku okolo 100k, tak czy inaczej dioda lub tranzystor bedzie przewodzil, jesli na np. zwyklej diodzie napiecie bylo by nizsze nic 0,6 V (przy zastosowaniu dzielnika napięciowego) nie będzie wtedy przepływu: ohmomierz nic nie pokarze a tester ciaglosci nie bedzie piszczal.
    POZDRAWIAM
  • #17 2700927
    Lizak86
    Poziom 16  
    Posty: 326
    Pomógł: 3
    Ocena: 21
    witam mam małe pytanie sprawa sie ma takze darlingtonów chodzi mi tu o np. bd 649 lub bd 650. da sie sprawdzic go za pomoca miernika na ustawieniu testowania diod ?? bo wlasnie zaczynam z nimi przygode

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy metod sprawdzania tranzystorów w układzie bez konieczności ich wylutowywania, z wykorzystaniem multimetru Metex M3860D, który nie posiada funkcji testera diod. Zaleca się sprawdzanie tranzystorów na wyłączonym układzie za pomocą testera diod lub pomiaru spadku napięcia na złączach baza-emiter i baza-kolektor, gdzie powinien występować spadek około 0,6 V w jedną stronę, zależnie od typu tranzystora (npn lub pnp). W przypadku braku funkcji testera diod w multimetrze, można użyć omomierza lub testera ciągłości, jednak ich skuteczność jest ograniczona, gdy tranzystor jest zbocznikowany w układzie. Pomiar napięć na złączach tranzystora w układzie włączonym może pomóc w diagnozie, choć wymaga ostrożności. Wskazano także, że w układzie tranzystory mogą być zbocznikowane rezystancją, co utrudnia pomiar i może wymagać wylutowania. Poruszono także problem identyfikacji nóżek tranzystora o małych rozmiarach, sugerując pomiar multimetrów i analizę układu. Na koniec pojawiło się pytanie o testowanie tranzystorów Darlingtona (np. BD649, BD650) za pomocą testera diod, co jest możliwe, ale wymaga zrozumienia ich budowy wewnętrznej.
REKLAMA