logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Układ scalony TL494 nagrzewa się, napięcie wynosi 33-40V?

Artur79 20 Kwi 2003 19:05 7067 21
REKLAMA
  • #1 193058
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    Układ scalony TL494 nagrzewa się pieklenie, a podczas podłączania zasilania często spala się ten właśnie układ scalony.
    Napięcie na 12 pinie około 33-40V, ale stoją tam kondensatory elektrolityczne na 50V wiec chyba tak ma być?
    Grzeją się również te dwa kondensatory elektrolityczne na 50V może to one?
  • REKLAMA
  • #2 193063
    kuba989898
    Poziom 19  
    Posty: 258
    Pomógł: 29
    Ocena: 25
    Jeśli ten układ scalony to TL494 to ma trochę za duże napięcie zasilania
    sprawdź rezystory ograniczające prąd przy zasilaniu TL494.
  • REKLAMA
  • #3 193072
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    To nie napięcie zasilania, ale na 12 pinie jest to chyba kolektor?
  • #4 193159
    kuba989898
    Poziom 19  
    Posty: 258
    Pomógł: 29
    Ocena: 25
    Wymień ten uklad scalony TL494...
  • #5 193385
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    Przepraszam na 12 pinie jest zasilanie, a TL494 był już z 3 razy zmieniany i cały czas się pali...
  • REKLAMA
  • #6 193420
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    Sprawdz inne elementy zasilacza - bez powodu nic sie nie dzieje.
  • #7 194064
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    Jaka może być jeszcze przyczyna skoro strona pierwotna i tranzystory sterujące (sztuk 3) na mierniku są dobre?
    Rezystory również zostają tylko te kondensatory elektrolity, a może któryś z transformatorków jest walnięty może tak być?
    Jakie zasilanie powinno iść do TL494?
  • #8 194140
    radiomechanik
    Poziom 23  
    Posty: 787
    Pomógł: 18
    Ocena: 57
    W zasadzie głównym napięciem jest przeważnie +5V i tu jest pies pogrzebany - sprawdź transoptory i diody zenera od układu sprzężenia zwrotnego - regulacji tego napięcia, można też sprawdzić diody prostownicze (po wtórnej stronie transformatora).

    Może przepuszczają coś zmiennego i od tego się grzeją elektrolity, a po za tym tych przetwornic nie wolno uruchamiać bez obciążenia (na jałowo) - czyli pod +5V można jakiś halogen podłączyć lub opornik drutowy dużej mocy...
  • #9 194156
    ElGregor
    Poziom 23  
    Posty: 654
    Pomógł: 2
    Ocena: 56
    Masz stanowczo za wysokie napięcie zasilania. W ATX-ach układ scalony zasilany jest z transformatora stand-by, wymień kondensatory elektrolityczne w obwodzie tego generatora bo jak wyschną to właśnie napięcie jest za wysokie.
    I ostrożnie z tym zasilaczem przy próbach bo jak ci wyleci stabilizator 7805 to możesz się pozbyć płyty głównej!
  • #10 194184
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    Jeśli chodzi diodę to kiedyś się długo nasiedziałem (to akurat kasa fiskalna była) zanim znalazłem diodę przewodzącą w 2 strony - miernikiem na teście diody tego nie znalazłem.
    Tylko ... po czesku żarówką i bądź tu mierniczym . :)
  • #11 195170
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    Wielkie dzięki za rady i znalazłem diodę zenera o oznaczeniu C2 i na dole 6, a obok niej właśnie padł C5027 i pytanie co to za dioda?
    Wydaje mi się, że to 6V2 tak?
    Jaki zamiennik do C5027 bo jak wstawiam 2SC1447 to spalił się od razu, a oryginału brak!
  • #12 195230
    CKsrv
    Poziom 32  
    Posty: 2378
    Pomógł: 8
    Ocena: 87
    Hmm z tym zenerem to nie odwrotnie?
    na zasadzie C2V6 2,6V ?
  • #13 195236
    asy37
    Poziom 16  
    Posty: 237
    Pomógł: 5
    Ocena: 8
    Dioda zenera to na pewno 6V2 i sprawdź pozostałe diody i rezystory.
    Przy sprawnej przetwornicy napięcie na TL494 powinno być około 25V.
  • #14 195365
    norbi
    Poziom 16  
    Posty: 230
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    Zgadza się, dioda zenera to 6V2, a ten tranzystor to KSC5027 wiec jak coś to daj BUT11A albo ja wstawiałem (niewiedzący, ze to KSC, a nie 2SC) 2SC2332-R i chodzą już od roku :D , ale ty lepiej nie ryzykuj.

    Podaj jeszcze model tego zasilacza. Jeśli chodzi o kondensatory elektrolityczne to ten przy tranzystorze KSC5027 jeśli jest mniejszy niż 10uF/50V to możesz wstawić odrobinę większy (następny w szeregu), a będzie chodziło i zmniejszysz ryzyko.
    Kolo stabilizatora 7805 będzie kondensatory elektrolityczne 47uF lub 100uF na 50V i ten koniecznie też wymień, a najlepiej wszystkie jakie są na 50V.
  • #15 196187
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    Zmieniłem wszystkie kondensatory elektrolity, a nawet diody i nadal nic tzn. już ruszył, ale nadal spala się układ scalony to chyba jednak przez transformator WYEE-16B 0103 , a można gdzieś coś takiego dostać?
    Mam inny zasilacz z niego wziąłem transformator, ale jest inaczej oznaczony.
    Podłączenia na pewno zrobiłem dobrze (bo troszkę inaczej), ale układ scalony nadal się pali (po spaleniu jest jakieś 9V, ale to pewno zabezpieczenia po zwarciu.
    Może jakoś ograniczyć napięcie podawane na transformator, albo za nim po diodzie można tak?
  • REKLAMA
  • #17 198312
    lukaala
    Poziom 14  
    Posty: 178
    Pomógł: 1
    Ocena: 20
    Jeśli chodzi o KSC5027 to ja zamiast niego wstawiam: 2SC4106 lub 2SC2335, a ten ostatni tani i łatwo dostępny.
    Poprawiłem TONI_2003
  • #18 199107
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    Jak odłączyłem resztę od układu to poszły diody prostownicze i BUT11A, a więc co dalej?
  • #19 199137
    grzechhh
    Poziom 16  
    Posty: 206
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Wszystko wskazuje, że transformatorek albo ma zwarte zwoje albo gdzieś przerwę.
    Ta pomocnicza przetwornica jest źle zaprojektowana i nawet jak ją uruchomisz to będzie jej groziło ponowne uszkodzenie, a wtedy może paść płyta główna czy dysk HDD.
    Jeżeli chcesz koniecznie naprawić ten zasilacz to wstaw do niego jakieś zwykły transformator 6-10VA z odpowiednimi napięciami i po kłopocie, ja tak naprawiłem już kilka zasilaczy.
  • #20 200013
    Artur79
    Poziom 15  
    Posty: 202
    Ocena: 8
    :arrow: grzechhh - możesz opisać mi dokładniej jak to zrobić, a dokładniej
    tzn jaki transformator Ty zastosowałeś i jakie zmiany wprowadziłeś?
  • #21 200062
    horbaczewski
    Poziom 12  
    Posty: 15
    Ocena: 3
    Witam!
    Coś na ten temat znalazłem, może się przyda...
    Układ scalony TL494 nagrzewa się, napięcie wynosi 33-40V?
    :arrow: mPC494
  • #22 200555
    Pi-Vo
    Poziom 37  
    Posty: 3019
    Pomógł: 319
    Ocena: 206
    :arrow: UPC494 to układ firmy NEC-a, a będący odpowiednikiem TL494 firmy Texas Instruments.
    Jest to typowy, stary układ i można go kupić w każdym sklepie z częściami.

Podsumowanie tematu

✨ Układ scalony TL494 nagrzewa się i często ulega spaleniu przy napięciu na pinie 12 wynoszącym 33-40V, mimo zastosowania kondensatorów elektrolitycznych na 50V. Problem nie wynika bezpośrednio z napięcia zasilania układu, lecz może być spowodowany uszkodzeniem elementów zasilacza, takich jak kondensatory elektrolityczne, diody zenera, diody prostownicze oraz tranzystory (np. KSC5027). Wskazano, że napięcie zasilania TL494 powinno wynosić około 25V, a główne napięcie stabilizowane jest zwykle do +5V. Uszkodzenia mogą wynikać z wadliwego transformatora pomocniczego (np. WYEE-16B 0103) lub zwarć w przetwornicy stand-by. Zaleca się wymianę kondensatorów elektrolitycznych na nowe o odpowiednich parametrach, sprawdzenie i wymianę diod zenera (np. 6V2) oraz tranzystorów na zamienniki (np. BUT11A, 2SC2332-R, 2SC4106, 2SC2335). W przypadku uszkodzenia transformatora pomocniczego sugeruje się jego wymianę na standardowy transformator 6-10VA z odpowiednimi napięciami, co pozwala uniknąć dalszych uszkodzeń płyty głównej i dysku HDD. Dodatkowo, przetwornic nie powinno się uruchamiać bez obciążenia, aby zapobiec przegrzewaniu się kondensatorów i innych elementów.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA