logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Układ scalony w zasilaczach ATX zamiennie KA7500; KIA494; TL494...

rufuse 27 Maj 2003 06:54 6859 6
REKLAMA
  • #1 227966
    rufuse
    Poziom 15  
    Posty: 192
    Pomógł: 7
    Ocena: 4
    Układ scalony kopci się po 5 sekundach od włączenia zasilania. Wiem ze ten temat wiele razy był już opisywany ale niema tam nic konkretnego. tyle co wiem to ze na 12 nodze jest napięcie 10V, a napięcie zasilające układ podskoczy do 1V i potem spada. Resztę napiec nie sprawdzałem. Poza tym opornik zaraz za tranzystorem wysokiego napięcia jest przygrzany, ale sprawny. Wymieniłem kond. 22µF, a także wszystkie po stronie pierwotnej kondensatory wartości pF. Jak ma ktoś jakiś pomysł to proszę o pomoc...
  • REKLAMA
  • #2 230487
    elbob
    Poziom 32  
    Posty: 1500
    Pomógł: 211
    Ocena: 117
    Witam.
    Może za wiele nie pomogę, ale faktycznie to jest temat rzeka.
    Powinieneś tu przeglądnąć wszystko, a na pewno coś znajdziesz
    albo wymyślisz.
    Ostatnio naprawiałem zasilacz - padnięty był układ KA 7500, rezystor noga 12 (22om) też grzał się (z praktyki zauważyłem, że gdy grzeje się lub przepala ten rezystor to na ogół jedną z przyczyn jest uszkodzony układ) - wymieniłem układ, rezystor, na wszelki wypadek cztery elektrolity w pobliżu no i rezystor przestał się grzać, napięcia na 7500 były poprawne, wszystko inne wydawałoby się, że jest w porządku, a zasilacz przy próbie załączenia milczał jak zaklęty.
    Ze względu na wiekowość zasilacza (chyba jeden z pierwszych ATX) powymieniałem prawie wszystkie elektrolity też na wszelki wypadek.
    Nie było się już czego czepić. Zacząłem więc wylytowywać tranzystorki
    (w obwodzie w czasie pomiarów wszystkie zachowywały się poprawnie), okazało się, że jeden z tranzystorków sterowanych przez 7500 był tak dziwnie uszkodzony, że bez wylutowania go nikt nie pszypuszczałby nawet, że jest niesprawny.
    Oczywiście wymieniłem go i próba. Zasilacz ruszył od razu.
    Niby nic, a przez to, mało brakowałoby i zasilacz zaliczyłby kosz.
    Na szczęście jeszcze jednemu z wielu się udało.
    Życzę szybkiej i udanej naprawy.
    Pozdrawiam.
    elbob
  • REKLAMA
  • #3 230527
    rufuse
    Poziom 15  
    Posty: 192
    Pomógł: 7
    Ocena: 4
    a jak muślisz czy to naprawiac czy nie bo z tego co ludzie piszą to żaden jeszcze nie naprawiał bo im sie to nie opłaca. dlatego niewiem co zrobić bo mam takie zasilacze dwa...pozdrawaim 8)
  • REKLAMA
  • #4 231122
    elbob
    Poziom 32  
    Posty: 1500
    Pomógł: 211
    Ocena: 117
    Witaj.
    Zależy jak ktoś rozumie "opłaca się - nie opłaca się".
    Opłaci się nawet naprawić dla własnej satysfakcji (praktyka czyni mistrza).
    Tak naprawdę to nie naprawiam tylko tych, które mają zwęglone płyty, ewentualnie uszkodzone transformatorki. Tych na szczęście jest mało.
    Niby nowy zasilacz nie jest drogi, ale jeżeli ktoś ma stary komputer, na który składał może nawet i przez pół życia, żeby np. dzieciom w szkole było lżej wtedy liczy się dla niego każda wydana złotówka. I jak tu komuś takiemu nie pomóc.
    Z drugiej strony jest i taka grupa, która musi mieć wszystko "naj" nie patrząc na koszty (przeważnie stać ich na takie wydatki). Wolą wyrzucić "stary", ale sprawny zasilacz lub nawet cały komputer - kupiony pół roku wcześniej - na śmietnik byle nikt z tego nic nie miał (Ci nie chcą słyszeć o naprawie czegokolwiek).
    Jest i pośrednia grupa, która ma, ale im się nie przelewa i tutaj jedni wolą naprawić inni kupić nowy.
    Są i tacy, którzy naprawiają wszystko jak leci (no chyba, że rzeczywiście nie ma sensu taka naprawa - wszystko zależy od tego co uległo uszkodzeniu).
    Wybór zależy tylko od Ciebie.
    Polecam rozprawienie się z tymi zasilaczami (w miarę możliwości oczywiście - przecież człowiek uczy się całe życie, a to zawsze lubi procentować).
    Pozdrawiam.
    elbob
  • REKLAMA
  • #5 231187
    rtvkris
    Poziom 12  
    Posty: 17
    Ocena: 1
    Ja swojego czasu naprawiałem AT i ATX i to po 100 szt miesięcznie! Przywozili je do mnie i za pare złotych się robiło, a w takich ilościach można było coś zarobić. Jednak dzisiaj lepiej kupić nowy, na hurtowni za 45 zł, a układy scalone do ATX ciężko w tej chwili kupić bynajmniej u mnie.
    Pozdrawiam.
  • #6 232253
    elbob
    Poziom 32  
    Posty: 1500
    Pomógł: 211
    Ocena: 117
    Witam.
    Dziwię się, że po naprawie tylu zasilaczy stawiasz takie pytania.
    Odpowiem więc krótko - wrzuć zasilacze do kosza.
    Ja wolałbym jednak oddać je komuś początkującemu, może po naprawie znalazłby dla nich jakieś zastosowanie niekoniecznie jako zasilacz do komputera.
    Układów KA 7500; KIA 494; TL 494; itp. nie brakuje, są dostępne w sklepach internetowych w cenie 3.50 brutto.
    Pozdrawiam.
    elbob
  • #7 233838
    dipol
    Poziom 34  
    Posty: 2598
    Pomógł: 168
    Ocena: 259
    Uszkodzona jest przetwornica startowa stand-by na pojedynczym tranzystorze uszkodzenie powoduje wyschnięty kondensator elektrolit 22-47µF. Przy układzie scalonym są dwa rezystory 1K5 b.małej mocy należy założyć większej mocy, i wymienić układ scalony (zamiennie KA7500; KIA494; TL494)...

Podsumowanie tematu

✨ Problem dotyczy układu scalonego w zasilaczach ATX, który kopci się po kilku sekundach od włączenia. Na nodze 12 układu pojawia się napięcie około 10 V, a napięcie zasilające układ najpierw wzrasta do 1 V, a następnie spada. Wymieniono kondensatory elektrolityczne 22 µF oraz kondensatory o wartościach pF po stronie pierwotnej, a także sprawdzono rezystor za tranzystorem wysokiego napięcia, który był przygrzany, lecz sprawny. W dyskusji wskazano, że często przyczyną problemu jest uszkodzony układ scalony KA7500 lub jego zamienniki KIA494 i TL494 oraz rezystor na nodze 12 (np. 22 Ω), który może się grzać lub przepalać. Zaleca się wymianę układu scalonego, rezystorów o małej mocy na większej mocy (np. 1,5 kΩ), a także kondensatorów elektrolitycznych w obwodzie startowym stand-by (22-47 µF), które mogą być wyschnięte. Wskazano, że uszkodzenie może dotyczyć także tranzystorów sterowanych przez układ scalony. Ze względu na trudności z dostępnością oryginalnych układów i niską opłacalność naprawy, niektórzy sugerują wymianę całego zasilacza, jednak naprawa może być opłacalna dla osób ceniących satysfakcję lub posiadających starszy sprzęt. Układy KA7500, KIA494 i TL494 są dostępne w sklepach internetowych w przystępnej cenie.
REKLAMA