Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator na AD9833? Czy da się uzyskać ładnego sinusa o f=12,5 MHz?

szeryf.rm 08 Jan 2006 12:17 5030 16
    szeryf.rm
    Level 22  
    Może mi ktoś powiedzieć czy z tego układu można uzyskać faktycznie ładnego sinusa o f=12.5MHz? Oraz jesli to możliwe jak to się dzieje, skoro zegar wynosi 25MHz?
    szeryf.rm
    Level 22  
    Czyżby nikt nic nie potrafił powiedzieć o tym scalaku?
    szeryf.rm
    Level 22  
    To może chociaż ktoś ma tego scalaka lub generator na nim i może sprawdzić i najlepiej przesłać fotkę sinusa i pozostałych o powiedzmy f=1MHz i f=10MHz?

Będę wdzięczny za pomoc.
    User removed account
    Level 1  
    PMark
    Level 12  
    Co sądzicie o tych przebiegach ?
    10MHz już dosyć dziwnie wygląda.
    Dodam że MCLK = 24MHz
    User removed account
    Level 1  
    szeryf.rm
    Level 22  
    No mi podobnie wychodzi, ale ogólnie to dosyć marnie to wygląda, dodatkowo zauważyłem że ten sinus "pulsuje" zmienia się, użycie filtra dobra rzecz, tylko jak wówczas będzie wyglądał trójkąt, nie mówiąc już o prostokącie który przy takiej częstotliwości też wcale dobrze nie wygląda [oczywiście prostokąta to raczej nie odfiltruje, podobnie jak trójkąta], no i jeszcze co z filtracją dla niższych częstotliwości... inne parametry filtra? to całkiem zmusza do kombinacji, nie mówiąc już o tym, że fajnie by było utrzymać stałą amplitudę itd... heh, ja sobie ten układ chyba odpuszcze, bo nie zbyt elegancko wypada w moich oczach :P, a co ty sądzisz PMark
    ** f>6MHz **
    PMark
    Level 12  
    Zgadza się. Do 6Mhz jest w miarę dobrze. Jak ktoś potrzebuje
    wyższych częstotliwości to trzeba użyć lepszego DDS

Ja tam zrobiłem go już na gotowo (prawie) :)
    User removed account
    User removed account  
    upanie
    Level 22  
    A ja mam troszkę inny problem. Wyłączam DACa i generuję na wyjściu prostokąta. Problem w tym, że prostokąt jest "nierówny". Wygląda to tak jakby zmieniało się wypełnienie. Dla f=1MHz wygląda to jak "drżenie" zbocza np. opadającego względem zbocza narastającego. Dla f=10MHz jest to zmiana wypełnienia ok 50%. Dla takich samych ustawień tylko z sinusem na wyjściu wszystko jest ok, przebieg stoi jak drut. Pierwsze co mi przychodzi do głowy to to, że MSB DACa nie jest dobrze wyznaczane, no ale to by oznaczało, że ten DAC nie może generować prostokąta (trójkąt i sinus - ok).
    Najpierw dane sterujące wywnioskowałem z datashit-a. Później użyłem formularza ze strony AD do wyznaczania wartości rejestrów, ale nic się nie zmieniło.

Jakieś pomysły?
    szeryf.rm
    Level 22  
    Ja też wrzucałem prostokąt 10MHz to on nie wyglada ładnie [sinus i trójkąt u mnie też przy takiej częstotliowości były marne, ale to jak pisano wcześniej wymaga filtra, a ja nic nie stosowałem, bo na "upartego" wystarczał mi prostokąt, tyle że...] Widać takie "drżenie" co się zmienia okresowo, więc i ta najprymitywniejsza część układu mi sie nie spodobała.
    upanie
    Level 22  
    No właśnie. Układ wygląda marnie :(
    Co do sinusa czy trójkąta to fakt, że wygląda marnie przy 10MHz ale przynajmniej "stoi" czego nie można powiedzieć o prostokącie. Qrka wodna muszę mieć prostokąta do conajmniej 12,288 MHz dlatego pewnie zapodam komparator na sinusie. A może znacie ludziska coś w rodzaju DDS ale prostego, takiego coby prostokąta generował do wcześniej podanej częstotliwości? Taki "zwykły" DDS z DACem na wyjściu to dla mnie przerost formy nad treścią, no ale jak jest to trudno.

Dodano po 2 [godziny] 45 [minuty]:

Hmm...
    Zrobiłem kilka eksperymentów i zapodałem zegar wejściowy AD9833 na 48MHz. I znacznie się poprawiło. Dla 11MHz sinus był nawet trochę podobny do sinusa a i prostokąt okazał się dość stabilny. Poszedłem dalej i zapodałem 96MHz i jest jeszcze lepiej. Niestety amplituda sygnału z DACa spada przy dużych częstotliwościach, ale sinus jest podobny do sinusa a trójkąt do sinusa ;)

Zresztą zapodaję zdjęcia dla częstotliwości 11.2MHz. Tak swoją szosą to mam kiepski oscyloskop ale coś tam widać. Sygnały wyjściowe dla 1MHz są idealne.
    Sinus
    Trójkąt
    Prostokąt
    [/url]

Dodano po 2 [minuty]:

Acha syggnał brany bezpośrednio z wyjścia ukłau, bez żadnego filtrowania.
    szeryf.rm
    Level 22  
    Nie gadaj że puściłeś AD9833 z zegarem na 25MHz podkręconym do prawie 100MHz hehe. Ruszył?, pracował normalnie? Nie było z nim problemów? Potestuj na dłuższą metę, to bardzo ciekawe, czy będzie dobrze się spisywał.
    A przy 100MHz to prawda że wtedy można uzyskać lepsze wyniki [takie jest moje zdanie]. Właśnie to mnie dziwiło że zegar 25MHz a częstotliwość wyjściowa (sinusa) to 12.5MHz. Przy 100MHz jako zegar to ten sinus jakoś tam faktycznie będzie wyglądał, ale z 25MHz to budziło moje wątpliwości.

A sprawdź jak możesz do ilu da się podkręcić jeszcze zegar i da to stabilną pracę?
    A poza tym powinno ci się udać uzyskać przy takim zegarze nawet 20MHz, sprawdzałeś jak to będzie wyglądać? Zerknij, prześlij jakieś fotki [może ci się uda przesłać fotki z jakogoś lepszego oscylka].
    Idź za ciosem, ciekawe do czego uda ci się dojść, bo na podniesienie zegara nie wpadłem :)
    upanie
    Level 22  
    Quote:
    Nie gadaj że puściłeś AD9833 z zegarem na 25MHz podkręconym do prawie 100MHz hehe. Ruszył?, pracował normalnie? Nie było z nim problemów? Potestuj na dłuższą metę, to bardzo ciekawe, czy będzie dobrze się spisywał.

Ano puściłem, ruszył i działał jakąś godzinę. Później wyłączyłem i nie wiem jak długo by dalej działał. Nie mam pojęcia jak, i czy w ogóle, będzie pracował w całym zakresie temperatur.
    Quote:
    A sprawdź jak możesz do ilu da się podkręcić jeszcze zegar i da to stabilną pracę?

Qrcze nie bardzo mam czym go napędzić powyżej 96MHz.
    Quote:
    Zerknij, prześlij jakieś fotki [może ci się uda przesłać fotki z jakogoś lepszego oscylka].

Za kilka dni może wpadnę na jakiś weekend do pracy to podepnę to do prawdziwego oscyloskopu. Chociaż ten DDS to tylko mały fragmencik mojego urządzenia i niebardzo mam czas na szersze "badania naukowe", ale coś tam spróbuję zrobić.

A tak swoją szosą to nawet nie mogę być pewien co to za scalak. Kupiłem go jako AD9833 ale na scalaku takiego oznaczenia nie znalazłem. Jest tylko logo Analoga i małe stadko cyfr. Nie mniej jednak byłoby dziwne to, że jest to inny scalak a wyprowadzenia są identyczna i sterowanie też.
    szeryf.rm
    Level 22  
    No ja też mam tego scalaka i tam też jest tylko logo. i jakieś 3 litery, nie wiem co oznaczają ale są :). Też nie mam jak go podpiąć, a nawet gorzej, bo same urządzenie rozbroiłem i jeszcze raz musiałbym kombinować :/
    Ale to ciekawy motyw, że działa na 96MHz. Prześlij fotki jak będziesz miał okazję (szczególnie sinusa i trójkąta) no i może jakoś ci się uda podkręcić jeszcze zegar.

Aż normalnie chyba spróbuje :)
    szeryf.rm
    Level 22  
    Heh, faktycznie jest tak jak mówisz. Nie wiem dokładnie jaki zegar udało mi się uzyskać, ale korzystając z aplikacji dostępnej na stronie producenta to kiedy wpisuje f=10k i ustawiam w drugim polu zegar 120MHz to faktycznie mam na wyjściu coś ok 10kHz (pomiar metodą oscyloskopową). I dla 120MHz podobny pomiar wykonałem dla f=1kHz i f=1MHz i wychodzi na to, że mam zegar właśnie coś ok. 120MHz, skoro pomiary wyjściowych częstotliwości odpowiadają częstotliwością rządanym.
    Powyżej 120MHz zaczyna się już krzaczyć. Powyżej 130MHz miałem problemy, ale to nie znaczy, że nie da sie więcej podkręcić. Po prostu nie jestem w stanie tym oscylkiem który mam zmierzyć jak wygląda sygnał zegara. Możliwe, że jest już zbyt stłumiony, albo coś... ale przy 120MHz faktycznie dobrze pracuje.
    Prostokąt przy 25MHz i f=10MHz nie przypominał prostokąta [podobnie jak sinus sinusa] a teraz jest to dosyć dobry prostokąt i dosyć dobry sinus [i to wszystko bez filtrowania]