Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o transformator do wzmacniacza

BARNI_GDYNIA 16 Sty 2006 18:56 1086 13
  • #1 16 Sty 2006 18:56
    BARNI_GDYNIA
    Poziom 19  

witam forumowiczów :) mam pewien problem z transformatorem otuż mam trafo dajace 24 volt 160 wat niestety trafo ma tylko dwa kableki czyli nie daje symetrycznych napieć ;/ jestem w stanie na tym zrobic wzmacniacz stereo ? coś sie stanie jesli dwa kanały wzmacniacza bede zasilał z jedego kabelka ? nie moge do tego dojsc sam prosze o pomoc :)

0 13
  • #2 16 Sty 2006 21:02
    Exodos
    Poziom 19  

Samo trafo to nic, do tego musisz mieć mostek prostowniczy (chyba dobrze mówie) i filtracje na kondensatorach, i dopiero będziesz mieć napięcie symetryczne.

0
  • #3 16 Sty 2006 21:18
    BARNI_GDYNIA
    Poziom 19  

to znaczy źle sie okresliłem chyba :/ chodzi mi o to czy moge z trafa kture daje mi 24 volt ( wystaja mi z niego dwa kable ) czy da sie to zastosowac do koncówki mocy zeby była stereo ? bo normalny wzmacniacz stereofoniczny ma dla kazdej z dwuch koncówek mocy osobny kabel z napieciem a tu mam tylko jeden czy moge go rozgałezic na dwie koncówki ? wiem ze strace na mocy ale czy to sie bedzie kalkulowac ? jakie bede miał straty mocy trafa i wogule czy to ma sens ? bo sie pogubiłem w tym troche

0
  • #4 16 Sty 2006 22:29
    irek2
    Poziom 40  

chyba kolego pomylily ci sie pojecia. Na jakiej podstawie twierdzisz ze trafo ma osobnym kabelek na kazda koncowke?
    To jak mam amlituner wielokanalowy z szescioma koncowkami to trafo musi miec tyle wyprowadzen? bzdura.

Na razie nie widzisz zupenie problemu wiec trudno Ci bedzie pomoc.
    Moge tylko napisac ze da sie to trafo podlaczyc do koncowki mocy. Jednej dwoch czy wiekszej ilosci.

0
  • #5 17 Sty 2006 13:34
    _jta_
    Specjalista elektronik

BARNI_GDYNIA, a jaką moc chcesz wyciągnąć z tego wzmacniacza i jaką masz impedancję głośników?

0
  • #7 18 Sty 2006 15:28
    bucowski
    Poziom 21  

No wiesz - rzeczywiscie z traf symetrycznych wychodza 4 kabelki uzwojeń wtórnych, ale nie po to, aby zasilać oddzielne końcówki mocy, tylko po to, aby uzyskac dodatnie i ujemne zasilanie koncowki.
    Moszesz to sobie rozdzielic nawet na 100 wzmacniaczy o ile trafo wyrobi z mocą.

Nazwa zasilanie symetryczne bierze sie stąd, że dostajemy z zasilacza podwojne napiecie:
    dodatnie np +45V i ujemne o tej samej wartosci (w tym wypadku -45V).
    Do tego potrzebne jest wyprowadzenie, ktore zazwyczaj podłączamy do masy - sa to dwa odczepy. Dwa, dlatego, ze mamy dwa oddzielne uzwojenia wtorne - trzeba je polaczyc ze sobą.

Razem sa 4 odczepy.
    pzdr

0
  • #8 18 Sty 2006 22:02
    irek2
    Poziom 40  
  • #9 19 Sty 2006 10:23
    peikman
    Poziom 12  

Cześć. A powiedz Irek czy próbowałeś takiego połaczenia. I jak takie połączenie wpływa na prądy w uzwojeniach transformatora. Bo z doswiadczenia wiem, ze naprzykład układy jednopołówkowe są dobre jedynie do małych prądów bo mocno w nich wzrasta prąd części pierwotnej transformatora w porównaniu z prądem jaki otrzymamy na takim samym obciazeniu rezystancyjnym ale bez diody.

0
  • #10 19 Sty 2006 14:13
    _jta_
    Specjalista elektronik

To ma działanie jak układ dwupołówkowy, pod warunkiem jednakowego obciążenie wyjść + i -,
    przy nierównym różnica daje dodatkowy prąd w uzwojeniu pierwotnym - więc mniejsze obciążenie
    na jednym wyjściu nie pozwala, tak jak w układzie z odczepem, na większe obciążenie drugiego.

0
  • #11 30 Sty 2006 14:39
    peikman
    Poziom 12  

Czyli sadzisz. Że ten układ nada sie do wzmacniacza? Czy z tego samego trafa ale połączonego raz tak jak na rysunku a raz "tradycyjnie". Osiągne tę samą moc z tego trafa w dwóch przypadkach.

0
  • #12 30 Sty 2006 15:09
    _jta_
    Specjalista elektronik

Nada się, tylko kondensatory muszą być większe, niż dla trafa z uzwojemniem podzielonym na połówki.

0
  • #13 30 Sty 2006 17:12
    peikman
    Poziom 12  

Większ? Czym to jest spowodowane. I o ile wieksze. Mozesz coś dokładniej opowiedzieć o tym układzie.

0
  • #14 30 Sty 2006 18:52
    _jta_
    Specjalista elektronik

Jak masz mostek prostowniczy, to kondensatory się ładują 2 razy na okres, a w podwajaczu napięcia raz.
    Dlatego muszą być 2 razy (a nawet trochę więcej) większe, by naładowanie na dłużej wystarczyło.

0