logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Analiza schematów przerywacza kierunkowskazów - błędy w drugim schemacie?

Cyprus 24 Sty 2006 20:35 10740 27
REKLAMA
  • #1 2215147
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Witam
    Wiem ze jestem bardzo , bardzo poczatkujacy ale mial bym taka mala prosbe dla zaawansowanych uzytkownikow
    Mam problem z schematem
    1 schemat przedstawia idee a 2 juz przygotowany schemat
    Cos mi sie nie widzi w tym 2 schemacie
    Dolanczam 3 obrazy: 1 i 2 sa takie jakie zaczerpnolem od kolegi ( choc co do 2 on tez nie jest pewien , gdyz sam od kogos go zaczerpnął)
    3 zdjecie jest to zdjecie z zaznaczonymi moimi "błędami"
    Jak by ktos mogl je porownac byl bym bardzo , bardzo wdzieczny
    Załączniki:
    • idea.JPG (27.56 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • rozmieszczenie4uu.jpg (37.09 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Kopia rozmieszczenie4uu.jpg (37.84 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #3 2216864
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    Wszystko oki od piątej nóżki do do kondensatorka po lewej jest zworka umieszczona pod scalaczkiem ten niżej kondesator jest pomiędzy 2 i 6 nóżką sprawdź schemat to zobaczysz że błędów niema tylko niebyła widoczna zworka. Poprostu sprawdź zgodność schematu z płytką i zobaczysz wszystko.

    Dodano po 27 [minuty]:

    No jednak był błąd na rysunku masz poprawki.
    Pamiętaj, że tu ścieżki i elementy są na tej samej stronie jak chcesz żeby ścieżki były na dole a elementy u góry to ścieżki musisz narysować w odbiciu lustrzanym.
    Załączniki:
    • Rysunek1.jpg (16.7 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 2217322
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    henx berdzo Ci dziekuje ale mam jeszcze takie 2 dronbe pytania :
    dla mnie maj one duze znaczenie a dla ciebie za pewne balche:P
    Otoz Co to jest (zaznaczone w lewym dolnym kolku).
    Powiedzmy ze bede mial taki przekaznik : http://allegro.pl/show_item.php?item=81528749
    on chyba nie ma 8 stykow tylko 5 i co wtedy mam zrobic ?
    Załączniki:
    • Kopia rozmieszczenie4uu.jpg (39.13 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #5 2217499
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    1 to C2; 2 to C1
    W przekaźniku szukasz cewki no i styków które są normalnie rozwarte a po podaniu napięcia się zwierają. Jak będziesz miał jakiś przekaźnik w ręku to się odezwij napisze ci dokładniej.
  • #6 2217773
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    ja mam taki przekaźnik bo tez chcę zrobić ten przerywacz:
    i w jaki sposób go podłaczyć?? z góry dziękuję za informację


    EDIT:

    Jeszcze mam pytanko na schemacie ideowym są 2 kondensatory a na schemacie płytki ich nie ma czy nie widze? co z nimi zrobić
    Załączniki:
    • przekaźnik.JPG (230.33 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #7 2218949
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    Arkadius3
    musisz poszukać taki przekaźnik na 5V i 8A jak na schemacie może być na większy prąd
    poszukaj sobie omomierzem gdzie masz cewke przekaźnika i gdzie styki i podłączasz wg rysunku
  • #8 2219037
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    to jest przekaźnik 5V ale 10A ale to juz nie robi różnicy :) sprawdziłem i prąd musi wchodzić od tych nózek co są na równej wyskości czyli myśle ze sobie poradze jak nie będe pisał w sobote
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #10 2220381
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Dzis albo jutro pownienem miec przekaznik to wszysto sie wyjasni
  • #11 2223712
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    Arkadius 3
    na tym zdjęciu nie bardzo było widać na jakie napięcie masz przekaźnik, na większy prąd oczywiście może być, a tam gdzie znalazłeś cewke (oporność około 100 ohm) jest sterowanie, pozostałe styki załączają 12V na lampki :D;

    przyjrzyjcie się tranzystorkom :D dwa z nich trzeba odwrócić na montażowym
  • #12 2226735
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    mam nadzieje ze sobie jutro poradze :) bo z rano się za to planuje zabrać mam nadzieje ze sie uda jak coś to będe pisał :)
  • #13 2227541
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    henx napisał:

    przyjrzyjcie się tranzystorkom :D dwa z nich trzeba odwrócić na montażowym


    Zapewne dla tak wprawnego elektryka i przy dobrym oku to nie problem ale dla mnie ojj wielki, jak bys tak mogl bardziej sprecyzowac co do tych tranzystorow byl bym wzniebowziety .
    Schemacik jak najbardziej mile widziany
  • #14 2229606
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Dzis sie wkurzylem bo nie doczekalem sie paczki i zakupilem przekaznik :
    To co na nim pisze przedstawie ponizej

    RM83-1021-25-1005
    5V DC
    16A 250VAC RES.
    20A 250VAC RES.

    MA on 6 stopek, w zalaczniku dodam rozmieszczenie

    Apropo do tych tranzystorow to wyglada na to ze wszystkie sa obrocone ;(
    Juz sam nie wiem co robic ;(
    Załączniki:
    • przekaznik.JPG (3.19 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #15 2233702
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    Nio to masz gotowy, ten schemacik, ale sprawdź jeszcze sobie jak mają wyprowadzenia tranzystorki, wg mnie obrócone były tylko 2 T2 i T5
    Wydruk bezpośrednio z eagle jest lepszy, to jest wydruk do pdf creator i scalenie.
    w pliku .zip jest płytka w eagle .brd
    Załączniki:
    • przerywacz.zip (4.84 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Przerywacz.pdf (71.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #16 2234843
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    mógłbym poprosić plik z eagle? bym sobie mógł to wyedytować wtedy i przystosować pod mój przekaźnik. z góry dziękuję
  • #17 2235324
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    W zyciu mi sie nie snilo o takim schemacie
    Jutro biore sie do pracy

    Najserdeczniej dziekuje wszystkim co mi w jakis sposob pomogli, a w szczegolnosci uzytkownikowi henx za bardzo duze zaangazowanie ze swej strony

    W najblizszym czasie musze sie nauczyc pracowac w Eagle-probowalem ale mi nic nie wychodzilo i nic nie kapowalem ale musze sie postarac bo widze ze jest do bardzo dobry program .
  • #18 2242018
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Zrobilem przerywacz i ...... nie dzial ;(
    Dla pewnosci zrobilem 2 plytke ale tez nie dziala , przekladalaem T5 i T2 ale tez nic nie dalo ;(
    Juz normalnie wymiekam , RATUJCIE
  • #20 2246991
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    chyba wiem gdzie jest bład:

    na moje NE555 jest źle podłaczony bo jak widac tutaj (str 11) http://www.fairchildsemi.com/ds/NE/NE555.pdf pierwsza nóżka to masa a po odbiciu ściezek na płytke wychodzi na to że nóżka nr 4 jest podłączona do masy. Nie znam się zbytnio na elektronice ale myśle że tutaj tkwi błąd a wziąłem się za sprawdzanie dokładne bo też zaczynam robić ten układ
  • #21 2247147
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    Cytat:
    na moje NE555 jest źle podłaczony bo jak widac tutaj (str 11) http://www.fairchildsemi.com/ds/NE/NE555.pdf pierwsza nóżka to masa a po odbiciu ściezek na płytke wychodzi na to że nóżka nr 4 jest podłączona do masy.

    Chyba nie, weź wydruk z pdf obróć go na spód a u góry, weź ne555 tak jakbyś go miał umieścić na płytce i zobaczysz, że jest oki.
  • #22 2247264
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    to czemu u mnie tak nie jest :| wydrukowałem z pdf'a i odbiłem ścieżki na płytke wytrawiłem chce lutowac a tutaj yyy
  • #23 2247579
    henx
    Poziom 20  
    Posty: 310
    Pomógł: 27
    Ocena: 46
    Kurcze jak wyżej napisałem widok przedstawia ścieżki jak mają wyglądać po wytrawieniu, tzn rysujesz pisakiem tak jak tam są narysowane do termotransferu musisz zrobić odbicie lustrzane, zrobiłeś odbicie??
    Podałem wyżej tobie jak sprawdzić czy ścieżki są oki.
    Dopisałem w pdf co przedstawia poszczególny widok i dodałem rysunek do metody termotrasferowej.
  • #24 2249632
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    no to właśnie ja mam płytke termotransferem zrobioną i nie robiłem odbicia lustrzanego :/
  • #25 2267806
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Jestem WIELKI:D

    Udalo mi sie - wykonalem 3 plytki i przy poprzednich 2 robilem ten sam blad , zle montowalem kondensatory elektrolityczne ,widac ze musze sie jeszcze duzo nauczyc, ale co z tego wszystko jest dla ludzi - jak sie chce to sie da .
    Ale te slowa sie sprawdzaja "Do trzech razy sztuka"

    Serdeczne podziekowania dla uzytkownika "henx" za pomoc , doradztwo i duchowe wsparcie

    Dodano po 4 [godziny] 53 [minuty]:

    Ale dalej wyszedl problem, przerywacz dziala ciagle
    Jak podlacze mu + i - to on juz tyka - a zarowki nie sa podlaczone

    A tu mi pasuje zeby przerywacz przerywal podczas wlaczenia zarowke (tz. kierunkowskazow) , a nie wczesniej

    PS , dodam ze probowalem juz odwracac T2 i T5 i to dalej nic nie dalo ;(

    RATUJCIE
  • #27 2273475
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Posty: 274
    Ocena: 8
    ja dzisiaj polutowałem przerywacz i nie działa ani tyknie jak sprawdzalem wszystko miernikiem to jest wsio ok oprócz jednej diody jak ja wylutuje to ma dobry odczyt taki jak 2 co jest wlutowana czyli pewnie gdzies sie zwarka robi jutro będe szukał
  • #28 2275010
    Cyprus
    Poziom 11  
    Posty: 10
    Sprawdzilem wszystkie tranzystory i okazalo sie ze T1 , T2 , T3 sa zepsute .
    Wymienilem i ................DZIAŁA !!!!

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy analizy i weryfikacji dwóch schematów przerywacza kierunkowskazów, gdzie drugi schemat budził wątpliwości co do poprawności. Użytkownik miał problem z interpretacją schematu, zwłaszcza z rozmieszczeniem elementów takich jak kondensatory i przekaźnik. Wskazano, że na schemacie występuje zworka niewidoczna na pierwszy rzut oka oraz konieczność wykonania odbicia lustrzanego ścieżek przy metodzie termotransferowej. Poruszono temat doboru przekaźnika – zalecano 5V, 8A lub większy prąd, a także wyjaśniono różnice w liczbie styków przekaźników. Zwrócono uwagę na prawidłowe podłączenie nóżek układu NE555, co było źródłem błędów montażowych. Wskazano, że tranzystory T2 i T5 były zamontowane odwrotnie, co wymagało korekty. Po wykonaniu płytek i montażu układu pojawił się problem z ciągłym działaniem przerywacza bez podłączonych żarówek. Ostatecznie okazało się, że uszkodzone były tranzystory T1, T2 i T3, a ich wymiana przywróciła poprawne działanie układu. W dyskusji podkreślono znaczenie dokładnego sprawdzania schematu, poprawnego montażu elementów oraz testowania napięć na tranzystorach w celu diagnozy problemów.
REKLAMA