logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak zbudować skuteczną sondę do wykrywacza metalu? Schematy i porady

Pablo1625 25 Sty 2006 12:10 14842 9
REKLAMA
  • #1 2217046
    Pablo1625
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Witam mam pytanie zrobiłem wykrywacz matalu ale niestety niemoge go wysterowac prawdopodobnie mam zła sonde ... dlatego prosze o jakies pomoce jak zrobić od podstwa dobrą sonde do wykrywacza.

    Umieściłem schemat z którego zrobiłem swoja sonde ale ona raczej nie działa
    Jeżeli ktoś ma doświadczenie w budowie takich sond chętnie zgłosze się po porade :D
    Załączniki:
    • sonda-budowa.gif (6.28 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 2221462
    Pablo1625
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Druty cewki owiniete sa anjpierw papierem potem folią aluminiową a na foli nawinięty jest druy połączony z folią i owija on całą cewke w kształcie spirali z odległościamo okręgów ok 1 do 1.5 cm
  • #5 2222156
    Pablo1625
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Właśnie rozebrałem ta sonde i faktycznie oba końce ekranu są złączone i wyprowadzone do płytki czyli ju zwiem co poprawic;] ZA TO DZIĘKI

    A czy ma znaczenie jakiego użuje drutu do zrobienia sondy chodzi mi o to czy jest jakaś rużnica jak sonde zrobie z dtudu 0.3 ale izolowanego(jest jakby polakierowany) lub normalnego nie izolowanego. I czy drut na ekran powinien być izolowany czy nie ????

    Dodano po 3 [godziny] 6 [minuty]:

    W jednym z opisów przeczytałęm takie słowa " Aby wykonać ekran należy cewkę spiralnie owinąć taśmą izolacyjną, następnie owinąć taśmą z folii aluminiowej o szerokości 1cm, zostawiając przerwę ok. 1cm. Na folię nawinąć goły drut posrebrzany lub pocynowany ze skokiem ok. 1cm i połączyć go z jednym wyprowadzeniem cewki. Wyprowadzenie to należy połączyć z masą układu za pomocą zewnętrznej żyły kabla koncentrycznego "
    CZy to jest poprawne wykonanie cewki (sondy) ???
  • REKLAMA
  • #6 2223497
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    Z grubsza tak - bardzo ważna jest ta przerwa, żeby nie mieć zwartego zwoju.
    Oczywiście drut na cewkę musi być izolowany, a lepiej, żeby był w oplocie z jedwabiu,
    albo (jeszcze lepiej) między drutami dać jakieś przekładki, żeby się nie stykały - inaczej
    są duże pojemności między zwojami, a to pogarsza parametry cewki.
    Natomiast drut na ekran nie izolowany: "na folię nawinąć goły drut...".
  • #7 2224505
    Pablo1625
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Czyli podsumujmy
    1 - drut na cewke musi być izolowany robie 20 zwojów o średnicy 21cm
    2 - usztywniam zwoje drutu np taśmąizolacyjną
    3 - następnie owijam zwoje folią aluminiowa zostawiając 1cm odstępu yprzy wyprowadzenia cewki
    4 - na folie nawijam kilka zwojów drutu nieizolowanego żeby zrobić wyprowadzenie ekranu
    5 - ekran łącze z jednym wyprowadzeniem cewki i przez kabel ekranowany podłączam do płytki jako mase
    6 - drugie wyprowadzenie cewki podłączam przez żyłe kabla ekranowanego do płytki


    Czy wszystkie punkty są dobre i można śmiało składać tą sonde bo juz zrobiłem 3 i za każdym razem w którejś jest cos źle ;/

    pozdrawiam ;]
  • REKLAMA
  • #8 2227091
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48957
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    Ja bym zaproponował coś jeszcze, co pozwoli ulepszyć tę cewkę - niestety będzie
    przez to więcej roboty. Potrzebujemy czegoś w kształcie drutu, ale wykonanego
    z materiału izolacyjnego, i dość miękkiego, nieco cieńszego od drutu, którym ma
    być nawinięta cewka. Przychodzi mi na myśl żyłka nylonowa, ale raczej będzie
    zbyt sztywna; nitka (najlepiej stylonowa), ale z kolei łatwo się spłaszcza; chodzi
    o to, żeby ten drut na cewkę owinąć tym czymś, wcale nie jakoś specjalnie gęsto,
    można ze skokiem kilka razy większym od średnicy drutu, i dopiero potem z tego
    zrobić cewkę. W ten sposób zwoje nie raczej będą się stykać - dzięki temu będą
    mniejsze pojemności między zwojami (jakiś podobny sposób stosowano do kabli
    telefonicznych - każdy drut był owinięty wałkiem z tworzywa, z dużym skokiem,
    ale to już wystarczało, żeby utrzymywać druty na jakiś dystans).

    W którym miejscu zrobisz przerwę w ekranie, nie ma większego znaczenia; może
    zrobić tak, że początek tego ekranu zaizolujesz, i potem na wierzch nawiniesz
    kawałek ekranu - tak, by wszystko było zaekranowane, a nie było zwartego zwoju.
    Może lepiej (ale drożej) byłoby użyć folii miedzianej na ekran, wtedy można do
    niego przylutować przewód; jeśli używasz aluminiowej, i drutu miedzianego do
    podłączenia ekranu, to ten drut lepiej byłoby pocynować - aluminium koroduje
    od kontaktu z miedzią, na cynę jest dużo mniej wrażliwe.

    Można by jeszcze rozważyć zamocowanie tej cewki na jakimś kółku z tworzywa
    (tylko dobrze się upewnić, że nie ma metalizacji, albo drutu w środku) - będzie
    bardziej sztywna konstrukcja. Jeśli do zamocowania cewki konieczne jest użycie
    jakichś elementów metalowych - to nie może być w nich zamkniętej pętli, i nie
    mogą być żelazne - można zrobić jakiś wspornik np. z drutu mosiężnego.

    Więcej poprawek nie mam - powinno być dobrze.
  • #9 2228440
    Pablo1625
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Ocena: 1
    Dzięki za dobre rady zabieram sie do składania wrazie jakis problemów bede znowu pisał ;]

    POzdrawiam ;]
  • #10 2338443
    swaldek
    Poziom 18  
    Posty: 225
    Pomógł: 13
    Ocena: 63
    Powiedz do którego PI ma być ta sonda. Jakbym zgadywał to pewnie będzie to klon SANDBANKSA.
    Z większości znanych mi PI sondy nie wymagają ekranowania.
    Z praktyki powiem że nic nie owijaj nawiń zwój na zwoju i sciśnij całość zwykła nitką co pozwoli aby poszczególne zwoje utworzyłu w przekroju koło. Taka cewka daje największe pole rozproszenia. Są szkoły co mówią o nawijaniu spiralnym sondy, ale na początek zrób jak mówie, nawiń te zwoje zwiąż nicią i podłacz zwykły kabel dwużyłowy nawet taki jak do lampki a następnie podłącz do elektroniki. Sprzet musi zadziałać a jak nie to wina w elektronice.
    Grubośc drutu ma znaczenie bo w PI chodzi o rezystancję uzwojenia jak i o indukcyjność.
    O ile pamietam to potrzenby jest Ci drut 0,4mm w innym stosuje się 0,7mm. ale jak nie masz czym zestroić pikacza to trzymaj się opisu.
    Pozdrawiam

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy skutecznej sondy do wykrywacza metalu, ze szczególnym uwzględnieniem konstrukcji cewki i ekranowania. Kluczowe jest, aby drut na cewkę był izolowany, najlepiej w oplocie jedwabnym lub z przekładkami zapobiegającymi stykaniu się zwojów, co zmniejsza pojemności pasożytnicze i poprawia parametry. Cewkę należy owinąć taśmą izolacyjną, następnie folią aluminiową z zachowaniem przerwy około 1 cm, a na folię nawinąć nieizolowany drut tworzący ekran, który łączy się z jednym wyprowadzeniem cewki i masą układu przez kabel ekranowany. Ważne jest, aby ekran nie tworzył zwartego zwoju. Proponowano także technikę owijania drutu cewki cienkim materiałem izolacyjnym (np. nitką stylonową) dla lepszego rozdzielenia zwojów i zmniejszenia pojemności. Grubość drutu powinna być dobrana do typu wykrywacza, np. 0,4 mm lub 0,7 mm dla wykrywaczy typu PI. W przypadku sond PI, takich jak klony Sandbanksa, ekranowanie nie jest konieczne, a cewkę można nawinąć zwój na zwoju i związać nitką, co zapewnia optymalne pole rozproszenia. Problemy z działaniem sondy często wynikają z błędów w ekranowaniu lub złym połączeniu wyprowadzeń.
REKLAMA