logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Czy warto zbudować wzmacniacz 100W na elementach dyskretnych z elektroda.net?

luk1988 25 Sty 2006 20:24 2209 14
REKLAMA
  • #1 2218938
    luk1988
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    Chcę zbudować wzmacniacz na elementach dyskretnych co sądzicie o nim
    http://www.elektroda.net/audio/dyskretne_wzm.html (ten 100w)


    opłaca się go składać, czy lepiej jakiś inny poszukać??
    czy ktoś już go kiedyś składał i co sądzi o nim??
    ile wyniesie mnie złożenie samego wzmacniacza

    (??) - ozdobnik? [h]
  • REKLAMA
  • #2 2219510
    irek2
    Poziom 40  
    Posty: 6141
    Pomógł: 435
    Ocena: 387
    zapomnij o tym wzmacniaczu to juz relikt historyczny!
    Prosty i tani jest jabel chyba j-35
  • #3 2221930
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48958
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    Poza tranzystorami mocy - wygląda na to, że układ jest z czasów, gdy trudno było o komplementarne mocy
    - układ jest dość dobrze dopracowany, dużo lepiej niż większość tych, o których tu się dyskutuje.
  • #4 2222943
    luk1988
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    czyli opłaca się go składać???
    jak nie to prześlijcie mi jakieś linki do innych wzmacniaczy, które względem was są lepsze
  • REKLAMA
  • #5 2226417
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Posty: 48958
    Pomógł: 3205
    Ocena: 4226
    irek2 napisał:
    zapomnij o tym wzmacniaczu to juz relikt historyczny!
    Prosty i tani jest jabel chyba j-35

    Poszukałem na Elektrodzie schematu Jabel J-35, i okazuje się, że to jest właśnie ten
    wzmacniacz: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic362413.html#1834465 ;)
    Opinie są różne (sugeruję poczytać), np. że użycie części od Jabela to rosyjska ruletka.

    :arrow: luk1988: jakbyś miał tranzystory komplementarne dużej mocy, to lepiej nieco
    zmienić samą końcówkę mocy - tak żeby mieć w niej Darlingtony z komplementarnych
    (jeden NPN+PNP, drugi PNP+NPN) - to pozwala uzyskać lepszą stabilność cieplną.
    I uwaga na to, jak montujesz je na radiatorach - T5 musi być podgrzewany przez
    dalsze tranzystory w końcówce mocy (które, to jeszcze zależy od wersji układu).
    Schemat końcówki mocy z komplementarnymi: http://sound.westhost.com/project03.htm
    (ale reszta układu jest tam byle jaka - brak np. zabezpieczenia przed zwarciem).
  • REKLAMA
  • #6 2401146
    luk1988
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    zdecydowałem się i kupiłem j-35, tranzystory. Mam zamiar tranzystory bd 135 i bd 136 zamienić na traznystory bd 911 i bd 912. Tylko nie wiem jeszcze jakie tranzystory mocy zastosować (w kicie mam tranzystory 2n3055). Jakieś zmiany jeszcze zrobić?
  • REKLAMA
  • #7 2401456
    ALTON
    Poziom 38  
    Posty: 4153
    Pomógł: 304
    Ocena: 145
    Tranzystory BD135/6 wymień na 139/140.BD911 i 912 to strata kasy. Końcowe MJ15003 albo 2N3773.Zasilanie 2x45V i masz 100W 4R sinus
  • #8 2402072
    luk1988
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    koleś mi doradził i kupiłem te bd 911/912. A jak można podłączyć 4 tranzystory końcowe (pytam się z ciekawości)??? Czemu jest taka duża różnica cenowa między MJ15003 (13,8zł) a 2N3773 (2,9zł)

    Trafo może takie być:
    TST450/2*30V 7.5 A Trafo Tor. 450/010 TST 129.60 (mam zamiar zrobić stereo), czy styknie 300
  • #9 2558810
    IronReiker
    Poziom 23  
    Posty: 843
    Pomógł: 9
    Ocena: 22
    przy 2x 45 v bedzie znacznie ponad 200 wat przy 4 ohm. w zalezności od ustawienia
  • #10 2559806
    mrc12
    Poziom 21  
    Posty: 573
    Pomógł: 1
    Ocena: 16
    witam to ja sie dołącze z jednym pytaniem.Jaka moc bedzie przy głośnikach 8R i przy oryginalnych częściach włożonych do kitu.??


    pozdrawiam


    mrc12
  • #11 2560664
    IronReiker
    Poziom 23  
    Posty: 843
    Pomógł: 9
    Ocena: 22
    ok 50 wat!! zależy cą tam bedzie, bo różne tałatajstwo do tego pchają.
  • #12 2561833
    luk1988
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    czy jedna para tranzystrów mocy 2n3773 bedzie w stanie pokazać co głośnik pokaże 120 w (nie ma go na stronce stx)
    http://www.nowyelektronik.pl/opisy/opis.php?nr=23259
    czy lepiej bedzie zastosować 2 pary tranzystorów końcowych ale przy napięciu 2*30(po wyprostowaniu gdzieś tak 2x42v)...

    jak odpalam go to tylko jedna strona się wzbudza (prawdopodobnie nie mam oscyloskopu aby sprawdzić) konkretniej na napięciu ujemnym jest znaczny prąd ok 1 A tylko, że na plusie nie jest pobierany prąd (dokładnie na mierniku pokazuje 0,001 A i się nie zmienia podczas przekręcanie potencjometru). Wymieniłem tranzystory na bd 911 i 912

    Dodano po 23 [minuty]:

    zapomniałem dopisać sterujące, a końcowe 2n3055 (wszystkie tranzystory są sprawne, wszystkie sprawdziłem)
  • #13 2563239
    IronReiker
    Poziom 23  
    Posty: 843
    Pomógł: 9
    Ocena: 22
    masz stałe na wyjściu??
  • #14 2563809
    luk1988
    Poziom 17  
    Posty: 303
    Pomógł: 8
    Ocena: 9
    na wyjściu nic niema, sprawdzałem nawet głośnikiem 5 w 4 ohm i nic mu się nie stało, może być też winą że podpiełem pod trofo 85 va 2*26 i cały czas były podpięte kości tda 7294 bez obciążenia.. postaram się sprawdzić dzisiaj jeszcze raz i napisze czy jest napięcie stałe na wyjściu
  • #15 2575220
    IronReiker
    Poziom 23  
    Posty: 843
    Pomógł: 9
    Ocena: 22
    te 2n3055 wymień na coś z wyższym napieciem bo te idą na 30 v, choć niektóre firmy deklarują 60 v. sprawdz co to jest dokładnie

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy budowy wzmacniacza 100W na elementach dyskretnych według schematu z elektroda.net, znanego również jako Jabel J-35. Opinie na temat tego wzmacniacza są podzielone – niektórzy uważają go za przestarzały i relikt historyczny, inni za dobrze dopracowany układ, choć z czasów trudności w pozyskaniu komplementarnych tranzystorów mocy. Zalecane jest stosowanie tranzystorów BD139/140 zamiast BD135/136, a końcówek mocy MJ15003 lub 2N3773 zamiast BD911/912, które są uznawane za mniej opłacalne. Wzmacniacz wymaga zasilania około 2x45V, co pozwala uzyskać moc około 100W przy 4 omach, choć przy 8 omach moc spada do około 50W. Wskazano na konieczność poprawnego montażu tranzystorów na radiatorach oraz ewentualne modyfikacje końcówki mocy, np. zastosowanie Darlingtonów komplementarnych dla lepszej stabilności termicznej. Problemy zgłaszane przez użytkowników to asymetria prądów wyjściowych i brak sygnału na jednej stronie, co może wynikać z niewłaściwego doboru tranzystorów lub zasilania. Zaleca się wymianę tranzystorów 2N3055 na modele o wyższym napięciu pracy. Wzmacniacz jest polecany raczej dla osób chcących eksperymentować i modyfikować układ niż dla początkujących szukających prostych rozwiązań.
REKLAMA