logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

TV Curtis 2102vt - brak zasilania, gorący opornik R811, brak napięcia po transformatorze

johnny.elektryk 27 Sty 2006 12:15 7240 27
REKLAMA
  • #1 2224989
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    Telewizor się nie włącza, dioda się nie świeci,opornik R811 jest gorący , nie ma napiecia po wtórnej części transformatora. Co mam zrobić?
  • REKLAMA
  • #2 2225026
    robert75n
    Poziom 29  
    Posty: 1236
    Pomógł: 150
    Ocena: 27
    Witam na początek sprawdz Q801 i podstaw ic801 TDA4601 oraz wymień wszystkie elektrolity w przetwornicy R811 poprzez diode D805 zasila układ TDA4601, powodzenia daj znać jak ci poszło.

    Dodano po 3 [minuty]:

    TU masz schemat; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic16608.html#939477
  • #3 2235461
    huk90
    Poziom 23  
    Posty: 789
    Pomógł: 58
    Ocena: 86
    dodam tylko do mojego przedmowcy ze na czas naprawy zasilacza podlacz zarowke 60wat w miejsce tranzystora odchylania H tzn pod kolektor i mase
    unikniesz dodatkowych uszkodzen gdyby cos poszlo nie tak i zmierz napiecie +B jezeli juz przetwornica ruszy.jezeli bedzie w normiechyba 112 V to wtedy podlacz tranzystor
    pzzdr
    ps,sprawdz 2 rezystory chyba po 180 kom w przetwornicy zasilaja tda
  • #4 2235777
    warszaw
    Poziom 16  
    Posty: 270
    Pomógł: 15
    Ocena: 20
    Usuń zimne lutowania na trafie przetwornicy T 801 oraz diodzie D 8035.
    Pozdrawiam
  • #5 2268478
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    dziekuje za zainteresowanie!!
    wymienilem tranzystor 2SD1555 i telewizor sie wlaczyl,ale tranzystor ten strasznie sie grzeje,na ekranie sa poziome czerwone linie i po przejscie w stan stand by slychac szum!!
    dziekuje za pomoc!!
  • REKLAMA
  • #6 2269410
    leskes
    Poziom 13  
    Posty: 38
    Pomógł: 4
    Ocena: 6
    zrob tak jak radzi kol Huk 90, zasilacz uruchom na zarowce sprawdzisz wtedy napiecia przetwornicy,wymien kondensatory elektr.(maleje pojemnosc ,napiecie rosnie),powodzenia
  • #7 2269529
    Jurek56
    Poziom 17  
    Posty: 216
    Pomógł: 19
    Ocena: 2
    Tranzystor R811 zawsze się grzeje ale żeby przetwornica pracowała cicho należy wymienić 2 elki a najlepiej 4 . C805p C801p C807p C815p .Wymieniłeś Q801p i te co pisałem powyżej to masz zasilacz po pierwotnej na 100% . Powroty możesz mieć po ruszeniu screen na max ( na trafie wys. pokrętło dolne ).
  • #8 2348914
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    Przepraszam ze tak pozno!! wymienilem te kondensatory i oprnik 811 bo zle wskazywal!! Pochodzil 5 dni wszystko prawie bylo ok tylko glosno chodzil, cos syczalo szczegolnie jak sie kanal zmienialo!! Niestety teraz juz nie dziala spalil sie bezpiecznik i jakies elementy ale nie wiem jakie, rezystora nieszlo dotknac!! Co teraz??
  • #10 2349544
    mariusz.s
    Warunkowo odblokowany
    Posty: 893
    Pomógł: 73
    Ocena: 79
    hmmmm.najpawrdopodobniej uszkodzony jest klucz w zasilaczu,wymien tez jeszce raz elektrolity TDA i mostek,oraz rezystory ii staruj nten TV na zaroece ja powiedzieli przedmowcy
    zycze powodzenia
  • #11 2410718
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    dzień dobry!! Wymieniłem wszystkie ważne oporniki tranzystor TDA wszystkie elektrolity(mowie o zasilaczu) i nawet nie startuje uklad!! Zauważylem ze jeden pin w transformatorze po stronie pierwotnej byl wypalony wrecz sciezka sie ulotnila!!
    Co teraz robic??
  • #13 2411040
    Jurek56
    Poziom 17  
    Posty: 216
    Pomógł: 19
    Ocena: 2
    Odłącz K Q801 i włącz TV (przetwornicę ) i sprawdzaj napięcia na IC 801 (TDA4601) muszą się pokrywać z tymi ze schematu poza 9 n. będzie niższe bez startu TV. Najlepsze napięcia będą skaczącze szczególnie na 8 i 7n.
  • #14 2412662
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    właczylem i strasznie grzeje sie r811 ten co zasila TDA a byl wymieniony!!
  • #15 2419444
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    co dalej??Prosze o pomoc!!
  • REKLAMA
  • #16 2420624
    Konart
    Poziom 16  
    Posty: 170
    Pomógł: 8
    Ocena: 21
    Spróbuj jeszcze raz podmienić TDA 4601.Sprawdż czy gdzięś nie ma zwarć, umyj dokładnie płytę z resztek kalafoni no i prubuj.Powodzenia.
    Przypomniała mi się jeszcze jedna historia tak jako przestroga. Jakiś czas temu kupiłem partię nowych TDA4601 i były wszystkie wadliwe na szczęści firma uznała reklamację i zwrócili pieniądze.Uczciwa firma.
  • REKLAMA
  • #17 2420826
    pankracy 2
    Spec od TV
    Posty: 2031
    Pomógł: 341
    Ocena: 62
    Napisałeś że jeden pin transformatora przetwornicy jest upalony oraz brak odcinka ścieżki ,czy odtworzyłeś te połączenie prawidłowo ? Czy na kolektorze tranzystora wykonawczego przetwornicy jest napięcie około310V ?
  • #18 2437377
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    polaczenie jest dobre napewno!! Na oporniku 811 jest 103V na mostku okolo 310V. Ten 811 dalej sie strasznie grzeje co robic??
  • #19 2437749
    pankracy 2
    Spec od TV
    Posty: 2031
    Pomógł: 341
    Ocena: 62
    Rezystor R611 ma wartość 15k 3W i musi się grzać ,jest rezystorem rozruchowym ,na nóżce 9 układu IC801 TDA4601 powinno być napięcie w granicach 12-13V. Pytałem czy na kolektorze Q801- 2SD1555 jest napięcie około 310V ,jeżeli jest, to by potwierdzało prawidłowe polutowanie odpalonego pinu transformatora przetwornicy.
  • #20 2444807
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    Na tranzystorze jest takie napiecie jak powinno 310V ale na oporniku 811 jest okolo 100V a na diodzie 805 i kondensatorze 807 nie ma napiecia wogole i to i to wymienilem i nic!! Co dalej??
  • #22 2463916
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    zlacza sie i dioda sie swieci(narazie nie podlaczalem kineskopu) na r811 jest 100V i mocno sie grzeje!! Czy wszystko juz jest dobrze??
  • #24 2472805
    johnny.elektryk
    Poziom 11  
    Posty: 14
    Ocena: 1
    jak juz dziala z kineskopem to:
    na kondensatorze jest okolo 10V
    tranzystor sie grzeje a oprnik 811 jest tak goracy ze mozna sie oparzyc!!
    Czy wszystko gra??
  • #25 2475809
    pankracy 2
    Spec od TV
    Posty: 2031
    Pomógł: 341
    Ocena: 62
    Na oporniku R811-15K/3W jest zmiejszane napięcie z 120V do napięcia 12V, co za tym idzie, na tym oporniku odkłada się napięcie około 100V, więc dlatego ma moc 3W i się dosyć mocno grzeje,co jest rzeczą normalną . Jeżeli Ci telewizor dobrze odbiera, czyli wymiary ekranu są prawidłowe, to tak trzymać !!!!!!!!
    Pozdrawiam
  • #26 2548593
    pirek66
    Poziom 11  
    Posty: 6
    Naprawiłem TV Curtis 2102vt usterka była identyczna

    "Po włączeniu (przyciskiem sieciowym) słychać przetwornicę, ale nic więcej się nie dzieje, nie da się włączyć ani przy pomocy pilota , ani przy pomocy przycisków pod klapką (zmiana programów) baterie w pilocie są dobre bo pilot działa z innym telewizorem. Brak jest napięcia 16V na kolektorze Q713. Grzeje się R811 (15 kΩ). Szukam pomocy bo dawno już nie naprawiałem TV (wyszedłem chyba z wprawy)"


    Uszkodzony był rezystor FR801S 1ohm 0,5W po wymianie wszystko wróciło do normy, wymieniłem profilaktycznie FR802S, FR803S, C804S 1000uF i C805S 100uF. Dzięki Wam powymieniałem elektrolity po stronie pierwotnej i telewizor jak nowy pracuje cichutko żadnych "syków" trzasków itp.

    Być może ta informacja nie jest już potrzebna ale zamieszczam ją bo może być pomocna. POWODZENIA
  • #27 3172427
    LeDy
    Poziom 43  
    Posty: 19063
    Pomógł: 1984
    Ocena: 2917
    robert75n napisał:
    Witam na początek sprawdz Q801 i podstaw ic801 TDA4601 oraz wymień wszystkie elektrolity w przetwornicy R811 poprzez diode D805 zasila układ TDA4601, powodzenia daj znać jak ci poszło.

    Dodano po 3 [minuty]:

    TU masz schemat; https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic16608.html#939477
    I właśnie chodzi o ten schemat. Jest to chassis PC04A i tam są całkiem inne oznaczenia.R 805 ma 240K Q 801 się zgadza.Reztstory wysoko kiloomowe napewno a i tego głównego C też.
  • #28 3172510
    pankracy 2
    Spec od TV
    Posty: 2031
    Pomógł: 341
    Ocena: 62
    Witam.
    A propo schematów z chassis PC-04A , więc były dwie wersje , na schemacie który posiadasz R805 ma 240K/1W od nogi 4-TDA4601 natomiast na schemacie drugiej wersji od nogi 4 jest R806-150K/0,5W i połączony z nim szeregowo R805-120K/0,5W , więc sumaryczna wartość 270K/1W.

Podsumowanie tematu

✨ Telewizor Curtis 2102vt nie włącza się, dioda sygnalizacyjna nie świeci, a opornik R811 (15kΩ/3W) nagrzewa się bardzo mocno. Brak napięcia po wtórnej stronie transformatora przetwornicy. Wskazano konieczność sprawdzenia i wymiany tranzystora Q801 (2SD1555), układu scalonego IC801 (TDA4601) oraz wszystkich elektrolitów w zasilaczu. Zalecane jest uruchomienie zasilacza na żarówce 60W w miejsce tranzystora odchylania, aby uniknąć dalszych uszkodzeń i umożliwić pomiary napięć. Wymiana rezystorów wysokoomowych (R805, R806, R815, R816) oraz kondensatorów elektrolitycznych (C801, C805, C807, C815) poprawia stabilność pracy. Uszkodzenie ścieżki i wypalony pin transformatora pierwotnego wymaga naprawy połączeń lub wymiany transformatora. Napięcie na kolektorze tranzystora Q801 powinno wynosić około 310V, a na nóżce 9 układu TDA4601 około 12-13V. Opornik R811 normalnie się grzeje, ponieważ obniża napięcie z około 120V do 12V. Po wymianie uszkodzonych elementów i poprawnym uruchomieniu telewizor działa prawidłowo, choć może występować głośna praca i szumy, które ustępują po wymianie kondensatorów. W jednym przypadku uszkodzony rezystor FR801S 1Ω 0,5W był przyczyną braku napięcia 16V na kolektorze Q713, a jego wymiana wraz z innymi elementami przywróciła poprawną pracę urządzenia. Schematy dla chassis PC04A różnią się oznaczeniami rezystorów, co należy uwzględnić podczas naprawy.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA