Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zużycie energii elktrycznej

manfed 07 Maj 2003 15:54 3159 22
  • #1 07 Maj 2003 15:54
    manfed
    Poziom 17  

Mam taki mały problemik, urzadzenia w domu zuzywaja mi dużo prądu (na dobe ok 30 kW), nie moge dojść co dokładnie. Jak temu zaradzić
    Pomyslałem że może dysponując licznikiem i podłączając go kolejno pod urządzenia dojde do ładu
    Podejrzenia padają na bojler (ok 300l wody) dwie grzałki po chyba 2kW kazda
    Ciekawe że poprzednie rachunki były mniejsze o połowe.

Pytanie :
    Czy ktos z was ma może schemat takiego licznika (czy pozostaje kupić licznik za 300 zł :(
    Czy możliwe że na skutek zużycia grzełek elktrycznych (opalenia styków przepalenia lub h.. wie co - pobierałyby więcej prądu ?
    No i czy nikt nie kombinował jak zatrzymac licznik(no tak pytanie zbyt głupie ale jestem juz tak wk.. --zużycie na pół roku w wysokości 3200kW jak na dom jednorodzinny bez ogrzewania elktrycznego ,to chyba duzo)

• #2 07 Maj 2003 16:03
    jozefg
    VIP Zasłużony dla elektroda

:arrow: Był mi potrzebny licznik to poszedłem do Zakładu Energetycznego i kupiłem po regeneracji legalizowany za niecałe 30 PLN... :P I po co kombinować :?:

• #3 07 Maj 2003 16:07
    manfed
    Poziom 17  

najprostrze rozwiązania bywają czasem najlepsze , tam nie sprawdzałem :roll:
    A co z pytaniem dotyczącym grzałek

• #4 07 Maj 2003 17:38
    Tremolo
    Poziom 43  

sprawdź ile plynie amperów z bojlera w danym momencie... mnożąc to przez Volty (220/230) otrzymujesz Waty. Może po prostu zwiększyli Ci napięcie? Albo pajęczarz jakiś.

• #5 07 Maj 2003 17:43
    zoltar
    Poziom 24  

Jeżeli chodzi o licznik to ZE sprzedają "przeterminowane" , takie , których klasa dokładności może budzić zastrzeżenia za bezcen. Ludzie je kupują do rozliczeń wewnętrznych np: garaży, działkowicze itp.

Pozdrawiam

• #6 07 Maj 2003 20:33
    CKsrv
    Poziom 32  

A moze twój licznik zaczal blednie wskazywac pobrane kWh?

1.Włącz jakieś urzadzenie np 2kW grzałke a 0,5h powinno Ci wskazac około 1kWh.
    Proste.
    2.Odłącz sie zabezpieczeniem zalicznikowym i zobacz czy licznik nie ma biegu jałowego - powinien stac - tarcza.

Jak cos z tego zrobisz to pochwal sie bo mnie to ciekawi :)

• #7 08 Maj 2003 09:06
    manfed
    Poziom 17  

odłączyłem bojler na dobę i zużycie wyszło około 4kW, normalnie od 15 do 30kW (załączany od 22 do 6 rano) to by wychodziło ok 4 kW na h Może termostat umarł ?
    Spróbuje jeszcze wyłączyć to zabezpieczenie.

Zastanawiam się co wiecej zużyje energi, jedna grzałka(w przypadku przepalenia drugiej) kiedy czas podgrzania wody do zadziałania termostatu znacznie się wydłuzy, czy dwie grzałki które wykonają to zadania znacznie krocej.
    Jak można sprawdzic taka grzałke (przepalona to tylko przerwa, jaki opor powinna mieć dobra ?)
    Dojscie do tego ustrojstwa jest prawie niemożliwe, ale zauważyłem że styki kabli przykręconych do grzałek są czarne - czy to może powodować zwiększenie poboru eneregii ?

• #8 08 Maj 2003 09:14
    zoltar
    Poziom 24  

Może poprostu się zakamienił i ciepełko słabo trafia do wody.

Pozdrawiam

• #9 08 Maj 2003 21:10
    CKsrv
    Poziom 32  

Jasne kamien to jedno a slaba izolacja termiczna to drugie.
    Sprawdz to sam ile godzin bedzie ci stygla woda w bani z tem poczatkowej np 50*C do powiedzmy 30*C.
    Jakas tam cieplosc (przy dobrej izolacji) to powinien ci z ponad dobe trzymac (bez podgrzewania).
    Po co chalupe dogrzewac latem :)

• #10 09 Maj 2003 08:26
    midas78
    Poziom 19  

Zakamieniona grzalka IMHO moze wplynac tylko na czas grzania. Skoro cala grzalka siedzi w wodzie to cieplo w niej wytworzone i tak gdzies sie musi podziac. I nie wazne czy tylko po drodze bedzie mialo miedz z obudowy grzalki czy jeszcze kamien.
    A co do roznicy, dwie grzalki czy jedna, to chyba wyjdzie na to samo. Jedna bedzie grzala wode 2x dluzej ale pobierajac 2x mniej pradu.
    Jak sie go nazbiera duzo to spali sie grzalka bo nie nadazy oddawac ciepla.
    Sprawdz te polaczenia z grzalka. Chociaz malo prawdopodobne zeby na nich sie tyle mocy wydzielalo (zamiast na grzalce). Ale oczyszczenie nigdy nie zaszkodzi.

• #11 09 Maj 2003 08:54
    manfed
    Poziom 17  

licznik prądu jałowego nie ma
    Prawie pewien jestem że to bojler tyle żre, no i to chyba kaplica
    bo jeżle sie zakamienił no to jak sie pozbyc kamienia.
    Konstrukcja grzałek jest tez troche inna, one sa poprostu wsunięte w rury w bojlerze i chyba nie mają kontaktu z wodą , bojler jest obłożony watą mineralną.
    Muszę sprawdzić termostat, może on nie działa.
    Może zrobić układ czasowy , który odpalałby bojler tylko na jakis czas ?

• #12 09 Maj 2003 13:21
    CKsrv
    Poziom 32  

Ja proponuje Ci instalacje licznika 2 taryfowego i zegara do sterowania praca bojlera.
    Zaoszczedzisz troche zeta :) bo prad w 2 taryfie jest tanszy :) ale drozszy w 1.
    A na kamien najlepszy jest OCET.
    Polecam.

• #13 09 Maj 2003 15:30
    manfed
    Poziom 17  

licznik dwutarofowy juz mam

ciekawe ile musiałbym wlać octu do bojlera o poj. ponad 300L :D

Ciekawi mnie bardziej rozwiazanie zegara, czy do takiego kupnego (taki instalowany elektronik w gniazdku ) mozna podłaczyc pesposrednio stycznik. A moze są gotowe zegary do wiekszych obciazeń albo inne rozwiazania.

• #14 09 Maj 2003 15:46
    nakla
    Poziom 12  

Do midasa78.
    Grubo się mylisz jeśli twierdzisz że kamień na grzałce nic nie wnosi.Nie zapomnij że jest on izolatorem termicznym .Wyobraż sobie że grzałka miała by otuline grubości 0,5 metra z ebonitu albo innego izolatora.Nie zagrzałbyś wtedy nawet szklanki wody.

• #15 09 Maj 2003 23:05
    CKsrv
    Poziom 32  

Graslin, Metron, Apator i wiele wiele innych firm produkuje na prawde dobre zegary sterujace powszechnego uzytku.
    Ich przekazniki niestety sa 16A lub mniej.
    W zwiazku z tym zalecal bym Ci bez wzgledu na to jaki zagar zastosujesz polaczenie przez stycznik (chocby SM-1) nie ma co kombinowac z przekaznikami np 30A.
    Zakladam ze masz te 2 grzaly na 1 fazie.
    Przebuduj insalacje bojlera tak aby rozlozyc obciazenie na 2 fazy (po 1 na grzalke.
    Termostat sterowal bedzie stycznikiem (ale tylko wtedy gdy masz 2 taryfe).
    Hmm jak znam termostaty to maja one obciazalnosc rzedu 16A a Ty masz razem 4kW grzalki.
    Zamiast octu moze byc roztwor kw octowego albo inne kupne specyfiki ale i tak ocet najtanszy :).

• #16 10 Maj 2003 00:26
    ElGregor
    Poziom 22  

:arrow: nakla
    Kolega midas78 ma rację, nie doczytałeś że jeśli grzałka będzie miała zbyt "skuteczną" izolację termiczną to się po prostu przepali nie mogąc oddać ciepła. Jeśli na grzałce osadzi się kamień to spowalnia się tylko przepływ energii, ale ciepło nie ma się gdzie podziać (cała grzałka jest w wodzie) i wzrasta temperatura grzałki. Z kolei przy większej różnicy temperatur wzrasta szybkość przepływu energii i wszystko wraca do normy (ta sama ilość oddanego ciepła w jednostce czasu).
    Jednak gdy kamienia jest już za dużo to różnica temperatur przy której zachodziłaby wymagana wymiana ciepła jest zbyt duża i grzałka przepali się.

• #17 11 Maj 2003 22:25
    Bedi
    Poziom 13  

mam pytanko chodzi o wyliczenieile pradu zużywa mi komp
    napieci przyjmuje jakies 220 do 230 i mierze jakie natezenie pradu leci przez komp i mnoze to wychodza waty
    tyle wiem ale co to jest za wynik tyle zużywa na godzine minute???

• #18 11 Maj 2003 22:35
    Gorgoroth
    VIP Zasłużony dla elektroda

To co Ci wyjdzie to moc nominalna Twojego kompa, zeby wyliczcy ile kWh on zuzywa , moc ktora Ci wyszla musisz pomnozyc przeez ilosc godzin jakie komp jest wlaczony :idea:

• #19 11 Maj 2003 22:38
    Andrzej_H
    Poziom 12  

Moc z grzałki zawsze musi trafić do wody albo na zewnątrz boilera. Jeżeli masz za duże zużycie energii elektrycznej to może po prostu masz ubytki gorącej wody - byłoby by to najprostsze rozwiązanie

• #20 11 Maj 2003 22:51
    koltom
    Poziom 2  

jeśli chcesz ocenić czy urządzenie nie pobiera nadmiernie mocy np. z powodu utleniania styków itp. porównaj moc pobieraną - zmierzona nawet przy pomocy amperomierza *230V - z mocą znamionową to skutecznie pozwoli oszacować czy nie ma uszkodzenia grzełk lub utlenienia styków.
    jeśli wszystko będzie wporządku to należy sprawdzić termostaty. no i oczywiście pozostaje rozwiązanie z zegarem.

• #21 12 Maj 2003 06:56
    Usunięty
  • #22 13 Paź 2003 12:07
    max20
    Poziom 11  

Temat stary ale ciekawy.
    Można by jeszcze sprawdzić inną drogę ucieczki energii cieplnej - wężownica bojlera.
    Czesto latem nizakręcony ukłat grzejny c.o. nagrzewa sie grawitacyjnie wymuszanym obiegiem z wężownicy bojleja lub kolektora słonecznego.
    Rozwiązaniem jest umieszczenie odopwiedniego zaworu recznie odczinanego lub (przemyślanie założonego) taniego zaworu zwrotnego.
    Co wy na to ?! :idea:

Co do kamienia - moim zdaniem zanim spali się grzałka część energii z układu zostaje w nagrzewającej się (zwłaszcza cienkiej lub aluminiowej) instalacji elektrycznej (wystarczy wyjąć wtyczkę i dotknąć bolcz by sie przekonać).

• #23 13 Paź 2003 12:55
    CKsrv
    Poziom 32  

Jak widzisz ten temat juz skonczyl sie 12 maja - a ty piszesz w jakies wezownicu w boj. elektr (???)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME