Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Chorus M4 AUZ1Z2 SAFE wyświetla i znika

noemi 01 Feb 2006 15:22 4957 10
    noemi
    Level 13  
    Czy to normalny objaw w tym radiu że po włączeniu wyświetla SAFE po czym wygasza napis i za chwilę od nowa to samo? Nie można przy tym wejść w tryb wprowadzania kodu (RDS+TP).
    SlaweK
    Level 43  
    A zasilania podałeś mu prawidłowo i czy działał wcześniej w tym aucie ?

SławeK
    noemi
    Level 13  
    Zasilanie podaję na pin7 kostki zasilania. Co do jego historii to nie wiem, radio trafiło do mnie do rozkodowania, a w zasadzie wprowdzenia kodu bo klient nie mógł tego kodu wprowadzić (na radiu jest przyklejona Radio Karte z kodem numerem fabrycznym)
    SlaweK
    Level 43  
    A gdybyś cokolwiek wiedział o rozkodowywaniu i przeczytał kiedyś instrukcję obsługi w której pisze że żeby wprowadzić kod to należy wcześniej włączyć zapłon w aucie, połączył to logicznie w podłączeniem radia do instalacji to doszedłbyś zapewne że radio potrzebuje jeszcze jeden plus zasilający od stacyjki. A klient również niedoczytał że musi być przekręcony kluczyk w stacyjce. Zobacz na naklejkę na radiu z opisem kostki zasilającej.

SławeK
    noemi
    Level 13  
    Nie prosiłem o obrażanie i ocenianie z góry. Z rzeczy których nie wiem z kostki: S-Kont. K-BUS. Klient ma fabrycznie w aucie podłączone.
    SlaweK
    Level 43  
    Więc jeśli nie wiesz co te skróty oznaczają to poczekaj aź klient wróci, podłącz w aucie i nie zapomnij o przekręconym kluczyku w stacyjce.
    Dodam że K-Bus to szyna dancych komputera auta a S-Kont to jedno z zasilań. A i tak pochwalić należy że nie podłączałeś metodą "na iskrę" a zganić że nie zajrzałeś na stronę naszego kolegi Leszka do której link znajdziesz w tym temacie. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic254737.html

SławeK

SławeK
    noemi
    Level 13  
    A ty patrzyłeś na tę stronę pod kątem tego radia? Bo jakoś nie widzę tam opisu S-Kont. Dodam że po rozpatrzeniu tej rozpiski z radia podłączyłem + pod 4,5,7 i jest dalej to samo
    SlaweK
    Level 43  
    Już trochę lepiej ale nada źle, posługując się tą numeracją to 5 (sterowanie anteną automat.) to wyjście z radia a nie wejście, więc do niego nie podłącza się zasilania. A tego autor nie opisał bo uznał że jest to strona dla znających podstawowe pojęcia.

Zaczynam nabierać przekonania że radio jest uszkodzone albo je uszkodziłeś podłączaniem. Niestety, pozostaje sprawdzanie czy zasilania dochodzą prawidłowo do elektroniki radia a z tym chyba sobie już nie poradzisz bo ze schematem jest kłopot a bez to trzeba sporej praktyki by to naprawić.

SławeK
    noemi
    Level 13  
    Uważam że nigdy nie należy odkrywać swych kart na początku. Pracuję w serwisie gdzie nie takie rzeczy przychodzi mi naprawiać. Radia rozkodowuję i naprawiam od kilku lat, ale w tym sprzęcie nie miałem nigdy takiego objawu. Radio według oznaczenia ma na 5 zasilanie po zapłonie (+ ze switchem). Raczej stawiam na uszkodzenie w radiu bo u klienta w aucie objawy były takie same a instalację jak już pisałem ma oryginalną.
    SlaweK
    Level 43  
    I jak tu osądzić człowieka doświadczonego po takim poście w którym twierdzi że rozkodowuje radia od lat a nie wie że pin anteny automatycznej to wyjście a nie wejście i podłącza tam zasilanie, który nie wie że żeby wpisać kod musi być włączony zapłon (praktycznie w 90% radii), nie wie że radio musi mieć dwa plusy a nie jeden po kluczyku.
    Cóż, poziom wiekszości naprawiaczy....

Wg jakiej numeracji twierdzisz że zasilanie po kluczyku jest na pinie 5 gniazda zasilającego. Bo jeśli wlasną to trudno zgadnąć jak to liczysz a jesli ze strony Studio24 gdzie jest zaznaczone że numeracja jest umowna. Więc jesli posługujemy się tą numeracją to zasilanie jest na pinie 7 i 4 a czasem (w niektórych wykonaniach radia) na pinie 5 choć ten pin w większości jest modeli radii jest przeznaczony do sterowania anteną automatyczną.

To co opisałeś na początku wskazywało na złe podłączenie i zupełnie jeszcze normalne przy tym zachowanie radia. Co jest na pinie 5 oznaczone na naklejce w radiu ? Jeśli plus to ten model musi mieć nie dwa a trzy zasilania i dlatego nie pozwala na wpisanie kodu. Jesli jest oznaczenie anteny to ma dwa plusy i jeśli są dobrze podłaczone to mozna szukać uszkodzenia w radiu. Oczywiście nie zaszkodzi zweryfikować to z instalacją w aucie i przepytać klienta czy radio grało już w tym aucie czy dopiero je dokupił. Należy sprawdzić czy zasilania dochodzą w aucie na kostce są prawidłowo, z praktyki spotkałem się z niezłą pomysłowością klientów jak np montaż nowszego radia fabrycznego tej samej marki do starszego modelu auta które miało inaczej zasilania w kostce, VW w bodaj 98roku drugi raz zmienił układ zasilań w tej kostce.

SławeK
    coolfoot
    Level 15  
    Witam
    Ostatnio miałem podobny przypadek.
    Chorus M4 wyświetlało napis "SAFE" przez 2 sekundy i przygasało do całkowitego zaniku.
    Wysypała się zawartość eeprom procesora, tylko 4 pierwsze "linijki" z sensem, reszta FF.
    Po wgraniu dobrego wsadu(wystarczyło odtworzyć dwie następne "linijki") wszystko wróciło do normy.
    W tym przypadku, do poprawnej pracy radia, plus zasilania należało podać na pin 5 i 7 według numeracji ze strony studio24.
    Pozdrawiam