Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak odinstalować Lilo i na nowo zainstalować innego Linuxa?

02 Lut 2006 22:28 3800 8
  • Poziom 26  
    Witam. Aktualnie mam Windows XP na pierwszej partycji na pierwszym dysku (są na nim dwie partycje FAT32) i na drugim dysku mam Mandrake 10.1 i jeszce partycje FAT32. Mam zainstalowane Lilo i jak wyciągnę dysk z Linuxem to Windows sie nie chce włączyć, dlatego chcę Lilo odinstalować, bo to chyba jego wina, no i przy okazji zainstalować Ubuntu 5.10 zamiast Mandrake.
    Jak to mam sensownie zrobić żebym miał Windowsa oraz Ubuntu i mógł wyciągać ten dysk z Linuxem z kieszeni?
    Zeby pozbyć się Lilo znalazłem że musze wpisać w konsoli coś takiego:
    Cytat:

Jeśli program LILO jest zainstalowany w rekordzie MBR dysku głównego podłączonego do podstawowego kontrolera IDE, wpisz polecenie:
    lilo -u /dev/hda
    gdzie dev to katalog urządzenia, hd oznacza dysk twardy IDE, a opcja a wskazuje dysk główny w podstawowym kanale IDE.

to w moim przypadku będzie
    lilo -u /dev/hda
    lilo -u /dev/hda1
    lilo -u /mnt/hda
    czy lilo -u /mnt/hda1
    czy jak?
    I rozumiem, że jak już Lilo nie bedzie będę mógł normalnie już zainstalować Ubuntu formatując drugi dysk itd..
    Tylko jak to teraz skonfigurowac żebym mógł wyciągać dysk z Linuxem?
    Proszę pomóżcie...
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    elektronik_tk napisał:
    Witam. Aktualnie mam Windows XP na pierwszej partycji na pierwszym dysku (są na nim dwie partycje FAT32) i na drugim dysku mam Mandrake 10.1 i jeszce partycje FAT32. Mam zainstalowane Lilo i jak wyciągnę dysk z Linuxem to Windows sie nie chce włączyć, dlatego chcę Lilo odinstalować, bo to chyba jego wina, no i przy okazji zainstalować Ubuntu 5.10 zamiast Mandrake.

Nie jest to to raczej wina lilo - to tylko kawałek kodu zapisany w MBR.
    Nie potrzebuje do uruchomienia systemu nic więcej.

Cytat:

Jak to mam sensownie zrobić żebym miał Windowsa oraz Ubuntu i mógł wyciągać ten dysk z Linuxem z kieszeni?

Standardowo - lilo w MBR i powinny bezproblemowo działać oba systemy i uruchamiać się Windows przy wyjętym 2-gim dysku.
    Ewentualnie na pierwszym dysku odtwórz MBR z Windowsa (fixmbr z konsoli odzyskiwania) a lilo zainstaluj w MBR 2-giego dysku. Uruchomienie Linuxa będzie wymagało zmiany kolejności boot'owania w BIOS'ie.

Cytat:

lilo -u /dev/hda

To polecenie usunie lilo z MBR pierwszego dysku IDE (primary master).

Nie musisz go jednak usuwać - lilo z Ubuntu nadpisze to podczas instalacji.
  • Poziom 20  
    zobacz tu click
    a dokładniej
    Code:
    lub w pierwszym sektorze partycji startowej 
    to Ciebie dotyczy :)
    Pozdro.
  • Poziom 26  
    mbo napisał:
    Cytat:

Standardowo - lilo w MBR i powinny bezproblemowo działać oba systemy i uruchamiać się Windows przy wyjętym 2-gim dysku.
    Ewentualnie na pierwszym dysku odtwórz MBR z Windowsa (fixmbr z konsoli odzyskiwania) a lilo zainstaluj w MBR 2-giego dysku. Uruchomienie Linuxa będzie wymagało zmiany kolejności boot'owania w BIOS'ie.

Cytat:

lilo -u /dev/hda

To polecenie usunie lilo z MBR pierwszego dysku IDE (primary master).

Nie musisz go jednak usuwać - lilo z Ubuntu nadpisze to podczas instalacji.

No ja to instalowałem wcześniej raczej standardowo i mi się Windows nie chciał odpalić.

Więc najpierw fixmbr z konsoli odzyskiwania systemu a potem instalowac Linuxa i ustawić jako dysk bootujący ten z Linuxem (a co jak będę wymieniał dysk w kieszeni?- zmieniać za każdym razem opcje w biosie?)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    elektronik_tk napisał:
    No ja to instalowałem wcześniej raczej standardowo i mi się Windows nie chciał odpalić.

Załącz plik /etc/lilo.conf - to będzie można stwierdzić dlaczego.

Cytat:

Więc najpierw fixmbr z konsoli odzyskiwania systemu a potem instalowac Linuxa i ustawić jako dysk bootujący ten z Linuxem (a co jak będę wymieniał dysk w kieszeni?- zmieniać za każdym razem opcje w biosie?)

Jeśli nie chcesz zmieniać kolejności boot'owania w BIOS'ie to 1 bootloader musi obsługiwać 2 systemu i być zapisany w MBR dysku.
    Może to być lilo jak i program rozruchowy z Win XP.
  • Moderator Samochody
    Możesz używać LILO pod warunkiem, że będzie w całości na pierwszym dysku (tym z Windowsem), łatwiej to zrobić chyba GRUBem, bo się mieści w MBR, LILO jest chyba trochę większe i w MBR jest tylko fragment inicjujący jego uruchomienie z partycji rozruchowej (/boot).
  • Poziom 26  
    Zainstalowałem Ubuntu, GRUB jest na dysku z Windą, po wyjęciu dysku z Linuxem Winda się jednak nie odpala...
  • Poziom 14  
    Witam,

miałem ten sam problem, na jednym dysku był windows a na drugim linux i kiedy wyjąłem dysk z linuxem to windows nie startował. Zrobiłem w ten sposób żeby odpalić linuxa program rozruchowy (lilo) nagrałem na dyskietke i teraz kiedy chce odpalic "super system" czyli linuxa to wkładam dyskietke i wszystko gotowe a windows nawet powyjęciu dysku z linuxem "win" startuje.

Jeżeli coś przekręciłem to prosze mnie o poprawienie :D :
    przecież w MBR jest sekwencja startująca programu rozruchowego który jest przecież na dysku z linuxem, ponieważ na dysku z linuxem jest zapisana konfiguracja programu rozruchowego.

Możesz spróbować jakiegoś bootloadera zainstalować z WIN, wiem że kiedyś takiego bootloadera zainsatolwałem z pakietu Partition Magic.

jeżeli chcesz usunąc lilo to pod windowsem zrób tak: fdisk /mbr

no i oczywiście używaj wyszukiwarki:
    www.google.pl

pozdrwiam.