Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak odinstalować Lilo i na nowo zainstalować innego Linuxa?

elektronik_tk 02 Feb 2006 22:28 3890 8
    elektronik_tk
    Level 26  
    Witam. Aktualnie mam Windows XP na pierwszej partycji na pierwszym dysku (są na nim dwie partycje FAT32) i na drugim dysku mam Mandrake 10.1 i jeszce partycje FAT32. Mam zainstalowane Lilo i jak wyciągnę dysk z Linuxem to Windows sie nie chce włączyć, dlatego chcę Lilo odinstalować, bo to chyba jego wina, no i przy okazji zainstalować Ubuntu 5.10 zamiast Mandrake.
    Jak to mam sensownie zrobić żebym miał Windowsa oraz Ubuntu i mógł wyciągać ten dysk z Linuxem z kieszeni?
    Zeby pozbyć się Lilo znalazłem że musze wpisać w konsoli coś takiego:
    Quote:

Jeśli program LILO jest zainstalowany w rekordzie MBR dysku głównego podłączonego do podstawowego kontrolera IDE, wpisz polecenie:
    lilo -u /dev/hda
    gdzie dev to katalog urządzenia, hd oznacza dysk twardy IDE, a opcja a wskazuje dysk główny w podstawowym kanale IDE.

to w moim przypadku będzie
    lilo -u /dev/hda
    lilo -u /dev/hda1
    lilo -u /mnt/hda
    czy lilo -u /mnt/hda1
    czy jak?
    I rozumiem, że jak już Lilo nie bedzie będę mógł normalnie już zainstalować Ubuntu formatując drugi dysk itd..
    Tylko jak to teraz skonfigurowac żebym mógł wyciągać dysk z Linuxem?
    Proszę pomóżcie...
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elektronik_tk wrote:
    Witam. Aktualnie mam Windows XP na pierwszej partycji na pierwszym dysku (są na nim dwie partycje FAT32) i na drugim dysku mam Mandrake 10.1 i jeszce partycje FAT32. Mam zainstalowane Lilo i jak wyciągnę dysk z Linuxem to Windows sie nie chce włączyć, dlatego chcę Lilo odinstalować, bo to chyba jego wina, no i przy okazji zainstalować Ubuntu 5.10 zamiast Mandrake.

Nie jest to to raczej wina lilo - to tylko kawałek kodu zapisany w MBR.
    Nie potrzebuje do uruchomienia systemu nic więcej.

Quote:

Jak to mam sensownie zrobić żebym miał Windowsa oraz Ubuntu i mógł wyciągać ten dysk z Linuxem z kieszeni?

Standardowo - lilo w MBR i powinny bezproblemowo działać oba systemy i uruchamiać się Windows przy wyjętym 2-gim dysku.
    Ewentualnie na pierwszym dysku odtwórz MBR z Windowsa (fixmbr z konsoli odzyskiwania) a lilo zainstaluj w MBR 2-giego dysku. Uruchomienie Linuxa będzie wymagało zmiany kolejności boot'owania w BIOS'ie.

Quote:

lilo -u /dev/hda

To polecenie usunie lilo z MBR pierwszego dysku IDE (primary master).

Nie musisz go jednak usuwać - lilo z Ubuntu nadpisze to podczas instalacji.
    x3rox
    Level 20  
    zobacz tu click
    a dokładniej
    Code:
    lub w pierwszym sektorze partycji startowej 
    to Ciebie dotyczy :)
    Pozdro.
    elektronik_tk
    Level 26  
    mbo wrote:
    Quote:

Standardowo - lilo w MBR i powinny bezproblemowo działać oba systemy i uruchamiać się Windows przy wyjętym 2-gim dysku.
    Ewentualnie na pierwszym dysku odtwórz MBR z Windowsa (fixmbr z konsoli odzyskiwania) a lilo zainstaluj w MBR 2-giego dysku. Uruchomienie Linuxa będzie wymagało zmiany kolejności boot'owania w BIOS'ie.

Quote:

lilo -u /dev/hda

To polecenie usunie lilo z MBR pierwszego dysku IDE (primary master).

Nie musisz go jednak usuwać - lilo z Ubuntu nadpisze to podczas instalacji.

No ja to instalowałem wcześniej raczej standardowo i mi się Windows nie chciał odpalić.

Więc najpierw fixmbr z konsoli odzyskiwania systemu a potem instalowac Linuxa i ustawić jako dysk bootujący ten z Linuxem (a co jak będę wymieniał dysk w kieszeni?- zmieniać za każdym razem opcje w biosie?)
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    elektronik_tk wrote:
    No ja to instalowałem wcześniej raczej standardowo i mi się Windows nie chciał odpalić.

Załącz plik /etc/lilo.conf - to będzie można stwierdzić dlaczego.

Quote:

Więc najpierw fixmbr z konsoli odzyskiwania systemu a potem instalowac Linuxa i ustawić jako dysk bootujący ten z Linuxem (a co jak będę wymieniał dysk w kieszeni?- zmieniać za każdym razem opcje w biosie?)

Jeśli nie chcesz zmieniać kolejności boot'owania w BIOS'ie to 1 bootloader musi obsługiwać 2 systemu i być zapisany w MBR dysku.
    Może to być lilo jak i program rozruchowy z Win XP.
    tzok
    Moderator of Cars
    Możesz używać LILO pod warunkiem, że będzie w całości na pierwszym dysku (tym z Windowsem), łatwiej to zrobić chyba GRUBem, bo się mieści w MBR, LILO jest chyba trochę większe i w MBR jest tylko fragment inicjujący jego uruchomienie z partycji rozruchowej (/boot).
    elektronik_tk
    Level 26  
    Zainstalowałem Ubuntu, GRUB jest na dysku z Windą, po wyjęciu dysku z Linuxem Winda się jednak nie odpala...
    misieniek
    Level 14  
    Witam,

miałem ten sam problem, na jednym dysku był windows a na drugim linux i kiedy wyjąłem dysk z linuxem to windows nie startował. Zrobiłem w ten sposób żeby odpalić linuxa program rozruchowy (lilo) nagrałem na dyskietke i teraz kiedy chce odpalic "super system" czyli linuxa to wkładam dyskietke i wszystko gotowe a windows nawet powyjęciu dysku z linuxem "win" startuje.

Jeżeli coś przekręciłem to prosze mnie o poprawienie :D :
    przecież w MBR jest sekwencja startująca programu rozruchowego który jest przecież na dysku z linuxem, ponieważ na dysku z linuxem jest zapisana konfiguracja programu rozruchowego.

Możesz spróbować jakiegoś bootloadera zainstalować z WIN, wiem że kiedyś takiego bootloadera zainsatolwałem z pakietu Partition Magic.

jeżeli chcesz usunąc lilo to pod windowsem zrób tak: fdisk /mbr

no i oczywiście używaj wyszukiwarki:
    www.google.pl

pozdrwiam.