Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tosca AWS 307 i kilka spraw

05 Lut 2006 18:47 4376 20
  • Poziom 15  
    Witam,
    Mam ten sprzęt od kilkunastu lat i pracuje bezproblemowo prawie kazdego dnia - większość czasu podłączony do komputera, a ostatnio również do DVD. Jego czas jako głowny wzmacniacz domowy już się kończy ale na pewno ze względu na sentyment pozostanie cały czas w połączeniu z PC :-))) Ostatnio przeprowadziłem jego przegląd.
    Jednak nadal nurtuje mnie kilka spraw.
    1.Czasami mruga mi oświetlenie skali przedniej (a gniazdka plastikowe są troche pokruszone). Czy nie warto zrobić jakiegoś stabilizatora napięcia zasilającego te żarówki lub czy ktoś przymieżał się do wymiany tego na oświetlenie LED? Oczywiście pierwsze co zrobie to poprawie kontakt tych żarówek ale przy muzyce z większym basem troche mi oswietlenie przygasa.
    2.Minęło kilkanaście lat, a wzmacniacz jak pisałem pracował prawie każdego dnia po kilka-kilkanascie godzin. Czy w takiej sytuacji nie czas wymienic wszystkie elektrolity w końcówce mocy? Czy koniecznie i lepiej jak będzie to 2x.... czy mogą byc dwa pojedyńcze bo chyba takie tylko dostane? Warto dawac większe pojemności? Dodam że dla mnie bass w połączeniu z kolumnami 80W też DIORY jest wystarczający.
    3.Inny dziwny objaw. Jak wszyscy użytkownicy tego wzmacniacza dobrze wiedzą posiada on główną regulację głośności w sposób skokowy. U mnie jest taki objaw iż czasami po podkecaniu tak przy 20% skali jeden z kanałów jakby na chwile nie reagował na potencjometr (ale gra dośc cicho), a później przy 50% skali nagle słychac jakby ponowne jego włączenie - głowne chodzi o niskie tony i głośnik basowy który jakgdyby "zaskakuje". Po powrocie pontencjometrem do zera i ponownej regulacji już jest ok. Po czym znowu po jakimś czas tak przy 30% głośności słysze że jakby ten kanał zaczął grać ciszej i ide "wyżej z dB" i znowu przy 40-50% już jest OK. Czy może to być potencjometr ale był czyszczony ostatnio tzn. psikłem w niego takim czyszczącym spray'em do potencjometrów a może go wymienić? Czy takie pontencjometry sa jeszcze do dostania? A może to wina Elki 2x4700?
    4.Słuchając muzyki na słuchawkach słychac dość dobrze i wyraźnie buczenie transformatora :-))) Czy jest to jakość mozliwe do eliminacji? Jakieś ekrany?
  • Poziom 13  
    wymien wszystkie kondesatorki elektrolitki na nowe i przy transformatorku tez zostanie rozwionzana jedna wada przygasania oswietlenia i buczenie elki som dostepne 2x4700 i wymien potencjometr pozdrawiammm
  • Poziom 15  
    wiesz co żarówki włączone są bezprośrednio w trafo więc
    mam małą nadzieje że po wymianie elków koło trafo coś pomoże z ich przygasaniem :-(
    piszesz tak optymistycznie o kupnie 2x4700 a ja nigdzie w lodzi ich nie znalazlem
  • Poziom 27  
    Witam

Mozna by bylo wyprostowac napiecie na zarowki i dac kondensator 470uF rownolegle z zarowkami mozna zwiekszac pojemnosc
    |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||

Wiesz jaki jest powod buczenia ? Kondenatorki a zwlaszcza ten 2*4700 lepiej wymien wszystkie

Wymien kondensator 2*4700uF na 2*10000uF

sposob podlaczenia nizej
  • Poziom 15  
    konti napisał:
    Witam
    Wiesz jaki jest powod buczenia ? Kondenatorki a zwlaszcza ten 2*4700 lepiej wymien wszystkie

Wszystkie w końcówce mocy czy również przedwzmacniaczu?
    Może asekuracyjnie zaekranować aluminium cały trafo. Pod trafo idzie własnie cała wiązka kabli co gniazka słuchawkowego?
  • Poziom 27  
    Taki ekran moze tylko nie wiele dac jak masz uszkodzone wyeksploatowane kondzilki w przedwzmacniaczu tez wymien poczujesz roznice dzwieku:D
  • Poziom 15  
    Dobra wezme się za wymiane kondensatorków, a przed zarówkami dam mostek + kondensatorek 470-1000uF.
    Nie wiecie czy taki potencjometr do regulacji głośności - bodajże chyba jest podwójny jest do dostania? Ostatnio jak potrzebowałem jakiegoś potencjometra to chcieli mi wcisnąć jakiś troche pordzewniały jakby przez kilka lat zimami polezał na straganach w Łodzi na ŁKS'ie :-)))
  • Poziom 16  
    Jeśli chodzi o potencjometr to jest 47kb.Oczywiście możesz dać przed
    żarówkami nawet stabilizację, tylko po co?Bazuj na tym co jest i nie wymyślaj cudów, sprawdź sobie zasilacz, diody mogą się puszczać
    spróbuj najpierw dołożyć pojemności a potem kupuj i wymieniaj.Gniazda
    żarówek też mogą przerywać. Pozdrawiam.
  • Poziom 27  
    ja rozlozylem tosce bo mialem spalony wzmacniacz i nieoplacalo sie robic jak chcesz to ci moge wyslac tylko jaki ten potencjometr chcesz ?? od glosnosci ten skokowy nie

Dodano po 6 [minuty]:

to jest ten potencjometr
  • Poziom 15  
    zabrałem się dziś za tosce (troche mi to zajeło nie)
    lepiej później niz wcale nie
    mam dwa pytania
    wymieniam wszystkie elektrolity we wzmacniaczu
    -czy wymienić równiez w radiu???
    -czy jeżeli na schemacie mam np. jeden elektrolit 100u/10V i jeden 100u/63V to moge kupić zamiast tego 100u/10V równiez 100u/63V
  • Poziom 27  
    no pewnie że tak możesz zrobić bo lepiej dać na większe napięcie elka niż ma Ci wy..strzelić - a fajny smrodek jest po takim wybuchu :)
    szkoda że nie mogę Ci przesłać mojej toski tzn. zdjęci :) wyobraż sobie że mi skala świeci na niebiesko co Ty na to??? he he
    a więc zacznę o twojego początku..
    -aby świecił na niebiesko to - wywal te oprawki i na kleju na gorąco no wiesz na tych laskach silikonowych nie ? przyklej se diody f 8 czy też f 10 i połącz je przez rezystorki równolegle pobór prądu tych diod nie powinien przekraczać 20mA i tam gdzie masz podłączone przewody na tej płytce gdzie są bezp.to tam wlutuj bezpośrednio mostek gretza i daj kondziolka 220uF do 470uF i masz sprawę podświetlania załatwioną a każdy kto przyjdzie do Ciebie to będzie dostawać org... jak to zobaczy całkowity efekt jest gdy zaświecisz toske w nocy - pełny CZAD !!!!
    A jak chodzi o buczenie to ja poprawiłem zimne luty od zasilacza do końcówek - kondziolki nie wymieniłem bo se go zmierzyłem i był dobry (w przyszłości go wymienię) a resztę elków wymień koszt 30zł. opłaca się bo można się zakochać w tosce :P
    A o potencjometr to spróbuj psiknąć wd 40 przy włączonym sprzęcie i pokręć w prawo i lewo pare razy mi pomogło :)
    a jeszcze ja będziesz mieć przestrojony tuner to łoooo super sprzęt mi to śmiga z altusami 140 i jestem ""podjarany"" jak se słucham dźwięku hi-fi :) dobre nie? a jeszcze wiesz jaki bajer se włożyłem >? opóźnienie załączenia kolumn z zabezpieczeniem - takim jak sie pojawi stałe nap.na wyjściu wzmaka to odłącza mi kolumny extra bajer nie?a żeby tego było mało to wyciąłem te plastiki co masz na kneflach jak naciskasz radio, ARC itp a wkleiłem tam plexi i tera mam podświetlane nawet przyciski na niebiesko
    -jednym słowem ful tuning toski :) napisz mi gg to jak będę mieć aparat to Ci prześle mój tuning toski no normalnie każdy jak na to patrzy to jest pełny podziwu
    ŻYCZĘ POWODZENIA
    Damiano - ps.a jak chcesz przestroić oryginalnie radio to polecam serwis elektroniki z lat 1999 tam gdziejś w którymś nr.to jest krok po kroku.

Dodano po 3 [minuty]:

sory pomyliłem się ni przy właczonym sprzęci tylko przy WYŁĄCZONYM bo można wy... głośniki :) sory
  • Poziom 15  
    Z mojej strony tuning toski był następujący:
    -zabezpieczenie wyjścia przed głośnikami o impedancji <8Ohmów i zwarciu (podobny do twojego) - robiłem to kilka lat temu na podstawie jakiegoś schematu z radielektronika
    -dodałem full wypas linijke diodową przy prawym brzegu frontu za pokrętłem tuningu radia - też kilka lat temu (do dziś dziwie sie jak mi się chciało i jak dobrze wyszło)
    -gniazdo na głośniki zamieniłem bez żadnych wierceń w tylkiej obudowie na zaciskowe
    -własnie dziś wymieniłem na full nowy oryginalny skokowy potencjometr regulacji głosności
    -ja mam srebrną TOSCE AWS 307 więc mam oryginalnie radio w obu zakresach FM starym i nowym
    -zregenerowałem te plastikowe pokrętła do regulacji programów radia
    -jezeli chodzi o oświetlenie to na razie własnie dziś dałem mostek i kondensator - zobaczymy, jak nie bedzie się sprawowało to wrzucem jakiegoś LM'a do zasilania i przejde na diody
    - no i wyjąłem wszystkie kondensatorki - bede je jutro wymieniał
    - zauważyłem że brakuje blaszanej górnej obudowy głowicy FM (kiedyś była w serwisie i wiadomo o co chodzi) więc poszło aluminium na góre

Jeżeli chodzi o dzwięk (pomijam szumy itp) to ostatnio kupowałem siostrze zestaw amplituner YAMAHA 357 i kolumny ELTAX'a i powiem ci że tam chyba coś im wyszło nie tak bo zabrakło mi z połowy skali tonów wysokich i niskich.
    W porównaniu do toski + kolumny DIORA 80W tamtem zestaw chowa się co nie oznacza że pewnie kiedyś będzie trzeba coś nowego kupić.
    Robie że tak powiem ostateczny tuning toski która myśle że w małym pokoju będzie jeszcze długo chodziła.
    GG:150786
  • Poziom 27  
    dobra to jak kupie aparat cyfr. bo narazie wahy niemam to Ci przesle mój tuning-moja to org... dostaje bo cały urok polega na tym jak si zgasi świtło w pokoju i jest ciemno to można odłynąc razem z dzwiękiem to jest taka MAGIA tego no to tak do m-ca Ci wysle zdjęci oki ? to pa pa - fajnie mi sie z Tobą pisze więc musimu sie "skitrać" - żar- ale poznać sie mozemy -czemu nie DZIĘKI
  • Poziom 34  
    kondensatory wymieniac na takie napiecie na jakie byly w danym miejscu -wartosci tez musza byc takie same -..
    Porady o zwiekszaniu z 4700 na 10000 nie robic -bo elektrolity maja
    tolerancje mala -i moze sie faktyczna pojemnosc wahac +- 50%.
    W tedy mozna uszkodzic sobie diody prostownicze -szkoda kasy...

-kondensaor ma pojemnosc znamionowa przy napieciu jakie na nim pisze -zatem 22uF/16V -nie bedzie rowne 22uF /100V -przy wklejeniu tego drugiego w miejsce pierwszego bedzie ok 8 razy mniej /100:16/...

Takie podejscie konczy sie brakiem pasma -zle dziala calosc ...

Dodano po 2 [minuty]:

podlaczenie diodek mozna zrobic super prosto -gdzies tam na forum-dalem opis realizacji LEDLAMPY -prosze poszukac-schemat jest w eaglu-a wykonanie proste....
  • Poziom 15  
    dzięki wszystkim za pomoc
    właśnie zakończyłem operacje
    pełen sukces
    zamiast 2x4700uF poszło 2x10000uF
    na razie działa
  • Poziom 15  
    mam jeszcze jedno pytanie
    po wymianie kondensatorów moge powiedzieć że bass zrobił się "twardy" natomiast mam takie lekkie wrażenie jakby odrobine znikły mi wysokie tony i na pootencjometrze jak dla mnie jest ich odrobine za mało
    czy da się to jakoś wewnątrz wzmacniacza dostroić tzn zwiększyć zakres np. poprzez wymianę jakiś elementów R?
    na załączniku wrzuciłem fragment przedwzmacniacza w którym można by pewnie coś zmienić?
    czy np. zmiejsze lub zwiększenie wartości R340, C324, C326 coś da?

troche czytałem o problemach w układzie kontur tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...sca+tony&sid=8491608eea1089d19adef019f1f1ef19
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...sca+tony&sid=8491608eea1089d19adef019f1f1ef19
    jezeli miałbym wymieniać kondensatory foliowe to czy takie się jeszcze dostanie czy trzeba już kupić innego typu (jakiego?)?

aha
    zeskanowałem cały schemat aws-307 więc jakby ktoś chciał to moge podesłać
  • Poziom 27  
    a poco to wodrazu wymieniac jak z fabryki wyszło całkiem dobrze- poco prościć koło ??? kup se wd 40 to dobrze robi na przeczyszczenie i posmarowanie przy okazji trących powieżchni pozdrawiam
  • Poziom 15  
    Podsumowując wszelkie modyfikacje które miałem zrobić i zrobiłem chciałbym przedstawić je na zdjęciach:
    http://www.rm.neostrada.pl/temp/index.html
    Nie wszystko widać np. wymienione potencjometry czy naprawiony mechaniczny moduł zapamiętywania stacji radiowych.
    Ponieważ ostatnio oświetlenie skali znowu zaczęło mrugać więc wymieniłem je na oświetlenie LED 2x5mm super biała 3V.
    W razie czego jakby były jakieś pytania czy prośby o dodatkowe fotki to prosze o kontakt na junak98(malpa)go2.pl
  • Poziom 10  
    Witam mam zamiar zakupic tosce aws 307 w elektronice siedze od niedawna i nei wiele wiem na ten temat. Wlasciciel sprzetu nie zna jego parametrow wiec jak by ktos byl taki mily i mogl mi napisac cos o tym sprzecie to bede bardzo wdzieczny .
  • Poziom 15  
    Witam,
    Przyszedł mi dziś pomysł ... i chęci ... zrobienia jakiegoś układu elektronicznego sterowania głośnością w tosce sterowanym na pilota.
    Czy ktoś słyszał o czymś takim iż jest to zrealizowania?