logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Pytania odnosnie tranzystora i generatora z mostkiem Wiena

Kakolukin 06 Lut 2006 12:10 1718 4
REKLAMA
  • #1 2266809
    Kakolukin
    Poziom 11  
    Posty: 9
    Na kolosie mialem pytania, czy ktos moglby podac mi ich rozwiazanie:
    - Omówić algorytm wyznaczania parametru h11e dla tranzystora bipolarnego
    - Omówić algorytm wyznaczania parametru h21e dla tranzystora bipolarnego
    - Zaprojektowac generator RC z mostkiem Wiena, który będzie generował na wyjściu przebieg sinusoidalny o częstotliwości 100 Hz

    Co do dwoch pierwszych pytan znalazem odpowied:
    Cytat:
    h11e=Δib/Δub przy ΔUc-e=0, co oznacza, że przy pomiarze należy spełnić warunek Δu2=0 raczej (zablokować dużą pojemnością wyjście), niż zewrzeć C-E oraz
    h21e=Δic/Δib przy ΔUb-e,ΔUc-e=0 (zablokować dużą pojemnością wyjście i wyjście). A "duża pojemność" oznacza taką wartość, żeby reaktancja Xc była o wiele mniejsza niż impedancja układu na danych zaciskach przy określonej częstotliwości pomiaru.

    Czy sa to poprawne odpowiedzi??
  • REKLAMA
  • #2 2267388
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Prawie dobrze
    h11e=ΔUbe/ΔIb przy stałym napięciu Uce.
    Lub obliczyć ze wzoru H11e=beta*(26mV/Ic)
    H21=ΔIc/ΔIb przy Uce=const ca dla przebiegow zmiennych oznacza uce=0
    A co do tego generatora to dla uzyskania F=100Hz to trzeba dąć elementy RC o wartości F=1/2ΠRC co dla F=100 oznacza C=47nF i R=33k. i wzmacniacz o wzmocnieniu równym 3
  • REKLAMA
  • #3 2267995
    xmen293
    Poziom 10  
    Posty: 53
    Ocena: 2
    W jaki sposób policzyłeś to R i C i wzmocnienie?
  • REKLAMA
  • #4 2268033
    Kakolukin
    Poziom 11  
    Posty: 9
    A czy moglby ktos napisac jaka metoda wyznacza sie parametry h12 i h22 ??

    PS. Co do generatora ktorego schemat zalanczam R1=R2=R i C1=C2=C przy czym R3/R4>2 i wtedy mozemy zastosowac wzor : F=1/2ΠRC tak??
    Załączniki:
    • Pytania odnosnie tranzystora i generatora z mostkiem Wiena image043.jpg (7.45 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #5 2268133
    jony
    Specjalista elektronik
    Posty: 7547
    Pomógł: 1823
    Ocena: 884
    Co do wyznaczania parametrów H12 I H22
    To tak
    H12e=ΔUbe/ΔUce przy stałym prądzie bazy Ib=const
    H22e=ΔIc/ΔUce też przy stałym prądzie bazy Ib=const
    A co się tyczy generatora to się zgadza z tym co napisałeś.
    A jeśli chodzi o pytanie kolegi xmen293 skąd to się bierze wynika to z teorii generacji.
    Jeśli weźmiemy mostek wiena i Wszystkie elementy mają ta samą wartość to znaczy
    R1=R2=R i C1=C2=C to dla F=1/2ΠRC sygnał na wejściu nieodwracającym jest taki jak na wyjściu wzmacniacza ale stłumiony o 1/3 wiec żeby układ stał się generatorem wzmocnienie musi wynosić 1
    Wiec wzmacniacz musi dostarczyć wzmocnienia równego 3 bo (1/3)*3=1. wiec dla idealnego wzmacniacza mamy R3/R4=2.
REKLAMA