Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zaprogramować BIOS?

Mody 11 May 2003 14:45 2224 9
    Mody
    Level 25  
    W jaki sposób zaprogramować BIOS jeżeli podczas uaktualniania coś się stało a po włączeniu kompa widze czarny ekran!!!!!!!!!!!!!!
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    mapeko
    Level 11  
    są dwie metody:
    jedna polega na użyciu programatora do biosów.jej ujemnym mankamentem jest programator.podejżewam że go nie masz
    druga to taka że szukamy drugiej podobnej płyty(najlepiej identycznej),startujemy kompa i po załadowaniu wypinamy oryginał,a wkładamy swój.dalej postępujemy normalnie tak jak przy wymianie swojego pomijając kopie oryginału.
    ostateznie ratuje serwis
    ja posiadam programator,ale dość stery i nowych biosów nie obsługuje(potrzebna przejściówka).jest to willem.na starzych płytach zdawał egzamin w 100%.dla tego go polecam.warunkiem powodzenia jest dokładna znajomość wersji biosu oryginalnego(minimum producent+chipset).zalecam wprowadzenie oryginału a potem ewentualna wymiana,bo nie wiadomo czy to jest wina biosu ,cz przypadkiem coś nie poleciało.mam nadzieje że masz kopie oryginału.jeśli nie to myśle że spisałeś wersje biosu ktura ukazuje sie przy starcie kompa u dołu ekranu.jeśli masz kturąś z powyższych lub oryginalną dopkumentacje nie powino to stanowić problemu.
    jakby co to pisz na gg
    midas78
    Level 19  
    Jedynym problemem z programatorem jest to, ze w nowych plytach BIOS jest montowany powierzchniowo i nie da sie go wydlubac.

Zastanawialem sie kiedys czy bylaby szansa zaprogramowac taka kostke bez wyjmowania jej z plyty? Odlaczyc zasilanie od plyty i dolaczyc jakis adapter. Ciekawe czy plyta by sie nie posypala, jakby dostala zasialnie od strony EEPROMA.
    mapeko
    Level 11  
    podejżewam że płyta byto przyjęło spokojnie,o ile wszystki napięcia by były ok.inną sprawą jest czy było by możliwe zaprogramowanie w ten sposób biosa.(bios w tym czsie pracował by na dwuch obwodach,czyli twożyły by sie mostki prądowe.trudno powiedzieć czy komendy by wykonywał należycie i nie robił błędów.sam posiadam taką płyte z wlutowanym biosem i rozprogramowaną.mankamentem jej jest niestandartowa kość.mój willem takich nie obsługuje.może by i obsługiwał,ale wylutowanie nie wchodzi w gre,bo płyty głuwne są robione w technologi trzy warstwowej.nie mam pojęcia jak można wlutować element w warstwe środkową i jak rozrużnić ktura końcówka ma tam wchodzić.na moją znajomość żeczy wlutowany bios jak padnie,to umar w butach.
    elektryk
    Level 42  
    Nie ma czegoś takiego jak lutowanie to warstwy środkowe. Albu układy się lutuje do powierchni albo na wylot.
    Kodra
    Level 15  
    Witam. Skoro temat programatorów został juz poruszony, to chciałbym zapytać, gdzie można kupić dobry taki programator. Najlepiej wysyłkowo. proszę o popdowiedź na ten temat. Interesuje mnie przynajmniej ogólna cena, ewentualnie adres sklepu. Dziękuje. Pozdrawiam
    Cewka
    Level 11  
    Zobacz czy twoja płyta nie ma awaryjnego naprawiania BIOS!!! czy po włączeniu komputera i czarnym ekranie włącza sie może na moment (w czasie do minuty od włączenia) dioda od stacji dyskietek ? Jeśli tak jest nadzieja na naprawę. Daj znać !!!
    tzok
    Moderator of Cars
    Jeśli płyta ma złącze ISA to spróbuj włożyć do niej kartę grafiki na ISA, jeśli system wystartuje to jesteś uratowany. Pamiętaj, że w tym trybie obsługiwana jest jedynie magistrala ISA i interfejs Shugart (flop).
    Nie musisz co prawda mieć tej karty graficznej ale wtedy musisz mieć odpowiednio przygotowaną dyskietkę startową, tak żeby wszystko się zrobiło automatycznie, bo nie będziesz widział co się dzieje.
    pawol
    Level 22  
    W czasach gdy biosy były w podstawkach DIL nagrywałem zykły eprom (stosownego do wielkości .bin oczywiście) np. 27C4002, startowałem płytę i na gorąco podkładałem flash. Potem procedura plashowania jak zwykle. Może by tak od lutowanego flasha odpiąc nogę odpowiadającą za chip select lub chip enable i podlutować sie normalnym epromem do płyty. Jak płyta zastartuje to wtedy powiedzmy jakim przełącznikiem przepniesz z powrotem te dwie sterujące nogi i po robocie. O! to jest idea
    deo$eg
    Level 12  
    Witam
    Ja równiez mam taki problem z pamiecia biosu.Kosc to pamiec Flash w Dip 32 wiec dosc popularna.Jest to 2 Mb Amic A290021. Poniewaz i tak potrzebuje myknac sobie jakis programator to czy ktos moze mi podpowiedziec czy np za pomocą Willema bede mógł to zaprogramować.
    Próbowałem juz na porzyczanym seprogiem ale zaden z standardów 29CXXX i 29FXXX nie podchdzil pod ta kosć czytał ja ale przy kasowaniu sie wysypywał, poróbwałem na Atmel, Intel, i chyba był tam jeszcze IBM ale nie jestem pewny.Wiem ze tu sam proces kasowania i przogramowani jest dość inny dla każdego z producentów ale czy musze pisać od podstaw aplikacje do programowania tego Amica?
    Czy moze ktoś zetknoł sie juz z tą koscią?

pozdrawiam deo$eg