Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak to podłączyć? Dwie kolumny trójdrożne 8 Ohm i dwa doły 8 Ohm.

02 Mar 2006 11:15 1760 8
  • Poziom 13  
    Mam dwie kolumny trójdrozne 8 omowe i dwa doły rózniez 8 omowe
    wszystko na głśnikach eminenca.. jest to zestaw średniej mocy góry po 400 wat a doły po 300 wat (troche słabe te doły ale lepszy rydz niz nic).
    Chciałbym to podłączyc do jednego wzmacniacza, jest nim niestety ldm pawermixer:cry:na razie nie stac mnie na nic innego. czy ktos wie jak to razem podłączyc zeby chodziło???zabardzo sie nie znam na tym....
    dzieki z góry

Moderowany przez Kwaczor:

Jak co podłącyć? Temat ma być wyczerpujący

• Poziom 24  
    Jeżeli wzmacniacz jest przystosowany do 4 Ochm to łączysz ze sobą po dwie kolumny równolegle i podłaczasz dwie pod jeden kanał.
  • Spec Elektroakustyka
    Troszkę ten LDM za słaby... Jeśli nie stać Cię na dokupienie drugiego wzmacniacza i crossover`a to jedynym rozwiązaniem jest policzenie i wykonanie zwrotnic pasywnych dzielących pasmo między dołki a środki. Ale nie takie to fajne, przy takich mocach musisz wykonać solidne zwrotnice a głównie mocne cewki co przy niskim podziale dla dołka zmusza do wykonania dużej cewki (gruby drut duża ilość zwojów- chyba że zdecydujesz się na cewki na rdzeniu). Tak czy inaczej nawet jak to pasywnie podzielisz to nie jestem przekonany czy LDM z tym sobie poradzi. Ja osobiście doradzam docisnąć pasa i kupić jakiś tani wzmacniacz (nawet Behringer) i crossover.
  • Poziom 19  
    Nie wiem czy dap by nie wyszedł taniej...słyszałem go i jest niczego sobie...ogólnie ludzie je sobie chwalą(oczywiście mówimy obudrzetowym rozwiązaniu)
  • Poziom 35  
    Napisz jeszcze na jakich to jest zrobione głośnikach (typy, średnice). Ja bym proponował puścić kolumny szeropasmowe pełnym pasmem (zakładam, że są w miarę solidne, a nie jakieś "popierdółki"), a basy równolegle do nich, przez proste filtry drugie rzędu (cewka + kondensator). Tylko żeby takie filtry działały jak należy należy użyć porządnych (gruby drut) cewek, tak więc wszelkie filtry z allegro odpadają.
    Filtr składał by się z cewki 15mH szergowo, a za cewką (czy równolegle z zaciskami głośnika) kondesator 220uF (bipolarny elektrolit).
    Elementy masz tutaj:
    http://grelton.mycom.pl/
    Kondensatory są po 9zł, cewki po 40 (drut 1,2mm).
    Jak za drogo, to pozostaje filtr aktywny + drugi wzmacniacz, albo samodzielne nawijanie cewek.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Spec Elektroakustyka
    Nie, z całym szacunkiem nie mogę się zgodzić by środki grały całym pasmem! Trzeba je od dołu ciąć inaczej jaja do kwadratu z fazowością, jednym słowem robi się śmietnik...
  • Poziom 35  
    Tzn. masz na myśli to, że subbas i kolumna pełnopasmowa będą grały nie w fazie i wzajemnie się zagłuszać? Ale tylko przy podziale pasywnym, tak? Bo zrobiłem tak ostatnio (GD 30/50 pełnym pasmem i dodatkowy sub), ale z dwoma wzmacniaczami i było całkiem ok.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Spec Elektroakustyka
    Tak, miałem na myśli podział pasywny, choć i przy aktywnym nie powinno się dublować dołu pasma.
  • Poziom 35  
    A gdybym miał filtr basowy z regulacją fazy (płynną)? To dla mnie dosyć ważne, bo mam lekki niedobór wzmacniaczy, a widzę, że przy kiepskim wzmocnieniu takie rozwiązanie daje niezły efekt. Przynajmniej przy niezbyt dużych poziomach. Docelowo na pewno będzie tak, że sub będzie miał porządny wzmacniacz (800W, mam na oku Cresta CA-4), a satelity będą 12"+driver, o mocy ok. 150...200W. Ale na razie musi być jak jest:(

--
    pozdrawiam
    Hefi