Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Filament
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie trafa symetrycznego

Andiv 02 Mar 2006 16:55 1439 25
  • #1 02 Mar 2006 16:55
    Andiv
    Poziom 32  

Witam, posiadam dość mocne trafo, i chciałbym na nim zrobić wzmacniacz, tyle że trafo ma zasilanie pojedyńcze :/ I teraz moje pytanie: jak na takim rdzeniu przewinąć trafo, tak aby było symetryczne i nie buczło zbyt głośno?

0 25
  • Filament
  • #2 02 Mar 2006 17:23
    tokarz
    Poziom 18  

Ja proponuję zrezygnować z EI i zastosować transformator toroidalny. Jest znacznie mniejszy, a jego głównym plusem jest zdecydowanie mniejsze zakłócanie pracy urządzeń sąsiadujących (czyt. wzmacniacza).
    Pozdrawiam,
    tokarz

Dodano po 1 [minuty]:

A jeśli już musisz przewijać to odwiń uzwojenie wtórne, dobierz odpowiednią długośc drutu nawojowego i nawijaj transformator od nowa dwoma takimi drutami na raz.
    Ostrzegam, że może Ci się to nie zmieścić na rdzeniu.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0
  • #3 02 Mar 2006 20:16
    Andiv
    Poziom 32  

Toroid kosztuje..., jakby ktoś miał sam rdzeń to chętnie odkupie :D tylko przyzwoitych rozmiarów. A co do zwykłego, to czy naprawdę będzie generował więcej zakłóceń od toroida? Ja zawsze robiłem na gotowych toroidach, lecz teraz ide po kosztch -> bo dla siebie :D

0
  • Filament
  • #4 02 Mar 2006 20:56
    tokarz
    Poziom 18  

Z przykrością (dla Ciebie) stwierdzam, że toroid generuje znacznie mniej zakłóceń niż EI i będzie to na pewno słyszalne. Poza tym ma znacznie większą sprawność, więc jest mniejszych gabarytów.
    Jeśli jesteś z okolic Warszawy to na ul. Modlińskiej tuż przy Jabłonnej jest hurtownia El-hurt i tam można znacznie taniej zakupić toroidy. Ja za 2 x 12V / 200W zapłaciłem 44zł. Dla porównania na WGE kosztował około 70zł.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0
  • #5 02 Mar 2006 21:06
    Andiv
    Poziom 32  

Ja jestem z podkarpacia :D i powiem jedno u mnie nie dostanie toroidów symetrycznych. Są pojedyńcze i to tylko 12V -> oświetlenie halogenwe. 120W kosztuje 55 zł.

0
  • #6 03 Mar 2006 09:31
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

Tak jak powiedział mój Szanowny przedmówca tokarz trafo trzeba przewinąć - tym bardziej wobec braku alternatywy. Proszę zmierzyć napięcie na tym posiadanym trafie. Da to możliwość określenia liczby zwojów na 1 wolt napięcia w trafie. Przy odwijaniu uzwojenia wtórnego musi Pan dokładnie liczyć odwijane zwoje. Po odwinięciu wykonać rachunek - podzielić liczbę zwojów przez uprzednio zmierzone napięcie. Odwinięcie uzwojenia da Panu obraz jak dużym oknem w szpuli Pan dysponuje - wsunąć w szpulę jedną blachę rdzenia i będzie widać jakie jest wolne pole ( dziura po odwiniętym dotychczasowym uzwojeniu ) na nowe uzwojenie. Musi Pan teraz mieć orientację jaki potrzebny jest prąd do zasilania projektowanego wzmacniacza. To z kolei da możliwość określenia przekroju/ średnicy drutu potrzebnego do nowego uzwojenia. Znamy również ( z poprzedniego obliczenia ) ilość zwojów na wolt. Można więc określić teraz ilość zwojów nowego uzwojenia - znów będzie potrzebna wiedza jakie napięcie wymagane jest do zasilania projektowanego wzmacniacza. Mając teraz liczbę zwojów drutu i jego średnicę można wyliczyć, czy zmieści się w uzyskanym porzez odwinięcie "starego" drutu oknie. Jeśli wejdzie OK, jeśli nie - można ( w rozsądnych granicach zmniejszać średnicę drutu ).

Powodzenia !

Pozdrawiam !

0
  • #7 03 Mar 2006 14:28
    psooya
    Poziom 36  

witam
    Do obliczeń prądu jaki chcesz uzyskać z danego przekroju drutu możesz sie posłużyć zależnością ze przyjmuje sie od 2 do 5 A na 1 mm2 (milimetr kwadrat ) wiec grubość drutu jak wynika z tej zależności w cale nie musi być taka dokładna ważne żeby nie przekroczyć górnej wartości 5A na mm2 (jeśli masz druty z dobrej miedzi to spokojnie możesz 4,5A na mm2 stosować - ja tak kiedyś robiłem i trafo działa do dziś)
    Pozdrawiam

0
  • #8 03 Mar 2006 17:30
    Andiv
    Poziom 32  

Z tego co obliczyłem za chiny nie smieści mi sie całe uzwojenie, a zastoaowania cieńszego drutu zmieniło by amperarz :(

0
  • #9 03 Mar 2006 19:36
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

A jaki Pan chciał prąd z tego trafa uzyskiwać ? Jakie napięcie ?

Pozdrawiam !

0
  • #10 03 Mar 2006 19:46
    Andiv
    Poziom 32  

30-35V i około 5A :D i nie jestem żaden "Pan" poprostu Andiv.

0
  • #11 03 Mar 2006 19:51
    psooya
    Poziom 36  

jeśli chcesz 2 razy 35V 2razy5A uzyskać to rdzeń musi mieć wymiary na conajmniej 350Watów jeśli tak jest to zaraz dobierzemy jakiś drucik :D a widadomo najlepiej przyjmować mniejsze gęstosci prądu i grubszy drut ze względu na straty w miedzi

0
  • #12 03 Mar 2006 20:31
    Andiv
    Poziom 32  

Obecnie trafo jest 1x 15V 8A przy 300W. Obawiam sie że drut mi sie nie zmieści. :(

0
  • #13 03 Mar 2006 20:44
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

Niekoniecznie ! To wszystko zależy od aktualnej grubości drutu i przyjętej gęstości prądu.
    Prosze podać jeszcze wymiary ( przekroju poprzecznego ) kolumny środkowej rdzenia.

Pozdrawiam !

0
  • #15 03 Mar 2006 21:09
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

...A drut - jego średnica ?

:D

0
  • #16 03 Mar 2006 21:15
    Andiv
    Poziom 32  

Pierwotne tak na oko to 0,2 a wtórne jakies ~0,70

0
  • #17 03 Mar 2006 21:19
    tokarz
    Poziom 18  

Witam.
    Andiv - sprawdź ten toroid do halogenów, bo zazwyczaj mają one uzwojenie wtórne nawijane podwójym drutem, czyli tak na prawdę masz dwa uzwojenia wtórne, tylko, że połączone równolegle dla zwiększenia prądu. Przy zastosowaniu toroidu 24V na uzwojenie, po filtracji i wygładzeniu napięcia na kondensatorze otrzymasz 24V * sqrt(2) = 33,9V
    Myślę, że do wzmacniacza to wystarczy.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0
  • #18 03 Mar 2006 21:24
    Andiv
    Poziom 32  

To by podpasiło tylko gdzie znajde toroida na 24V? Do halogenów są na 12V.

0
  • #19 04 Mar 2006 16:11
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

Jedno mnie tylko zastanawia jak to możliwe, że posiadany przez Autora transformator zgodnie z tym co napisał daje prąd 8A a uzwojony jest drutem ~0,7 mm. Daje to gęstość prądu ponad 20A/mm².
    Coś chyba nie tak...
    Proszę to dokładnie sprawdzić.

Pozdrawiam !

0
  • #20 04 Mar 2006 16:20
    Andiv
    Poziom 32  

Przepraszm, pomyliło mi sie -> to 8A to natężenie kóre chciałbym uzyskać :D Obecnie jest ~2A
    Z etgo co ja liczyłem to jest niewykonalne, zwoje nie zmieszczą mi się :!:

0
  • #21 04 Mar 2006 16:28
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

Oczywiście nie chce i nie będę ingerował w projekt tego wzmacniacza. Czy to ma być gdzieś na estradę ? Napięcie 2x30 - 35V i 8A to niezłe przedsięwzięcie. A może by jeszcze raz zrobić bilans zapotrzebowania na moc ?

Pozdrawiam !

0
  • #22 04 Mar 2006 16:39
    Andiv
    Poziom 32  

Obecnie już pogodziłem się t tym że niz z tego trafa nie zrobie - chyba że TDA2030 :D Estradówka raczej nie, małe imprezki tak :D:!:
    I tam jednak potrzeba, takich mocy. Niedługo pojawi sie w dziale DIY - o ile znajde tanie trafo. Wzmak ma chodzić na 2 LM3886 + preamp na ECC88 i do tego jeszcze wskaźnik wysterowania EM84 - to tak dla szpanu, jak mocy wystarczy. Czy znacie inne strony gdzie znajde tanie toroidy? (oprócz www.toroidy.pl)
    Pozdrawiam

0
  • #23 04 Mar 2006 17:28
    jaqbas2
    Poziom 27  

Witam !

Jeśli to tak ma być to ... jeszcze potrzeba uzwojenia na żarzenie i anodowe. Ale to chyba z innego trafa...
    Ciekawa ta konstrukcja, ciekawa ...

Powodzenia !

Pozdrawiam !

0
  • #24 04 Mar 2006 17:46
    Andiv
    Poziom 32  

Wybrałem lampe ECC88 ponieważ jest ona niskonapięciowa, i można wszystko zasilać z jednego trafa. Co do magicznego oczka to zastosuje kit AVT
    http://www.sklep.avt.pl/go/_info/?id=14217 i tu zastosuje drugie trafo -12V. Nie jestem tylko pewien co do tego wspólnego trafa. Ale wszystko wyjdzie w testach. - O ile znajde odpowiednie trafo :(

0
  • #25 04 Mar 2006 19:38
    tokarz
    Poziom 18  

Andiv - ja w sklepie z toroidami do halogenów kupowałem 24V nawijany podwójnym uzwojeniem jak robiłem wzmacniacz znajomemu.
    Co do ceny to zobacz na allegro, nieraz coś taniego się trafi, jeszcze zafoliowanego.
    Pozdrawiam,
    tokarz

0
  • #26 04 Mar 2006 20:42
    Andiv
    Poziom 32  

Gościu w sklepie ma tylko na 12V - po modernizacji było by 2x 6V a to mnie nie kręci. Chyba zamówie superdrogiego toroida z www.toroidy.pl

0