Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak nawinac trafo do przetwornicy wzmacniacza samochodowego

02 Maj 2007 16:55 5317 28
  • Poziom 14  
    Dziendobry mam taki maly problemik chcial bym przewinac trafo do przetwornicy wzmacniacza samochodowego nie wiem jakiego rdzenia do tego uzyc ale chyba triodalnego bym uzyl bo wydaje mi sie ze to jest najprostsze rozwiazanie choc rdzenie EDT np 34 tez sa cielkiem ciekawe :) a takie powinny byc jego paramaetry: napiecie na uzwojeniu pierwotnym 12 V (samochodowe wiec moze byc troche wieksze) a na uzwojeniu wturnym chcial bym uzystac cos mniej wiecje 28-32V moze sie wachac cos w tych granicach chodzi mi o zasilanie wzmacniacza na ukladach TDA7294 trafo mialo by wytrzymywac obciazenie 200-300W ma byc to transformator symetryczny czyli ma byc na nim przewiniete 2 razy uzwojenie wtorne a moje pytanie dokladnie brzmia: ilez zwoi musail bym nawinac na uzwojeniu pierwotnym i o jakiej grobosci mial by byc ten drut z ilu drutow mial by sie skladac jeden zwoj to samo odnosnie uzwojenia wturnego i jeszcze chcialem sie upewnic pierw nawijamy pierwotne a pozniej wtorne na rdzeniu toriodalnym ??? a oto strona z rdzeniem jakie bym chcial kupic http://www.laro.com.pl/index.php5?action=sklep&t=1629 czy by sie nadawalo ??? i ciekawi mnie czy trudne bylo by nawiniecie takiego samego trafa o takich samych parametrach tekiego rdzenia http://www.laro.com.pl/index.php5?action=sklep&t=1624 ??? nizej wklejam foty jak powinno to wygldac Pozdrawiam i dziekuje za wyczerpujace odowiedzi
  • Poziom 12  
    Generalnie trzeba zacząć od projektu: rodzaj przetwornicy, częstotliwość pracy, moc. Następnie trzeba określić parametry: indukcyjność uzwojeń przełożenie, dobrać rdzeń by nie przekroczyć strumienia nasycenia i mocy. Najlepiej dać rdzeń z zapasem.
    Indukcyjnośc uzwojeń: L=Al * zw^2

Nawinięcie nie stanowi problemu - trochę może przeszkadzać grubość drutów. Im grubsze tym lepsze (mniejsze straty), przy czym lepiej nawinąć kilkoma przewodami połączonymi równolegle niż jednym o podobnym wypadkowym przekroju, ze względu na efekt naskórkowego przepływu prądu.
    Poza tym nawijanie razem zwojów uzwojenia pierwotnego i wtórnego jak na zdjęciu (i równomiernie) też jest wskazane bo zmniejsza strumień rozproszenia i straty mocy w przetwornicy.
    Na początku można poeksperymentować nawijając byle jak, a potem zrobić porządny transformator imp.
  • Poziom 12  
    Ja dołożę pytanie, myslę ze na temat. Czy ktoś mógłby wyjasnic, podać link jak w sposób uproszczony mozna takie trafo dla przetwornicy (ok 50 khz) 12/220 dla mocy 200-300 W, przeciwsobnej obliczyc.
    W swoich zapasach mam toroidy ferrytowe np ze stałą indukcyjności AL 150 i z AL5000, który z nich bardziej nadaje sie do eksperymentów jako trafo takiej przetwornicy.

pozdrawiam
    (AK)
  • Poziom 16  
    Witam
    Obliczenie ilosci zwojow na pierwotnym to jest trudna rzecz jezeli chcesz miec wzmaka na 2Xtda7294 to jak trafko wystraczy rdzen etd34 uzwojenie pierwotne 2x5zw a wtornie to zaleznie od wymaganego napiecia(chyba sluchales pani Anetty na fizyce gdy mowila o transformatorach i ich przekladni??) a ilosc drutow to musisz dobrac do pradu jaki ma w tym uzwojniu plynąc. Ja polecam lekture opisu przewtorki pana Irka ktora znajduje sie na avt
    http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2732.pdf
    Pozdro!!!
  • Poziom 30  
    Proponuje zakupić Transformator do w/w Przetwornicy napięcia odpowiedniej Mocy i z odpowiednim wyjściem napięć wyjściowych .
    tu się w takich zasilaczach specjalizują polecam.
    http://www.mdcs.prv.pl/
  • Poziom 16  
    Po co ood razu kupowac???
    Ja dzisiaj sobie nawinolem toroida na rdzeniu rtf 40mm tak na kolanie i smiga teraz tylko przewine na odpowiednie napiecie i odpowiednim przekrojem i przetworka gotowa!!!
    Pozdrawiam!!!
  • Poziom 13  
    mam pytanie do kolegi dulin7 jaką moc możesz wyciągnąć na tym trafie rtf 40mm??
  • Poziom 16  
    Powiem tak jaka moc to nie sprawdzalem jeszcze bo nie mam odpowiedniego aku, mam ale stary i nie trzyma pradu a wiec porzytek z niego zaden. Ale powiem ze na innym temacie jest mowa o trafkach do przetwornic i jeden z fachowcow pisze ze fabryczne wzmacniacze na trafach toroidalnych 40mm maja ok 400W.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic554096.html
    Pozdrawiam!!!
    PS nie montujcie przetworki na pajaka tak jak podaje mdcs, a przynajmiej czesci wysokich pradow!!! strasznie to nie pewne i nie odwazyl bym sie tego w samochodzie wozic!!!
  • Poziom 40  
    MDCS-a to omijajcie z daleka, gotowe trafko mozna kupic taniej od kolegi na elektrodzie. Oglasza sie w ogloszeniach.

Z odpowiedniego rdzenia pierscieniowego o srednicy 40mm mozna osiagnac ok 400W.

Te rdzenie co kolega napisal z AL150 i 5000 niestety sie nie nadaja. Pierwszy jest ze spiekanego zelaza i jest odpowiedni na wysokopradowe dlawiki a drugi to typowy rdzen z ferrytu o duzej przenikalnosci stosowanego do dlawikow skompensowanych.
  • Poziom 13  
    Irek jeśli możesz to powiedz jaki kolega to się do niego uśmiechnę bo w nawijanu tego typu transformatora to jestem kompletnie zielony. muszę mieć rdzeń toroidalny bo te normalne mi sie nie mieszczą do obudowy, jest zbyt niska, z góry dziękuje za informacje i pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Kolego w któryms wydaniu elektroniki dla wszystkich było opisane jak zbudowac taka przetwornice, rdzen byl etd49, a moc zależeła od tranzystorów maxymalnie było 500W!. Praktycznie miał bys wszystko tylko skompletowac elementy, płytka i dziala.. Powodzenia
  • Poziom 16  
    A masz moze to wydanie albo wiesz dokladnie ktore bo w edw byla tez prezentowana przetwornica Pana Irka jednak tam jej moc to troche ponad 200W a potem to juz napisali ze tylko zaawansowani sobie z tym poradza chodzilo o sterowanie wiekszych mosow a jako ze nie mam oscyloskopu to chcialbym wlasnie kompletny schemat takiej mocnej przetwornicy gdybym mial oscyloskop to bym sobie zobaczyl jak wygladaja oscylogramy(mam nadzieje ze nie przekrecilem :) )
    i wiedzialbym czy sterowanie jest dobre czy nie.
    A wiec gdybsy znalazl ten numer to bylbym baaaardzo wdzieczny :)
    Pozdrawiam!!!
  • Poziom 40  
    A myslisz ze czlowiek bez doswiadzczenia i bez podstawowego sprzetu pomairowego jest w stanie wykonac przetwornice o mocy powyzej 500W?

To sa prady zedu 50A to juz nie zabawa!
  • Poziom 16  
    Skoro mialbym gotowy projekt to czemu nie??? :)
    Przeciez pisale ze interesowalby mnie projekt juz sprawdzony.
    A prady zedu 50A tez da sie chyba okielznac pogrubilbym scierzki prezewodami z 8mm wsazystko solidnie i starannie zmontowal nawinal odpowiednio grubym drutem trafo i mysle ze bym nie spalil samochodu :)
    Pozdrawiam!!!
  • Poziom 31  
  • Poziom 16  
    No to pogrubie wielona cienkimi drutami np 1mm tak jak jest w trafku przetwornicy Pana Irka :p tak na serio to ja niew myslalem na powaznie o takiej przetwornicy tylko z ciekawosci chcialbym zobaczyc moim celem jest przetwornica o mocy co najwyzej 300-350W zeby zasilila mi 2 wzmaki tak 100W
    Pozdrawiam!!!
  • Poziom 15  
    Witam
    A może ktoś się wypowie na temat tego rdzenia http://www.allegro.pl/item220796378_rdzen_ferrytowy_typu_f806_ee_42_x_20_kmpl_.html
    Bo mam dokładnie taki sam rdzeń w domu z karkasem.
    Wy lutowałem go kiedyś z modułu zasilana jakiegoś telewizora (mam od niego tylko tą płytkę). Płytka dość wiekowa nie ma na niej żadnych scalaków. ale sporo elementów RC Po stronie pierwotnej nie ma żadnych tranzystorów porucz jednego przypominającego z wyglądu BD140) (nie ma dławika na wyjściu) jest jedno wejście (220V i idzie na prostownik) i po wtórnej kilka napięć wyjściowych, trochę diod kondów oporów a i jest jeszcze jakiś KT837 a jeśli to kogoś nakieruje to elementy strony pierwotnej są ,,odizolowane" od elementów po po stronie wtórnej z wyjątkiem jednego konda 2n2 który idze z trafa po wtórnej i ma połączenie z prostownikiem na pierwotnym.

Na trafie brak oznaczeń ;/
    Może mi ktoś doradzić czy taki rdzeń się nada na coś??
    ps. Planuje wykonać przetworke Irka (Potrzebuje zasilić suba w samochodzie 300W RMS. Myślałem o Holtonie 200 ale ktoś pisał ze ma małą sprawność...
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Nie wiem czy ten material to na pewno ferryt mocy ale skad wiesz ze ten co TY masz to to samo??
    Jezeli chcesz budowac przetworke do wzmaka 300WRMS to zajzyj w niektore topici i pprezekonacz sie ze to nie takie proste.
    Ja tez mialem takie zamiary tyle ze skoro wzmak 300W RMS to przewworka tak ze 500W by musiala miec.
    Pomysl ten szybko wybil mi z glowy Pan Irek i teraz mam na ukonczeniu przetworke wedlug opisu avt, dziala, sciezki wysokich pradow pogrubione drutami 0,8mm 4 polaczone rownolegle dla zmniejszenia efektu naskorkowosci ale w nastepnych po prostu zrobie dluzsze wyprowadzenia z trafka i przewleke uzwojenie przez otwory w plytce i przylutuje bezpisrednio do nozki tranzystora.
    Przetworke mam teraz na poczatek jeszcze zrobie tda7294 stereo i jak to bedzie dzialac niezawodnie to sie biopre za cos lepszego, ale to tajemnica :P
    Tak wic na poczatek proponuje Ci zlozyc ta przetwornice bez zmian nie kombinujac zbytnio z rdzeniami z demobilu. Kup sobie na poczatek ETD34 z Laro za 7,40 nawin, odpal, jak bedzie dzialac to wtedy bedziesz myslal o 300WRMS
    Budujac taka przetwornice na podstawowych elementach ograniczysz koszty a i zdobedziesz doswiadczenie glownie z nawijaniem trafka.
    Bo jak od razu kupisz elementy na wielka moc i cos nie wyjdzie to sie czlowiek bardziej denerwuje i zniecheca do dalszej pracy.
    Poadrawiam!!!
  • Poziom 15  
    Wiem ze to nie takie proste
    już mi elektronika nie raz dała w kość
    Przeczytałem cały temat gregor10 (pozdrawiam)
    po prostu od razu nie musi być to magiczne 500W A trafko uważam ze jak dam większe to nic się nie stanie a szkoda mi go byłoby zmarnować (tak piszą w necie ze to ferryt mocy ale nie koniecznie ten materiał może być dobry do naszych przetwornic i po prostu myślałem ze ktoś się już z tym trafkiem spotkał)
    Fakt chyba trzeba będzie kupić rdzeń
    Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Rdzen lepiej kupic i miec swiety spokoj niz potem niepewnosc ze moze trzeba bylo kupic albo cos takiego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 31  
    mumian, ja na twoim miejscu spróbowałbym coś zrobić, i zobaczyć jaki bedzie tego efekt. Jeżeli rdzeń ma w miare wysoką przenikalność, to cos tam na pewno przeniesie mocy. Nawiniesz, zobaczysz jakie prądy łałowe, jak sie zachowa pod obiążeniem, i już.

Jeżeli będzie cienko to jakies tragedii nie będzie, zamówisz sobie bardziej pewny rdzeń. Ja często jakąś pierwotną konstrukcje zmajstruje z tego co mam, a potem juz mając troche doświadczenia i troche pomiarów, buduje finalna wersja.

W zasadzie decyzja należy do ciebie.
  • Poziom 23  
    >mumian> Kupiłem kiedyś kilka sztuk tego rdzenia, karkasy miałem z demobilu.

Materiał F806 to ferryt mocy lecz stary więc nie można szaleć z częstotliwością takiej przetwornicy. Przetwornice caraudio chodzą przeciętnie dość "nisko" do 50khz więc taka częstotliwość nie stanowi dla niego problemu.

Robiłem testy i udało mi się wycisnąć z niego 250W mocy ciągłej, obciążenie na rezystorach, tylko 250w bo nie mam większego zasilacza a nie chciało mi się latać z pająkami do samochodu, myślę że do 400w można uzyskać z tego rdzenia, I beż żadnych niespodzianek rdzeń nie nagrzewał się zbytnio i stabilnie to chodziło, sprawność sięgała 94%. Na pierwotne 2x3zw i będzie ok
    Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam.
    Mam kilka rdzeni pierścieniowych R40x24x16 materiał F-867
    mogę wykonać dowolne uzwojenia.
    kontakt: preszpan(malpa)vp.pl
  • Poziom 23  
    Uzwojenie wtórne możesz naswinąć jakie chcesz, najważniejsze jest uzwojenie pierwotne, od niego się zaczyna i oblicza przekładnie

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Witam, mam taki mały problemik.Zacząłem od wykonania Transformatorka.Rdzeń wyjąłem z uszkodzonego zasilacza na ka7500, bez szczeliny, nie wiem jak się mierzy ale wygląda na ten 34mm.Nawinąłem 2x12 zwoi wtórnego drutem na jakieś 4A, oba zwoje naraz koło siebie, zajęło jeden przelot przez karkasik, wyprowadziłem na zewnątrz.Na to 2x5 zwoi drutem na około 10 A, także naraz, zajęło jedną warstwę karkasu od deski do deski.oczywiście cztery razy zaizolowałem taśmą izolacyjną. No i teraz mam zagwozdkę, postanowiłem sprawdzić działanie tego transformatora podłączając go do innego transformatora sieciowego na 15V, (bez prostownika oczywiście), ale na wyjściu nie ma żadnego napięcia, tamte trafo pracuje w stanie zwarcia, na akumulatorze 12V NICD jest praktycznie zwarcie,(na 99% nie ma przebicia przez uzwojenia), czy to jest normalna reakcja tak zbudowanego transformatora? Bo "zwykłe" trafo w stanie po załączeniu prądu stałego przez chwilę nie pobiera napięcia, a tenawet przy 50HZ nie chce działać.jeđđđđđđ

Dodano po 3 [minuty]:

soreczka za niedokończony post ale coś mi się popsiuło. Więc mam pytanie, czy takie nietypowe trafo ma tak działać? Czy taki stan zwarcia dla niskich częstotliwości jest normalną sprawą czy może mam wymienić uzwojenia? Bo w sumie te 5 zwoi czy 10 grubym drutem ma malutki opór i może tak się dzieję.Jeżeli ktoś potrafio powiedzieć czy wszystko jest OK czy może trzeba poprawić i ewentualnie potrafi udzielić fachowej informacji to uprzejmię proszę, będę wdzięczny.

Dodano po 4 [minuty]:

acha, zapomniałem dodać, żeby było jasne...odczep środkowy u mnie to dwa końce(zwarte z resztą-zalutowane) od których zacząłem nawijać, czyżby to mogło być powodem nieprawidłowego działania?proszę o pomoc i liczę na konkrety:)
  • Poziom 31  
    Te trafa są do pracy z czestotliowściami w okolicach powyżej 25kHz (25000Hz), a nie 50Hz sieciowymi. I objaw jest w takim przypadku normalny.

Poczytaj coś o przetwornicach car audio, jest tego troche na forum.
  • Poziom 42  
    Nawinąłeś transformator na 50 kHz i dziwisz się, że przy częstotliwości 50 Hz stanowi zwarcie?
  • Poziom 16  
    no właśnie o to pytam:) Mam w domku Tatę który niejeden transformator nawinął,pracował nawet na gigantach, nawijał do spawarek ale twierdził że coś popsiułem(no cóż, wtedy takich się nie robiło), tak się spodziewałem.Dzięki za info, chciałem się upewnić że mogę się zająć już częścią generatora...Pozdrawiam!