Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Redukcja hałasu wentylatora zasilacza

B o n u s 03 Mar 2006 19:09 2031 8
  • #1 03 Mar 2006 19:09
    B o n u s
    Poziom 15  

Chcę wyciszyć komputer. Zauważyłem ze najwięcej hałasu produkują opływy powietrza w zasilaczu (pomimo cichego wentylatora). Co myślicie o zmianie położenia wentylatora oraz wymienie jednego większego wentylator na dwa mniejsze? Sytuacje opisałem na załączonym rusunku.

0 8
  • Pomocny post
    #2 03 Mar 2006 19:17
    glizda1125
    Poziom 14  

Witam

Ja swój zasilacz wyciszyłem wstawiając rezystor do zasilania na wiatrak. Nie pamiętam jaki to był rezystor ale można tez wstawić potencjometr i regulować obroty jak sie chce. Po takim zabiegu zasilacz chodzi mi praktycznie bezszelestnie juz z pół roku (moze troszeczke sie grzeje ale tylko troszeczke).

Pozdrawiam
    glizda1125

0
  • Pomocny post
    #3 03 Mar 2006 19:25
    marexx
    Poziom 17  

B o n u s napisał:
    Chcę wyciszyć komputer. Zauważyłem ze najwięcej hałasu produkują opływy powietrza w zasilaczu (pomimo cichego wentylatora). Co myślicie o zmianie położenia wentylatora oraz wymienie jednego większego wentylator na dwa mniejsze? Sytuacje opisałem na załączonym rusunku.

Hmmm...
    A może by tak zamiast tych wentylatorów "produkujących" dodatkowe szumy wywalić blachę z wąskimi otworami wlotowymi i wstawić w to miejsce siatkę na całej powierzchni?
    To chyba lepsze rozwiązanie...
    I zamiast standardowego 80 mm wiatraka na ścianie tylnej dać 120 mm wolnoobrotowy wiatrak na dole zasilacza, tak jak mają to nowe zasilacze?
    Coś w tym stylu: http://zenfist.pl/pID/166.htm
    Oczywiście to Twój wybór ;)

0
  • #4 03 Mar 2006 19:29
    B o n u s
    Poziom 15  

Gdzies posiadam właśnie płytke (AVT bodajże) do zrobienia układu który prędkość będzie dobierał do temperatury zasilacza bądz jakiejś części na zasilaczu tylko jeszcze nie posiadam wszystkich części i jej nie złorzyłem.
    Coś takiego jak wyżej i tak mógł bym zrobic, w sytuacji jeżeli zasilacz bedzie ciepły i w/w układzik zwiększy prędkość wiatraków to by było troche mniej hałasu

Dodano po 4 [minuty]:

dobry pomysł marexx tylko musiał bym sie zastanowić czy się na wysokość zmieści

0
  • Pomocny post
    #6 03 Mar 2006 19:32
    glizda1125
    Poziom 14  

Witam

Zapomialem dodac, ze wyciolem jeszcze ta blache przy wiatraku (duzo ciszej)ale nie zaslanialem miczym bo i tak tam paluchow nie pcham. A co do regulatora obrotow to nizej zamieszczam schemat moze komus sie przyda.

pzdrawiam

glizda1125

0
  • #7 04 Mar 2006 11:28
    B o n u s
    Poziom 15  

dzięki glizda1125, wybacz nie chciało mi się czytac, popatrzyłem tylko na schemat - czy to koniecznie musi działać na dwa wentylatory czy można sobie darować jeden?

0
  • Pomocny post
    #8 04 Mar 2006 11:44
    glizda1125
    Poziom 14  

Witam

Oczywiscie mozesz darowac sobie jeden wiatrak. Uklad jest zaprojektowany dla 2 wentylatorow ale jak chcesz mozesz podlaczyc tylko jeden.

pozdrawaim
    glizda1125

0
  • #9 09 Sie 2006 19:37
    B o n u s
    Poziom 15  

zrobiłem w taki sposób jak na załączonym rysunku "333.jpg"
    pierwszy wentylator (ciągnie powietrze z radiatora procesora oraz dmucha do wnętrza zasilacza) 120x120x25 jest przykręcony do pokrywki zasilacza i jego prędkość regulowana jest układem z czujnikiem temperatury na radiatorze procesora drugi wentylator (dmucha na radiator procesora) 80x80x25 jest przykręcony do radiatora procesora i jego prędkość jest regulowana układem z czujnikiem na radiatorze w zasilaczu (wiem powinno być odwrotnie ale z powodów różnych styków bolcowych na płytkach układów do regulacji prędkości mam właśnie tak)

jakby ktoś chciał robić coś takiego jak ja i ma podobne warunki to zalecam zamontowanie wentylatorów z łożyskami kulkowymi (ze względu na to co chłodzą - procesor)
    można też użyć zamiast wentylatora 120mm i 80mm dwóch 120 mm (bo i tak ten 80mm jest przykręcony na słowo honoru - na jedną śrubkę,
    chyba że mamy jakiś dłuższy zasilacz i możemy ten 120mm przykręcić dwiema śrubkami też do pokrywki zasilacza)
    do tego trzeba szukać wentylatorów z podwójnymi oczkami na śrubki (jak na załączonym obrazku "444.jpg") i wiercić dziurki trochę mniejsze żeby śrubki przykręcać od góry pokrywki i wkręcić je w metal bo odwrotnie (śrubki wkręcane w obudowę wentylatora od wewnątrz pokrywki) okaże się że przykręciliśmy wentylator i nie możemy przykręcić pokrywki bo wentylator zasłania miejsca na śrubki

przy planowaniu dziur na śrubki do przykręcenia wentylatora należy zwrócić uwagę na ściankę tylną obudowy komputera w której zazwyczaj panel ze wszystkimi gniazdami jest trochę w nią wsunięty, by nie postąpić zbyt pochopnie przy wierceniu dziurek na śrubki i wycinaniu otworu wentylacyjnego w pokrywce zasilacza

niech nikomu tylko nie przyjdzie do głowy żeby wmontować przy powyższym rozwiązaniu jeszcze wentylator 80x80 na ściance tylnej w zasilaczu (tak jak standardowo to bywa), powoduje więcej szumu nie zależnie jak wolno by się nie kręcił

wniosek z modyfikacji:
    takie ułożenie jest dość skuteczne i kilka krotne cichsze od tego które miałem poprzednio (80x80 w ścianie tylnej zasilacza i 60x60 na radiatorze procesora - oba bez regulacji obrotów), temperatura procesora według AsusProbe wynosi 55°C (pomiar dość nie dokładny bo bywa że radiator procesora jest chłodny 20° lub ciepły 30° a wskazanie w programie jest nadal 55°) można również zwolnić jeszcze bardziej wentylatory wtedy temperatura w AsusProbe wynosi 58-59°, radiator jest nieco parzący a z tyłu leci ciepłe powietrze ale ilość szumu jest minimalne (wtedy jeszcze bardziej odzywają się stare piszczące dyski)

link do schematów regulatorów wentylatora które wykorzystałem są tu (zastosowałem dwa takie)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic497795.html

0