Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uciszenie zasilacza? Czy to jest możliwe? Cichy wiatrak?

13 Maj 2007 16:12 1641 9
  • Poziom 15  
    Wiatm

Dziś zamontowałem nowe ultra ciche chłodzenie na procka i już nie słychać tego gwizdżenia :D. I już jest znacznie lepiej nie wyje na pół domu ale cholernie chuczy ten zasilacz. Niemam za dużo kasy bo itak będe w krótce wymieniał. I chciałem go sciszyć czy jest to możliwe jeśli tak to jak i czy znajde ultra cichy wiartak do zasilacza?
  • Poziom 16  
    Kolega zrobił sobie dwa zwykle wentylatory do zasilacza jeden wyciąga powietrze a drugi wciąga sa spiete szeregowo i chodza dwa razy wolniej i co najważniejsze cicho. Ja u siebie mam potencjometr do wentylatora w zasilaczu na LM317, praktycznie go nie słychac. Na procka założyłem blok wodny i podłączyłem na krótko z nagrzewnicą bez pompki - procek zimny woda sama chodzi.
  • Poziom 15  
    A co powiecie jakby podłonczyć taki cichy wiatrak za 18.50zł świecący :).
    Podłonczyć go normalnie do wtyczki od zasilacz a stary zlikwidować?

Myśle że różnicy w chłodzeniu nie będzie ale zato będzie cisza :)

Wiecie oco mi chodzi taki zwykły wiatrak do procka ;)
  • Poziom 11  
    Jak chcesz niedługo wymieniać zasilacz, to chyba szkoda inwestować w dodatkowe wentylatory. Jeśli estetyka nie jest u ciebie na pierwszym miejscu, to wytnij sobie kratki na zasilaczu pod wiatrakiem. Chcez estetycznie, to wytnij dokładnie i zamiast kratki nałóż sobie tam fajnego grila. Ja wyciąłem usiebie kratki, tyle że nie z zasilacza, ale z tyłu obudowy, to hałas spadł prawie do zera, więc jak widać szum powietrza o "dziurki" jest znaczny.
  • Poziom 19  
    mozesz podlaczyc wiatrak do nizszego napiecia np. 7v ktora latwo uzyskac laczac wiatrak do +5v i +12v
  • Poziom 12  
    Przystepujac do wyciszenia warto zastanowic sie w jakim stopniu zasilacz jest obciazony , gdyz cisze osiaga sie poprzez zmniejszenie obrotów wentylatora ale przy duzym obciazeniu zasilacza mniejsza wydajnosc wentylatora (mniejsze obroty) spowoduje uszkodzenie zasilacza a moze i kompa . Chcac wyciszyc zasilacz nalezy zwiekszyć powierzchnie radiatorów a szczególnie tego z diodami , usunac gril w obudowie , zalozyc przejsciówke na wentylator 90x90mm , zrobic regulator obrotów w ktorym wentylator bedzie startował z napieciem ok 5V a przy wzroscie temperatury radiatora do ok 50 stopni bedzie zasilany 12V i wtedy bedzie cicho. Zadne inne metody np umieszczanie wentylatorów na wlocie i wylocie , wentylatorów z automatyczna regulacja obrotów itp nie daja zadowalajacych rezultatów. Ja jeszcze skrócilem oraz usunalem zbedne przewody wychodzace z zasilacza co poprawilo obieg powietrza. Ale podstawa jest odpowiedni zapas mocy zasilacza w przeciwnym wypadku lepiej dac sobie spokój. Zasilacz na ktorym jast podana moc np 300W firmy no name ma sie tak do zasilacza 200 W markowego jak maluch do mercedesa i nalezy to uwzglednic przed eksperymentowaniem.
  • Poziom 17  
    Ja w swoim zasilaczu przełączyłem wiatrak z 12V na 5 V, jest cicho. ale mój komp jest stary (850 Mhz) więc może nie ma takiego zapotrzebowania na energię jak współczesne. Temperatura wewnątrz zasilacza skoczyła z 37* na 39*.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Temperatuta wewnatrz to nie to samo co temperatura radiatora , co prawda przy 5V , wentylatora nie słychac ale temperatura diod szczegolnie 5 i 3,3 V moze przy złym odprowadzeniu ciepla spowodowac ich uszkodzenie. a poza tym kondensatory elektrolityczne mimo ze ich dopuszczalna temperatura pracy wynosi min 85 st. (przynajmniej - powinna) "puchna" nie spełniajac swojego zadania. Zmniejszenie napiecia wentylatora to zaden problem ale mozna zmniejszac tylko wtedy gdy ma sie pewnosc o posiadanej nadwyzce mocy. Najlepiej zmierzyc temperature radiatora termometrem elektronicznym . Ja jako czujnik temperatury uzywam LM35 .
  • Poziom 15  
    Doszedłem do tego że chyba w tym zasilaczu niebęde kombinował bo się nie opłaci już wole kupić znacznie bezpieczniejszego, silniejszegoi, bez porównania lepszego i oczywiście cichutkiego Amacrox Warrior 400W (350) napewno będzie lepszy od tego co mam :).
    Uciszenie zasilacza? Czy to jest możliwe? Cichy wiatrak?
    Czy kolegę to nie razi?
    Proszę poprawić !
    Dziękuję ...
    TONI_2003
  • Poziom 39  
    Najlepiej wyciszyć przez wymiane wentylatora na arctic cooling z thermal control, na allegro kosztuje chyba 8zł + wysyłka, jest bardzo cichy i sam reguluje obroty w zależności od temperatury, ja tak zrobiłem i polecam bo jest bardzo cicho :)