Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mandriva 2006 i problem z neostrada

arturssp 08 Mar 2006 22:24 1182 5
  • #1 08 Mar 2006 22:24
    arturssp
    Poziom 16  

Witam!
    Zainstalowalem sobie system Mandriva 2006. Przy konfiguracji polaczenia wykryl mi modem Alcatel speedtouch prawidlowo. Dalej konfigurowalem net tak - polaczenie ADSL - operator TPSA - polaczenie przez ATM, wpisalem nazwe usera i haslo. Wykryl ze jest polaczenie. Po ponownym uruchomieniu kompa juz mnie nie laczy z netem :( Ponowna konfiguracja polaczenia nic nie daje. Raz mi sie udalo polaczyc, a teraz juz nie... Istnieje jakis inny sposob konfiguracji neostrady w Mandrivie?? Jak to zrobic, zeby zawsze dzialalo??
    Prosze o odpowiedz.
    Pozdrawiam!

0 5
  • #2 09 Mar 2006 09:35
    halif
    Poziom 26  

Ogólnie tą są problemy z Neo na Madrive 2006 Free (ponoć na Discov jest już lepiej :P)

Pewnie nie zaznaczyłeś aby zawsze, automatycznie się łączył.
    Zrób tak

Zobacz czy dioda od ADSL mruga cały czas.
    Jeżeli tak, to znaczy, że samo Neo jest poprawnie skonfigurowane, ale nie podłączone, teraz należy wejść w konsolkę i wydać następujące polecenia :
    1. su <- podaj teraz hasło na superusera (admina)
    2.eaglestat ( czekamy chwilę po wydaniu komendy) 3.eaglectrl -d (czekamy ok.30 sek, na załadowanie sterowników)
    4.startadsl - Neostrada od tego momentu powinna działać
    5. zaznaczamy czy ma się właczac przy starcie komputera.

Mimo wszystko możesz mieć kłopoty przez modem. Powyższa zabawa działa na Sagemie, na Alcaatelu mogą być probemy: (tekst z forum Mandrivy)

"Mandriva 2006 ma bardzo dobre narzędzie graficzne do konfiguracji neostrady między innymi na sprawiającym wiele kłopotów Speedtouchu 330.
    Można to zrobić w następujący sposób: Pobierz mikrokod Alcatela (plik mgmt.o) z Repozytorium RPM-ów.
    Pobrany plik skopiuj do katalogu
    /usr/share/speedtouch.
    Pobierz firmware (SpeedTouch_330_Firmware_Mandriva_2006. tar.bz2) z: Repozytorium RPM-ów. Następnie:
    Rozpakuj i skopiuj pliki (jest ich siedem łącznie z Readme) do katalogu: /lib/hotplug/firmware.
    W centrum sterowania komputerem (mcc) w zakładce: Sieć i internet uruchom Konfigurację nowego interfejsu sieciowego i wybierz: Połączenie ADSL.
    W następnym kroku musi być widoczne urządzenie sieciowe: Modem Alcatel Speedtouch usb....
    Dalej wybierz swojego dostawcę ADSL i rodzaj połączenia: PPP przez ATM (PPPoA).
    Wpisz nazwę użytkownika łącznie z @neostrada.pl i hasło do konta. Nie wpisuj DNS-ów.
    Następne opcje wybierz według własnego uznania z tym, że na pytanie: czy chcesz się teraz połączyć odpowiedz nie.
    Uwaga: W trakcie konfiguracji kreator nowego połączenia sieciowego poprosi o pierwszą płytkę instalacyjną i doinstaluje potrzebne pakiety.
    Zrestartuj komputer.
    Neostradę możesz łączyć i rołączać ikonką połączenia sieciowego w tacce systemowej. "

@EDIT - sugeruję wizytę na http://mandriva.org.pl/component/option,com_docman/task,doc_download/gid,19/Itemid,69/ tutaj masz najnowszy (chyba) firmware do Speedtoucha. Trzeba to skopiowaćdo /usr/lib/hotplug/firmware.
    Jeszcze jedno. Ponoć w przypadku tego modemu lepiej ręcznie uruchamiać aplet neostrada, kilka sekund po uruchomieniu systemu (załadowaniu sie
    profilu). Pewnie w tym czasie system walczy ze sprzętem :)

@Edit2 - sugeruję także wizytę na http://forum.mandriva.pl/ - tam jest masę rozwiązań twojego problemu.

Powodzenia

0
  • #3 09 Mar 2006 20:15
    arturssp
    Poziom 16  

Witam!
    Poradzilem sobie z tym problemem - wina byly zle sterowniki na plycie z Mandriva. Zainstalowalem sciagniete i zainstalowane zgodnie z opisem na stronie: http://www.neo.waw.pl/pliki/mandriva330.html i dziala. Z tym, ze po kazdym zalogowaniu na usera (tryb graficzny) musze sie logowac na root'a i pisac neostrada_tp start, pomimo tego, ze sciezka zostala dodana do /etc/rc.d/rc.local Przy starcie systemu niby ze uruchamia, ale i tak nie chodzi pozniej, wiec wywalilem ten wpis i uruchamiam recznie po zalogowaniu. Ale net ogolnie dziala :) (tego posta pisze juz spod mandrivy :) )
    Dziekuje za podpowiedz i linki :)
    Pozdrawiam serdecznie!!
    Temat uwazam za zamkniety, chyba ze ktos by mial pomysly co zrobic zeby sie odpalal przy starcie - dlatego jeszcze nie zamykam.

0
  • #4 17 Mar 2006 23:24
    gorpek
    Poziom 10  

witam ja nie moge skonfigurowac polonczenia ADSL wykrywa mi modem ale nie moze mi chyba sterowników sciagnac z windowsa a jak nei z windowsa to chce z dyskietki a ja nieiwem o co chodzi bo mam linuxa od dobrej godizny hehs jedynie zorbilem to co pisza w http://www.neo.waw.pl/pliki/mandriva330.html i mi nie dziala jednak nie iwem o co chodzi z Do instalacji tez są wymagane pakiety gcc i kernel source. jak psialem mam dopieor co linuxa i nie wiem o co chodzi. Prosze o odpowiedz jak cos to GG:4888113

0
  • #5 18 Mar 2006 01:08
    arturssp
    Poziom 16  

Po 1 nalezy wywalic oryginalne sterowniki z mandrivy - usuwasz pakiety ktore w nazwie maja "speedtouch", nastepnie jesli probowales konfigurowac automatycznie, to usun interfejs ppp0 z polaczen sieciowych (opcje internetu), i dopiero po tym uruchom plik pobrany z tej stronki ktora masz wyzej. Narazie nic nie dopisuj do /etc/rc.d/rc.local (na stronie pisze zeby uzupelnic wpis - nie rob tego). Po zakonczeniu konfiguracji, jako root wykonaj polecenie neostrada_tp start. Nastepnie zaloguj sie jako zwykly user i juz powinienes miec neta :) W razie pytan prosze pisac na GG: 5082821 (zawsze jestem na niewidocznym!)
    Pozdrawiam!!

0
  • #6 26 Mar 2006 08:18
    carver1975
    Poziom 2  

Ja instalowałem korzystając z opisu na stronie:

Code:
    http://www.linux-usb.org/SpeedTouch/mandrake/index.html
    I osobiście polecam ten sposób instalacji netu. Odpalałem Net24 wg opisów z tej strony na Mandrivie 2006 free, Suse 10.0 i Suse 10.1 beta3 - chodziło jak burza - łącze podnosi się automatycznie przy starcie.
    Polecam.

0