Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja instalacji antenowej UKF i TV

Pegelmesser 11 Mar 2006 20:49 1643 7
  • #1 11 Mar 2006 20:49
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Witam!

Zbliza sie wiosna, coraz cieplej wiec pomyslalem sobie zeby zrobic "mała" modernizacje mojej starej instalacji antenowej. A raczej zrobic nowa, czyli zmodernizowac totalnie gdyz stara juz niedoamga mimo starannej konserwacji i prawidlowego uzytkowania (kabel juz stary, duze starty na wyzszych kanalach, antena TV tez juz nie dostosowana pasmem i o zbyt malym zysku, zreszta za nisko zawieszona i brak anteny UKF FM).

Wiec wymysliem cos takiego:

-maszt jakeis 4,5m nad płaska powierzchnie dachu, przedłuzenie tego co mam obecnie poprostu
    -anteny:
    UKF FM: http://dipol.com.pl/sklep/a0221.php?sid=573600468e85e9a
    TV: http://dipol.com.pl/sklep/a3385.php?sid=573600468e85e9a
    zwrotnica: http://dipol.com.pl/sklep/c0365.php?sid=573600468e85e9a
    satelity poki co brak i nie planuje narazie.

Oprocz tego oczywiscie jakis porzadny kabelek, montaz itp zeby dobzre wszyztko smigalo.

A pytam o to jak najlepiej bedzie zawiesic na maszcie anteny, w jakiej odleglosci od siebie je zamontowac. Planuje radiowa na sama gore.

Oraz jakie zastosowac rozgalezniki w instalacji (przelotowej, 4 odbiorniki TV + 1 tuner). Schemat panowany zalaczam w zalaczniku. Nie jest to schemat wdzieczny ale wlasnie tak musi wygladac instalacja. Uzaleznione jest to warunkami lokalowymi i nic ni eda rady zmienic. Kwestia tlyko jakie rozgalzenki dac i czy potzrebne bedza jakis wzmaki dopuszkowe przy antenach. Zaznaczam ze najdalsza dedykowana dlamojego miasta stacja nadwacza jest jakies 25km ode mnie w lini prostej i dosc mocno.
    gzreje moca.

Pozdrawiam i licze na goraca dyskusje!

0 7
  • CControls
  • #2 11 Mar 2006 21:36
    humek
    Poziom 32  

adres sklepu znasz wiec nie bede go tu powtarzac ale ja bym do ukf załozył antenke SONUS taki "bat" pionowy ok1,6m długosci.Co do reszty możesz zainstalowac to co tu zapodałeś ale ja tez bym antene na zakres 21-60kan (TV) dał inna podobna oni tam w tej hurtowni to nazywaja "25" jest to klasyczna antena YAGI bez "udziwnień z plastiku" który mysle po kilku mroznych zimach i nalotach ptaków moze popekać!.Nastepna sprawa to okablowanie: daj z kazdego pomieszczenia oddzielny kabelek (od gniazda do miejsca gdzie jest "skrzynka rozdzielcza" tv) Mysle ze takowa skrzynke umiescisz gdzies na strychu tj w poblizu antenowego masztu abys nie miał zbyt duzych strat sygnału na kablu.Tam tez doprowadz 230V zasilanie które bedzie Ci potrzebne do zasilania wzmacniacza .W wypadku wykonania instalacji w tzw"gwiazde" bedziesz mógł pod kazde z gniazd podłaczyc odbiornik satelitarny za pomoca sumatora sygnałowego TV/SAT. W takim przypadku uzyjesz w pomieszczeniu gniazda 3 wejsciowego TV/Radio/SAT. Wzmacniacz antenowy jest wskazany gdyz rozgałeznik dzielacy sygnał do poszczególnych pomieszczeń ma tłumienie .

0
  • CControls
  • #3 11 Mar 2006 21:49
    Pegelmesser
    Poziom 23  

hmm. instalaja bedzie i tak przelotowa. niestety. wiem ze lepiej rozgalezna itp ale na to sobie pozwole kiedys w nowym obiekcie...
    Co do anten to mysle dobry wybor, SONUS to nie czaje, ale raczej to nie to co powinno byc wg mnie (to chyba jakas pokojowa?) A co do Polarisa to raczej sie zdecyduje, nie jest to jakis plastik tylko porzadna antena. A co do "25" to nie kojarze jakos...
    Pozdrawiam!

0
  • #4 12 Mar 2006 10:45
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Pegelmesser napisał:
    Witam!

Wiec wymysliem cos takiego:

-maszt jakeis 4,5m nad płaska powierzchnie dachu, przedłuzenie tego co mam obecnie po prostu
    -sama gore.

Dlaczego chcesz podwyższać maszt ? Czy obecnie odbierane programy są niepoprawne?

To jakie odgałęźniki/rozgałęźniki dobrać i czy będzie potrzebny wzmacniacz zależne jest od poziomu uzyskanego sygnału. (najlepiej pomiar miernikiem)

Zainstalujesz antenę - podłączysz pod jeden TV - jeżeli obraz będzie czysty wepniesz ją w całą sieć - jeżeli obraz będzie zaśnieżony - wtedy dokupisz wzmacniacz.

Pzdr

0
  • #5 12 Mar 2006 10:54
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Witam!
    Chce podwyzszyc bo mam juz rure itp wiec to nie problem. Zreszta teraz mam maszt o h=1,5m wiec to za malo w swietle pobocznych budynkow ktore coprawda nie sa wyzsze ale im wyzszy maszt tym lepije, a 4,5m to dosc wysoko, ale bez przesady mysle. Pytanie ktore ponawiam to jak zawiesic podane przeze mnie anteny,w jakiej odleglosci od siebie itp?
    A co do pomiaru mirniiem poziomow sygnalu to odpada, pytalem o rozgalezniki bo mysalem ze ktos z doswiadzczenia swojego cos podpowie.
    Pozdrawiam!

0
  • #6 12 Mar 2006 11:26
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Pytałem o maszt, ponieważ jego podwyższanie - może nie mieć sensu, pamiętaj, że nie ma zasady czym wyżej antena, tym lepszy odbiór - mżesz go nie poprawić, a nawet pogorszyć. Następna rzecz - wyżej do nieba - bardziej narażasz się na wyładowania atmosferyczne.

Co do rozgałęźników - zastosuj firmę TRatec, Multiline, Telmor, na wtyki typu "F"

0
  • #7 12 Mar 2006 11:27
    JOTKAEL
    Poziom 10  

Witam !!!
    Odległość pomiędzy antenami powinna wynosić
    około 1,5m. Odległość pomiędzy niżej zawieszoną
    anteną a powierzchnią dachu 1,5 - 2m. Proponuję
    wykonanie sieci rozgałężnej, czyli po zwrotnicy
    rozgałęznik małostratny na 4 rozgałęzienia.
    Rozgałęzienie do OTVC i tunera UKF należy zakoń-
    czyć gniazdem końcowym, pozostałe rozgałęzienia
    niekoniecznie. Trudno coś powiedzieć o antenach
    i ewentualnych wzm. antenowych, co zastosować
    zależy od natężenia pola w miejscu zainstalowania
    anten. Nie będzie błędem gdy pomiędzy zwrotnicą
    a rozgałęznikiem zainstalujesz wzm. szerokopas-
    mowy kompensujący straty w kablach i w samym
    rozgałęzniku. Kupując osprzęt i kabel kieruj się
    jakością a nie ceną. To się zawsze opłaca !!!

Pozdrowienia !!!

0
  • #8 12 Mar 2006 11:48
    Pegelmesser
    Poziom 23  

Dziekuje za odpowiedzi! Napewno jakos je spozytkuje. Jasne, im wyzej tym wieksze narazenie na wyladowania, ale i tak zamierzam odlaczac instalacja na czas burzy. Co do umieszczenia anten i zastosowania rozgaleznkow to poptwierdzily sie moje przypuszczenia.
    Pozdrawiam!

0