logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak sprawdzić działanie emulatora sondy lambda z różnymi kondensatorami?

michcio997 14 Mar 2006 16:45 33520 29
REKLAMA
  • #1 2413485
    michcio997
    Poziom 19  
    Posty: 413
    Pomógł: 7
    Ocena: 21
    witam


    zmontowałem emulator sondy lambda

    jak go sprawdzić

    znalazłem 2 schematy różniące sie wartością jednego kondensatora 10mikro a drugi miał 20mikro


    złożyłem 2 układy ale nie hula?

    jaka powinna być reakcja tego układu?


    mam działający tester sondy


    po podłączeniu jednego z układów i testera


    emulator do testera dotyka tylko wyjściem sygnału diody świecą sie wszytkie po podlączeniu masy diody gasną jak odepne znowu mase diody zapalają sie kolejno dosyc powoli asz zapala sie wszytkie
    Załączniki:
    • tester i emulator pl.pdf (68.93 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #2 2413645
    michcio997
    Poziom 19  
    Posty: 413
    Pomógł: 7
    Ocena: 21
    oto drugi schemat niewielka zmiana ale i tak nie działa nie wiem czemu?
    Załączniki:
    • Gaz.zip (49.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #3 2415297
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Moze to nie miejsce na zrzuty schematów ale porównaj z moim opracowaniem - ten działa :) już długo , długo ... . PeEr-kami ustawiasz odpowiednie parametry - mruganie diodki co sekundę - i to chyba wszystko. Pozdrawiam
    Załączniki:
    • emulator.zip (21.22 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #4 2417508
    michcio997
    Poziom 19  
    Posty: 413
    Pomógł: 7
    Ocena: 21
    sq8luu napisał:
    Moze to nie miejsce na zrzuty schematów ale porównaj z moim opracowaniem - ten działa :) już długo , długo ... . PeEr-kami ustawiasz odpowiednie parametry - mruganie diodki co sekundę - i to chyba wszystko. Pozdrawiam


    jakie to czesci bo niemoge odczytac
    Załączniki:
    • Jak sprawdzić działanie emulatora sondy lambda z różnymi kondensatorami? pytanie.jpg (48.67 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • Pomocny post
    #5 2417871
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    LM555, 78L09 , przekaźnik HM4100F - 12 volt ( można dać 5V z rezystorem szeregowym )
  • Pomocny post
    #6 2418394
    nom
    Poziom 23  
    Posty: 496
    Pomógł: 49
    Ocena: 84
    michcio997 napisał:

    jaka powinna być reakcja tego układu?


    Układ powinien generować falę rostokątną o częśtotliwości zależnej od wartości potencjometra, ale ok. 1Hz (1 okres na sekundę), na testerze dioda powinna "latać" tam i z powrotem od 0 do 1V.
  • #7 2420341
    michcio997
    Poziom 19  
    Posty: 413
    Pomógł: 7
    Ocena: 21
    to co za jelonek wymyslił te układy na ne555 zrobiłem 2 ale nie działaja nawet dioda nie swieci sie ze układ działa
  • REKLAMA
  • #8 2420546
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    ,..a ten odemnie - sprawdzałeś już ?
  • REKLAMA
  • #9 2422477
    nom
    Poziom 23  
    Posty: 496
    Pomógł: 49
    Ocena: 84
    michcio997 napisał:
    to co za jelonek wymyslił te układy na ne555 zrobiłem 2 ale nie działaja nawet dioda nie swieci sie ze układ działa


    Pewnie jelonek rogacz. ;-)
    A tester działa Ci poprawnie?
    Musisz skalibrować testerek podając mu na wejście napięcie 1,2V(zapala się ostatnia dioda). Przy 0,45V powinna się świecić 4-5 dioda.
  • #10 2929240
    kmieciu
    Poziom 19  
    Posty: 482
    Pomógł: 25
    Ocena: 76
    Witam. Temat już troszkę się postarzał. Pomimo tego mam pytanko czy może ktoś posiada projekt płytki do emulatora. Muszę zmontować sobie w moim aucie, a nie chcę robić prowizorki. Za pomoc dziękuję.
  • #11 3499968
    Solos
    Poziom 11  
    Posty: 31
    Ocena: 5
    mam malutkie pytako - wiem że może głupie ale jednak zaryzykuję....rezystory, kondensatory itd....oprócz parametrów sa też rodzaje....węglowe, poli itd...czy to ma wpływ na pracę urządzeń ponieważ ze schematów nie wynika jaki to ma być rozumiem że bez różnicy....

    druga sprawa przekaźnik pojedyńczy np siemens V23100-V4312-C000.....nie mogę takiego znaleźć poprosze o informację jakim mogę go zastąpić....
  • #12 3519661
    Solos
    Poziom 11  
    Posty: 31
    Ocena: 5
    moze ktos udostepni rysunek plytki drukowanej emulatora sondy lambda
  • REKLAMA
  • #13 3521502
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Jeszcze raz schemat - rysunki płytek ( montażowy + ścieżki foto positiv + ścieżki malowane farbką )
    Załączniki:
    • Emulator Schematic.pdf (52.79 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #14 3521507
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Płytka - rozmieszczenie elementów
    Załączniki:
    • Multilayer Composite Print.pdf (86.8 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #15 3521518
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Płytka emulatora - Widok ścieżek
    Załączniki:
    • Mazak farbka.pdf (83.31 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #16 3521523
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Dla tych którzy wykonują płytki metodą żelazkową - lub Positivem20 - widok w odbiciu lustrzanym.
    Załączniki:
    • Foto transfer.pdf (83.93 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #17 3521528
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    I jeszcze kilka uwag do wyżej zamieszczonego schematu :

    Układ zaprojektowałem na własne potrzeby jakieś 2 lata temu - schemat ogólnie znany - wprowadziłem kilka zmian umożliwiających dokładniejszą regulację układu ( zakres napięc od 0,2 do 0,8 V )

    Przy uruchamianiu posługiwałem się oscyloskopem dobierając właściwe amplitudy i częstotliwość- najpierw na stole, następnie w samochodzie .Po regulacji PR-ki wymienić na rezystory stałe.

    Uwaga : Kondensatorem C3 można zmieniać częśtotliwość !!! Jeśli za wysoka zmienić na 10 lub 15uF i ponownie doregulować P1 tak aby czasy swiecenia i nie-świecenia diody LED były równe. Enjoy - trochę pogmatwane ale na oscyloskopie ładnie widać :)

    Układ mieści się w plastikowej obudowie KM22 i zamocowany w komorze silnika , ale z dala od gorących elementów silnika.

    Podłączenie:

    W samochodzie należy odszukać złącze sondy lambda z ecu silnika. Należy je rozłączyć i zarobić odpowiednie piny lub poprostu przeciąć przewód biegnący z sondy do ecu i w to miejsce podłaczyć emulator.

    Sonde lamda łaczyć do J1
    Przewód z ECU do J2
    J3 - podłaczyć do +12V z elektrozaworu przy parowniku lub centralki LPG( kabelek niebieski) - jak bedzie wygodniej :) Po przełaczeniu na GAZ pojawia się napięcie 12V i uruchomi emulator.

    Jeśli sonda ma grzałkę ( dwa białe przewody ) - zostawić tak jak są .

    to chyba wszystko :)

    Udanej konstrukcji

    SQ8LUU
  • #18 3832274
    ciko
    Poziom 12  
    Posty: 98
    Ocena: 8
    Witam.

    Mam problem. Złożyłem ten emulator i po założeniu go do samochodu i po jezdzie na gazie chce go znowu zapalic na benzynie. Gdzy zdejme na jakis czas kleme z akumulatora to jest ok.

    Czy to dlatego ze emulator jest zle wyregulowany?
    Co mam robić?

    Pozdrawiam i prosze o pomoc.
    Krzysztof Łapacz
  • #19 4011173
    makary12
    Poziom 11  
    Posty: 21
    Witam!

    Wykonałem ten układ - podłączyłem go do oscyloskpou - wszystko ładnie działa i da się go ładnie ustawić czyli częstotliwość na 1Hz i napięcie dolne 0,2V a górne na 0,8V. Mam Vectre A 94r + LPG I gen. Podłączyłem dziś układ do samochodu - chciałem oszukać przebiegiem prostokątnym ECU ale niestety nie udało się :( Kontrolka Check na LPG i tak się zapala , na benzynie - Check nie świeci.

    Słyszałem że "mądrzejsze" komputery nie dadzą się oszukać takim przebiegiem - czy w mojej Vectrze A jest ten mądrzejszy ECU ? Czy może należy jeszcze doregulować układ z oscyloskopem przy samochodzie? Sądzę jednak że warunki nie zmieniły się - jest stabilizator napięcia na 9V więc napięcie dolne i górne powinno być zachowane - częstotliwość chyba też ?

    Proszę o pomoc - może ktoś podłączał ten układ właśnie do Vectry A ?
  • #20 4012152
    szogun0
    Specjalista grupy V.A.G.
    Posty: 1556
    Pomógł: 135
    Ocena: 545
    Kolego, nie wiem jaki masz silnik, ale myślę, że jednopunktowy wtrysk i raczej sonda u ciebie pracuje w zakresie 0 do 5 v, i dlatego wywala ci kontrolkę silnika podczas jazdy na gazie.
  • #21 4012314
    makary12
    Poziom 11  
    Posty: 21
    Silnik to C20NE Vectra A - a sonda ma napięcia z przedziału 0-1V - tak przynajmniej mogłem ustalić ze schematu i z pomiaru jaki wykonałem podczas pracującego silnika wkuwając się w przewód sygnałowy sondy na mierniku miałem pulsujące napięcie w przedziale 0,4 - 0,6 V na biegu jałowym
  • #22 4042547
    sq8luu
    Poziom 18  
    Posty: 194
    Pomógł: 26
    Ocena: 25
    Wartość napięcia górnego 0,6 V wydaje mi się troszkę mała i proponuję sprawdzić wartość napięć oscyloskopem i ponownie wyregulować układ. Może być tak że oporność obwodu sondy lambda ( mam tu na myśli oporność wejściową ECU samochodu ) obciąża układ emulatora. I tak: jeśli na stole nieobciążony układ zachowywał się poprawnie dając napięcie o amplitudzie 0,2 do 0,8V - to po podłaczeniu do ECU spada do wartości 0,6V i teraz potrzebna jest korekcja.
    Pozdrowionka
  • #23 4042793
    makary12
    Poziom 11  
    Posty: 21
    Nie zrozumieliśmy się z tym napięciem górnej granicy 0,6V - jest to napięcie z "prawdziwej" sondy lambda jakie udało mi się pomierzyć podczas biegu jałowego. Nie było to napięcie z emulatora podłączonego do ECU.

    Dodam jeszcze że być może brakuje emulatora wtrysków (dzięki za podpowiedź - sq8luu) - muszę teraz sprawdzić kod błędu po zapaleniu Check i ew. wykonać jeszcze dodatkowo emulator wtrysków.

    Pozdrawiam
  • #24 6578479
    malycel
    Poziom 12  
    Posty: 41
    Ocena: 6
    Witam mam pytanie chce podlaczyc emulator ale nie w instalcji lpg. Teraz pojawia sie pytanie jakiej wartosci prad podpiac do emulatora ? Prosze o pomoc!
  • #25 6578578
    makary12
    Poziom 11  
    Posty: 21
    Jaki prąd ? O co biega ? Uscislij o co Ci chdzi i jak nie do LPG to do czego on ma służyć ??
  • #26 6578661
    MARIUSZ R
    Poziom 28  
    Posty: 1055
    Pomógł: 94
    Ocena: 278
    malycel napisał:
    Witam mam pytanie chce podlaczyc emulator ale nie w instalcji lpg. Teraz pojawia sie pytanie jakiej wartosci prad podpiac do emulatora ? Prosze o pomoc!

    Wystarczy 50mA
  • #27 6578771
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    W wielu przypadkach takie "emulatory" tylko pogarszają sprawę, bo ECU "widzi" odczyt z tej niby sondy i zawsze widzi, że mieszanka jest poprawna (nawet wtedy kiedy być nie powinna), w sytuacji kiedy np. będzie próbował ją wzbogacić, doreguluje do końca zakresu (bo nie będzie widział reakcji) i "złapie błąd" (bo już więcej doregulować nie da rady), ale co gorsza zapamięta to doregulowanie. Często lepiej, żeby sondy nie widział i działał w trybie awaryjnym na LPG, wtedy przynajmniej nie "nauczy się bzdur" podczas jazdy na LPG.
  • #28 9154818
    santoost
    Poziom 2  
    Posty: 2
    Panowie czy ten emulator można wykorzystać jako symulator EFIE do generatora HHO ?
  • #29 9156180
    tzok
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 38723
    Pomógł: 3167
    Ocena: 6479
    Nie, emulator podaje całkowicie syntetyczny i niezależny od niczego sygnał (3Hz 1V prostokąt). W zasadzie nadaje się tylko do bardzo prymitywnych sterowników silnika i elektronicznych gaźników. W przypadku bardziej zaawansowanych sterowników z funkcją samodaptacji najczęściej stosuje się "emulację na masę", co skutkuje rozpoznaniem przez sterownik awarii sondy i pracą w tzw. pętli otwartej.
  • #30 9159526
    santoost
    Poziom 2  
    Posty: 2
    To może ma ktoś potrzebny mi schemat?

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemów z działaniem emulatora sondy lambda zbudowanego na układzie NE555, różniącego się wartością kondensatora (10µF vs 20µF). Użytkownik pyta o sposób testowania emulatora oraz oczekiwaną reakcję układu. Zalecane jest generowanie prostokątnej fali o częstotliwości około 1 Hz i napięciu od 0,2 do 0,8 V, co powinno powodować miganie diody na testerze sondy. Wskazano, że emulator może nie działać poprawnie z powodu złej kalibracji, obciążenia wejścia ECU lub niewłaściwego doboru elementów. Podano typowe komponenty: LM555, 78L09, przekaźnik HM4100F (12 V lub 5 V z rezystorem). Omówiono także wpływ rodzaju kondensatorów i przekaźników na działanie układu oraz konieczność regulacji przy pomocy oscyloskopu. Wskazano, że niektóre nowocześniejsze ECU (np. w Oplu Vectra A z silnikiem C20NE) mogą nie dać się oszukać prostym sygnałem emulatora, co skutkuje zapaleniem kontrolki Check Engine. Poruszono też temat stosowania emulatorów w instalacjach LPG i ich ograniczeń, a także pytania o schematy płytek drukowanych i zamienniki przekaźników (np. Siemens V23100-V4312-C000). Emulator generuje sygnał syntetyczny, który może być wykorzystywany tylko w prostych sterownikach silnika, a w bardziej zaawansowanych systemach może powodować błędy i pracę w trybie awaryjnym.
REKLAMA