Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa filtra dolnoprzepustowego. Kilka pytan

16 Mar 2006 18:47 4067 17
  • Poziom 12  
    Witam serdecznie! Mam pewien problem.
    Jakiś czas temu postanowiłem zbudować swój własny subwoofer.
    Kupiłem głośnik deski w obi wkręty poskładałem. Całość działa na wzmacniaczu unitry.
    Głośnik ma średnicę 27cm jest to alphard (podobno nie za dobre głośniki, zapłaciłem 80zł i powiem ze w pokoju 5x4 nie potrzebuje nic lepszego, bo na full słuchać się nie da) głośnik ten ma moc 150w bynajmniej tak na nim pisze. W sklepie pytając o filtr dolnoprzepustowy powiedziano mi ze lepiej samemu cos takiego zrobić.
    Wiec polecono mi zakup samej cewki i do tego kondensatorów.
    Pytanie jest następujące. Jakie kondensatory mam kupić i jak taki filtr zbudować? Jedyne, co jest napisane na cewce to 10m H.
    Jeżeli cos jeszcze musze dodać proszę napisać. Ponieważ nie orientuje się w temacie za bardzo. Nie wiem, jakie informacje są jeszcze potrzebne. Dodam tylko, iż filtr ten ma podobno odcinać częstotliwości powyżej 150Hz. Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
  • Poziom 19  
    poszukaj google.pl

kondensatory tak ale nie tylko chyba ze nie chcesz miec regulacji
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    10mH będzie trochę za mało, aby ciąć na 150Hz 12db/oct musisz dać 12mH i 100uF dla impedancji 8ohm i 6mH i 200uF dla impedancji 4ohm.
  • Poziom 12  
    Zrobilem wedlug schematu. Jakie napieci musi miec kondensator ? mam 16v 100uF no i po podlaczeniu filtra wedlug schematu glosnik skacze jak oszalaly ale nia wydaje zbyt glosnych dzwiekow o charczy. Cewka rozumiem ma byc na plusie przed kondensatorem ?
  • Poziom 33  
    Polaryzacja nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, w końcu występuje tutaj prą zmienny. Napięcie min. 35V. Jaki masz kondensator? Zwykły elektrolit czy MKT?MKP?
  • Poziom 35  
    Filtry pasywne, to kiepski pomysł. Dodatkowo, jeżeli włączysz taki pasywny subwoofer równolegle do kolumn, to możesz mieć przesunięcie fazowe między kolumnami, a subem. Efekt jest taki, że bas traci wyrazistość (buu buu buu).

--
    pozdrawiam
    Hefi

PS: Cewka i kondensator wyniosą cię ok. 40zł.
  • Poziom 15  
    Do subwoofera nadaje sie tylko filtr aktywny. Jesli skladales kiedys juz jakies uklady nie powinienes miec zadnych problemow ze zlozeniem filtru. Jak nie znajdziesz schematu moge ci podeslac cos sprawdzonego na maila.

P.S. Wydaje ci sie ze nie potrzebujesz lepszego glosnika ;) z czasem to zrozumiesz POZDRAWIAM
  • Poziom 12  
    w tej chwili zmienilem kondensator z 100uf 16v na inny dalem filtr przed wzmacniaczem i gra lepiej pasmo obciete na okolo 200hz bynajmniej tak wynika z testow.
    Mieszkam w bloku wiec taki glosnik w zupelnosci mi wystarcza.
  • Poziom 35  
    Pasywny filtr po stronie sygnału, to ciekawa koncepcja. Może nie taki efekt i możliwości jak filtr aktywny, ale nie ma podstawowj wady filtra pasywnego dużej mocy - nic nie zżera.

Z tym, że z czasem przestanie ci wystarczaj, to źle zrozumiałeś. Są głośniki tak samo głośne jak twoje, ale po prostu lepsze. Z lepszą kontrolą, a przede wszystkim brzmiące bardziej realistycznie (tzn. perkusja brzmi bardziej jak perkusja, bas bardziej jak bas, itp).

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 12  
    Wcześniej miałem zwrotnice podpiętą taką samochodową zwykłą jakąś i grało ładnie. Postanowiłem zmodernizować zwrotnice na filtr dolnoprzepustowy. No i kupiłem cewkę dzięki schematowi zbudowałem filtr no i nie grało. Dałem przed wzmacniacz oraz wymieniłem kondensator no i zaczęło grać. Bas jest hmmmm no nie jest super to wiadomo ale nie jest źle. Ma siłę taką jak powinien mieć. Możliwe że ma obcięte złe pasmo ponieważ na zwrotnicy w niektórych piosenkach bas był lepszy. Możliwe jest rownież to iż skrzynia jest źle zmontowana. Jeszcze mam jedną koncepcję aby wmontować głośnik do środka skrzyni a jedyne co wychodziło by na zewnątrz to tuba bass reflex.
    Skrzynia ma wymiary 500x350x340.
    bass reflex okolo 75mm natomiast glośnik 27cm. Skrzynia nie jest ani wytłumiona ani oklejona ponieważ o wytłumianiu nie wiem nic a na oklinę nie mam narazie funduszy.
    Buda jest skręcona wkrętami dość solidnie a wieć skrzynia raczej nie trzeszczy. Chociaż napewno przydało by się na łączeniach polożyć jakiś klej gumowy albo coś takiego.
    Proszę o jakieś porady co można by poprawić tak z własnego waszego doświadczenia. Pozdrawiam
  • Poziom 35  
    Cytat:
    kupiłem cewkę dzięki schematowi zbudowałem filtr no i nie grało. Dałem przed wzmacniacz oraz wymieniłem kondensator no i zaczęło grać.

Co to za cewka? Tzn. jakim drutem nawinięta.
    I jaki dałeś finalnie kondensator?

Cytat:
    Jeszcze mam jedną koncepcję aby wmontować głośnik do środka skrzyni a jedyne co wychodziło by na zewnątrz to tuba bas reflex.

To się nazywa band pass. Taką obudowę dosyć trudno zbudować.

Cytat:
    Proszę o jakieś porady co można by poprawić

Lepszy głośnik;)

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 12  
    kondensator finalny to 68uF 50v.
    cewka jest zrobiona z drutu miedzianego.
    Co do obudowy wiem ze trudno ale wzorowal bym sie na subie z glosnikow komputerowych ktore mialem wczesniej :D
    Na lepszy glosnik mnie nie stac. Za ten dalem 80zł.
  • Poziom 15  
    Swoja droga band-pass najczesciej nie wymaga filtru, bo obudowa tego typu to filtr akustyczny.
  • Poziom 12  
    no ale wtedy sam glosnik gra cale pasmo.
  • Poziom 33  
    filtr jest potrzebny, bo w tunelu powstaja wyzsze harmoniczne przez rezonanse rurowe
  • Poziom 33  
    Hate7 napisał:
    kondensator finalny to 68uF 50v.

Kondensator trochę za mały, ale najważniejsze jest pytanie czy jest to kondensator bioplarny?!
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Chodziło mi o grubość drutu. Powinno zagrać przecież nawet pasywnie, po stronie głośnika.

--
    pozdrawiam
    Hefi
  • Poziom 12  
    Cytat:
    ale najważniejsze jest pytanie czy jest to kondensator bioplarny?!

Nie mam pojęcia.

Grubość drutu na cewce 1mm