Witam wszystkich.
Zainteresował mnie ostatnio problem ulepszania zasilaczy komputerowych ATX polegający rzekomo na wymianie diód i tranzystorów na szybsze odpowiedniki. Mam w związku z tym pytania:
1.Czy zastępczy tranzystor powinien mieć tylko większą częstotliwość maksymalną (lepsze parametry czasowe), czy ma prawo też mieć większą betę (bo wiem że napewno nie mniejszą)?
2.Dlaczego niektóre tranzystory w przetwornicach chociaż według katalogu są szybsze to padają po pewnym okresie pracy, a znamionowy typ pracuje normalnie?
Ostatnie pytanie dotyczy mojego zasilacza: gdzie szukać potencjalnej przyczyny jezeli po wymianie obu tranzystorów po pierwotnej stronie zasilacz wogóle nie startuje po zwarciu styku PS-ON?
Zainteresował mnie ostatnio problem ulepszania zasilaczy komputerowych ATX polegający rzekomo na wymianie diód i tranzystorów na szybsze odpowiedniki. Mam w związku z tym pytania:
1.Czy zastępczy tranzystor powinien mieć tylko większą częstotliwość maksymalną (lepsze parametry czasowe), czy ma prawo też mieć większą betę (bo wiem że napewno nie mniejszą)?
2.Dlaczego niektóre tranzystory w przetwornicach chociaż według katalogu są szybsze to padają po pewnym okresie pracy, a znamionowy typ pracuje normalnie?
Ostatnie pytanie dotyczy mojego zasilacza: gdzie szukać potencjalnej przyczyny jezeli po wymianie obu tranzystorów po pierwotnej stronie zasilacz wogóle nie startuje po zwarciu styku PS-ON?