Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Którą wersję linuxa wybrać?

21 Mar 2006 21:40 12516 121
  • Poziom 10  
    Witam!
    Mam już dość windowsów! Chciałbym zainstalować sobie linuxa. Którą instalacje polecacie dla początkującego UNIX-owca? Chciałbym postawić na linuxie serwer ftp,proxy,mail i streamingowanie audio-video. Jeśli to możliwe to także chciałbym mieć dostęp zdalny (jak w windowsach remote desktop) do swojej maszyny.
    Czy linux naprawdę jest taki wspaniały? Jakie możliwośći nam oferuje, których nie ma windows?? Czy komputer z zainstalownym linuxem szybciej się uruchamia? Jakie są zasadnicze różnice w budowie i działaniu miedzy linuxem a windowsem np XP? Czy dane w windowsowskich systemach plików są mniej bezpieczne? Mam naprawdę masę pytań odnośnie tego systemu operacyjnego.
    Chciałbym jak najwięcej się dowiedzieć na temat systemów unixowych, najlepiej od użytkowników którzy od lat korzystają z linuxa i nie zamierzają się z nim rozstawać. Prosiłbym o szczere wypowiedzi.
    Pozdrawiam.
  • IGE-XAO
  • Poziom 23  
    Tak linux jest dobry bo właśnie z takiego systemu pisze tego posta! A polecam najlepszą polską dystrybucję czyli Aurox'a wersję 11. Można znależć do niego całe mnóstwo sterowników. Noi w empiku wersja koszttuje 30zl. Polecam gorąco!!
  • Poziom 13  
    http://linuxiso.org/

Polecam udac sie pod ten adres ;) nie trzeba koniecznie placic wystarczy kilka na godzinek zostawic komputer wlaczony i ze 2 do 7 plytek w zaleznosci od dysrybucji . Polecam ta strone poniewaz nie tylko mozna z niej zassac dystrybucje ktora nas interesuje ale takze znalezc odnosniki do glownych stronek daneych dystrybucji a tam wymagania , manuale ..czyli szalec dowoli :) pozdrawiam :)
  • Poziom 21  
    linuxiso.org jest troche nie w czasie :) Stronka praktycznie nie aktualizowana.
    Polecam http://distrowatch.com/ prawdziwa kopalnia wiedzy.

Co do wyboru dystrybucji. W zasadzie każda większa Tobie podpasi. Testowałem ostatnio Debiana/Mandrive/Ubuntu/Suse i w zasadzie nie idziałem wiekszych róznic w instalacji i użytkowaniu. Na kazdym z nich bez problemu postawilem serwer WWW, bazy danych, ftp i inne. W ostateczności pozostałem przy Mandrivie. Poprostu, lubie tę dystrybujcę. CHociaż na dysku mam juz ściągnięta Fedore 5 i korci mnie, żeby zainstalowac :)

Natomiast jeżeli jesteś geekiem, masz "musztardówki" koszule w kratę i nie masz dziewczyny, to pobaw sie Genoo, Arch Linuxem czy innym takim. To sa systemy, w ktorych posiadacze dłubią dla samego dłubania.
  • Poziom 15  
    ostatnio używam Debiana wersje Sarge z Interfejsem Gnome i bardzo mi przypadł do gustu, szczególnie zarządzanie pakietami (APT), instalacja jest banalnie prosta, tak samno usuwanie oprogramowania a nie mówię już o ilości dostepnego oprogramowania, no i szybka instalacja, dużo szybciej niż np. Fedora 4, no ale to chyba na dzień dzisiejszy kwestia gustu
  • Użytkownik usunął konto  
  • IGE-XAO

• Poziom 43  
    :arrow: Ulter
    kolego czy ty wiesz co piszesz ?

widziałeś jak wyglada obecnie nowa dystrybcja SUSEa Mnadrivy ( na tym pracuje ) Debiana czy RedHat'o pochodnych ( fedora , aurox ) ?

na mandrivie odpalam sporo programów przeznaczonych dla windowsa ( w tym serwisowcy - potrzebych mi do pracy )

uruchamianie może trwa dłużej ( ale niewiele - zalezy od ramu )
    stabilnośc systemu bez porównania na korzyśc linuksa
    bezpieczenstwo w sieci również
    darmowy system + darmowe oprogramowanie

poczytaj fora konkretnych dystrybucji ( każda ma swoje )
    obrazy płyt masz tutaj - ponad 300 róznych wersji

http://asseq.pl/modules/distro/linux/dystrybucje.html

tabela odpowiedników oprogramowania:

http://www.rwo.pl/zamienniki.html

prawda jest taka ze kazdy chwali tą dystrybucje która spełniała jego oczekiwania i do której sie przywiązał

ja sprawdzałem auroxa, redhata, fedore, susea i mandraka 10.0 - na nim pozostałem i obecnie jestem na mandrivie2006

na dzien dzisiajeszy linux spokojnie wypiera M$ z biurek - jesli tylko proucenci oprogramowania i sprzetu nie będą utrudniali nam życia to dni M$ są policzone :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Ulter napisał:

Wiem co pisze. Ty za to nie bardzo. Z linuxem mam już doczynienia dosyć długo i tak jak powiedziałem na korzyść linuxa nie przemawia ani stabilność (same xy potrafia sie bez powodu wywalić, nie ważne czy to KDE czy GNOME), ani wydajność (zainstaluj sobie taka mandrive 2006 i xpsp2 na pIII 1Ghz 256MB ramu - porównaj), obsługa i tu tez ogrmony minus (chociaż trzeba przyznać jest już zdecydowanie lepiej niż dawniej). Zreszta wystarczy sobie poprzeglądać fora przeznaczone konkretynm dystrybucja i tam sa dopiero przykłady na "stabilność", w linuxie potrafia sie niekiedy takie cuda dziać że rece opadają (zgodze się z tym że powiedzmy 50% problemów jest związane z błędami popełnionymi przez użytkowniak wynikającymi z niewiedzy ale kolejne 50% to po prostu nie dopracowanie). I nie chodzi tu o zawieszenie samych xów bo miałem już wiele przypadku kiedy powiesił sie cały system (dla fanów linuxa sytułacja niemożliwe - LOL). Także przepaść pomiędzy linuxem a windowsem jest ogramna. Kiedy wyjdzie Vista to nie bedzie już kompletnie co porównywać.
    Linux ma tez zalety tak jak np. masa darmowego oprogramowania - nieneguję tego.
    A że cześć userów myśli że jak potrafi na swoim linuxie oglądać filmy z napisami, słuchać mp3 (oczywiście bez softwarowego mixingu audio bo skad taki ktoś ma wiedzieć co to wogule jest), grać wniektóre gry prez cedege (ze spadkiem wydajności oczywiście) to już jest odrazu lepszy od windowsa ale jak przyjdzie aby zrobić coś bardziej (co w windowsie robi sie powiedzmy 2 minuty) zaawansowanego to już trzeba ślęczeć nad google i szukać czy ktoś już nie miał takiego problemu.

Ja również siedzę na linuxie dosyć długo. Moje wnioski są takie:
    Za linuxem przemawia częsta aktualizacja zarówno systemu, jak i oprogramowania. Duzo ilość wolnego oprogramowania bla bla to są oklepane komunały. Przejdźmy do konkretów. Jedną z najwazniejszych cech jest internetowa instalacja oprogramowania. Dystrybucje takie jak Mandriva czy Debian maja narzedzia typu "apt" czy "urpmi" Chesz jakis program? wpisujesz "urpmi XXXXX" i masz. System sam ściągnie oprogramowanie, wraz z zaleznościami. Zrobi odpowiednie skróty i wstepnie skonfiguruje. TO jest przyszłośc. Nawet zatwardziali windowsiarze uważają, że to wygodne.
    Wymagania. Mam w domu na drugim komputerze (Duron 800, 128ramu) postawionego XP (gołego) Komputer muli jak stary szkapa. Praktycznie nie da sie pracować. Gdybym doinstalował SP2 to pewnie by nie wstał. Przed XPkiem była tam Mandrake 9.3 I co? System "biegal" o wiele lepiej niż XP z jego daremnym zarządzaniem Ramem i zapisem na HD.
    Poprostu, Linuxa, jak każdy inny system, trzeba odpowiednio "dopieścić"
    Zwiechy Linuxa oczywiscie sie zdarzaja, mało tego, Linuxa można nawet popsuć. Kto twierdzi inaczej, nie mial chyba bliższego kontaktu z systemem, a cala jego wiedza pochodzi z przekazów i opowiadań. Jednak, po skonfigurowaniu jest juz ok. Jeczcze jedno. Zaden, ale to zaden Linux nie wymazał mi calego twardziela. XP niestety tak. (dysk 160GB i goły xpek)
    DO czego uzywam Linuxa? Ano głównie jako serwer WWW, ftp, bazy danych oraz oczywiście jako desktop, na którym to programuje oraz amatorsko zajmuję się muzyką. Uzywa sporej masci oprogramowania dedykowanego na linuxa i nie widzę żadnego spadku wydajności, komfortu pracy itp. Bez probelmu ukladam perkusje, nagrywam gitary i bawie się midi i vst. Jak widzisz nie jest to tylko słuchanie mp3 i ogladanie filmów, bo "innych rzeczy nie można robić" ;) Jak się chce to można.
    Linux jednak ma małe wsparcie producentów sprzetu. To jest jego bolączka. Niestety trend ten sie utrzymuje i jedynie na kogo mozna liczyć to programistów danej distro.

PS Windowsa równiez uwazam za dobry system.

• Poziom 43  
    :arrow: Ulter

przeczytaj mj post uwaznie :
    na linuksie uzywam oprogramowanie serwisowego dla kserokopiarek pisanego dla M$ ( niestety dla linuksa narazie nie ma wsparcia ) - to chyba cos więcej niż ogladanie flimów i słuchanie mp3 ?

mam peceta z amd850 i 386 ramu grafika 16mb na nim mandrive 2006 ( full update, KDE3.4 i kilka innych pamieciozernych dodatków )

na tej konfiguracji Xp sp2 z antyvirem i firewallem w tle przy ściągnaniu np obrazu płyty jest zamulony jak człowiek, który bez popijania zjadł bochenek chleba

a linux smiga
    a porównaie firefoxa i np IE to już totalna klapa po stronie M$

vista powiadasz ?
    system bedący w fazie testów na który na kazdym forum słychac narzekania ?

problemy z linuksem wynikaj az kilku powodów:

- brak wsparcia producentów sprzetu : wifi kamery aparaty
    - brak wsparcia producentów oprogramowania : traktuja linuksa jako system nierozpowszechniony , ale to się zmienia
    - uzytkownicy maja nawyki ( złe nawyki ) z M$ : bardzo długo uzywałem windowsa i wiem o czym pisze , pół roku sie przestawiałem
    - poczatkujący na linuksie nie potrafią korzystac z przegladarki i for interentowych ( to samo jest z uzytkownikami M$ - wystarczy poczytac to forum :) )
    - ludzie myśla że linuks to windows za free i wszystko jest w nim jak w Xp - to ich zniechęca - moim zdaniem to lenistwo , nie chce im sie uczyć

najwieksze szanse na sukces z linuksem maja ci których przygoda z komputerem sie dopiero zaczna - zamin zostaną skażeni produktami i nawykami M$
  • Poziom 17  
    Odpowiedź na pytanie zawarte w temacie:
    Najnowszą. Jest tuaj: http://www.kernel.org/

Moja rada: Zainstaluj Debiana -- jest łatwy i funkcjonalny.
    Nie polecam Mandrake'ów, Mandriv, Fedor ani tym podobnych.

Po jakimś czasie będziesz miał ochotę przejść na inną dystrybucję i zrób to. Wtedy dopiero możesz spróbować jakiejś Mandrivy albo czegoś takiego.

Slackware jest bardzo dobry, jeżeli masz dużo czasu i ochoty do zdobywania wiedzy i doświadczenia. To system z małą ilością oprogramowania. Dużo zabawy z kompilowaniem, konfigurowaniem itp. Zabiera dużo czasu, a daje dużo satysfakcji.

Ja zaczynałem od RH i był to dla mnie stracony okres. Co to jest GNU/Linux dowiedziałem się po zainstalowaniu Debiana. Sporo nauczyłem się na Slackware ale, jak mawiają, nauka przychodzi z bólem.

PS. Ile razy ktoś napisze, że chce poznać Linuksa, zawsze wtrąci się jakiś zatwardziały fan Windowsa i nawypisuje bzdur. Można tylko domyślać się, jak bardzo ten frustrat rozczarował się tym, że nie umie sobie poradzić z Linuksem i teraz krzyczy wszędzie, gdzie może, że ten system jest be.
  • Poziom 15  
    Ciekawe co panowie robią bardziej zaawansowanego pod windows, czego pod linuksem nie można zrobić.

Jeśli chodzi o programowanie, to linux nie ustępuje windows, ilość narzędzi dostępnych jest przeogromna, nie można tu dyskutować o przewadze windows.

Filmy i muzyka chodzą doskonale pod linuksem, za to pod windowsem jest znacznie gorzej, połowa playerów się po prostu sypie, druga jest niedopracowana a komercyjne są tak pamięciożerne że nawet Xy z KDE wydają się być lekkie i przyjemne.

Ostatnio używam Debiana, instalacja softu to istne marzenie, kompilacja ze źródeł za pomocą apta też bezproblemowa.

Linux posiada większość tego co windows i znacznie więcej rzeczy które windows nie ma i to jest fakt.

Stabilność jest też super, używałem swego czasu Slackwara na moim celeronie 466 i 382 MB ramu, dysk 8 GB (był już nieźle zajechany, to znaczy działał ale czasami potrafił się wyłączyć, ale to dłuższa historia) i nie było problemów z zawieszaniem się czy wysypywaniem a był obciążany sporą liczbą programów działających jednocześnie. Używałem KDE!!! Chodziło lepiej niż XPek z SP2, naprawdę.

Linux jest potężnym systemem z ogromnymi możliwościami. To jest FAKT!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    wiso napisał:

Ostatnio używam Debiana, instalacja softu to istne marzenie, kompilacja ze źródeł za pomocą apta też bezproblemowa.
    [...]

Linux jest potężnym systemem z ogromnymi możliwościami. To jest FAKT!

Co do pierwszego i drugiego wszystko ok tylko skąd u mnie w debieanie tylu użytkowników i grup?? Może dlatego że każdy program tworzy sobie własną grupę i użytkownika.. żeby nie to że najpierw opanowałem slackware i HTB + IPTABLES to teraz serwer miał bym kilka razy zhaczony..
    co do bezproblemowej instalacji to mam pytanie do wszystkich speców od linuxa: jak zainstalować bezproblemowo LOOP-AES 'a?? albo kernela non-us w zainstalowanym już serwerze?? Albo jak do czegokolwiek (np www) zastosować "silną kryptografię" w standardowych instalacjach? W windowsie takich problemów nie ma, a darmowego softu jest tyle co na linuxa, albo i więcej jeszcze. Konkluzja, do użytko na stację roboczą ze względu na uniwersalność, "kompatybilność" z urządzeniami które można kupić w sklepie to jednak windows. Na serwer tylko linux (jak mam czas to slackware, jak nie to debian).

Marek216 to co mówisz, przypomniało mi się coś co czytałem w większości gazet komputerowych.. tylko że to było w 1996 roku, dziś mniej więcej jest tak samo (czyli linuź jest mało popularny), skoro w ciągu 10 lat linux nie wylazł z niszy w której jest, to wątpie żeby udało mu się to w cągu następnych 10.

• Poziom 43  
    kosmita napisał:

Marek216 to co mówisz, przypomniało mi się coś co czytałem w większości gazet komputerowych.. tylko że to było w 1996 roku, dziś mniej więcej jest tak samo (czyli linuź jest mało popularny), skoro w ciągu 10 lat linux nie wylazł z niszy w której jest, to wątpie żeby udało mu się to w cągu następnych 10.

no nie całkiem - wtedy wsparcia ze strony producentów wogólne nie było
    fora dystrybucji to pewne nawet w głowach tłumaczących sie nie układały

a odnośnie Twojego problemu to poruszałeś temat i jedyny wniosek to kompilacja jądra - wiem że tym akurat nie jeste szainteresowany :D
  • Poziom 10  
    Czytam i czytam i widzę twardą dyskusję windows contra linux contra windows contra linux..............
    To w końcu która instalacja dla początkującego z wymaganiami??? Debian?
  • Poziom 17  
    Zainstaluj Debiana. Będziesz tam chyba miał oprogramowanie do wszystkiego, co chcesz na tej maszynie postawić.

To jest tylko moje zdanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    marek216 napisał:
    brak wsparcia producentów sprzetu : wifi kamery aparaty

Wytłumaczy nam kolega powody tego braku wsparcia?
    marek216 napisał:
    uzytkownicy maja nawyki ( złe nawyki ) z M$

Ciekawa obserwacja! Głupi jest taki użytkownik, prawda? Po pierwsze, niech kolega pamięta, że system jest tworzony właśnie dla użytkownika, a nie odwrotnie. Po drugie: czy mógłby kolega opisać te złe nawyki i uzasadnić, dlaczego one są złe?
    marek216 napisał:
    ludzie myśla że linuks to windows za free i wszystko jest w nim jak w Xp

A dlaczego tak nie może być? Czy jest jakiś racjonalny powód? A gdybym odwrócił pytanie: dlaczego ludzie nie chcą myśleć, że Windows to jest taki Linux za pieniądze? I jeszcze jedno: czy za rok kolega zmodyfikuje swoje twierdzenie i napsze "... i wszystko jest w nim jak w Viście"?
    marek216 napisał:
    to ich zniechęca - moim zdaniem to lenistwo , nie chce im sie uczyć

Również ciekawa obserwacja! Czy kolega wytłumaczyby nam, czemu to przeciętny użytkownik komputera nie może być leniwy?
    marek216 napisał:
    najwieksze szanse na sukces z linuksem maja ci których przygoda z komputerem sie dopiero zaczna - zamin zostaną skażeni produktami i nawykami M$

Powtarzam pytanie, tylko w nieco zmodyfikowanej formie: czy kolega zastanowił się, dlaczego WSZYSCY (kolega jest oczywiście wyjątkiem) są skażeni produktami i nawykami M$ a nie różnych distro Linuszka?

• Poziom 43  
    jankolo napisał:
    marek216 napisał:
    brak wsparcia producentów sprzetu : wifi kamery aparaty

Wytłumaczy nam kolega powody tego braku wsparcia?

o to to chyba nalezy zapytac producentów a nie mnie - faktem jest że wielu urzadzen na linuksie nie da sie zainstalowac bo producent nie dołancza do niego sterowników.

jankolo napisał:

marek216 napisał:
    uzytkownicy maja nawyki ( złe nawyki ) z M$

Ciekawa obserwacja! Głupi jest taki użytkownik, prawda? Po pierwsze, niech kolega pamięta, że system jest tworzony właśnie dla użytkownika, a nie odwrotnie. Po drugie: czy mógłby kolega opisać te złe nawyki i uzasadnić, dlaczego one są złe?

po krótkim okresie uzywania linuksa zauważyłem że pewne rzeczy można robic łatweij i szyciej . nawet wpisanie kilku komend w konsoli jest szybsze niż kilkanie 15 razy w "dalej " żeby zainstalowac program. po instalacji pliki programów w windowsie sa rozwalone w kilku katalogach w liniksie jest wiekszy porzadek

jankolo napisał:

marek216 napisał:
    ludzie myśla że linuks to windows za free i wszystko jest w nim jak w Xp

A dlaczego tak nie może być? Czy jest jakiś racjonalny powód? A gdybym odwrócił pytanie: dlaczego ludzie nie chcą myśleć, że Windows to jest taki Linux za pieniądze? I jeszcze jedno: czy za rok kolega zmodyfikuje swoje twierdzenie i napsze "... i wszystko jest w nim jak w Viście"?

nie widziałem jeszcze visty - choć pewnie będe musiał zapozanć sie z tym systemem - taka praca. nie wiem zobaczymy jak roziwnie sie ten produkt M$ i projekty linuksowe
    a co do rozwoju dystrybucji to sporo rzeczy w systemach M$ jest zaporzyczonych z linuksa - choćby ochrona danych , która w linuksie występuje od dawna a w windowsach została stosowana troche później

jankolo napisał:

marek216 napisał:
    to ich zniechęca - moim zdaniem to lenistwo , nie chce im sie uczyć

Również ciekawa obserwacja! Czy kolega wytłumaczyby nam, czemu to przeciętny użytkownik komputera nie może być leniwy?

bo kto sie nie rozwija ten sie cofa → gdzieś to wyczytałem
    a więc po co narzekania że system jest drogi i praca na piratach ? troche chęci i można opanowac linuksa w miesiąc - oczywiście na potrzeby zwykłego urzytkownika ( słuchanie muzyki , obróbka zdjęć, ogladanie flimów , gry, przgladanie www )

jankolo napisał:

marek216 napisał:

Powtarzam pytanie, tylko w nieco zmodyfikowanej formie: czy kolega zastanowił się, dlaczego WSZYSCY (kolega jest oczywiście wyjątkiem) są skażeni produktami i nawykami M$ a nie różnych distro Linuszka?

no nie ja również mam pewne nawyki z M$ ( nie jestem wyjatkiem ). po przesiadace na linuksa próbowałem znaleśc pewne pliki czy wypisywac komendy z windowsa i trafiało mnie że nie działa - poprostu do linuksa trzaba podejśc jak poczatkujący uzytkownik komputera a szybko sie go opanuje
  • Poziom 15  
    no dobra utnę bitwe MS - LINUX

ja polecam Linux From Scratch!
    http://www.linuxfromscratch.org/

sam sobie wszystko zrobisz i już
    kompilacja, instalacja i konfiguracja pod pełną kontrolą
    ja nie wiadomo co wybrać to może samemu zrobić

PS. całkiem niezły manual jak stworzyć własną dystrybucję
  • Poziom 26  
    Spróbuję po kolej odpowiedzieć na Twoje pytania:

robsonic napisał:
    Witam!
    Chciałbym zainstalować sobie linuxa. Którą instalacje polecacie dla początkującego UNIX-owca?

Tak delikatna dygresja Unix to nei zupełnie to samo co Linux. Z Unixów to polecam Ci Solaris firmy Sun. Natomiast jeżeli jesteś początkującym użytkownikiem Linuxa to polecam Ci dystrybucją Linuź Mandriva 2005 (albo 2006 jak jużdostaniesz, na razie jest tylko dla Premium userów, tych co płacą :) ). Sam od tej dystrybucji zaczynałem w czasach jak toto nazywało sięMandrake i było jeszcze w wersji bodajże 6.0 (2005 to można powiedzieć ze wersja 13). Wydaje mi się, że z tym systetmem przesiadka z Windowsa będzie najmniej bolesna :)

robsonic napisał:

Chciałbym postawić na linuxie serwer ftp,proxy,mail i streamingowanie audio-video. Jeśli to możliwe to także chciałbym mieć dostęp zdalny (jak w windowsach remote desktop) do swojej maszyny.

Jeżeli wchodzimy w sferę zastosowań serwerowych, to przede wszystkim polecam Ci Debiana. W jednym z ostatnich, 55, numerze Linux+ Extra jest bardzo fajna wersja, na 3 DVD (z tego 2 DVD to system, reszta to dodatki i wersje próbne) Debiana 3.1. Koszt to nicałe 40zł, więc chyba warto. Dystrybucja bardzo fajna, dobrze skrojjona do półprofesjonlnych zastosowań serwerowych. Co do dostępu zdalnego to możliwy jest dostęp do terminala maszyny w trybie znakowym poprzez telnet, lub ssh.
    Co do tych serwerów to ja bym się tak nie spieszył. Np. serwer pocztowy Sendmail jest dosy ć upiorny w konfiguracji. Zacznij pewnie chodzić, potem pomyśl o bieganiu, ale linux ma masę darmowego oprogramowania do ww. usług.

robsonic napisał:

Czy linux naprawdę jest taki wspaniały? Jakie możliwośći nam oferuje, których nie ma windows?? Czy komputer z zainstalownym linuxem szybciej się uruchamia? Jakie są zasadnicze różnice w budowie i działaniu miedzy linuxem a windowsem np XP? Czy dane w windowsowskich systemach plików są mniej bezpieczne? Mam naprawdę masę pytań odnośnie tego systemu operacyjnego.

Trudne pytania. Linux nie jest wspaniały. Jakby był to Windows mógłby pakować manatki i znikać z rynku. Największą wadą Linuxa jest to, że administrator w stosunkowo łątwy sposób może zniszczyć swój system (dlatego zawsze staraj się pracować na swoim koncie użytkownika, ew. nadawaj sobie prawa superusera w razie potrzeby). Co do różnic w budowie to cóż, można by napisać książkę (i zresztą napisano). Głównie to chodzi o pomysł na system plików oraz na związanie każdego urządzenia fizycznego i logicznego z jakimś plikiem różnego typu. Teraz w dobie XWindow optycznie to mogą się praktycznie niczym nie różnić. Linux ma kilka pomysłów, któe od lat są sukcesywnie wdrażane i rozwijane. Musisz ogólnie poczytać o początkoach pracy z systemami Linuxowymi. Jest masę stron na ten temat, są dobre książki.
    Co do bezpieczeństwa danych to są one tylko tak bezpieczne jak bezpieczny jest system. natomiast system jest na tyle bezpieczny na ile świadomy i zdolny jest jego administrator. Są bezpieczne systemy Windowsowe, są też bezpieczne systemu Linuxowe - wszystko sprowadza się do umiejętności admina. Np. większość administratorów serwerów linuxowych ma zainstalwoanego wspomnianego Sendmaila. Jest to dobry agent MTU, ale jeżeli nie śledzą inforamacji z branży to nie wiedzą, że wykryto w nim dziurę, przez którą napastnik może wykonać na maszynie kod z prawami roota. Jeżeli wykona update to system znowu będzie załatany. To samo z Windowsem. Chociaż w przypadku tego ostatneigo to czasami mam wrażenie, że betatesting odbywa się jużu klienta, stąd liczba dziur jest większa.
    Jeszcze co do uruchamiania się. Szybkośćuruchamiania jest podobna. W momencie, gdy zainstaluje się np. całkowitą instalację debiana (parę giga) to naprawdę trzeba mieć potężny system i odrobinęcierpliwości. Natomiast jak zainstaluje sięparumegowego Knopixxa to system wstanie w pare sekund...

robsonic napisał:

Chciałbym jak najwięcej się dowiedzieć na temat systemów unixowych, najlepiej od użytkowników którzy od lat korzystają z linuxa i nie zamierzają się z nim rozstawać. Prosiłbym o szczere wypowiedzi.
    Pozdrawiam.

Z chęcią Ci pomogę. Jeżeli chcesz mojej pomocy to wyślij mi prywatną wiadomość. Podam Ci wtedy moje GG i, jeżeli będziesz potrzebował, to wytłumaczę Ci wszelkie niejasności.

Pozdrawiam - Hal
  • Poziom 17  
    witam :-) ja pracuje na XPSP2 i mandriva 2006 nie będę komentował dlaczego windows jest lepszy od linuxa czy tam odwrotnie, róznica jest taka że to zupełnie dwie inne platformy ,, każdy kto ma jakieś lekko szersze pojęcie o komputerach poradzi sobie z jednym i z drugim po to jest właśnie np: takie forum jak to i wiele innych , ja np: jak ktoś tam wcześniej pisał jestem skażony mikrosoftem :-) heh ale radze sobie z pingwinem i innymi spodobał mi się ten system i napewno z niego nie zejde ,,, a teraz moje pytanie ? przy okazji ktoś tam pisał że zajmuje sie robieniem muzy na linuxie , robie to pod windą ale chętnie pobawiłbym sie na linuxie jest coś takiego jak np FT2 albo MPT pod linucha?? jakiś programik w stylu ACID , SOUNDFORGE i może jakiś midisequencer ?? proszę o info na mail ewentualnie priv lub cokolwiek z góry thx... PS: wiem że jest tego troche , ale chodzi mi o coś sprawdzonego !!! arturserwis23(malpa)o2.pl
  • Poziom 21  
    :arrow: artur_wroc
    • AGNULA
    • APODIO
    • AudioSlack
    • DeMuDi
    • Dyne:bolic
    • JackLab
    • L.A.W.
    • m-dist
    • MediainLinux
    • Planet CCRMA
    • ReHMuDi
    • SuSE Audio
    • Thac's RPMs

To jest spis multimedialnych distro linuxa. NA pingwina mamy niezły zestaw programów audio np: Gitary i bas nagrywam w audacity, perkę w hydrogenie. Wrzucam to wszystko do Ardoura (który jest juz kombajnem) i mamy gotowy mix.

Zresztą wejdź na: http://linux-muzyka.ixion.pl/index.php a dowiesz się sporo i audio w linuxie.
  • Poziom 17  
    ej damian wielkie thx wróce na chate pozasysam to wszystko mam nadzieje że coś stworze tym!! troche to potrwa pewnie, ale wielkie dzięki już troszke przeczytałem na temat tego softu okazuje się że linuch to też muzyczna maszyna, faktycznie troszke własnej inwencjii... heh widać jest wszystko.. swoją drogą mam jeszcze AMISIE i protracker`a , czasem z sympatii tęż się tym bawię, hm były czasy kiedyś :D:D wracając do tematu LINUX najlepiej mieć i to i WINXP jezeli chodzi o gry to chyba raczej biluch wygrywa ale fakt jest taki, ja uzywam sprzętu głównie do pracy , nauki i zarabiania kasy na tym więc muszę siedzieć i tu i tu :-) i lubie tak !!
  • Poziom 10  
    Zainstalowałem debiana - netinst. W momencie instalacji zaznaczylem opcje pobierania dodatkowych pakietow z FTP. Wybralem interfejs graficzny tak na probe i chyba sie zainstalowalo:) Pisze "chyba", poniewaz nie mam pojecia jak wlaczyc system w trybie gui. Jaka komedna moge uruchomic moj system w okienkach??? Jaka komenda moge sprawdzic co mam zainstalowanie a co nie?(pakiety)

P.s. Tak w ogole to jestem pod wielkim wrazeniem, bardzo mi sie podoba taki system. Wszystko widac na ekranie, kazda procedura, polecenie, wszystko!
    SUPER!
  • Poziom 26  
    Jeżeli skonfigurowałeś X-y to wystarczy, że uruchomisz skrypt "startx" w konsoli. Jeżeli go skonfigurowałeś...
  • Poziom 17  
    Code:
    apt-get install gdm x-window-system icewm fluxbox wmaker synaptic xmms gnumeric xpdf rox-filer gthumb

Wklep to sobie jako root. Będa może pojawiać się różne pytania, oczywiście udzielaj odpowiedzi zgodnych z rzeczywistąścią. Jeżeli wszystko przebiegnie poprawnie, system będzie Cię witał ładnym graficznym pytaniem o login i hasło. Będziesz mógł sobie wybrać menedżera okien itp.

gdm - to ten "ekran powitalny" - GNOME Display Manager
    icewm fluxbox wmaker - mendedżery okien, do wyboru
    synaptic - tym się bardzo łatwo i przyjemnie instaluje, aktualizuje i usuwa oprogramowanie
    gnumeric - całkiem niezły arkusz kalkulacyjny
    xpdf - bardzo prosta przeglądarka plików PDF
    rox-filer - menedżer plików ale potrafi też rysować biurko, paski itp.
    gthumb - przeglądarka obrazów

Resztę potrzebnych Ci rzeczy doinstalujesz synaptic-iem.

Nie wiem, jak w wersji, którą zainsatalowałeś jest, ale w moim unstable ostatnio wiele aplikacji (te korzystające z bibliotek gnome i gtk2) znacznie przyśpieszyło. Ja bym Ci polecał upgrade.

Na początku aplikacje na gtk1 mogą mieć nieczytelne fonty. Ja z tym sobie tak poradziłem, że poinstalowałem wszystkie (oczywiście z hińskich itp. zrezygnowałem) fonty, jakie były dostępne, ale prawdopodobnie wystarczy doinstalować te, które mają w nazwie 100dpi.

Jeżeli wystąpią jakieś problemy, być może będę mógł coś poradzić, więc napisz.
  • Poziom 10  
    Bardzo dziekuje za podpowiedzi.
    Wpisałem ten kod, ale system pokazuje mi taki komunikat:
    E: Nie udało się otworzyć pliku blokady /var/lib/dpkg/lock - open (13 Brak dostępu).
    O co chodzi?
  • Poziom 26  
    Kolega wytłumaczył, że musisz mieć prawa root. Nadaj sobei na razie prawa superusera poleceniem su. Potem uruchom menadżer pakietów apt.
  • Poziom 14  
    Witam!
    Czy Linux nadaje sie dla ludzi ktorzy glownie surfuja po necie, zajmuja sie programami do obrobki video, audio oraz sluchaja muzy i ogladaja filmy.

Rozwazam czy zainstalowac linuxa, ale nie wiem czy programy ktore chce sa tak proste jak w windows i latwo dostepne.
  • Poziom 17  
    Klawish89 napisał:
    Witam!
    Czy Linux nadaje sie dla ludzi ktorzy glownie surfuja po necie, zajmuja sie programami do obrobki video, audio oraz sluchaja muzy i ogladaja filmy.
    Powiem tak - Linux nadaje się praktycznie do wszystkiego, oprócz "windowsowych" gier (aczkolwiek istnieją emulatory). Nigdy nie bawiłem się obróbką video, ale wydaje mi się, że Kolega znajdzie sporo programów do tego celu. Do pozostałych rzeczy (Internet, muzyka, filmy) Pingwinek nadaje się idealnie.