Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmywarka Siemens SF25260 -czkawka-chyba utknąłem ???

25 Mar 2006 19:22 3910 21
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich !! :D

Moja zmywarka zaczęła od jakiegoś czasu mieć dziwną "czkawkę". Po włączeniu zaczyna nabierać wodę , i po jakiejś chwili kiedy powinna zamknąć zawór AQuaStop -zaczyna "czkać" - to znaczy tak jakby zawór chciał się zamknąć a nie mógł.... Takich "czknięć" jest kilkanaście a nawet kilkadziesiąt po czym stopniowo nikną i zaczyna się zmywanie. Dodam że taki objaw mam już co najmniej od roku. Początkowo się tym nie przejmowałem ale ostatnio przy takiej "czkawce" zaczyna trochę wypuszczać wodę (popuszczać) - co skutkuje tym że że nie obraca się górne ramię. Wtedy po wlaniu do środka około 2 szklanek wody - jest OK.
    Dodam że zmywarka ma 6 lat.
    Stosuję preparaty Calgonit. Wyczyściłem filtry wewnątrz oraz filtr przy zaworze AqaStop.
    Pomóżcie proszę co to może być ???
    (najbardziej zaniepokojona jest żona.....:cry:)
  • SterControlSterControl
  • Specjalista AGD
    Do przeczyszczenia system dozowania wody.
  • Poziom 11  
    zayzayer napisał:
    Do przeczyszczenia system dozowania wody.

Bardzo proszę o bliższe wyjaśnienie.
    Na razie nic mi to nie mówi...:D
  • SterControlSterControl
  • Specjalista AGD
    Działa aquastop. Zdjąć blachę po lewej, włączyć, popatrzeć i wszystko będzie jasne.
  • Poziom 11  
    jpserwis napisał:
    Działa aquastop. Zdjąć blachę po lewej, włączyć, popatrzeć i wszystko będzie jasne.

Co znaczy "działa" ??
    Sorki ale dalej jestem głupi..... Nie robiłem nigdy w zmywarce więc proszę o dokładniejsze wyjaśnienie.
  • Poziom 18  
    Zarudzony labirynt po lewwejstronie zmywarki- przewarznie udaje się wyczyścic ew. do wymiany labirynt koszt o ile pamiętam niewielki.
  • Poziom 11  
    reperator napisał:
    Zarudzony labirynt po lewwejstronie zmywarki- przewarznie udaje się wyczyścic ew. do wymiany labirynt koszt o ile pamiętam niewielki.

Możesz opisać jak wyczyścić taki labirynt ?? Ewentualnie jak go wymienić ?
    Będę bardzo wdzięczny za pomoc. :D
  • Specjalista AGD
    Bogi66
    Gdybyś użył wkrętaka torx20 i odkręcił tą blachę, załączył program i poświęcił trochę czasu na analizę tego co zobaczyłeś to posiadając odrobinę wyobraźni i zdolności manualnych oraz te porady które już dostałeś, to byś sobie poradził.
    Niestety problemem jest, że dużo ludzi wchodząc na to forum woli stukać w klawiaturę niż naprawić swój sprzęt i oczekuje kompletnego i wyczerpującego algorytmu naprawy tak by mógł odpowiednio zaprogramować sąsiada/kumpla/ tresowaną małpę do wykonania wszystkich koniecznych czynności. Nasz czas jest równie cenny jak twój i nikt tu nie będzie pisał poradnika na temat pieczenia babki drożdżowej.
    Dostałeś pomoc, a teraz zacznij naprawiać i jak gdzieś utkniesz to dopiero pytaj.
  • Poziom 11  
    jpserwis napisał:
    Bogi66
    Gdybyś użył wkrętaka torx20 i odkręcił tą blachę, załączył program i poświęcił trochę czasu na analizę tego co zobaczyłeś to posiadając odrobinę wyobraźni i zdolności manualnych oraz te porady które już dostałeś, to byś sobie poradził.
    Niestety problemem jest, że dużo ludzi wchodząc na to forum woli stukać w klawiaturę niż naprawić swój sprzęt i oczekuje kompletnego i wyczerpującego algorytmu naprawy tak by mógł odpowiednio zaprogramować sąsiada/kumpla/ tresowaną małpę do wykonania wszystkich koniecznych czynności. Nasz czas jest równie cenny jak twój i nikt tu nie będzie pisał poradnika na temat pieczenia babki drożdżowej.
    Dostałeś pomoc, a teraz zacznij naprawiać i jak gdzieś utkniesz to dopiero pytaj.

Zodnie ze wskazówkami na forum - odkręciłem lewy bok zmywarki i oto co zaobserwowałem :
    Po włączeniu programu -wypuszcza resztki wody po czym zaczyna się napełniać płaszcz wodny.
    Woda dochodzi do samej góry i zaczyna się przelewać w dół - i właśnie wtedy pojawia się "czkawka" - za sprawą cylindrycznego ustrojstwa (z czerwonym plastikiem w środku-jakby tłoczkiem) na dole po prawej stronie elektrozaworów. Zaraz koło niego -najprawdopodobniej odpływ do komory zmywarki - jest nieźle zabrudzony.
    Jak mogę to wyczyścić ??
    Już chciałem odkręcać płaszcz wodny ale chyba nie da się go odchylić na bok bo jest na sztywno połączony z elektrozaworami (???)
    Jest jekiś sposób na wyczyszczenie tego diabelstwa bez zciągania płaszcza wodnego ???
  • Poziom 39  
    A może do węża da sie jakoś nalać trochę Cilit kamien i rdza lub cos o podobnym działaniu potem podłączyć wąż i włączyć na chwilkę program. Po kilkunastu minutach załączyć program i sprawdzić efekty.
  • Poziom 11  
    Adam-T napisał:
    A może do węża da sie jakoś nalać trochę Cilit kamien i rdza lub cos o podobnym działaniu potem podłączyć wąż i włączyć na chwilkę program. Po kilkunastu minutach załączyć program i sprawdzić efekty.

No ciekawy pomysł.... a może wstrzyknąć trochę tego Cilita(Domestosa) strzykawką do płaszcza wodnego przez otwór odpowietrznika ?
    Ciekawe czy ktoś już tak robił?

Dodano po 15 [minuty]:

no to dotarłem do takiego opisu czyszczenia płaszcza :

Czołem!.Z płaszczem ostrożnie!!!,nowy to ok.700 zeta
    1.Wyłańczasz zm. z sieci
    2 Odkręcasz pokrywe pod dzwiami(dolny panel)
    3 Ściągacz góre i oba boki
    4 Odłańczasz rurki na górze od płaszcza (2 szt.-czarna i przezroczysta)
    5 odkrecasz 6-8 wkrętów (gwiazdka) trzymają klape od soli
    6 podważasz klape od środka i ją wyjmujesz
    UWAGA!!!
    7 rurka co łączy płaszcz z tyłem na środku jest z wodą !!!! ok.2l (wymiennik na tylniej scianie)
    JAK WYJAC RURKE ABY NIE ZALAC PODLOGI ????
    8 SZYKUJESZ MARKER NIEZMYWALNY I SZCZYPCE UNIWERSALNE
    9 Pkt.7 rozwizujesz we wlasnym zakresie
    10. odchylasz plaszcz od gory
    11 odpinasz nasuwki od zaworow i znaczysz
    12.odpinasz rurki i dwie obejmy na dole plaszcza(rurki znaczysz !!)
    13.SCIAGASZ 2 RURY
    14 WYJMUJESZ PLASZCZ

WODA ,STUKANIE ,PUKANIE ,OBRACANIE,
    ZADNEJ CHEMII!!!!
    TYLKO WODA!!!
    pozdrawiam TFX

Ale to chyba nie jest opis tego modelu.... a szkoda...
  • Poziom 39  
    Cytat:

No ciekawy pomysł.... a może wstrzyknąć trochę tego Cilita(Domestosa) strzykawką do płaszcza wodnego przez otwór odpowietrznika ?

Spróbuj, nie zaszkodzi. Po wszystkim włącz na chwilę program płukania i wypompuj wodę ( coby naczyń nie myć w Domestosie :D ).
  • Poziom 11  
    Adam-T napisał:
    Cytat:

Spróbuj, nie zaszkodzi. Po wszystkim włącz na chwilę program płukania i wypompuj wodę ( coby naczyń nie myć w Domestosie :D ).

Tylko czy jonit diabli nie wezmą ?
  • Poziom 1  
  • Poziom 11  
    skryn napisał:
    bogi66 napisał:

Jasne, że wezmą. Jak spróbujesz tego sposobu, to możesz zamawiać nowy płaszcz.

No właśnie..tak myślalem...
    Czyli - sposób "po najmniejszej linii oporu" wziął w łeb...
    Czyli jednak płaszcz trzeba wyjąć ? Tutaj prawdę mówiąc lekko utknąłem... forum przeszukane (znalazłem jeden sposób ale u mnie wygląda to innaczej) i nic...
    :cry:
    u mnie sam płaszcz nie jest zabrudzony (oprócz lewego górnego rogu -ale to ponoć można odpuścić) - brud jest w małej komorze na wylocie z płaszcza , połączonej z pływakiem w cylindrze i wyłącznikiem. Woda po przelaniu przez płaszcz nie zchodzi płynnie -pływak unosi się i opada - faluje -i dlatego "czkawka" -czyli diagnoza (chyba) postawiona...no tak ale jak się dobrać...
    Czy to "ustrojstwo" jest częścią płaszcza ?
    Przesiedziałem dzisiaj parę godzin - i nie mam pomysłu... a ambicja nie pozwala mi wezwać fachmana...
  • Specjalista AGD
    bogi66 napisał:
    skryn napisał:
    bogi66 napisał:

Czyli jednak płaszcz trzeba wyjąć ? Tutaj prawdę mówiąc lekko utknąłem... forum przeszukane (znalazłem jeden sposób ale u mnie wygląda to innaczej) i nic...
    u mnie sam płaszcz nie jest zabrudzony (oprócz lewego górnego rogu -ale to ponoć można odpuścić) - brud jest w małej komorze na wylocie z płaszcza , połączonej z pływakiem w cylindrze i wyłącznikiem. Woda po przelaniu przez płaszcz nie zchodzi płynnie -pływak unosi się i opada - faluje -i dlatego "czkawka" -czyli diagnoza (chyba) postawiona...no tak ale jak się dobrać...
    Przesiedziałem dzisiaj parę godzin - i nie mam pomysłu... a ambicja nie pozwala mi wezwać fachmana...

Tylko żeby ambicja nie kosztowała 700+inne koszta
  • Poziom 11  
    eeban napisał:
    bogi66 napisał:
    skryn napisał:
    bogi66 napisał:

Tylko żeby ambicja nie kosztowała 700+inne koszta

Dlatego proszę na forum o pomoc ...
  • Poziom 14  
    No dobra
    1. odłącz od napięcia i zakjręć wode
    2. zdemontuj balachy z dwóch stron ( jeżeli zbudow wystarczy z lewej ale mogę si mylić
    3. zdemonuj jeżeli nie zabudowa dolną osłone plastikową tą z nózkami wykręcasz dwa wkręty z boku i wysuwasz do przodu
    4zdemontuj blache znajdującą sie za nią ale nie wyciągaj jej jest przyczepiona do plastikowej osłonki przewodów później tylko lekko ją odchylisz
    5. zdemontuj plastikowe narożniki:
    ten z tyłu odkręcasz wkręt
    ten z przodu wyginasz blaszane łapki
    6. demontujesz listwy mocujące płaszcz odkręcasz wkręty i przesuwasz lekko do tyłu
    7 demontujesz płaszcz wysuwasz lekko do góry i odchylasz na bok tycch dwóch rur które są do czepione ni trzeba demontować tylko uważaj poleci troszke wody
    8. demontujesz naczynia wlewowe pierw odłącz dwie jkostki przewodów tylko apamiętaj jak były podłączone, później wyciągnij naczynka przelewowe do góry uwalniając jej wpierw z zatrzasków do naczynka na dole podłaczony jest przewód go też wyjmij i te rzeczy naleź wyczyścić uważając na dwa mikroswichte nie zamocz ich
    po oczyszczeniu najlepiej w gorącej wodzie ( nie używaj detergentów!!!!)
    należy wszystko złożyć nie zostawiając pamiątek

Powodzenia~!!! :D
  • Poziom 11  
    Bardzo dziękuję za opis.
    Biorę się do roboty.
    Mam nadzieję że nie narozrabiam... :lol:

Dodano po 2 [godziny] 34 [minuty]:

karl1982 napisał:
    No dobra
    1. odłącz od napięcia i zakjręć wode
    2. zdemontuj balachy z dwóch stron ( jeżeli zbudow wystarczy z lewej ale mogę si mylić
    3. zdemonuj jeżeli nie zabudowa dolną osłone plastikową tą z nózkami wykręcasz dwa wkręty z boku i wysuwasz do przodu
    4zdemontuj blache znajdującą sie za nią ale nie wyciągaj jej jest przyczepiona do plastikowej osłonki przewodów później tylko lekko ją odchylisz
    5. zdemontuj plastikowe narożniki:
    ten z tyłu odkręcasz wkręt
    ten z przodu wyginasz blaszane łapki
    6. demontujesz listwy mocujące płaszcz odkręcasz wkręty i przesuwasz lekko do tyłu
    7 demontujesz płaszcz wysuwasz lekko do góry i odchylasz na bok tycch dwóch rur które są do czepione ni trzeba demontować tylko uważaj poleci troszke wody
    8. demontujesz naczynia wlewowe pierw odłącz dwie jkostki przewodów tylko apamiętaj jak były podłączone, później wyciągnij naczynka przelewowe do góry uwalniając jej wpierw z zatrzasków do naczynka na dole podłaczony jest przewód go też wyjmij i te rzeczy naleź wyczyścić uważając na dwa mikroswichte nie zamocz ich
    po oczyszczeniu najlepiej w gorącej wodzie ( nie używaj detergentów!!!!)
    należy wszystko złożyć nie zostawiając pamiątek

Powodzenia~!!! :D

OK. Do pkt.nr.8 poszło bez problemu
    Płaszcz zdjęty (rur nie odłączałem)
    Co do demontażu naczyniek wlewowych : rozumiem że obudowa z elektrozaworami pozostaje a ja wyciągam to ustrojstwo z wewnątrz ?
    Nie mogę namierzyc tych zatrzasków ....?
    "Do naczyńka na dole podłączony jest przewód" -tzn.rura dopływowa do komory ? - odłączyć ?
    Coś trzyma te naczyńka przelewowe.... ani drgną...
    proszę o wsparcie

Dodano po 57 [minuty]:

no to chyba jedną z przyczyn usunąłem ! Rura odchodząca od naczyń przelewowych do komory - była totalnie zabita ! -zdemontowałem -i nówka !
    Ale dalej nie mogę wyjąć tych cholernych naczyń przelewowych !....???

Dodano po 57 [minuty]:

no to w końcu wyjąłem naczynka przelewowe, wyczyściłem - nówka
    zaraz będę składał, mam nadzieję, że pamiętam jak to było.........
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    no to powodzenia w razie pytan jutro zajrze na forum
    :D
  • Poziom 11  
    Nooo baaardzo dzięki - karl1982 !!!!!!!!!!!

Zmywarka zmontowana i chodzi jak nówka !!!!!!!!
    Powinienem postawić co najmniej Duuuże piwko !!! no cóż na razie mogłem tylko ofiarować punkty....:D

Swoją drogą ciekaw jestem czy można takim zabrudzeniom jakoś zapobiedz ?? - w końcu trochę dłubaniny było...

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.
  • Poziom 1