Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palące się komputery , brak zasilaczy UPS

27 Mar 2006 15:38 1440 12
  • Poziom 9  
    Witam! Mam taki problem. Mieszkam na osiedlu domków jednorodzinnych, linia napowietrzna, jakieś 200-300 metrów od stacji transformatorowej. W jednym z pokoi spaliły się już 2 komputerki. Nie były przypięte do żadnych listew, ups-ów itp. nie były nawet uziemnione ( nie ma bolca w gniazdku) !!. No ale w całym domu nie ma uziemnienia w gniazdkach :( nie wiem co to za elektryk budował. Powiedzcie czym zabezpieczyć nowy komputer. Czy listwa czy ups? Czy kuć ścianę i uziemnienie zrobic. Musiłabym się do skrzynki z bezpiecznikami przekuć. Mozę doradźcie jaką listwę kupić. Njlepiej by była tania (do 50 zł :). Poczytałem na forum i wiem że powinna mieć jakiś warystor. Dodam że oba kompy pracowały nie dłużej niż rok. Jeden padł jak włączono piłe tarczową :) Była na fazie (piła nie użytkownik) :) Oba komputerki się nie włączają. 1. Celeron 1200Mhz podpiąłem do zasilacza, wsadziłem ram i zwarłem piny power to ekran nie zaskoczył tylko się wentylator kręci na procku. Jest procek albo płyta do odratowania?? jak to sprawdzić?
    TJT
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 19  
    dobry ups powinien pomóc, ale dobry (APC, MGE) i wtedy wszystko do niego.

tak czy inaczej prosił bym energetykę o sprawdzenie jakości dostarczanej energii. jeśli kompy się sypią bo ktoś włącza obok piłę tarczową to lekki hardcore masz.

UPS , pożądny

pozdrawiam
    ps: o uziemieniu zapomnij bo jeszcze gorzej może
    być
  • Poziom 9  
    pamiętam jeszcze, że bezpiecznik wywalało i w kilku pomieszczeniach prądu nie było. Został zmieniony na większy (bezpiecznik). To też chyba niezdrowo,no nie??
  • Sklep HeluKabel
  • Spec od komputerów
    Przedewszystkim to zmierz jakie masz napięcie w sieci.
  • Poziom 9  
    ok. Zacznę od pomiarów. Trzeba będzie elektryka jakiegoś wezwać chyba. A co do listew to na ile mgą być skuteczne? W drugim pomieszczeniu mam kompter podpięty pod jakąś listwę i chodzi ok. Jaką kupić do 30-40 zł ?? Bo chyba lepiej z listwą niż bez.
  • Spec od komputerów
    Pewnie że lepiej z listwą.Ale wszystko zależy od tego w jakim stanie jest twoja instalacja i jakie napiecie.Listwa zabezpiecza przed "pikami" z sieci ale nie zabezpieczy cie przed zbyt wysokim napieciem.W tym wypadku byłby lepszy UPS ale to troche większy wydatek.Listwę to kup najzwyklejszą np.Lestar.
  • Poziom 10  
    Oczywiście listwa jak najbardziej wskazana. Nawet jeżeli nie ma w "sieci" uziemienia to i tak w jakimś stopniu Cie uchroni taka listwa.
    Znośne listwy w granicy 30 - 40 zł z zabezpieczeniem topikowym.
    pozdro
  • Poziom 13  
    kup sobie acar p7 w vobisie nie są drogie a jak na mój gust to są dobre (mam taką)
  • Poziom 12  
    Objawy o których piszesz wskazują na błędy w budowie instalacji - spalenie bezpieczników i kompów w momencie włączenia piły jednoznacznie wskazuje na tzw. "słabe zero" - za mały przekrój przewodu zerowego lub słaby kontakt na złączach. Moja rada - dobry elektryk i przegląd instalacji, a do ochrony komputerów dobry UPS tzw. off-line (koszt w zależności od marki 300-500zł) to i tak taniej niż nowy komp.
    Jeżeli chodzi o uziemienie to w obecnym stanie instalacji odradzam uszkodzenia sprzętu powstały dlatego że na przewodzie zerowym pojawiło się napięcie względem ziemi- stworzysz uziemienie zera przez np komputer! (chyba że solidne uziemienie przewodu zerowego). Obecnie stosuje się tzw "zero ochronne" - dodatkowy przewód zerowy solidnie uziemiony poza budynkiem połączony do bolców w gniazdkach i poprowadzony przez wyłącznik przeciwporażeniowy, itd, itp.
    To tak ogólnie tyle - radzę wezwać dobrego elektryka, bo jak dwóch sąsiadów naraz włączy piły to mogą lecieć wszystkie urządzenia elektryczne w domu.
  • Poziom 9  
    ok. Wiem od czego zacząć. Powiedzcie mi jeszcze jaka jest szansa, że ten Celeron 1200Mhz przeżył i jest do odratowania. Jak poleci za duży prąd do kompa to wysiada najpierw płyta czy procek a może wszystko razem. Grafika i ramy z tego "spaloego" celka chodzą.
  • Poziom 40  
    Bezpieczniki w domu poszły jak wybuchł zasilacz w komputerze bo chyba kiepski, najczęściej padają jak elektrownia wyłączyła napięcie a potem włączyła bo podłączone użądzenia indukcyjne równolegle do sieci takie jak silniki mogą wyindukować chwilowo impuls sporo przewyższający napięcie 230V szczególnie gdy instalacja w domu kiepska a elektrownia za nią nie odpowiada.
  • Spec od Falowników
    dłubacz napisał:
    ...."zero ochronne" - dodatkowy przewód zerowy solidnie uziemiony poza budynkiem połączony do bolców w gniazdkach i poprowadzony przez wyłącznik przeciwporażeniowy, itd, itp.....

Poza innymi drobiazgami to akurat właśnie tego przewodu nigdy nie prowadzi się "przez" wyłącznik przeciwporażeniowy - zawsze "obok" niego!

Zawołać DOBREGO elektryka - święta racja! :D:idea:
  • Poziom 12  
    Oczywiście kol Bonanza ma rację - zera ochronnego nie podłącza się do p-porażeniówki - dokonałem pewnego skrótu myślowego(jako całość zasilania) -przepraszam.