Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie silników indukcyjnych

asztom 30 Mar 2006 21:45 1470 3
 • #1 30 Mar 2006 21:45
  asztom
  Poziom 9  

  gdzie znalazly zastosowanie silniki indukcyjne pierscieniowe i klatkowe bardzo prosze o pomoc z gory dziekuje pozdrawiam

  0 3
 • #2 30 Mar 2006 22:11
  lemos
  Poziom 17  

  Witam przewaga silnika indukcyjnego pierścieniowego nad klatkowym jest taka że możemy włączyć rezystory rozruchowe w obwód wirnika i regulować moment rozruchowy. Jest to zaleta przy silnikach bardzo wielkiej mocy gdzie energoelektronika była by za droga i za słaba. Z takim rozwiązaniem spotkalem się w elektrowni wodnej "Żarnowiec" gdzie silniki indukcyjne o mocy 10MW są stosowane do rozpędzenia turbin wodnych do zsynchronizowaniu ich z siecią.
  Pozdrawiam[/url]

  0
 • #3 30 Mar 2006 22:51
  asztom
  Poziom 9  

  dzieki bardzo i bardzo mi pomogles bo nigdzie tego niemoge znalesc

  Dodano po 26 [minuty]:

  przydalo by sie cos jeszcze na temat zastosowania silnikow klatkowych

  0
 • #4 31 Mar 2006 10:46
  mksm
  Poziom 18  

  Witam
  Silniki klatkowe stosuje się praktycznie wszędzie, do napędów które nie wykonuja ciężkich rozruchów (a i to nie reguła bo są silniki dwuklatkowe i głębokożłobkowe które do takich rozruchów się nadają) i nie ma konieczności regulacji prędkości w przypadku zasilania bezpośrednio z sieci (chyba że zasila się taki silnik z falownika). Dawniej silniki pierścieniowe stosowano tam gdzie była konieczność regulacji prędkości ( w niewielkich zakresach) bo nie było jeszcze falowników, obecnie ten sposób jest juz praktycznie niestosowany a silniki pierścieniowe można spotkać w naędach dźwignic( przez dobranie oporów lepszy moment rozruchowy). Silniki pierścieniowe stosuje się również w układach kaskad np: na stałą moc (prawie nie stosowana ze względu na konieczność stosowania silnika prądu stałego) , na stały moment ( w elektrowniach wiatrowych sie zdarzają, ale i w innych urządzeniach które wymagają takich charakterystyk), asynchroniczna( to w taśmociągach się czasami stosuje, jeżeli np w celach inspekcji konieczne jest żeby pracował wolniej, a nie ma sensu stosować falownika) i jako maszyne dwustronnie zasilaną (czyli zasila się z sieci a falownik podpina do pierścieni, to też rozwiązanie chętnie stosowane w elektrowniach wiatrowych).
  Natomiast silnik klatkowy stosuje się wszędzie tam gdzie nie potrzebujemy regulacji prędkości, a urządzenie ma sie poprostu kręcić i nie ma wymagań co do stałości momentu, ani utrzymania niezmiennej prędkości od obciążenia. Można też silnik klatkowy zasilać z falownika i wtedy jest możliwość regulacji prędkości i innych parametrów w zależności od możliwości falownika)

  0