Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sterować 9x5 diod? Equalizer sterowany ATMEGA8 przez I2C

01 Kwi 2006 10:08 1754 13
 • Poziom 23  
  Chcę sobie zrobić equalizer sterowany ATMEGĄ8 przez I2C. Aktualne nastawy chcialbym wyświetlać na paskach diod 5 kolumn, 9 wierszy. W zasadzie w danym momencie będzie się zawsze świecić, któraś dioda w kolumnie. Zastanawiam się tylko jak można sterować tak dużą ilościo diod bo do bezpośredniego podłączenia to nóżek mi nie wystarczy. Pewnie jakiś multiplexer tylko jaki i jak go podłączyć.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 22  
  Jeśli połączysz te ledy w matrycę 5x9 to do sterowania potrzebnych będzie 14 portów więc atmega8 wystarczy, jeśli chciałbyś jeszcze ograniczyć liczbę portów to możesz zastosować dodatkowo rejestr szeregowo-równoległy.
  Pozdrawiam
 • Poziom 23  
  A jak podłączyć te ledy w matryce bo nie bardzo wiem o co chodzi? Oprócz diod potrzebuje jeszcze podłączyć 10 przycisków no i piny od I2C muszą być wolne żeby podłączyć equalizer.
 • Poziom 23  
  A np. tak ->

  Wiersze sterujesz jednym portem, a kolumny drugim.
  W szereg z każdą diodą radziłbym wstawić rezystor. (nie chciało mi się rysować :D )  Marek Jaglarz
 • Poziom 23  
  Ale to rozwiązanie nie pozwala mi na zapalenie dowolnej diody w kolumnie lub wierszu bo jeśli załącze dany wiersz to automatycznie załączanie kolumn wymusza zapalanie diod w tym wierszu nawet jeśli nie chce by dana dioda się świeciła. Chyba, że trik polega na przemiataniu czyli cyklicznym załączaniu kolumn/wierszy? Niestety to rozwiązanie zajmie mi 14 nóżek a ja potrzebuje jeszcze 10 na przyciski i 2 od I2C więc chyba mi ich zabraknie :(.
 • Poziom 34  
  Pozostaje Ci przemiatać przyciski razem z matrycą diodową. Jeśli będziesz cyklicznie przemiatał wyświetlacz po krótszym boku (5 diod) to te sygnały mogą posłużyć do budowy klawiatury 2x5. Zatem na klawiaturę potrzebne będą dodatkowo tylko 2 wejścia. (już widzę ten program!).
 • Poziom 23  
  zawsze jeszcze mozesz wiersze sterowac przez dekoder 1zN. Wtedy sterowanie 9 wierszami zajmie Ci 3 piny procka. a dekoder chocby 4028
 • Poziom 23  
  To sterowanie za pomocą multiplexera chyba najlepiej się sprawdzi ale 2^3=8 więc chyba trzeba 4 nóżki a nie 3 na wiersze. Ten mux to tylko logika więc diodami musi sterować zapewne przez tranzystor? Jaki układ byście polecili? Czy byłoby możliwe sterowanie diodami dwukolorowymi o wspólnej katodzie? Jak to podłączyć zakładając, że środkowy wiersz i dwa skrajne są jednokolorowe a sześć pozostałych wierszy to dwukolorowe diody o wspólnej katodzie. Prosiłbym o jakiś schemacik bo nie bardzo wiem jak to zrobić.
 • Poziom 22  
  Jeśli kombinujesz wiersze z ledami 2-kolorowymi to użyj jednak scalaka bo dużo linii wychodzi docelowo.
  Polecam do sterowania rejestr szeregowo-równoległy np.74LS164, dasz 2 sztuki i oblecisz wszystkie ledy używając 3 porty procka.
  Sprawdź jak to działa w dokumentacji tego rejestru
 • Poziom 40  
  A może MAX7219 z próbek od Maxima? Fantastyczny układ do sterowania LED po 3 drutach.
  Wystarczy do sterowania 64 diodkami.
 • Poziom 23  
  Czy ten max jest drogi? A może skoro z próbek to da się jakoś zdobyć taką próbkę? Jeśli tak to prosiłbym o informacje w jaki sposób.
 • Poziom 40  
  Hasło SAMPLE nic ci nie mówi? :D
  Na stronce Maxima możesz soboie zamówić próbki.
  Scalak ma fajną funkcję regulacji jasności świecenia LED.
  Pobór prądu niewielki bo LEDki sterowane są sekwencyjnie.
 • Poziom 23  
  No wiem, że można zamawiać sample ale pewnie każdemu nie wyślą. Ciekawy jestem co trzeba im napisać żeby przysłali.
 • Poziom 23  
  Niedawno przyszły sample :). Zamówilem dwa bo jeden by nie wystarczył. Zastanawiam się teraz jak podpiąć te 9x5 diod a w zasadzie to będzie ich 15x5 bo 6 z nich jest dwukolorowa. Dobrze by było żeby sterowanie nimi nie było zbyt skomplikowane. Podzielić je tak poprostu na dwie części 7x5 i 8x5? A może inaczej?