logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Unitra Fonica M-123 szafa grająca z 1973 – szukam schematów i instrukcji serwisowej

skywalker 24 Maj 2003 09:48 18896 16
REKLAMA
  • #1 225017
    skywalker
    Poziom 22  
    Posty: 702
    Pomógł: 34
    Ocena: 29
    Jakiś czas temu odkupiłem ze szkoły
    szafę grającą z 1973 unitra fonica
    M-123 ponieważ była w szkole jest
    srasznie zniszczona(część mechaniczna)
    a ja nie mam żadnego schematu
    lub raczej rysunków konstukcji mech.
    Jżeli ktoś widział w sowim życiu
    coś takiego byłbym wdzięczny za każdą
    informację o tym sprzęcie
    Schemat intrukjcę serwisową itp.
  • REKLAMA
  • #2 225178
    gsmok
    Poziom 13  
    Posty: 79
    Ocena: 12
    Witam
    Ponieważ urządzenie jest wyjątkowo rzadkie proponuję zadać to pytanie dodatkowo na forach specjalizujących się w retro radiotechnice, np na:
    http://www.fonar.com.pl
    i podobnych. Może wówczas znajdzie się ktoś kto posiada taką dokumentację.
  • REKLAMA
  • #3 229659
    Vault Dweller
    Poziom 29  
    Posty: 1399
    Pomógł: 53
    Ocena: 43
    Ja tam na elektrodzie znalazłem schemat ustrojstwa zwanego Radiola ZR100, napędzała ta kobyła kiedyś dawno temu radiowęzeł w mojej podstawówce. Daję ci linka byś mógł sobie bezpośrednio ściągnąć ten schemacik https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=10917
    Wiem że może jest jakaś różnica w schemacnie ale jakbyś mógł dać zdjątka tej kolumbryny to zobaczę jak to wygląda. Może to jednak radiola? :-)
    Właściwie o co chodzi z tą częścią mechaniczną? Obudowa i chassis?

    Postscriptum: znalazłem na Allegro aukcję jakiegoś antycznego ustrojstwa którego zdjęcie daję tutaj:
    Załączniki:
    • jakaś starożytna radiola.jpg (34.51 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • #4 5340968
    Narcyz2
    Poziom 15  
    Posty: 93
    Pomógł: 7
    Ocena: 16
    Mam schemat tej skrzyni. Dodatkowym elementem dodatkowo instalowanym w szafie. mogę schemat przysłać.

    Narcyz 2
  • #5 5341816
    wada

    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 3048
    Pomógł: 168
    Ocena: 732
    Koledzy - nie róbcie OFFTopic z tego tematu i czytajcie ze zrozumieniem.
    Autor wyraźnie pisze o szafie grającej - a nie radioli.
    A od 24 Maj 2003 jest już dawno pewnie naprawiona.
    Unitra Fonica M-123 szafa grająca z 1973 – szukam schematów i instrukcji serwisowej

    http://www.radiomuseum.org/images/model/klein//p/pl%5F1965%5Funitra%5Fm123%5F1%2Ejpg
    http://www.radiomuseum.org/r/zaklady_fonica_m123m_12.html
    http://www.jukebox-world.de/Forum/Archiv/Europa/UnitraM123.htm
    http://www.jukebox-world.de/Forum/Archiv/Europa/Diverse-Bilder-Uebersicht.htm


    A autorowi pewnie najpierw zaczął od dokładnego oczyszczenia mechanizmu i tysiąca styków, i przesmarowania wszystkiego mechanicznego olejem wazelinowym - trochę czasu na to zeszło.
    Konto firmowe:
    Elefant
    Wagonowa 34, Wrocław, 52-231 | Strona WWW: literyzmetalu.pl
  • REKLAMA
  • #7 5597460
    James25
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 1
    Witam to ja lecz musiałem zarejestrować się pod innym nickiem ponieważ tamtego nie pamiętałem.
    Bardzo proszę o wysłanie schematu szafy grającej Unitra M 123, ponieważ nie mogę jej wpełni urchomić.Schemat proszę wysłać na mojego emaila:james_26@o2.pl.Proszę o jak najszybsze przesłanie schematu do tej szafy
    Z góry dziękuję i pozdrawiam:)
  • #9 5668550
    James25
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 1
    Ja potrzebuję schematu całej szafu Unitra M 123.Bardzo proszę o odpowiedź tu na forum lub na emaila : james_26(_at_)o2.pl
    Gadu-Gadu:6142820.
    Pozdrawiam:)
  • #10 5687671
    James25
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 1
    Witaj Narcyz2
    Mam prośbę wysłałbyś mi ten schemat. Bardzo proszę
    Jeśli możesz odpisz na gg lub na forum
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
    James25
  • #11 5691760
    DJ Max
    Poziom 30  
    Posty: 1766
    Pomógł: 22
    Ocena: 136
    James25 napisał:
    Ja potrzebuję schematu całej szafu Unitra M 123.Bardzo proszę o odpowiedź tu na forum lub na emaila : james_26(małpa)o2.pl
    Gadu-Gadu:6142820.
    Pozdrawiam:)


    Koniecznie tu na forum, żadnego e-maila.

    Po to jest forum, żeby nań pisać.

    Potem ktoś wejdzie, będzie dyskusja i... schematu brak. Bez sensu.

    Internet daje nam takie możliwości przechowywania plików, że nie ma co wysyłać tego na e-mail.
  • #12 5750450
    James25
    Poziom 2  
    Posty: 4
    Ocena: 1
    Ma ktoś schemat do tej szafy??
    Chodzi mi o szafę Unitra M 123
  • #13 6439497
    Zolt-An
    Poziom 14  
    Posty: 68
    Pomógł: 5
    Ocena: 14
    Mam pełną i szczegółową serwisówkę tak do tej szafy (M122, 123) jak i wcześniejszego modelu M-110.

    Jeżeli Cię to nadal interesuje to proszę o kontakt poprzez forum.

    Zeskanuję lub skseruję.

    Za niedługi czas opublikuję opisy samej szafy i szczegółowy wzmacniacza M-123, 124 na www.fonar.com.pl

    Dopisek:

    Tu mota, Łojcowie :wink: , oryginalny - pochodzący z wspomnianej na wstępie postu serwisówki - schemat wzmacniacza M122, 123:

    https://obrazki.elektroda.pl/68_1250282545.jpg

    lub

    http://www.zamekgliwice.pl/fotomat/files/15/M122%2C%20123%20schemat.jpg
  • #14 7603946
    skywalker
    Poziom 22  
    Posty: 702
    Pomógł: 34
    Ocena: 29
    Szafę odsprzedałem parę lat temu za 30zł (za tyle ją kupiłem) bo nie miałem serca jej rozgrzebywać w ciemno, to głównie mechanika, szafka którą posiadałem była w stanie dobrym, obudowa nie zniszczona tylko zakurzona, z tym że wyrwano elementy transportu płyt, ramie latało luźno na osi i nie było wkładek z igłami. Temat warto zostawić otwarty bo wiele osób będzie szukało tu informacji. Pisał do mnie jeden Norweg prosząc o rozmieszczenie lamp wzmacniacza. Szaf tych było trochę w Polsce i jak się okazuje za granicą. Dokumentacje są bezcenne zwłaszcza że nie ma już fabryki fonica.
    http://www.jukebox-world.de/Forum/Archiv/Europa/Fonica.pdf
  • #15 7604195
    Zolt-An
    Poziom 14  
    Posty: 68
    Pomógł: 5
    Ocena: 14
    skywalker napisał:
    Dokumentacje są bezcenne zwłaszcza że nie ma już fabryki fonica.
    http://www.jukebox-world.de/Forum/Archiv/Europa/Fonica.pdf


    Pełny opis (z oryginalnym fonikowskim schematem) wzmacniacza do tej szafy grajacej M122, 123 zamieściłem, pod koniec 2009r., na Fonarze w Galerii.

    Dokumentacje serwisową i tej szafy i jeszcze starszej jej poprzedniczki M110 (Meloman) także posiadam.

    Pzdr. Zoltan
  • #17 8494055
    Hunter61
    Poziom 12  
    Posty: 13
    Ocena: 47
    Witam.Jeśli ktoś szuka takiej szafy,to mam taką,kompletną w zupełnie niezłym stanie.Tel 691375847

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy poszukiwania schematów i instrukcji serwisowej do szafy grającej Unitra Fonica M-123 z 1973 roku. Użytkownicy wskazują na rzadkość urządzenia i sugerują poszukiwania na forach specjalizujących się w retro radiotechnice, takich jak fonar.com.pl. Pojawiły się propozycje udostępnienia schematów wzmacniacza i całej szafy, w tym modeli pokrewnych M-122 i M-110. Wskazano również na konieczność konserwacji mechanicznej, w tym czyszczenia i smarowania elementów mechanicznych olejem wazelinowym. Udostępniono linki do zdjęć, oryginalnych schematów wzmacniacza oraz dokumentacji serwisowej, w tym plik PDF z opisem i schematami. Podkreślono, że dokumentacje są cenne ze względu na brak już fabryki Fonica. W dyskusji pojawiły się także informacje o innych modelach i podobnych urządzeniach, jednak główny nacisk położono na oryginalne schematy i instrukcje do Unitra Fonica M-123 oraz na zachowanie i udostępnianie dokumentacji na forum, aby służyła szerszej społeczności.
REKLAMA