Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odbiornik KF-SSB Degen DE1103

10 Apr 2006 11:51 140004 296
  • Level 12  
    Witam

Chciałem zwrócić uwagę poszukujących taniego i fabrycznego odbiornika z SSB na to ustrojstwo. Nie miałem jeszcze przyjemności pracy na nim, ale według testów zza wielkiej wody jest całkiem niezłe.

Na allegro można go nabyć za około 400zł -taniej niż używany Sony ICF, ale odradzam :) Wystarczy zerknąć na eBay i mamy wielkie zaskoczenie... sprowadzenie odbiornika z Chin (sic!), razem z przesyłką, kosztuje ok. 70USD czyli po kursie 3.2zł jakieś 230 złotych! Cena w porównaniu do jego mitycznych ;) możliwości -zaskakująca.
    Dodatkowy wydatek który musimy uwzględnić to przelotka z zasilania amerykanskiego (dwie płaskie blaszki) na system polski --zasilacz/ładowarka w degenie jest z blaszkami. Koszt przejściówki -ok.10-15 złotych.

Pod rozwagę kilka linków:
    http://stores.ebay.com/V-COM-COLLECTIONS -jeden z dwóch "sklepów" na eBay gdzie odbiornik można zamówić
    http://www.radioscanner.ru/receivers/review/degen1103_eng.html szczegółowy test kolegi zza wschodniej granicy, w języku angielskim
    http://www.radiointel.com/review-degende1103.htm kolejny test po angielsku -tym razem z RadioIntela

Wiadomo, że co ucho to opinia. Jedni mówią, że jest głuchy, inni że przewyższa Sangean909. Na pewno nie jest pozbawiony wad -brak w nim tradycyjnej gałki głośności, ma tylko jeden krok strojenia na KF -1kHz, konstrukcja nie jest dostatecznie ekranowana (o czym szerzej w rosyjskim teście)... ale mimo to wśród nasłuchowców z USA robi małą karierę.

Zachęcam do dzielenia się opiniami o Degenie DE1103,
    michal

PS. Nie jestem w żaden sposób związany ze sprzedażą tego odbiornika :D Żeby nie było wątpliwości hehe
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Level 38  
    Jeśli to jest radio na rynek amerykański to co w takim razie z napięciem sieciowym 110V? Bo piszesz tylko o wtyczce!
  • Level 12  
    Preskaler wrote:
    Jeśli to jest radio na rynek amerykański to co w takim razie z napięciem sieciowym 110V? Bo piszesz tylko o wtyczce!

O przepraszam, mogłem pomyśleć i o tym :)
    Radyjko jest robione w Chinach, ale nie jedynie na amerykański rynek! Na aukcji jest informacja o dwóch możliwych napięciach -110 i 220. Nie mam pojęcia czy to zasilacz jest przełączany czy też należy zaznaczyć przy zamówieniu na jakie napięcie sobie życzymy. Pewnie lepiej zaznaczyć.

Można też wybrać kolor -srebrny bądź ciemno-szary.

A poza tym:
    Quote:

UKF: 76 -108 MHz
    KF: 100 - 29999 kHz (krok 1 kHz)
    odbiór SSB -dodatkowo pokręciołek dokładnego strojenia
    268 komórek pamięci
    Timer
    Według sprzedawcy pamięć nie znika nawet kiedy nie ma baterii
    Wprowadzanie freq bezpośrednio z klawiatury numerycznej, gałki, pamięci, ze skanowania
    Podwójna przemiana

Rozmiary 165 x 88 x 29 mm

Zasilanie 4 baterie AA 1.5V albo zasilanie sieciowe z zasilacza.
    Zasilaczem można też ładować akku w radio.

W zestawie: torba na radio, słuchawki stereo, 4 sztuki akumulatorków NiMH 1100mAh, prosta antena drutowa.

Namawiają też do kupna aktywnej anteny tego samego producenta.
    Czytałem gdzieś w sieci złą opinię o tym dodatku -jedyną jaką znalazłem... wynika z niej, że to porażka.
    Lepiej zrobić samemu kawałek LW, a na wypady jakąś antenkę aktywną.

m.

-----------------
    Żeby nie zaśmiecać tematu:
    Dostałem odpowiedź od sprzedawcy -zasilacz 220V ma dwie równoległe blaszki. Potrzebny jest więc adaptor.

-----------------
    Dodane 11.04.2005
    Znalazłem nowe, interesujące strony dot. degena. W języku rosyjskim, tłumaczenie na ułomny :) angielski poprzez mechanizm Altavisty.
    http://tiny.pl/gxz9
    -tutaj porównanie starszej wersji De1103 z nowszą oraz sporo usprawnień w konstrukcji odbiornika.

http://tiny.pl/gxzr
    -a tutaj dyskusja o usprawnieniach
  • LegrandLegrand
  • Level 17  
    Mam taki odbiornik ok 4 miesięcy. Kosztował mnie 350 PLN, koleś sprowadził z Chin, znalazłem go z ogłoszenia na Radioserwisie.
    Polecam radio bez wahania, w swojej klasie przenosnych odbiorników globalnych jest nie do pobicia(za te pieniądze !). Jestem krótkofalowcem i mam z czym porównać. W moim jest zasilacz 220V/6V i ta wspomniana
    przelotka z płaskich bolców na okragłe,były też 4 niezłe aku i woreczek pokrowiec z materiału.Troche techniki: 1 pośrednia 55,845MHz, 2-455kHz, 2 przełączane filtry w drugiej(wąski/szeroki), BFO płynnie przestrajane potencjometrem. Dosyć przemyślana obsługa(poza tą nieszczęsną, niewygodną regulacją głośności, ale można przywyknąć).Nie będe powielał
    bardzo dobrego rosyjskiego opisu ze strony www podanej wyżej.Co do ekranowania-mój to chyba wersja MkIII, chińczycy przylutowali na płytce trochę ekranów :),i oryginalnie jest w miare OK, ale dodałem kilka z folii miedzianej.Wewnątrz montaż nie jest może superpiękny,ale nie odbiega od spotykanych u nas wyrobów RTV z Azji,żadnych awarii nie było !,enkoder obrotowy chodzi 100% Super do słuchania stacji na 3,5MHz na teleskopówce ,koło łóżka(naprawde odbiera!)Ale uwaga u kumpla w bloku był tylko straszny QRM-jednak filtr wejściowy jest na dławikach :((. Ale preselektor pomoże.Odbierałem nawet PSK31 na laptopie obok. Potrzeba więcej info-proszę pytać ,mam schemat. 73
  • Level 12  
    Witajcie!

8 dni po przelaniu pieniędzy za Degena dostałem przesyłkę z HKongu.
    Oto co mogę przedstawić...
    Paczka zapakowana dobrze, widać ze otwierana na cle :)
    W środku wszystko zgodnie z opisem.

Niestety trafił mi się egzemplarz z gorzej działającym pot. cyfrowym. Ponoć czasami się takie zdarzają. Usterka objawia się tym, że podczas strojenia przeskakuje o kilka kHz na raz albo zapętla się na dwóch wartościach i przeskakuje na nie zamiennie albo też idzie w odwrotną stronę niż chce właściciel.
    Rosjanie mają na to radę -rozbiórka elementu. Ponoć można to zrobić w łatwy sposób i przeczyścić z opiłków i nadmiaru smaru które powodują dziwną pracę. Ktoś inny wymienił element na nowy. W każdym przypadku problem znika.
    Na razie nie jest to uciążliwe, więc powstrzymam się od czyszczenia. Trochę cierpliwości w kręceniu i wszystko wraca do normy.

Strojenie na wyższych częstotliwościach daje odgłos przypominający "blip" :) Cichy i raczej nie denerwujący. W najbliższym czasie postaram się wrzucić nagranie. To samo dzieje się przy przełączaniu na ssb. Odgłos trwa ułamek sekundy i w zasadzie można go potraktować jako sygnalizację że operacja się powiodła ;)

Zgodnie z instrukcją kolegów ze wschodu udało mi się rozszerzyć zakres odbieranych częstotliwości w dół. Do 5kHz jest na pewno -bo coś dzieje się kiedy kręcę gałką. Niżej też leci, ale pojawia się cisza.
    Wyżej podobnie, ale mam trudności z określeniem górnej granicy.

Tak jak mówił wcześniej kolega sgyver1, faktycznie można słuchać SSB w łóżku ;)

Przy zbliżaniu ręki do odbiornika słychać zmianę w szumach (zwłaszcza od strony gałki i przy dotykaniu metalowej osłony głośnika). Ciekawe czy dodatkowe ekranowanie pomoże?

Dam znać jak przejdę z nim parę testów
    73
    michal
  • Level 17  
    Cześć. michalwu możesz powiedzieć ile konkretnie wyniosło cię kupno tego radyjka i jak załatwiłeś przelew ? Chyba sprawie sobie to cudeńko.
  • Level 12  
    albion1 wrote:
    Cześć. michalwu możesz powiedzieć ile konkretnie wyniosło cię kupno tego radyjka i jak załatwiłeś przelew ? Chyba sprawie sobie to cudeńko.

Witam

Cena nie zmieniła się i ciągle wynosi około 230zł razem z przesyłką.
    Przelewu dokonałem poprzez PayPala -nie ma wtedy groźby że jakiś bank zakrzyknie kilkadziesiąt złotych za przelew bankowy.
    Zerknij na aukcje użytkownika którego konto wskazałem w pierwszym poście. Na eBay jest jeszcze drugi z Chin który również sprzedaje Degena... ma identyczne ceny, a przynajmniej miał kiedy ja kupowałem.

Płatności PayPal są o tyle sympatyczne, że pieniądze pokazują się od zaraz na koncie adresata. Opłaty ponosi odbiorca pieniędzy. Plus tego rozwiązania -eBay, który jest również właścicielem PayPala, daje spore gwarancje kupującemu, kiedy ten płaci PP.
    Minus jest taki, że w Polsce mało kto ma PayPal. Ale zawsze znajdzie się kolega kolegi :)

Pozdrawiam
    michal

------------------
    Znalazłem instrukcję obsługi w języku angielskim (pdf, 5mb). Nie mogę przypomnieć sobie miejsca z którego została pobrana, ale jeśli ktoś zainteresowany, zapraszam na PW --NIE NA TOPIKU :) -nie zaśmiecajmy
  • Level 24  
    Witam!
    O ile sie orientuje( a kupuje caly czas na ebay) to konto na paypal mozesz zalozyc bez wiekszego problemu jezeli posiadasz mastercard ,visa itd.Wystarczy jedyneie wypelnic wszystkie dane (adres numer karty itd) i juz masz konto na paypal.
    Pozdrawiam Arek
  • Level 22  
    ale jezeli masz karte visa/mastercard zarejestrowana na osobe w SP to Paypal jej nie przyjmie :(
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Wypukłe karty Paypal przyjmuje. Płaskich nie.
    Plus do tego konto w mbank, multibank też daje możliwosc płacenia paypalem.
    Do tego sa serwisy typy allpay na przykład.
    Michał
  • Level 16  
    Witam
    Degena kupilem w grudniu 2005 od lipyna na eBay i placilem W.Union, jestem ciekaw czy tylko ja zaplacilem frycowe (clo) 100zl. Zakup doradzili mi SWL z Rosji i USA. Zrobilem pare przerobek na podst radioscanner.ru, np. dodatkowe ekrany, zwiekszenie pradu ladowania i odlaczanie wzm antenowego przy odbiorze z np long wire. Bardzo fajne radyjko, jak dotad bez zadnych problemow.
  • Level 12  
    terpio wrote:
    Witam
    Degena kupilem w grudniu 2005 od lipyna na eBay i placilem W.Union, jestem ciekaw czy tylko ja zaplacilem frycowe (clo) 100zl. Zakup doradzili mi SWL z Rosji i USA. Zrobilem pare przerobek na podst radioscanner.ru, np. dodatkowe ekrany, zwiekszenie pradu ladowania i odlaczanie wzm antenowego przy odbiorze z np long wire. Bardzo fajne radyjko, jak dotad bez zadnych problemow.

Hej!

Fajnie, że zbiera się grono użytkowników tego maleństwa! :)
    Ja nie płaciłem cła, choć na kopercie jest pieczątka "kontrola celna, objęto procedurą dopuszczenia...". Myślę że tylko tam zaglądali, w obawie przed przemytem. Chyba że cło dopiero mi naliczą, uh ;)
    Może miałeś na myśli 100zł za przelew Westernem? Słyszałem że trochę to kosztuje. Mimo wszystko zrobiłeś dobry interes hihi

Jak oceniasz radio po przeróbkach, celowość przeróbek? Zabieram się za ekranowanie i odłączanie wzmacniacza poprzez wtyk antenowy i ciekaw jestem efektów. Ze stron rosyjskich trudno mi się doczytać. Zastanawiałem się też nad dopracowaniem filtrów wejściowych w wyższych zakresach i podwyższeniem prądu ładowania. Czeka mnie też czyszczenie potencjometru cyfrowego.
    Wszystko wykonałeś bez problemów zgodnie z opisami z radioscanner?
    Jakieś uwagi? :)

Link do listy modów Degena
    http://tiny.pl/gdcc

73
    michal
  • Level 16  
    No fajnie
    Przelew byl jak na WE symboliczny, ta stowa to clo - radio lezalo w Gdyni az zaplacilem. A jesli o przerobkach: ekranowanie ma sens( zblizanie dloni), odlaczanie wzm. ant. - przy podlaczeniu np.long w. brak przeladowania i kakofoni w glosniku, z enkoderem nie mam klopotow, zwiekszenie pradu lad. jest proste no i efekt - u mnie ok 280 mA. Zmienilem tez elektrolit w ARW z 10 na 1mikroF( ARW bardziej nadaza za sygnalem, wskaznik sygnalu tez), filtru we. nie ruszalem.
    Wszystko robilem wg. radioscanera. Z przrobkami dalem przynajmnie teraz spokoj.

73
    terpio

Dodano po 24 [minuty]:

Jeszcze raz ja, chodzi to "blipanie" badz "blimkanie" jak nazwali to Rosjanie jest na to sposob: dwa piki po 15nF. Opis w linku do listy modyfikacji pod nazwa "Modification of the synthesizer"

Piotr
  • Level 17  
    W moim egzemplarzu DEGEN-a zauważyłem jeszcze taki problem-może nie wszyscy wiedzą :) przy zasilaniu radia z oryginalnej ładowarki(zasilacza) następuje silne przenikanie zakłóceń z sieci 230V - prawdopodobnie Chińczycy zaoszczędzili na dławikach/kondensatorach od strony gniazdka zasilania w odbiorniku i w zasilaczu(pewnie mozna dodać albo zasilać z porządnego zasilacza, tylko NIE impulsowego- na antenie teleskopowej to będzie porażka !).
    Jeszcze jedna ciekawostka- postawiłem kiedyś DEGENA
    (z aku) z włączonym pasmem UKF ,teleskopówka na transceiverze YAESU FT767GX. przy nadawaniu 100W SSB na 3,7MHz nie było śladu zakłóceń (kolega świadkiem) To był taki eksperyment. 73
  • Level 16  
    Czesc, jeszcze cos z zasilaniem. W czasie ladowania aku niemozliwy jest
    czytelny odbior SSB, widocznie siada zbyt mocno U na fabrycznym zasilaczu. Czy ktos zauwazyl cos podobnego ? Moze faktycznie zlozyc inny mocniejszy i odklócony zasilacz.

Pozdrawiam
  • Level 11  
    Hej!
    No i jak tam degen de1103?
    Posiadam Sony ICF-SW7600, ale nie jestem zadowolony z UKF. Podobno degen ma dużo lepszy UKF - może ktoś to potwierdzić? Może bym sobie kupił a tego soniacza sprzedał. Pozdrawiam i czekam na odp.
  • Level 28  
    cześć! Porównywał ktoś to ustrojstwo np z Grundigiem Satellite, Soniaczem lub innym globalnym odbiorniczkiem? Kurdę, jak za taką kasę to ma przyswoite parametry to sprzedaję Grundiga i Globo ICFG2000! Te maleństwo mogę ze sobą wziąść prawie wszędzie (nawet do łóżka :) )

Jeszcze jedno - jak się tym wstraja w stacje SSB? to ma skok tylko 1kHz. A jak wstroić się pomiędzy ten raster? Przestraja się BFO? Czy to jest w miarę wygodne?

Dodano po 1 [godziny] 32 [minuty]:

ooo a i takie cudo mają w ofercie http://www.degen.com.cn/english/admin/cpshow.asp?id=63... będzie dylemat co wybrać :)
  • Level 11  
    Znów cisza zapadła...
    A może ktoś za rozsądne pieniądze podjąłby się zalecanych modyfikacji tego sprzętu?
  • Level 16  
    To nic trudnego dla w miare rozgarnietego i chcacego u ruskich wszystko mozna znalezc. Gdzies tez widzialem firme (USA) gdzie sie wysyla do modyfikacji Sangeany i Degeny(Kaito). Ale ceny sa no wiesz.....
  • Level 11  
    No tak, u Rosjan jest wszystko ładnie opisane, ale kłopot w tym, że ja mam poważne kłopoty ze wzrokiem i nie dam rady tego zrobić sam. Muszę więc znaleźć kogoś, kto 1. najlepiej już to robił, a 2. ma ogólnie pojęcie o w.cz.
  • Level 2  
    Witajcie
    Chcę kupić Degena DE-1103 ale wszystkie procedury są strasznie zakręcone. Mam konto na PayPal. ale niemogę dodać karty tam są zaznaczane tylko Visa i MasterCard a ja mam Maestro PeKaO. Dalej Zaznaczone jest 49.99 + 24 przesyłka $ ale PayPal zabiera 2.5% za zmianę kursu waluty.mam wysłać 74$ czy wiecej o 2.5% I jeszcze jedno czy muszę wysyłać wiadomość do sprzedawcy z Chin czy wystarczy jak wpłacę mu pieniądze? Proszę o pomoc!!!
    Pączek
  • Level 16  
    Czesc, placilem Western Unionem oczywiscie po uzgodnieniu z Lyipn'em.
    Najpierw napisz do niego co chcesz kupic i w jaki sposob zaplacisz Chinczyk ci odpowie.
  • Level 2  
    Zastanawia mnie jedno Jak jest z falami długimi LW 153-279kHz wg. wyswietlacza niema tam takiego pasma Pewnie odbiera ale jak? gdzie? sami zobaczcie Jest FM 76-108 MW 520-1710 a dalej to SW od 3.2 do 21.9 A nasze 225kHz?
  • Level 2  
    Słyszałem że FM jest rewelacyjny w de-1103 ale niestety ma mało czuły zakres AM, LW przyjmuje dużo trzasków i ogólnie jest bez rewelacji. Bardzo mi zależy na tym właśnie zakresie Lubię słuchać PR1 z Solca na 225kHz. Czy radia Polonia z krótkich. Może ktos to potwierdzic ?
    Z góry dziękuję
  • Level 16  
    Czestotliwosci ktorych, ze tak powiem brak pod reka w degenie wprowadzamy "z palca" klawiatura. Tu natomiast sa sposoby na rozszerzenie zakresu w dol ponizej 100kHz i w gore powyzej 30MHz - http://mods.radioscanner.ru/degen/mod8/. W normalnym trybie jak jedziesz np. na SW i konczy sie zakres na 7500kHz to wklepujesz 7501 i jedziesz dalej az do nastepnego zakresu ktory jest na skali. W praktyce jest pelne, bez zadnych luk pokrycie od 0kHz do przynajmniej 30MHz.
    Odbiorem Dx na LW i MW specjalnie sie nie bawilem ale bez przesady chyba az tak zle w de 1103 z tym nie jest. 07/08/2006 godzina 8:00 w domu slyszalem co nastepuje: 171kHz RRossia, ~180 niemiecki, ~270 po czesku, ~280 rosyjski, powyzej jakies beacony chyba, 550 Mayak.
  • Level 38  
    To że na LW są trzaski to nic dziwnego! Ja z tym zakresem związany jestem sentymantalnie od ponad pół wieku i do dzisiaj mam "kota" na jego punkcie. Zjeżdziłem trochę Europy i muszę przyznać, że nigdzie nie spotkałem tylu "śmieci" na falach dlugich a w Angli byłem poważnie zaskoczony czystością odbioru na tym zakresie. Spowodowane to jest wyjątkową starannością wykonywania istalacji elektrycznych i dbałością o nieemitowanie zakłóceń przez wszelkie urządzenia. Bardzo poprawia odbiór na tym zakresie stosowanie anten ferrytowych z zasady mniej wrażliwych na zakłócenia. Doradzam więc budowę takiego odbiornika (bardzo czyłego) przystosowanego tylko do odbioru fal długich. Na takim odbiorniku odbierałem PR I w Londynie i w okolicach Salonik. Możliwe to było tylko dorażnie, przeważnie nocą ale zawsze to coś. Na terenie Węgier, Czech, Słowacji i częsci Ukrainy odbiór jrst możliwy przez całą dobę. To moje radio zabieram zawsze z sobą i uciekam od zakłóceń w jakieś ustronne miejsca (jeśli tylko to jest możliwe). Zauważyłem, że i u nas w kraju jest mnóstwo takich niezakłócanych terenów z dala od przemysłu i odbiorników elektrycznych. Można uzyskać zadawalające efekty odbioru fal długich na prostym konstrukcyjnie odbiorniku (nie musi to być superheterodyna). Ja stosuję radio z dwustopniowym wzmacniaczem w.cz. detektorem i wzmacniaczem m.cz. Oczywiście z dobrą anteną ferrytową. Jego parametry są na tyle dobre, że początkowo wprawiało mnie to w zdumienie. Oczywiście selektywności takiej jak przy s.heterodynie nie da się osiągnąć na jednym układzie rezonansowym ale kirunkowością anteny można to dostatecznie poprawić.
  • Level 28  
    terpio - super ten opis tylko, że sporo młodych ludzi nieznajet radzieckiego :o)
    Kurcze, ciągle się zastanawiam nad tym sprzętem... 230PLN to nie pieniądz, ale żonka wpuści mnie z nim do domu jak opchnę obecne zabawki :).
    ludziska doradźcie - opychać Grundiga Satellite i Globo Space Commander (sprzety wiekowe i wielokilogramowe) i zamieniać na Chińczyka?
    Chcę śmigać tylko na ant ferrytowej + teleskop (tak jak wspomnianych wyżej dziadziusiach) więc ten Chińczyk musi dawaś radę bez long wire za oknem...
  • Level 38  
    "Jap"!
    Zapytam czy palisz? Jeśli tak to rzuć palenie (jak ja 18 lat temu) i za miesięczne oszcędności kup radio! Tych starych zabawek ja bym się nie wyzbywał. Jeśli nie palisz to powiedz żonie że zacząłeś i za fundusze przeznaczone na papierosy kup "chińczyka"!:D