Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najtańsza końcówka 200W. Na końcówce TDA2030A.

10 Kwi 2006 20:23 9761 63
  • Poziom 23  
    Witam!

Odrazu ostrzegam, że projekt nie służy chwaleniu się projektem, ale udowdnieniu jak małym kosztem można zrobić końcówkę o naprawdę przyzwoitych parametrach.

Schemat ten już wiele razy przewijał się przez różne działy elektrody. Końcówka ta jest wzmacniaczem mostkowym zrealizowanym na dwóch wzmaniaczach opartych na popularnej końcówce TDA2030A z parą tranzystorów. Układ taki jak wynika z obliczeń jest w stanie osiągnąć moc jak w tytule 200W, jednak odprowadzenie ciepła przy tak dużej mocy wyjściowej nie jest zadniem łatwym, tak więc końcówkę zasilam transformatorem o mocy 150W, która tak zasilona z pewnością oddaje do obciążenia ponad 100W, jest zatem końcówką o wiele mocniejszą od popularnego TDA7294 który ledwie wyciąga 70-80W. Całość została zmontowana na miniaturowej płytce o wymiarach 4,5x4,5cm, ścieżki zatem należało przyzwoicie pogrubić, radiatory kupiłem w sklepie komputerowym, były używane i miały uszkodzone wentylatory( kwestia zmienienia diody). I tak powstał wzmacniacz który działa, schemat zamieszczonymoże się trochę różnic od mojej końcówki

Koszta:
    płytka+ el.bierne - 4zl
    2*TDA2030A - 6zl
    2*BD 911 - 5zl
    2*BD 912 - 5zl
    2radiatory - 10zł
    RAZEM 30ZL!!!!!!!!!!!!!!!!!

Podsumowując jest to idealna alternatywa dla TDA7294, bardzo tania prosta w realizacji, ew.serwisu.
    Polecam jej budowę nawet początkującym elektronikom.

Pozdrawiam!
  • PCBway
  • Poziom 23  
    No to jestem pierwszy.
    Konstrukcja jak na cene to rewelacja, sam robilem kilka konstrukcji z tda2030 i parą tranzystorow i jakosc nie byla rewelacją ale pod glosnik niskotonowy moze byc .
    czy radiatory grzeją sie ?
    jesli nie to mozna by dołożyc jeszcze jeden taki układ do tych radiatorow w jakas ladna obudowe i zrobic 2*100W+1*200W (2 satelity i sub)
  • Poziom 23  
    Nie narzekam najakość choc mogłoby być lepiej ,do suba myślęże sie nadaje, a radiatory przy testach nie grzały się jakoś specjalnie nawet nie podlączłem wiatraczków, a co do twojej propozycji to szatański pomysł ;)
  • PCBway
  • Poziom 27  
    Witam!!
    Jak byś zastosował trafo ze 300W, 2xTDA2052 i ze 2 pary 2sc5200/2sa1943 to byś miał spokojnie 200W RmS’u :D jak nie więcej...tylko z napięciem trzeba by pomajstrować
    W tym układzie jedyne co nas 3mie to Umax TDA2030...
    Ale poza tym to układzik całkiem całkiem, dla początkujących jak znalazł...
    Zamieść jeszcze PCB i będzie gites...

Pozdrawiam
    Misian@
  • Poziom 23  
    U mnie TDA2030A chodzi na +-26V i ma się dobrze a niebawem zamieszczę pcb chociaż jest ta płytka trochę mała i bardzo upakowana przydałobysię zrobić większą, no a stosowanie 2052 to już inne koszta, a chodziło raczej o minimalizację kosztów.

Pozdrawiam!
  • Poziom 38  
    Ładnie ładnie. Jedyne co trzeba powiedzieć to 200W z tego to bajki. Do 100W 4R będzie bez problemów..dalej już naprawdę ciężko.
  • Poziom 27  
    A no ok.
    Ale końcówka całkiem udana... ;)
    Jak już to ja bym zastosował 2051 jest (u mnie) o 3,50 groższe od 2030 :D
    Projek fajny i godzien polecenia dla "początkójących" oczekójących czegoś fajnego na początek...

Pozdrawiam
  • Poziom 23  
    ALTON napisał:
    Ładnie ładnie. Jedyne co trzeba powiedzieć to 200W z tego to bajki. Do 100W 4R będzie bez problemów..dalej już naprawdę ciężko.

No nie bajki a normalne wyliczenia przy zasilaniu +-22V
    P=(U*U)/2R
    Dla układu niemostkowanego wychodzi 50W, tak więc w mostku 200W, nie chcę testować ale przez jakiś czas układ wyciągną by taką moc, więc nie wiem o jkich bajkach rozmawiamy. Oczywiście schłodzić by się go i nie dało ale..... jest a moc 120W nie jest dla układu niczym wielkim

Do Misian@ u mnie kosztyje przwie 10zl!!!!!!!!!(rozbój w biały dzień) ale mimo to rozważę to :)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    No dobrz zamknijmytemat 200W, ale jak wspomniałem układ pracuje na +-26V bo przypominam, że to TDA2030 w wersji 'A' ma większe napięcie zasilania niż TDA2040
  • Poziom 15  
    Wiatam!
    Kłucić sie o moc, a nie lepiej zmierzyć ?? Podpiąć sztuczne obciążenie i heja na max zmierzyć amplitude choćby tylko dla 1kHz, zawsze to bedzie jakiś punkt odniesienia.

Veehraz napisał :

Cytat:
    W mostku układ osiąga maksymalnie 50W mocy sinus (100W muzycznej)

Kolega niech dobrze sie zastanowi co napisał, proponuje przeanalizować ten układ jeszcze raz.
    Choć nie jestem specem to wydaje mi sie że dla 4 omów te 100Wrms bedzie bez wiekszych problemów.
    Ktoś wyżej pisał o zniekształceniach, no ja jak złozyłem ten wynalazek z para BD911/912 to fak faktem pięknie to nie grało no ale cóż:| za taką kase czego sie spodziewać:D.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak nawiasem to konstukcja niczego sobie, zawsze to coś innego od 7294 :)
  • Poziom 39  
    Bardzo dobrą i tanią alternetywą dla TDA7294 jest opracowany przez Irka wzmacniacz na mosfetach AVT2762, jego temat przewija się na forum wielokrotnie. Jest to dosyć uniwersalny układ, jego moc jest w zasadzie ograniczona zastosowanymi tranzystorami mocy. W przeciwieństwie do powyższej kozackiej konstrukcji posiada również wymagane zabezpieczenia oraz opóźnione załączanie głośników. Koszt podzespołów do jego budowy nie przekracza 20zł, włączając w to mocne tranzystory IRFP250N.
  • Poziom 27  
    lechoo :arrow: podaj linki do tego wzmacniacza.
  • Poziom 23  
    Ja moc wzmacniaca opisuję tylko z obliczeń nie testowałem go jeszcze w ekstemalnych warunkach.
    Pytanie do użytkownika Veehranz, skąd wiesz ile wyciąga twoja końcówka zmierzyłeś??, na na tych drglintonach mocy bdx szumy będziesz miał więkrze.
    A co do konstrukcji z edw to faktycznie jest to wiele lepszy jakościowo wzmacniacz lecz nie polecał bym go początkującym
  • Poziom 37  
    Wzmacniaczyk boomba:D
    A mugłby mi ktoś wytłumaczyc jakim cudem te tda2030 ma ładniejsze brzmienie niż wieża Philipsa??
  • Poziom 23  
    Nie no wymiękam skoro już są ludzie którzy mierzą moc wzmacniacza na ilość stłuczonych szklanek to ja się już poddaję i wyżucam całą moją aparaturę pomiarową i ide do gniazdka posłuchać czy mam spadki napięcia w sieci hahahahahahahahha buahahhbuahhah.
    :D :D.

I nie rozumię stwierdzenia, że TDA2030A ma gorsze brzmienie od wieży philipsa bo stwierdzenie to jest conajmniej głupie, przeież firma ta pewnie nie raz wsadziła w swoją wieze ten właśnie układ, a jeśli nie ten to pewnie jakiś ich odpowiednik o prawie identycznych parametrach, bo co myślicie,że super firmy krasnoludki stosują w stopniu końcowym???/ :D

Pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    Czy była by mozliwosc podłaczenia zamiast tych BD tranzystorów TIP142/147?Jak myslicie jak by to brzmiało?
  • Poziom 23  
    Możliwość podłązenia jest alejak będzie grało.......... nie mam pojęcia.
  • Poziom 27  
    Konstrukcja fajne , cieakwe czy wyciaga choc 150W , a co do tranzystorow to nie podlega dyskusji ze prawdziwy wzmak na tranzystorze 2N5200 CZY innym zabija to cudo , niemniej jednak jest to ciekawe rozwiazanie , bardzo ciekawe , bo kosztuje doslownie grosze,
    wychodzi na to ze
    napiecie zasilania +-26V , zakladajac ze spadnie o jakies 15% , moze wiecej , mamy jakies +-22V , na wyjsciu z jednego tadka byloby max 10V , a z dwoch <bo sa w mostku > to 20V zmiennego , P=U&sup2;/R , wiec P=20&sup2;/4 , P=100W , ,mysle ze wyciagasz 100W max , bo trafo masz 150W , w porywach mozesz miec cos ponad 100W, mysle ze jak na takie cudo to dobry wynik , alternatywa dla TDA z pewnoscia !

Pozdrawiam!
    ps. zapnij grzalke <zepnij ja tak zeby 4 omy> od zelazka pod wzmak , wloz grzalke do zimnej wody, pusc sygnal z kompa 50 lub 60Hz wysteruj na maksa i zmierz napicie na wyjsciu wzmaka , to okreslimy ile tak na prawde ci wyciaga , choc nie jest do idealny sposub mierzenia gdyz nie wiemy jakie sa wtedy znieksztalcenia , ale mozna okreslic moc w przyblizeniu :)
  • Poziom 23  
    Cóż za pasjonujące odkrycie, że "w scalaku są tranzystory" całkiem interesujące odkrycie........... :D :D :D, ale tym się różnią konstrukcje że kazdy prądzik jaki tam płynie jesteś w stanie sobie sam ustalić, a nie jacyś ludzie w labolatorium ze swoimikoputerami etc. Nie jestem jakimś fanatykiem układów na elementach dyskretnych ale nie jeden 2Nxxxx jest lepszy od LM3886

Pozdrawiam!
  • Poziom 18  
    lechoo za 20 zl to chyba troche przesadziles ;> 8-10zl to kosztuje jeden irfp250 a gdzie laminat, srodek trawiązcy, male tranzystory, reszta ?:>
    no ale z 35-40 to juz mozna szalec, tylko wlasnie nie wiem czy nei lepiej jest zamowic z AVT za 35 zł i wymienic tranzystory. przynajmniej plytka oryginalna i ladnie wyglada.

Ja wlasnie poskladalem sobie wzmaka stereo na tym tylko jeszcze musze obudowe pomalowac - gra elegancko ;)
  • Poziom 27  
    poeta 5 jak zmierzysz to napisz bo jestem ciekawy ile ma W to maleństwo
  • Poziom 39  
    @bprzem
    Po prostu trochę ma znaczenie gdzie się kupuje części... W łódzkim TME te tranzystory wychodzą po mniej niż 6zł za sztukę, przy zakupie większej ilości jeszcze taniej. Na kawałku laminatu za 5zł + wytrawiacz zrobisz sobie kilka takich płytek. Reszta części to raptem kilka zł, więc aż tak bardzo nie przesadziłem...
  • Poziom 22  
    Koniec na tranzystorach jest duzo lepszy niz na scalaku. Wyżej koledzy juz napisali dla czego, ale zobacz jeszcze na gabaryty, jesli w kostce wielkosci jednego irfp250 siedzi z 20 tranzystorów+inne elementy. Puścisz przez to większy prąd niz te 26V i kostka uwalona...
  • Poziom 35  
    Veehraz napisał:

A i tak by wychodziło, tadek daje moc max około 15W i jescze dojdą do tego tranzystory to o jakieś 10W powinny zwiększyć moc.

W tej aplikacji tranzystory nie zwiekszaja mocy tylko obciazalnosc!Dlatego uklada moze pracowac w mostku przy 4Ω.

Veehraz napisał:

Jakim prawem ten TDA2030A jest zasilany wyższym
    napięciem niż 18V+-?

Maksymalne napiecie tda2030a wynosi 22V+/- lecz tu tda sa odciazone przez tranzystory i pracuja jako drivery wiec dobre(orginalne) kostki to wytrzymuja