Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ECS K7S5A + Athlon1,4 - konflikt

artkoz3 30 Apr 2006 10:20 1185 20
    artkoz3
    Level 17  
    Witam!
    Mam problem z ustawieniem procka na 1,4 GHz na tej płycie. Na 1050 MHz jest dobrze (memtest prawidłowy) Jak ustawię na 1,4 (a taki mam procek - nigdy nie podkręcany) to zawiesza się w momencie uruchamiania systemu .
    Wymieniłem jakiś czas temu zasilacz , niedawno włożyłem Ram 512MHz w DDR - dodam,że jest to Kingston , wcześniej miałem Sdrama 256MB/133 MHz i tesz był ten problem. Robiłem test pamięci i przy 1,4 niezliczone błędy, natomiast przy 1,05 ok.
    Wydaje mi się ,że nie jest to wina pamięci , chociaż w teście miliony błędów .
    Co może być przyczyną tego konfliktu ?
    Zapraszam do dyskusji.
    mat_ed
    Level 43  
    W BIOS-ie masz ustawione taktowanie 133/133 tak?
    Do testu pamięci używaj najnowszej wersji.
    Przede wszystkim podaj więcej szczegółów na temat konfiguracji.
    artkoz3
    Level 17  
    Tak , takie ustawienie w biosie.
    co do memtest - myślę ,że jest to najnowsza wersja (z elektrody)
    artkoz3
    Level 17  
    procka wykrywa 1050 MHz
    A! Jeszcze jedno!
    Kiedyś na pożyczonej pamięci 128DDR niemarkowej poszedł na 1,4
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Spróbuj zmienic tą opcje 133/133, kiedys miałem taki sam przypadek i zmiana tego pomogła tylko, ze nie pamietam jak to ustawiłem.

pozdrawiam
    popo73
    Level 17  
    Witam
    Prawdopodobnie Twoja płyta nie chce obsłużyć tych pamiątek. Można spróbować nowego biosu (są takowe na stronie producenta oraz na stronkach z alternatywnymi biosami poszukaj). Pamięci też mogą być padnięte (miałem nowego uwalonego corsair-a). Weż kość do innego kompa sprawdź. Do twojej platformy jeśli masz możliwość włóż 256. Chipsety SIS były kapryśne i nie chciały współpracować ze wszystkimi typami pamięci. Może pomóc także podmiana z kingstona na np.twinmosa, geila, itp.o tej samej pojemności.
    maxforce1
    Level 1  
    miałem kiedyś troche podobny problem,,, tzn Podobna konfiguracja (1,4 procesor, płyta ecs ale nie pamiętam jaki to model)
    ,,,,
    no i jak próbowałem zainstalować xp to też zacinał się przy starcie,,,,
    ,,,
    ,,,
    okazało się że problem stanowiła karta graficzna (geforce 2 mx400), po wymianie na inny model system zainstalowałem poprawnie,,,, po ponownym włożeniu mojej grafiki system ładował się normalnie....
    ..
    ..
    ..
    artkoz3
    Level 17  
    Panowie dzięki za odpowiedzi !
    Jednak nie jest moim celem wymiana wszystkich podzespołów w kompie. Grafika też niedawno wymieniana , więc wykluczam Mam GForca 128/128 . Pamięć Kingston też nie należy do złych pamięci (wieczysta gwarancja)
    Chciałbym raczej poznać przyczynę takiego zachowania się kompa i ewentualnie ją usunąć !
    Proszę o dalsze sugestie !
    popo73
    Level 17  
    Czytaj co się do Ciebie pisze. Mój corsair też miał wieczystą gwarancję i był wyprodukowany przez jedną z najlepszych firm a jednak był padnięty. Nikt nie neguje tego że coś jest dobre, tylko że może być uszkodzone. Podmiana biosu to nie jest wymiana podzespołów. Napisałem jeśli masz możliwość to 256, czyli pożycz od kumpla, (cioci, dziadka) włóż i sprawdź. Tak samo zrób z 512 innych producentów.
    slawecki
    Level 18  
    artkoz3 wrote:
    procka wykrywa 1050 MHz
    A! Jeszcze jedno!
    Kiedyś na pożyczonej pamięci 128DDR niemarkowej poszedł na 1,4

Sam piszesz, że na innej pamięci poszedł na 1,4. Więc w czym problem? Podmień tą pamięć.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Artur k. wrote:
    Witam

Spróbuj zmienic tą opcje 133/133, kiedys miałem taki sam przypadek i zmiana tego pomogła tylko, ze nie pamietam jak to ustawiłem.

Probowałeś zrobić to co pisałem wcześniej ??
    artkoz3
    Level 17  
    Panowie !
    Pamiątek podstawiałem już kilka , właśnie dzisiaj również - na wszystkich ten sam problem !!!!!!!!!!!!!
    W biosie ustawiałem 133/133 i wtedy się wywala , mało tego nawet jak procka ustawię na 100 a Dram na 133 to też się wywala . Moje podejrzenia kierują się w stronę płyty - jeszcze raz podkreślam pamięci włożyłem bodajże 12 wersji . Z całym szacunkiem ale ustawienia w biosie , podstawianie różnych pamiątek wykonałem przed założeniem tematu !
    Zapraszam do dalszej dyskusji!
    popo73
    Level 17  
    Jeżeli inne pamięci nie podchodzą i dzieje się to samo to proponuję jak wcześniej spróbować aktualizacji biosu. Z tego co pamiętam to ECS K7S5A było więcej modeli, poszukaj na płycie dokładnego opisu wersji.
    artkoz3
    Level 17  
    Właśnie wykonałem dwie aktualizacje biosu pobranych ze strony producenta - nadal to samo ! Niekiedy uda się uruchomić na 1,4 ale w większości się wykłada .
    Ot i zagadka?
    popo73
    Level 17  
    Można jeszcze spróbować alternatywnego biosu (z overclockingiem). Nie ma jednak gwarancji, że to coś da. Niestety tak jak już pisałem wcześniej
    chipsety SIS na którym zbudowane masz mobo są kapryśne i nic na to nie poradzisz.
    perseusz2
    Level 12  
    a jak z chłodzeniem procka? Sprawdź czy radiator nie jest pokryty kurzem, wtedy wentylator nie moze odprowadzić ciepła jak powinien. Miałem podobny przypadek ale z grafką. W radiatorze kurz tak się ubił że uniósł do góry wentylator, ten zaczął głośniej pracować a do tego system robił zwiskę.
    artkoz3
    Level 17  
    Tą opcję też sprawdzałem , nawet zmieniałem coolera- bez większych rezultatów - temperatura procka wacha się około 45 stopni .
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Przeczytałem wszystko jeszce raz. Ewidentnie wygląda to na problem z pamięciami. Jesli mówisz że zmieniałes pamięci to pozostaje problem szyny ustaw szyne na 100/100 - powinn abyc taka opcja, reszte spróbuj podciągnąć mnożnikiem. ( nawet w nowych athlonach szyna jest 100 (DDR - 200) ). Ewentulanie mozebyć też wina nieszczęsnego chipsetu SIS, który z athlonami lubi stwarzac problemy.

Pozdrawiam
    georger1
    Level 14  
    Witam.

Czytam ten wontek i tak się zastanawiam czy winą nie może być złe ustawienie czasów pamięci. Nie pamiętam jak to jest rozwiązane w tej płycie ale większość płyt ma ustawiane czasy pracy pamiątek.

Drugi test to dorwać sdramy i je zastosować, ciekawe czy z takimi pamięciami zechce gadać.

Pozdrawiam
    artkoz3
    Level 17  
    No cóż !
    Dziękuję wszystkim za wypowiedzi !
    Problem jednak będzie dotyczył płyty głównej , która nie należy do szczególnie udanych , wykluczam pamięć , bo przy tylu sztukach podstawionych byłaby to paranoja. Reszta podzespołów też była wymieniana - zatem wniosek : ustawiam płytę , aby wykryła procek samodzielnie i przy 1050pracuje tak stabilnie , że nawet nie piśnie .No i pozostało mi się pogodzić z faktem ,że nie jest to 1,4 .
    Jeszcze raz dzięki , temat wyczerpany !