Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diodowy wskaźnik pozycji potencjometru - ma ktoś pomysł?

07 Maj 2006 14:09 1430 5
  • Poziom 23  
    Witam!
    Mam pewien malutki problem.
    Wymyśliłem sobie taki układzik, którego zadaniem ma być prezentacja poziomu ustawienia potencjometru.
    Może dokładniej.
    Chciałbym aby dookoła pokrętła potencjometru umieszczone było około 10 diód, które wraz z obracaniem potencjometrem kolejno zapalałyby się pokazując tym samym jak daleko został ten potencjometr przekręcony - taki gadżet ozdabiający subwoofer.
    Jeśli ktoś ma jakiś pomysł byłbym niezmiernie wdzięczny za pomoc.
  • Testo
  • Poziom 22  
    Mam dwa pomysły:

1. mechaniczny - pomiar konta skręcenia potencjometru,

2. elektryczny - poprzez zastosowanie podwójnego potencjometru i pomiar rezystancji na nim
  • Testo
  • Poziom 23  
    PiotrM napisał:
    Mam dwa pomysły:

1. mechaniczny - pomiar konta skręcenia potencjometru,

2. elektryczny - poprzez zastosowanie podwójnego potencjometru i pomiar rezystancji na nim

Pomysły jak najbardziej trafne, ale jak je zrealizować?
    Poproszę o jakiś schemat albo inną pomoc!
  • Poziom 23  
    danlancher napisał:

Pomysł nawet ciekawy, ale jak to działa?
    Z tego co widzę, to do potencjometru przytwierdzona jest jakaś blaszka zwierająca styki na płytce drukowanej.

Jeśli dobrze to zrozumiałem, to może i na pewno doprowadzi to do wytarcia się płytki i awarii.

W przypadku zamkniętego urządzenia jak subwoofer może to spowodować sporo problemów.

Dodatkowo są martwe punkty, w których diody się nie świeca i wreszcie pali się zawsze tylko jedna dioda, a ja chciałbym aby palił się cały rząd do punktu ustawienia potencjometru.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Możesz to zrobić albo mechanicznie, tak jak w poście wyżej albo jak juz wspomniano założyć potencjometr podwójny i mierzyć napięcie na tym drugim. Możesz to uzyskać robiąc wskaźnik na lm3915 lub pochodnym (pomiętaj, że potencjometr powinien mieć charakterystykę liniową a układ z serii lm też pownien miec taką charakterystykę) lub polskim zabytku UL1970. Lm steruje 10 diodami, a UL1970 16. Schematy do tych układów znajdziesz w internecie. Wystarczy wpisać typ.